соёлоо 02.23 нд
TRANSCRIPT
Багш: М.Мөнхсоёл
4д ангид “Хүн орчин”-ны хичээл заах
Хичээлийн зорилго: Сурагчдын мэдлэг чадвар,ой тогтоолт, сэтгэн бодох үйл
ажиллагааг хөгжүүлэхХичээлийн зорилт: Үүл, яаж үүсдэг вэ?
Тунадас бий болох талаар таниулах
Үүл тунадас бий болох нь
ôðрðð
Хичээлийн явц: Анги зохион байгуулалт: 2 минӨмнөх мэдлэгийг сэргээх: 5 мин Шинэ мэдлэг олгох: 20 мин Нэгтгэн дүгнэх: 10 минГэрийн даалгавар: 3 мин
Хичээл үргэлжлэх хугацаа: 40 минут
Тэнгэрийн байдлыг ажиглаарай. Тэнгэрт үүл байна уу? Үүл яаж үүсдэг вэ?
Үүл яаж үүсдэг вэ?
Газрын гадрага дээр байгаа гол, мөрөн, нуур цөөрөм, далай тэнгисийн ус наранд халж ууршина. Ууршсан усны уур, агаарт очиж усан дусал үүсгэнэ. Усан дусал нь өтгөрч бөөгнөрөн үүлийг үүсгэнэ. Үүл нь салхиар туугдан явж буй усан дусал, усны уур юм. Үүл ингэж салхиар туугдан явахыг үүл нүүх гэнэ.
Тунадас гэж юу вэ?
Усан дусал өтгөрөх тутам өнгө, хэлбэр өөрчлөгддөг. Үүнээс бороо, цас, мөндөр
ордог. Үүнийг тундас гэж нэрлэдэг.
Өвлийн улиралд хасах хэмтэй үед цас орно.
Бороон дусал
Нэмэх хэмтэй бол бороо ордог.Зуны улиралд бороо орох нь элбэг байдаг.
Бие даан хийх ажил
- Бороо орохын өмнө ямар шинж тэмдгүүд илэрдэг вэ?
- Өвөл, зуны улиралд алинд нь тундас их унадаг вэ?
Цасан ширхэг
Бороон дусал
Нэгтгэн дүгнэлт
Өнөөдрийн хичээлээр үүл яаж үүсдэг тухай, хур тунадас гэж вэ? Яаж бий болох талаар
хэрхэн ойлголт авсан тухай харилцан ярилцаж, үүл хур тунадас нь байгалийн нэгэн
үзэгдэл болох тухай мэдлэгийг сурагчдын сэтгэн бодох, мэдлэг чадварын онцлог дээр
тулгуурлан ялгавартайгаар тайлбарлан өглөө.
Гэрийн даалгавар
Зуны улиралд бороо орсны дараа газрын гадрага чийгтэй нойтон байдаг. Харин нар гарсны дараа газрын гадрага хуурай болдог. Үүний учрыг тайлбарлаж ирээрэй. Эцэг эхээсээ асууж, зөвлөгөө аваад хийж ир.