Урок 1 - 16mb · web viewПовідомлення теми і мети уроку - Тож...
TRANSCRIPT
Урок 1
ТЕМА: Займенник як частина мови. Особові займенники
МЕТА: познайомити учнів з займенником як частиною мови, його значенням у мовленні; вчити добирати потрібні за змістом займенники для передачі зв'язків між реченнями тексту; вчити розпізнавати особові займенники; розвивати мову, спостережливість.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання.
III. Каліграфічна хвилинка. Словникова роботаА) Пп. п "яБ) п’ятдесят п’ятсотВ) Скласти речення з одним із слів. (Найбільш вдале записується
на дошці і в зошитах). Визначити частину мови.
IV. Повідомлення теми і задач уроку
- Мета сьогоднішнього уроку - познайомити вас із ще однією частиною мови. Дізнаємось яка роль цієї частини мови у нашому мовленні.
V. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу
А) Спостереження за мовним матеріалом.
- Послухайте казку і здогадайтесь , яку частину мови ми починаємо вивчати.
КАЗКА
У давні часи в одному царстві жили собі добрі та веселі люди. Вони трудилися не покладаючи рук і тому їхня держава славилась багатством тадостатком. А недалеко, серед темних скель у Чорній печері жила зла чаклунка. Вона давно, думала над тим, як нашкодити людям. Чаклунка взяла свою чарівну палицю, ударила три рази об землю і промовила: "Хай ці щасливчики забудуть свої імена, хай діти забудуть імена батьків, а батьки - імена дітей. Тоді вони обов’язково посваряться". І враз люди стали злі, роздратовані, сумні. Так було доти, доки мешканці царства не зрозуміли, що вони забули свої імена, імена знайомих, назви всього, що їх оточувало. А як повернути імена, як дізнатись про назви предметів вони не знали.
Якось до їхнього царства потрапив добрий мудрець, люди розповіли йому про своє горе і попросили про допомогу.
"Добре, я допоможу вам повернути свої імена, але це буде не відразу, - пообіцяв мудрець. — А поки що я дам вам слова заміст імен і назв, які забрала зла чаклунка. Запам'ятайте, ці слова будуть тільки вказувати на особу чи предмет. Ви зможете говорити між собою не називаючи імен та предметів. Наприклад: кожен з вас про себе говоритиме "Я", а якщо вас буде багато - "Ви". Розповідаючи про когось, або про щось кажіть "Він", "Вона", "Воно" , а якщо їх багато - "Вони ". А поки прощавайте, я йду до злої чаклунки".
Чаклунка згодилась віддати людям їхні імена з умовою, що мудрець відгадає її загадки:
По білому полю чорним маком сіяно.Не думає, не гадає, а інших навчає.На базарі не знайти, на вагах не зважити.Мудрець відгадав загадки і чаклунці довелося віддати імена людям.
Але мешканцям веселого царства дуже сподобалися слова, які їм подарував мудрець і вони залишили їх собі, щоб вживати у мовленні замість імен.• Як же назвемо нову частину мови?• Чому її так назвали?• Давайте відгадаємо загадки, які зла чаклунка загадала мудрецю , а потім спробуємо замінити слова - відгадки займенниками. (Записуємо на дошці і в зошитах).
Сторінка - вона, книга - вона, букви - вони., підручник - він, розум - він.
• Які займенники ви запам'ятали з казки?• На які питання відповідають займенники?
Б) Робота над правилом 1. Прочитайте правило і запам'ятайте його.
В) Спостереження над займенниками, права 347, ст. 155 -усно. Г) Прочитайте правило
2. Розкажіть правило один одному в парі.
VI. Фізкультхвилинка
VII. Закріплення та осмислення нових знань. Вправа 348 ст. 156
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконання за допомогою вчителя.
Виконання за допомогою карток та підказок.
Самостійне виконання вправи
Додаткове завдання.
1. Підкреслити слова з ненаголошеними -Е-.2. Виконай звуко-буквений аналіз слова "м'яко".
Перевірка роботи учнями 2 варіанту. Перевірка додаткового завдання.Оцінювання і самооцінювання .
VIII. Узагальнення та систематизація знаньВправа 344 с. 154. Прочитай правило
1 етап - підкреслити займенники.2 етап - постав усно питання до займенників.3 етап - подумай і скажи чим вразив тебе вірш Шевченка.
Перевірка вправи з 1 етапу. Оцінювання:
1 етап - 6 балів; 2 етап - 9 балів; 3 етап - 11 балів- Вибірковий диктант. Виписати тільки займенники .Ти наше диво калинове, Щоб ми всі шанувати рідну мовуКохана материнська мово. І рідну пісню, любу і чудову.Чого ви плачете тополі? Люблю я Бога, маму й тата,Чи від образи чи від болю? Люблю село, де рідна хата.
Картка для перевіркиТи, ви, ми, я
- Творче завдання.
1 варіант 2 варіант 3 варіантСклади і запишитри запитання іззайменниками-ти, -ви, -ми.
Склади і запишидва-три речення , вяких будутьзайменники.
Склади і запиши речення так, щобвийшов текст.Використовуй займенники.
Перевірка, починаючи з 1 варіанту по 1 учню вголос.
IX. Підсумок уроку- Яку нову частину мови вивчали на уроці?- На які питання відповідають особові займенники?- Для чого потрібні займенники?
X. Домашнє завдання. Повторіть правила на ст, 155. Вправа 349 ст. 156.
І варіант - завдання 1; II варіант - завдання 1,2;III варіант - прочитай початок казки. Склади І запиши свою казку.
Урок 2
ТЕМА: Займенник 1-ї, 2-ї та 3-ї особи однини і множини
МЕТА: вчити добирати потрібні за змістом займенники для передачі зв'язків між реченнями тексту; розпізнавати особові займенники; розвивати мову, уважність, мислення; виховувати любов до мови.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Каліграфічна хвилинка. Словникова робота. 1. Б б аг Багатий2 Деформоване прислів'я: мало, говорити, ще, слухай, а, більше, багато, думай.
- Складіть і запишіть прислів'я.- Як ви розумієте зміст прислів'я?
III. Актуалізація опорних знань.- Який займенник можна підставити у прислів'я?- Які ще займенники ви знаєте?- Яку роль вони виконують у реченні?
IV. Перевірка домашнього завдання.- У вас повинні бути підкреслені такі займенники : вона, він, ти,
мені, їй, ти, я, чалапа- 3 чим не згідні? Чому?- Як закінчили казку?- Хто склав свою казку?
V. Повідомлення теми і задач уроку- Чи зможемо ми зовсім обійтися без займенників? Сьогодні ми
продовжимо вивчати тему "Займенник" Дізнаємось багато цікавого.
VI. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу
1. - Уявіть, що відбулися змагання, і ви хочете розповісти про результати друзям. (Виходять 3 учні).
Відповіді : Я зайняв І місце. Ти зайняв II місце. Він зайняв III місце. (Запис на дошці:
Я - 1 Ти - 2 Він - 3
Займенники як і спортсмени мають свої місця, вони належать до 1, 2, 3 особи. (дописуємо на дошці біля слова 1,2,3 слово "особа").
2. Робота з підручником.- Прочитайте правило. Які ще займенники належать до 1,2,3 особи?
(Відповіді дітей дописую на дошці).1. Вправа 350 усно ст.. 157.2. Висновок учнів.3. Перевірка правила в парах.
VII. Закріплення та осмислення нових знань. Вправа 351 ст. 157.
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконати завдання за допомогою вчителя.
Виконати завдання за допомогою зразка.
Самостійне виконання вправи.
Перевірка 3 варіанту.- Як ти допомагаєш старшим?
VIII Узагальнення та систематизація знань.
1. Письмо з пам'яті.Ми посіяли. горох. Він зійшов, зазеленів.Із матусенькою вдвох. Буду їсти залюбкиМи посіяли горох., Яз горохом пиріжки.А минуло кілька днів -
- Запишіть з пам'яті . При потребі скористайтесь підказкою - малюнком, що є у мене на столі;
- Підкресліть головні члени речення. Якою частиною мови є підмети?
- Визначте число і особу займенників.
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконання за допомогою зразка
Самостійне виконання
Самостійне виконання
Додаткове завдання на картках або на дошці.- Через який іменник, утворений із займенників першої особи однини і множини, можна перестрибнути?- Яке дієслово утвориться, якщо поєднати три займенники: друга особа множини, перша особа множини і друга особа однини?- У якому іменнику сім займенників першої особи однини? Перевірка.
2. Дидактична гра „відгадай займенник". (Запис на дошці).
- Спишіть речення, дібравши відповідний займенник. Вкажіть його число і особу.
... люблю свою Батьківщину.
... знаєш, яка красива наша країна?
... любить читати книжки.
... завжди говоримо правду.Перевірка.
X. Підсумок уроку
- Що нового дізналися про займенник?
XI. Домашнє завдання.
Повторіть правило на ст. 156.Вправа: І варіант - 354, II і III варіант - 353.
II варіант - написати переказ; III варіант - скласти опис зимового поляПідкреслити займенники. Вказати їх особу і число.
Урок 3
ТЕМА: Займенники першої особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками.
МЕТА: продовжувати роботу над застосуванням займенників у реченні; розглянути особливості написання з прийменниками; ознайомити з відмінюванням займенників; розвивати мову, мислення, увагу; виховувати любов до рідної землі.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання
III. Каліграфічна хвилинка
1. Г г га ов гава
2. Доповніть прислів'я: Хто діло робить , а хто ....- Як зрозуміти зміст прислів'я?
IV. Повідомлення теми і мети уроку- Тож давайте сьогодні перевіримо чи є в класі діти , які полюбляють не діло робити, а гав ловити.- Яка частина мови відповідає на ті самі питання, що й іменник?- Сьогодні ми дізнаємось як змінюються займенники за відмінками і як вони пишуться з прийменниками.
V. Актуалізація опорних знань
Тест1. Займенник вказує на :
- ознаку предмета;- предмет;- предмет, ознаку, кількість.
2. Особові займенники вживаються замість:- прикметника- числівника- іменника
3. Згрупуй займенники за особами: я вони вона ти ми воно він виПеревірка, самоперевірка, самооцінка.
VI. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу1. Спостереження за змінюванням займенників 1 особи.
(Запис на дошці) ... в. хто?
... в. у кого? ... в. кому? ... в. на кого? ... в. з ким? ... в. на кому?
- Чи знайомі вам ці питання?- Вкажіть відмінки.- Які частини мови змінюються за відмінками?- Яка частина мови вживається замість іменників?- А чи зможемо ми провідміняти займенники я та ми? Парна робота в зошитах.- Зробіть висновок про написання прийменників з займенниками.- Порівняйте свої записи з дошкою.- Прочитайте правило на ст. 160.
VII. Закріплення та осмислення нових знань. Робота з підручником
1. Вправа 355, усно.2. Вправа 356, ст. 159
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконання під керівництвом вчителя
Виконання за зразком.
Самостійне виконання
Перевірка з 3 варіанту.
3. Побудуйте усно текст так, щоб розповідь велася від 1 особи множини.Запис 1 і 2 речення.Підкресліть головні члени речення.- Поміркуйте і зробіть висновок, яка роль займенників у реченні?- Звірте свої міркування з правилом на ст. 160.
VIII. Узагальнення та систематизація. Списування із завданням.
Запис на дошці
- Спишіть сполучення, змінюючи за змістом займенники. Вкажіть відмінок займенників:дивився (на кого?) Я вибачився (перед ким?) МИрозмовляв (з ким?) Я сміявся (з кого?) МИ
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконання за допомогою підказки, вправа 357
Самостійне виконання Завдання
Самостійне виконання завдання
Додаткове завдання:1. Склади 2 речення з словосполученнями.2. Визнач головні члени речення.
Перевірка.
IX. Підсумок уроку
- Чи є в класі учні, які сьогодні на уроці ловили гав?- Що нового дізналися на уроці?
X. Домашнє завдання
1. Повторити правила на ст. 160. 2. Вправа 360. Визнач відмінки займенників.
Урок 4.
ТЕМА: Займенники другої особи однини і множини
МЕТА: продовжувати роботу над розпізнаванням займенників; виробляти уміння змінювати займенники 2 особи; закріплювати правильне написання займенників з прийменниками; розвивати мову, спостережливість, вміння аналізувати; виховувати любов до рідної мови.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Каліграфічна хвилинка
1. Дд ди сц дисципліна2. Складіть і запишіть речення з цим словом. (У четвертому класі ми стали
більш серйозними і дисциплінованими.)3. Підкреслити головні члени речення.
III. Перевірка домашнього завдання- Чи дійсно всі стали більш серйозними, визначимо, перевіривши домашнє завдання.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку- Відгадайте загадку. (Текст на дошці).Ти без друзів не існуєш, 1 в біді не залишаєш.Поважаєш та цінуєш, Не прикметник, не іменникІ як треба заміняєш, Звуть тебе усі... (займенник).- Які займенники зустрічались в загадці?- Що ви про них можете розповісти?- Хто здогадався, що ми будемо вивчати на уроці?- А для чого знати як відмінюються займенники 2 особи?
V. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу1. Відмінювання іменників 2 особи однини на дошці і в зошитах.2. Порівняйте свої записи з вправою 366 ст. 162.3. Висновок. Займенник 2 особи змінюється за відмінками. Займенники з прийменниками пишуться окремо.
VI. Закріплення та осмислення знань. Робота з підручником.
1. Вправа 367.2. Вправа 365.
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконання під керівництвом вчителя
Виконання за допомогою вправи 366.
Самостійне виконання вправи
Перевірка 3 варіанту.
3. Самостійна робота.
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконання за допомогою вправи 366
Самостійне виконання вправи
Самостійне виконання вправи
Додаткове завдання: Склади 2-3 речення про той гурток, який ти відвідуєш. Перевірка. Перевіряється 2 варіант і додаткове завдання.
VII. Фізкультхвилинка
VIII. Узагальнення та систематизація. Робота в парах- Сьогодні прийшли телеграми від казкових героїв. Відгадайте авторів.- Випишіть займенники. Визначте особу і відмінок.
Я не можу приїхати до вас, тому що непокоюся за своє житт , мене всіхочуть з'їсти.Перевірка.
IX. Підсумок уроку- Що нового дізналися на уроці?- Що сподобалось на уроці?
X. Домашнє завдання. 1 і II в. - вправа 369 ст. 163. III в. - вправа 368 ст. 163. Визнач відмінок займенників.
Урок 5
ТЕМА: Займенники третьої особи однини і множини
МЕТА: виробляти уміння змінювати займенники 3 особи; продовжувати роботу з розпізнаванням особових займенників; вчитись добирати за змістом потрібні займенники; формувати навики роздільного написання займенників з прийменниками; розвивати мову, спостережливість, вміння аналізувати; виховувати культуру мовлення.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Каліграфічна хвилинка1. Зз ц заєць2. Відгадайте загадку.
Я вухатий ваш дружок , у мене сірий кожушок. - Запишіть загадку. Визначте число і особу займенників.
III. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань. Розгадування кросворду
IV. Повідомлення теми і завдань уроку- Займенники якої особи не зустрілися в загадці? Чому?- Так. сьогодні ми будемо вивчати займенники третьої особи однини і множини. Дізнаємося як вони змінюються, як пишуться.
V. Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу1. Спостереження за мовним матеріалом, колективне виконання впр. 378 ст. 166. Висновок.2. Робота з таблицею. (Відмінювання займенників третьої особи). - Як пишуться займенники третьої особи після прийменників?3. Робота над правилом.4. Робота в парах.- Зіставте займенники , які відповідають на ті ж самі питання з прийменниками і без прийменників:
від кого? кого? кого? на кого?
- Чим відрізняється написання займенників питання з прийменниками і без прийменників?
VI. Закріплення та осмислення нових знань
1. Словниковий диктант.- Визначити особу і число займенників:
він, ти, нас, мене, ми, з ним, до неї, вони.2. Вибіркове списування. Вправа 387 ст. 167.- Випиши займенники третьої особи разом із словами, з якими вони зв'язані за змістом.
1 варіант 2 варіант 3 варіант
Виконання під керівництвом вчителя
Виконання за допомогою таблиці
Самостійне виконання вправи
Додаткове завдання. Складіть усну розповідь (3-4 речення). Тема: "Чим пишається Україна?"Перевірка.
VII. Фізкультхвилинка
VIII. Узагальнення та систематизація1. Самостійна робота. Запишіть речення.
Мова йшла про ... (я, ти, він).Ми потоваришували з ... (ти, він).На уроці вчителька спитала ... (я, ти , вона).
- Поставте питання до займенників. Визначте їх особу.- Визначте відмінок займенників. Перевірка.
2. Розвиток зв'язного мовлення (робота в групах).Вправа 382.- Замість яких іменників вжиті займенники третьої особи ?- З якою метою?- Склади усно кінцівку
3. Складання загадок- Складіть загадки використовуючи займенники третьої особи. Перевірка.
IX. Підсумок уроку- Про що дізналися на уроці ?
X. Домашнє завданняВправа 383.
1 варіант - завдання 1 і 2.2 варіант - завдання 1 , 2 і 3.3 варіант - склади письмову розповідь про найцікавішу подію , яку
оповідав дідусь чи бабуся.
Урок 6
ТЕМА: Займенник. Підсумковий урок
МЕТА: перевірити уміння знаходити займенники в тексті, визначати їх особу, правильно вживати в різних граматичних формах.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний моментОголошення теми і мети уроку.
II. Пошукова робота- Знайдіть особові займенники, визначте їх особу усно:Я до тебе усміхнусь Всі сміються навкруги -І з тобою подружусь. Він, вона, вони.Посміхнися ти в одвід, Бо усмішка всіх єднає,Ми з тобою — цілий світ. Жити в дружбі помагає.
III. Дослідницька робота- Прочитайте:
Моя країна-мати Україна, Хоч вона немолода і сива.Про (воца) всюди слава лине, Та доля (вона) судилася
щаслива- Що треба зробити зі словом „вона", щоб прочитати вірш? Змініть
слово. - Визначте особу, відмінок.- Яку особливість відмінювання займенника 3 особи після прийменника випомітили? Підкресліть.
IV. Практична робота1 варіант - визначте відмінки займенників і впишіть у 2 колонки словосполучення:
а) із займенниками, що не мають початкової Н;б) із займенниками, що мають початкову Н;
Будує з ним, глянули йому у вічі, люблю їх, сказав про них, принесла до них, розбудив їх, надіявся на неї, вірив їм, стиснули його в обіймах, з "їв за нього, знала про нього, тьохнуло її серце, купався з ним.
2 варіант - займенники, що в дужках, поставте в потрібному відмінку і випишіть у дві колонки словосполучення:
а) із займенниками, що не мають початкової Н;б) із займенниками, що мають початкову Н;
Будує з (вони), глянули (він) у вічі, люблю (вони), сказав про (вона), принесла до (вони) , розбудив (вони), надіявся на (вона), вірив (вони), стиснули (він) в обіймах, з 'їв за (він), знала про (вони), тьохнуло (вона) серце, купався з (він). Користуйся карткою - правилом.3 варіант - займенники, що в дужках, поставте в потрібному відмінку і випишіть у дві колонки словосполучення:
а) із займенниками, що не мають початкової Н;б) із займенниками, що мають початкову Н;
Будує з (вони), глянули (він) у вічі, люблю (вони), сказав про (вона), принесла до (вони, розбудив (вони), надіявся на (вона), вірив (вони), стиснули (він) в обіймах, з'їв за (він), знала про (вони), тьохнуло (вона) серце, купався з (він).
Додаткове завдання. Ключ. У кожному першому слові підкресліть другу від початку букву, складіть і прочитайте назву вірша В.Сосюри („Любіть Україну").Перевірка. Перевіряються:
1 варіант - роботи,2 варіант - самооцінка роботи,3 варіант - оцінювання після додаткового завдання.
V. Фізкультхвилинка
VI. Гра - вікторина „Відгадай займенник". Робота в парах Відповіді записуються в зошит.- Займенник 1 особи однини вказує на особу, яка сама про себе говорить.- Займенник 3 особи однини, який вказує на особу чи предмет, про який розповідають.- Займенник 2 особи множини, який вказує на осіб, до яких ми звертаємось.- Утворіть каруселі тільки з займенників: хто з ким дружить? (Яз вами, ви з нами)- Напишіть займенники з двома Е- Напишіть займенники з ЬО, ЙО. Фронтальна перевірка. Взаємоперевірка і взаємооцінювання. Визначення пари переможців.
VII. Творча робота- Незабаром мамине свято. Подумайте, як би ви підписали мамі вітальну листівку.- Як правильно звертатися? З чим привітаєте? Що побажаєте? Завдання.- Складіть текст вітальної листівки мамі (бабусі). Запишіть.Підкресліть займенники.
(Вивішую опори „Так звертайся". Хто потребує допомоги, отримує картку-підказку тексту привітання).Перевірка. Самоперевірка із зразка на дошці. Самооцінка.
VIII. Підсумок уроку.- Над якою темою ми працювали?- Яке завдання найбільше сподобалось?- Яке завдання викликало труднощі?- Перегляньте ще раз свою роботу і остаточно оцініть свою працю.
IX. Домашнє завдання.
1 варіант - вправа 3862 варіант - підготуйте тестові завдання по темі „Займенник",3 варіант - спробуйте скласти кросворд до теми „Займенник".
Я показала, як відкривається перед учителем простір для творчості, як можна удосконалити свою майстерність, а також розвивати пізнавальні здібності кожного учня зокрема і усього класу в цілому.
Застосування диференційованого підходу повинно здійснюватись лише у системі уроків.