урок укр. м. в 10 класі

5
Валявська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Городищенської районної ради Черкаської області Урок української мови у 10 класі. Учитель Ольга Данилівна Єременко

Upload: vadim007

Post on 10-Jul-2015

1.749 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: урок укр. м. в 10 класі

Валявська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

Городищенської районної ради Черкаської області

Урок

української мови

у 10 класі.

Учитель Ольга Данилівна Єременко

Page 2: урок укр. м. в 10 класі

Тема Правила вживання великої літери. Лапки у власних назвах

Мета: поглибити знання учнів про правила написання власних назв, про вживання

лапок у власних назвах, удосконалювати уміння правильно вживати велику літеру

в прізвищах, іменах, по батькові, розвивати навички розпізнавання орфограм,

уміння досліджувати проблему та узагальнювати висновки, виховувати уважність,

кмітливість та спостережливість.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: проектор, мультимедійна дошка, ноутбук, презентації «Велика буква

і лапки у власних назвах», «Меценат Петро Яцик», «Велика буква і лапки у назвах

магазинів», тестові завдання.

Епіграф: Як парость виноградної лози,

Плекайте мову…

М. Рильський

Перебіг уроку

І. Організація класу.

Прийом «Смайлик уроку». Учні на листочку пишуть своє ім’я і прикріплюють до

того смайлика, який відповідає їхньому настрою.

Веселий Сумний Нейтральний

ІІ.

Актуалізація опорних знань.

1. Сьогодні, 9 листопада, у день Преподобного Нестора-літописця, ми

відзначаємо День української писемності та мови. Ви вже всі взяли участь у І етапі

Міжнародного конкурсу знавців рідної мови імені Петра Яцика.

Хто ж такий Петро Яцик? До вашої уваги презентація , яку підготувала ___.

Переглядаючи її, ви випишіть, будь ласка, у зошит власні назви і подумайте, чим

вони відрізняються від загальних.

Перегляд презентації «Меценат Петро Яцик»

Учні виписують власні назви, називають їх і

пояснюють, чим вони відрізняються від загальних.

2. Бесіда з

учнями (слайд 3).

Бесіда Чим відрізняються власні

назви від загальних?

Які правила правопису

власних назв ви пам’ятаєте?

За якої умови власні назви

беруть у лапки?

Page 3: урок укр. м. в 10 класі

ІІІ. Оголошення теми, мети й епіграфа уроку. Мотивація навчальної

діяльності учнів (слайди 1,2).

ІV. Вивчення нового

матеріалу (слайди 4 – 24).

V. Тренувальні вправи.

1.Фронтальна робота

(слайд 25):

2. Робота в парах

(слайд 26):

3. Самостійна робота

(слайд 27):

4. Самоперевірка

(слайд 28).

5. Ігрове завдання «Назви іншим

словом»

(слайд 29):

Завдання Вставити потрібну букву, пояснити написання

– (Ч, ч)умацький (Ш, ш)лях;

– місто (Є, є)вропейського рівня;

– (М, м)айдан (Н, н)езалежності;

– (К, к)иївські (У, у)звишшя;

– (К, к)иївська (О, о)бласть;

– (К, к)иївська (Р, р)усь;

– (А, а)кадемія (Н, н)аук;

– (Р, р)ада (Є, є)вропи.

Робота в парах Записати слова у дві колонки:

у першу – ті, у яких перші

слова пишуться з великої літери,

у другу – ті, у яких всі слова

пишуться з великої літери

(Д, д)ід (М, м)ороз, (П, п)резидент (У, у)країни,

(Б, б)ерингове (М, м)оре, (П, п)івнічний (П, п)рлюс,

(Г, г)олова (В, в)ерховної (Р, р)ади (У, у)країни,

(В, в)елика (В, в)едмедиця, (К, к)иївський (Б,б)удинок

(М, м)од, (В, в)еликий (В, в)із, (Р, р)еспубліка

(К, к)уба, (К, к)авказький (Х, х)ребет, (Н, н)овий

(Р,р)ік, (Д,д)ень (У, у)чителя.

Ігрове завдання

“Назви іншим словом”Назвати іменники, що відповідають поданим

лексичним значенням.

Пояснити вживання великої і малої літери. 1. Прізвище й одиниця виміру.

2. Жіноче ім’я і сорт винограду.

3. Назва курортного міста в Криму й назва хижої

риби.

4. Назва планети і грунт.

5. Гора в міфології й образна назва вершини чогось.

6. Сторона світу і дорога, якою піднімаються вгору.

Page 4: урок укр. м. в 10 класі

6. Взаємоперевірка (слайд 30).

7. Лексико – словниковий диктант.

8.

9. Творча робота (слайд 33):

10. Перегляд презентації – дослідження «Велика букви і лапки у власних назвах».

11. Самостійна робота. Тестові завдання (роздатковий матеріал – картки).

12. Самоперевірка (відповіді записані за дошкою).

Творче завданняПояснити написання великої й малої літери

у словах залежно від їхнього значення.

Скласти пари речень так, щоб слова

вживалися в різних значеннях.

(Т, т)игр – звір, річка;

(Х, х)амелеон – сузір’я, тварина.

Page 5: урок укр. м. в 10 класі

VІ. Підсумок уроку.

Метод «Незакінчене речення» (слайд 42):

VІІ. Домашнє завдання.

Повторити правила, виписати 20 прислів’їв і

приказок із власними назвами.