Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко...

14
Разред Трећи Наставна јединица Живот и дело Доситеја Обрадовића Тип часа Обрада Циљ и задаци часа Упознати ученике са стваралаштвом Доситеја Обрадовића кроз анализу и драматизацију текстова. Корелација између књижевности и литерарне секције у циљу писања радова инспирисаних животом и делом Доситеја Обрадовића. Развијање љубави и интересовања за часове књижевности кроз улоге у драматизованим текстовима. Навести ученике на закључак да су жеља за сазнањем, образовањем, поштењем и родољубље оличене у главном лику највредније људске особине које треба да буду њихова основна тежња. Оспособљавање ученика за извођење драматизованих текстова . Неговање колективног духа одељења у раду и дружењу, на тај начин деца кроз игру уче. Заинтересовати ученике за коришћење савремених, дигиталних средстава у настави. Наставне методе Mонолошка, дијалошка, текстуална, илустративна, писаних радова ученика, игровне активности, НТЦ метода, интерактивна метода, кооперативна. Облик рада Фронтални, индивидуални, у пару, групни Наставна средства Пројектор, платно, преносиви рачунар, Optical pen, Басне Д. Обрадовића Ток часа Уводни део часа *Мотивациона припрема за час: Игра „Скривалице“ као асоцијација за најаву наставне јединице. *У складу са новим открићима у неурофизиологији и трендовима да се истовремено активирају поједини мисаони процеси (у циљу повећања функционалног знања, које је у

Upload: others

Post on 17-Jul-2020

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

Разред Трећи

Наставна јединица

Живот и дело Доситеја Обрадовића

Тип часа Обрада

Циљ и задаци часа

Упознати ученике са стваралаштвом Доситеја Обрадовића кроз

анализу и драматизацију текстова. Корелација између

књижевности и литерарне секције у циљу писања радова

инспирисаних животом и делом Доситеја Обрадовића.

Развијање љубави и интересовања за часове књижевности кроз

улоге у драматизованим текстовима. Навести ученике на

закључак да су жеља за сазнањем, образовањем, поштењем и

родољубље оличене у главном лику највредније људске особине

које треба да буду њихова основна тежња. Оспособљавање

ученика за извођење драматизованих текстова. Неговање

колективног духа одељења у раду и дружењу, на тај начин деца

кроз игру уче. Заинтересовати ученике за коришћење

савремених, дигиталних средстава у настави.

Наставне методе Mонолошка, дијалошка, текстуална, илустративна, писаних

радова ученика, игровне активности, НТЦ метода, интерактивна

метода, кооперативна.

Облик рада Фронтални, индивидуални, у пару, групни

Наставна средства

Пројектор, платно, преносиви рачунар, Optical pen, Басне Д.

Обрадовића

Ток часа

Уводни део часа *Мотивациона припрема за час: Игра „Скривалице“ као

асоцијација за најаву наставне јединице.

*У складу са новим открићима у неурофизиологији и

трендовима да се истовремено активирају поједини мисаони

процеси (у циљу повећања функционалног знања, које је у

Page 2: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

Србији према PISA тестовима испод просека европских земаља)

у обради наставних јединица уводе се игре мисаоних

класификација, серијација и асоцијација , како би се поспешио

развој веза између појединих региона мозга. Једна од игара је

скривање речи у реченици, што представља мисаону

класификацију (а таквих игара, активности скоро да и нема у

редовном школском програму у већини европских држава).

Ученици имају осећај да се играју, а ми тако подстичемо

обнављање појмова (Езоп, басна, поука).

Витез Опра направио је оба Снешка. Степо у кафу сипа млеко.

Презентација: слајд бр. 3 и 4.

ВитезВитез ОпраОпра направионаправио јеје обаоба СнешкаСнешка. . СтепоСтепо уу кафукафу сипасипа млекомлеко..

ВитВитезез ОпОпрара направионаправио јеје ообаба СнеСнешкашка. . СтеСтепопо уу какафуфу сипасипа млекомлеко..

*Најава наставне јединице

Главни део часа

*Поновити о Доситеју Обрадовићу и књижевним делима

(басна, аутобиографија).

*Ученике смо поделили у групе. Групе су формиране

извлачењем цедуљица на којима је била одговарајућа боја и реч

из наслова басне. Клупе су распоређене за групни рад према

бојама и за сваку групу на клупама је текст са басном, а

„љубичаста група“ има одломак из аутобиографије

Д.Обрадовића. Задатак за сваку групу је да направе

драматизацију датог текста.

*Учитељ даје упутство за рад, а ученици се међусобно у оквиру

групе договарају о подели улога и начину извођења

драматизације.

Page 3: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

*На видео биму стоји објашњење за непознате речи које ће

ученицима олакшати разумевање датих текстова и то уз помоћ

слика (НТЦ метода – слајд бр. 6, 7 и 8). Ученицима смо

приказали како уз помоћ асоцијација могу да непознату реч

пребаце у слику и тако да брже и трајније науче.

НЕПОЗНАТЕНЕПОЗНАТЕ РЕЧИРЕЧИНаравоученијеНаравоученије –– поукепоукеПрикљученијеПрикљученије –– догађајдогађај, , доживљајдоживљајПопечитељПопечитељ –– министарминистарВисокоумијеВисокоумије –– уображеностуображеност, , охолостохолостКурјакКурјак –– вуквукЛицејЛицеј –– вишавиша школашколаЖитијеЖитије –– животживотвоздвигнутивоздвигнути –– подићиподићи, , уздигнутиуздигнутидобродетељдобродетељ –– врлинаврлиназакљученијезакљученије –– завршетакзавршетак, , крајкрајсловослово –– речреч, , беседабеседа, , језикјезикфабулафабула –– баснабаснахитростхитрост –– лукавостлукавостчтенијечтеније –– читањечитањештудиратиштудирати –– учитиучити, , размишљатиразмишљати

востанивостани -- устаниустани

Опис слајда: добро дете се спушта низ тобоган, који је у облику

четворке (а четворка је знак за врло добру оцену), тако да се у

једној слици налази повезано „добро дете“ и „врло добро“ што

нас асоцира на два појма „добродетељ“ и „врлина“. Овакав

начин је у складу са неурофизиологијом, јер мозак лакше

упамти када је нешто нелогично и неочекивано, па на овај начин

кроз игру деца памте нове појмове.

Опис слајда: хитрост значи лукавост, па је на једној слици

Page 4: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

Разред Четврти

Наставна јединица Живот и дело Доситеја Обрадовића

Тип часа Обрада

Циљ и задаци часa Ученици самостално проширују своја знања о животу и делу

Д. Обрадовића у дигиталној учионици. Развијање корелације

између књижевности и новинарске секције у циљу прављења

„Мини новина“. Развијање стваралачког и истраживачког однос

према књижевном делу и функционално коришћење

савремених информационо-комуникационих технологија у

циљу што лакше припреме и проналажење потребних података

за анализу дела. Подстицање разноврсне употребе средстава у

дигиталној учионици у обради и утврђивању књижевног дела.

Системом асоцијација и повезивања различитих података

нацртано хитро дете које носи лук, па су обе речи обрађене

(ХИТРОст и ЛУКавост).

*На овај начин сви ученици у разреду су упамтили ове речи и

нису се трудили на класичан начин (репродуктивним учењем),

него играјући се, без напора су научили нове и тешке речи. Овај

начин је ученицима лакши, а заснива се на чињеници да лик

памтимо много лакше него текст, а још додатно ако се слика

направи на нелогичан начин (дете се спушта низ четворку)

активирају се асоцијативне зоне (30% коре великог мозга) и

ученицима се тако олакшава меморисање података.

*Ученици су исказали своје идеје, међусобно разменили

сугестије и почели да раде на драматизацији текстова .

Завршни део часа *Ученици су добили упутство за домаћи рад:

- Научити текстове и направити маске.

- На тему Славна личност наше прошлости – Доситеј Обрадовић

припремити радове за ликовну и литерарну секцију.

Page 5: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

створити основу за развој функционалног знања код ученика.

Неговање колективног духа на часовима у дигиталној

учионици.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, текстуална, илустративна,

демонстрација, практичан рад, истраживачки рад ученика, НТЦ

метода, интерактивна метода.

Облик рада Фронтални, индивидуални, у пару, групни

Наставна средства Рачунари, фотокопир апарат, штампач, скенер, пројектор,

платно

Коришћени рачунарски програми и интернет сервиси

Пауер поинт (Power Point), Мајкрософт Ворд (Microsoft Word), Опера (Opera), (YouTubeDownloader), Ирфанвју (Irfanview) Гугл (Google), Јутјуб (YouTube), Википедија (Wikipedia)

Место реализације Дигитална учионица

Ток часа

Уводни део часа

*Кроз мотивацију за рад (Загонетно питање слајд бр.1. )

развити код деце осећај да се играју док уче.

*При решавању загонетних питања ученици имају осећај да се

играју, а ми тако остварујемо наставни циљ. Ученик мора

размишљањем да дође до одговора а тиме се стимулише

повезивање чињеница које дете зна, што подстиче развој

функционалног размишљања. Решавањем загонетних питања

ученици боље памте и развијају способност функционалног

размишљања. Када науче да решавају ова питања, поједини

ученици почињу и сами да креирају тј. састављају питања од

неких информација из уџбеника и на тај начин развијају

дивергентно размишљање. Управо због тога, овај сегмент

програма представља стимулацију развоја даровите деце.

Page 6: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

ШтаШта имајуимају заједничкозаједничко морскаморскасипасипа ии ДоситејДоситеј ОбрадовићОбрадовић??

ОдговорОдговор::мастиломастило

*Помоћу загонетног питања ученици се уводе у рад на

наставној јединици о Доситеју, који ће изводити уз коришћење

информационо-комуникационе технологије . Ученици имају

задатак да уз помоћ Интернета сакупе што више информација о

животу и раду Доситаја Обрадовића (само три ученика нема

рачунар, пет не користи интернет, а остали се успешно

сналазе у коришћењу интернета).

Главни део часа

Ученици су подељени у групе .

Прва група: Сајт: Задужбина Доситеја Обрадовића.

Задатак: Направити фолдер, податке копирати и снимити.

Најбитније прекуцати и припремити за новинарску секцију.

Друга група: Пронаћи што више слика Доситеја Обрадовића.

Задатак: Направити фолдер, слике копирати, снимити,

прерадити и одштампати.

Трећа група: Специјално издање Чачанског гласа “ Поменик“

из 1989. пронаћи слике родна кућа и мапа путовања Д.

Обрадовића.

Задатак: Направити фолдер, слике изрезати, скенирати и

одштампати.

Четврта група: Пронаћи текст и мелодију химне Востани

Сербије.

Задатак: Направити фолдер, пронаћи текст, снимити га и

одштампати за новинарску секцију и снимити мелодију .

*Када су групе испуниле захтеве из претходних задатака

формиране су нове две групе према афинитетима ученика који

Page 7: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

су били укључени у рад понуђених секција .

Једна група је радила Пауер поинт (Power Point) презентацију

за ЈАВНИ ЧАС, а друга од добијеног материјала правила је

"Мини новине" и зидни пано посвећен Доситеју Обрадовићу.

Завршни део часа

Ученици су уз помоћ наставника припремљену презентацију за

ЈАВНИ ЧАС ставили на интернет страницу школе.

www.osfilipfilipovicca.edu.rs

НАСТАВНА ТЕМА Славна личност наше прошлости – Доситеј Обрадовић

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ

Српски језик

ТИП ЧАСА утврђивање

ЦИЉ ЧАСА Учење о делу Доситеја Обрадовића, српског просветитеља,

министра, писца, филозофа, преводиоца, родољуба у години

када прослављамо два века од његовог постављења за првог

министра просвете.

ЗАДАЦИ ЧАСА:

ОБРАЗОВНИ Упознавање са делом Доситеја Обрадовића. Запажање

чињеница које у разним ситуацијама утичу на поступке

Доситеја Обрадовића(спољашње и друштвене околности).

Упознавање ученика са баснама Д. Обрадовића. Препознавање

аутобиографског дела.

ВАСПИТНИ Неговање патриотизма, правдољубља, поштења. Развијање

поштовања према културној баштини. Развијање навика

правилног коришћења штампе и интернета.

ФУНКЦИОНАЛНИ Примена стечених знања из књижевности, језика и језичке

културе решавањем укрштенице, асоцијација, скривалица и

загонетих питања, развити конвергентно и дивергентно

Page 8: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

размишљање (стимулација развоја даровитости). Развити

стваралачки и истраживачки однос према књижевним делима

кроз функционално коришћење савремених информационо-

комуникационих технологија. Проширивање обима дечјег

гласа. Подстицање ученика на самостално литерарно

стваралаштво и сценско стваралаштво.

НАСТАВНЕ МЕТОДЕ

Монолошка, дијалошка, текстуална, илустративна, НТЦ

метода, интерактивна метода, игровне активности,

демонстрација, учење путем открића, визуелна.

ОБЛИК РАДА Фронтални, индивидуални, групни, у пару.

КОРЕЛАЦИЈА Музичка култура, ликовна култура, верска настава, народна

традиција, литерарна секција, драмска секција, новинарска

секција, природа и друштво.

НАСТАВНА СРЕДСТВА

Пројектор, платно, преносиви рачунар, презентација у Power

pointu, скенер, маске, "Мини новине", зидне новине,

фотографије, слике.

АКТИВНОСТ УЧИТЕЉА

Планира, упућује, одабира, креира, подстиче, прати, коригује,

води, регулише односе међу децом, усмерава, поставља

питања, мотивише.

АКТИВНОСТ УЧЕНИКА

Изражајно чита и рецитује, размишља, глуми, пева, одговара,

сарађује, учи, имитира, машта, ствара.

ИСХОДИ ЧАСА Задовољни ученици. Познаје значај и утицај Доситеја

Обрадовића на развој просвете у Србији. Препознаје дела

Доситеја Обрадовића. Пева химну Востани Сербије. Исказујe

своја мишљења и ставове. Зна шта је аутобиографија. Зна да

извршава радне задатке у сарадњи са ученицима из групе.

МЕСТО РЕАЛИЗАЦИЈЕ

Учионица за продужени боравак

ИНОВАЦИЈА У НАСТАВИ

Примена НТЦ методе, прикупљање материјала путем

интернета, реализација часа српског језика у дигиталном

кабинету, реализација Јавног часа, израда "Мини

новина"

Page 9: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

ЛИТЕРАТУРА [1] Поменик, Чачански глас, 1989. године, број 5

[2]Др Ранко Рајовић, Урош Петровић: Развој креативног и

функционалног размишљања и ефикасног учења, Учитељ бр.

78, Београд, 1/

[3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад,

2009.

[4] Hannon P., Developmental neuroscience: implications for early

childhood intervention and education, Current Paediatrics, Volume

13, Issue 1 Feb 2003, Pages 58-63, University of Sheffield, UK

[5] Рајовић Р.; Стимулација даровитости, У: Зборник радова, 3.

Међународна конференција о неговању талената, Кањижа, стр.

138-147, 2009.

[6] www.dositejeva-zaduzbina.rs

[7] sr.wikipedia.org

[8] www.rastko.rs

[9] scr.digital.nb.rs

[10] kovceg.tripod.com

[11] Милка Андрић: Читанка за 7. разред - Плаво и златно,

Завод за уџбенике, Београд, 2005.

[12] Љиљана Бајић, Зона Мркаљ: Читанка за 5. разред – По

јутру се дан познаје, Завод за уџбенике, Београд, 2006

Уводни део часа

Сценарио Јавног часа

Подела Мини новина свим присутним ученицима.

Главни део часа

Слајд бр.1 – Слика Доситеја Обрадовића из младих дана

Слајд бр. 2 – Јавни час (најава часа - повод)

Слајд бр. 3 – Доситеј Обрадовић (тема часа)

Слајд бр. 4 – Востани Сербије – химна

Хор - свечана песма Востани Сербије

Тијана Димитријевић

Овај час почели смо свечаном песмом, Химном – Востани

Сербије коју је написао Доситеј Обрадовић.

Page 10: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

Слајд бр. 2

Анђела Турудић

Циљ овог јавног часа је да проширимо своја знања о

стваралаштву, значају и утицају Доситеја Обрадовића на

развој српске културе. Ове, 2011. године, обележавамо два

века од именовања Доситеја Обрадовића за „попечитеља

просвештенија“, првог министра просвете српске државе.

Сви заједно – гласно:

Будите пажљиви на крају ћемо заједно проверити колико и

шта смо научили!!!!!!!!!!!!!

Слајд бр. - 1

Мина Јоксимовић

Ми смо мали, али знамо духовну, научну и просветитељску

вредност великог Доситеја Обрадовића.

Ања Марковић

Он је успешно померио границе српске културе.

Мина Јоксимовић

Затворио границе старе и започео стварање нове књижевности.

Ања Марковић

Уткао бржи, свестранији и модернији културни развитак.

Мина Јоксимовић

Зато у његову част и сећање на његова велика дела

посвећујемо овај јавни час.

Слајд бр. 5 – родна кућа Д. Обрадовића

У улози Доситеја Обрадовића – Лука Басарић

Родио сам се у Чакову, у Банату. Рано сам остао без родитеља.

У школу сам пошао још за живота своје мајке и памтим добро

да сам осећао велику радост када сам са букваром у руци ишао

у школу. Брзо сам савладао буквар па сам прешао на

проучавање побожних књига.

Наратор – Јована Дмитрић:

О датуму рођења Димитрија Обрадовића нема поузданих

података. Сматра се да је рођен око 1740. године у Чакову,

Page 11: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

селу у румунском Банату. Већ као дечак показивао је жељу за

учењем и знањем.

Доситеј Обрадовић – Лука Басарић

Своју детињу главу напунио сам садржином црквених књига

па сам одлучио да се замонашим. Мој добротвор је за то

сазнао и покушавао је на све начине да ме од тога одврати.

Одвео ме је у Темишвар и дао на занат.

Слајд бр.6 – манастир Хопово

Наратор – Магдалена Савић:

Доситејев добротвор, његов тетак, да би га излечио од

сањарења, изводи га из школе и даје на занат. Међутим, жеља

за науком, коју је он гледао у црквеним књигама , не оставља

га ни касније. Чим му се указала прилика, он оставља занат и

бежи у манастир Хопово.

Слајд бр. 7 – карта путовања

Доситеј Обрадовић - Лука Басарић

У манастиру сам провео три године, али сам тај позив

напустио заувек и кренуо сам на путовања по Европи.

Слајд бр. 8 – реч Књига на страним језицима – када Јована

почне да набраја језике

Наратор – Јована Дмитрић:

Доситеј Обрадовић обишао је цео Балкан и Малу Азију,

Италију, Немачку, Француску, Енглеску, Аустрију и Русију,

где је примио идеје европског просветитељства и

рационализма. Говорио је: грчки, латински, немачки, енглески,

француски, руски, албански, румунски и италијански језик.

Често је дајући часове из тих језика зарађивао за средства за

живот. На студијама филозофије у Лајпцигу почиње и сам да

пише.

Године 1783. штампа своје прво дело „Живот и

прикљученије.“

Слајд бр. 9 – Насловна страна Живот и прикљученије

Page 12: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

Доситеј Обрадовић - Лука Басарић

У свом делу Живот и прикљученије испричао сам свој живот

и догађаје од рођена до 39. године. Изнео сам своја искуства и

европске идеје кроз која ће се васпитавати млади и просветити

српски народ.

Тијана Димитријевић

А сада чујте шта су о Доситеју писали наши другари. ( радови

се налазе у "Мини новинама")

Кристина Чакаревић : Доситеју Обрадовићу

Неда Ранковић: Министри просвете – некад и сад

Анђела Турудић: Песма Доситеју

Наратор – Магдалена Савић:

Доситеј поручује младима:

Слајд бр. 10 – поруке младима

Доситеј Обрадовић - Лука Басарић

Ослањајте се на искуства старијих.

Млад човек треба да прочита што више различитих књига и

стекне разноврсна искуства.

Трудите се да истражујете и сазнајете чисту истину.

Слајд бр. 11 – Насловна страна Басне

Наратор – Јована Дмитрић

Доситеј је објавио „Совјети здравога разума“, изабране мисли

и савете учених људи.

Затим објављује „Собраније“. Најзначајнију књигу Доситеј

издаје у Лајпцигу 1788. године под називом Басне. У време

издавања она је била најчитанија српска књига.

Слајд бр. 12 – Доситејева дела – набројано

Доситеј Обрадовић

Моја ће књига бити за свакога који разуме наш језик и ко с

чистим и правим срцем жели ум свој просветити и нараве

побољшати.

Драматизације басне: Славуј, кукавица и магарац

Слајд бр. 13 Наравоученије басне Славуј, кукавица и магарац

Page 13: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

Драматизације басне: Езоп и магарац

Слајд бр. 14 – наравоученије басне Езоп и магарац

Наратор - Магдалена

Преводио је басне Езопа, Лафонтена и других, али никада није

преводио дословно, већ их је прилагођавао својим читаоцима.

Чувао је само основну мисао басне којима је додавао своју

мудрост и мудрост свога народа. Посебно наглашавајући

ПОРУКУ = НАРАВОУЧЕНИЈЕ басне.

Драматизације басне: Курјак и овца

Слајд бр. 15 Наравоученије басне Курјак и овца

Драматизације басне: Јелен

Слајд бр. 16 Наравоученије басне Јелен

Слајд бр. 17 – Доситејева слика из старијих дана

Доситеј Обрадовић - Лука Басарић

Први српски устанак ме је затекао у Трсту. Одмах сам се

ставио у службу српских устаника. Послао сам им новац и

написао сам оду српском препороду Востани Сербије, која је

постала химна устаничке Србије.

Слајд бр. 18 – Слика Велике школе

Наратор – Јована Дмитрић:

Као најпросвећенији и најученији Србин свог времена, Доситеј

Обрадовић се у Србији памти као оснивач прве српске школе и

први српски модерни писац. Оснивач је београдског Лицеума

и први Министар просвете у Србији. Такође је помогао

оснивање Велике школе у Београду 1808. и отворио

београдску Богословију.

Слајд бр. 19 слика Саборне цркве

Умро је 1811. године и сахрањен је у порти Саборне цркве у

Београду.

Слајд бр. 20 – наравоученија

Наратор – Магдалена Савић:

У науци, Доситејевим баснама, указана је велика пажња.

О њима су писали и анализирали их многи научници, писци,

Page 14: Разред Трећиdigitalnaskola.rs/konkurs/dc2/zbornik/... · [3]Др Ранко Рајовић: IQ deteta – briga roditelja, Нови Сад, 2009. [4] Hannon P., Developmental

књижевници, филозофи, истраживачи.

Времена пролазе, а његове књиге и данас опстају и побеђују

заборав, а младима дају путоказ, као и његове чувене поруке

Србима:

Слајд бр. 21- слика Доситеја Обрадовића у позним годинама

Доситеј Обрадовић - Лука Басарић

„Књиге, браћо моја, књиге, а не звона и прапорце...Књига сад

на земљи и мору царствује и премудре законе даје. Оне војују

и побеждавају....“

Млада је душа подобна меком воску: у какав га калуп метнеш

и салијеш, онаки образ од њега направиш.“

Учитељ: Сада ћемо проверити шта смо научили.

Завршни део часа

*Учитељица трећег разреда ради са ученицима укрштеницу и

класичну асоцијацију (слајд бр. 27 и 28).

*Учитељица четвртог разреда ради са ученицима скривалице,

загонетна питања и нелогичну причу (слајд бр. 29,31, 33, 35).

*Сви заједно певамо химну – Востани Сербије.

Закључак

У току рада на овом часу запажено је велико интересовање и

активност ученика трећег и четвртог разреда који су

присуствовали презентацији часа. То је подстакло учитеље –

водитеље да овај Јавни час представе и другим ученицима

основних школа у Чачку, како би тиме показали могућности

интерактивних, иновативних и интердисциплинарних метода

кроз рад у дигиталним учионицама у циљу функционалног

стицања знања.