ΣΕΝΑΡΙΟ-ΡΙΤΣΟΣ-ΤΖΙΤΖΙΚΙΑ ΣΤΗΣΑΝ ΤΟ ΧΟΡΟ

4
Λογοτεχνία Τάξη Α΄ Γυμνασίου Κείμενο: «τζιτζίκια στήσαν το χορό» του Γιάννη Ρίτσου Καθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02 Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Κουλιούμπα Παρασκευή, ΠΕ02, στο Γυμνάσιο Λαχανά την Τετάρτη 07/12/2011, την 4 η ώρα. 1. Τίτλος «τζιτζίκια στήσαν το χορό» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Λογοτεχνία 3. Διδακτικοί στόχοι: Επιδιώκεται οι μαθητές: α)Να κατανοήσουν το Περιεχόμενο ενός ποιήματος και να το συσχετίσουν με τη θεματική ενότητα στην οποία ανήκει. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους. β) Να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας. γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια. 4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών Η εργασία θα αναπτυχθεί στo λογισμικό πρόγραμμα της Παρουσίασης.

Upload: mono030156

Post on 17-Dec-2014

2.627 views

Category:

Education


3 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

ΛογοτεχνίαΤάξη Α΄ ΓυμνασίουΚείμενο: «τζιτζίκια στήσαν το χορό» του Γιάννη ΡίτσουΚαθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02Το μάθημα έγινε σε συνδιδασκαλία με την κ. Κουλιούμπα Παρασκευή, ΠΕ02,στο Γυμνάσιο Λαχανά την Τετάρτη 07/12/2011, την 4η ώρα.

1. Τίτλος

«τζιτζίκια στήσαν το χορό»

2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Λογοτεχνία

3. Διδακτικοί στόχοι:

Επιδιώκεται οι μαθητές:

α)Να κατανοήσουν το Περιεχόμενο ενός ποιήματος και να το συσχετίσουν με τη θεματική ενότητα στην οποία ανήκει. Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους.

β) Να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν διαφορετικά λογισμικά περιβάλλοντα για την ολοκλήρωση μιας εργασίας.

γ) Να καλλιεργήσουν τη συνεργασία μεταξύ τους με ανταλλαγή απόψεων, αλλά και αλληλοβοήθεια.

4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών

Η εργασία θα αναπτυχθεί στo λογισμικό πρόγραμμα της Παρουσίασης.

5. Διάρκεια

Θα απαιτηθεί μια (1) διδακτική ώρα για την ολοκλήρωση της εργασίας.

6. Οργάνωση τάξης

Οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες τριών (3) ατόμων. Ο ένας, ο χειριστής, θα είναι στον υπολογιστή, ο δεύτερος, ο γραμματέας, θα βρίσκει τις

πληροφορίες από το βιβλίο και ο τρίτος, ο συντονιστής, θα έχει τη γενική εποπτεία. Φροντίζουμε να μοιράσουμε με τέτοιο τρόπο τους μαθητές ώστε σε κάθε ομάδα να έχουμε και αυτόν που ενδιαφέρεται περισσότερο και τον πιο ικανό, αλλά και τον «αδιάφορο». Επίσης, στις ομάδες ανακατεύουμε αγόρια και κορίτσια.

7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Για τη διεξαγωγή του σεναρίου απαιτείται αίθουσα Πληροφορικής με ικανό αριθμό συστημάτων για την εξυπηρέτηση μιας τάξης.

8. Φύλλα εργασίας

Δίνεται Φύλλο Εργασίας

9. Περιγραφή σεναρίου

Η μέθοδος προσέγγισης του ποιήματος είναι καθαρά βιωματική. Οι μαθητές καλούνται να ανταποκριθούν στις ερωτήσεις όχι στηριγμένοι σε διαβάσματα, αλλά στην προσωπική τους εμπειρία.

Μέσα στην Τάξη και προτού πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής θα ενημερώσω τους μαθητές μου για τη σύνθεση των επιμέρους ομάδων και θα τους εξηγήσω τις επιλογές μου. Στη συνέχεια θα τους μιλήσω για το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εργαστούν ( Πρόγραμμα Παρουσίασης).

Όταν πάμε στην αίθουσα της Πληροφορικής και αρχίσουν να δουλεύουν οι ομάδες, θα φροντίσω στην αρχή να λύσω όλες τις πιθανές απορίες και να ξεπεραστούν τα όποια τεχνικά προβλήματα.

Στη συνέχεια θα παρακολουθώ διακριτικά τη λειτουργία των ομάδων και θα παρεμβαίνω όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο είτε για να δώσω συμπληρωματικές πληροφορίες είτε για να επαναφέρω στην τάξη όσους το χρειάζονται.

10. Πρόσθετες πληροφορίες Ο στόχος της εργασίας είναι η νοηματική, αλλά και βιωματική προσέγγιση του ποιήματος. Το παιχνίδι με τις σωστές ή λάθος απαντήσεις κάνει την άσκηση ενδιαφέρουσα για τους μαθητές.

ΛογοτεχνίαΤάξη Α΄ ΓυμνασίουΚείμενο: «τζιτζίκια στήσαν το χορό» του Γιάννη ΡίτσουΚαθηγητής: Μονοχρήστου Χρυσόστομος, φιλόλογος ΠΕ02

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίγουμε το βιβλίο μας στη σελίδα 10 και ξαναδιαβάζουμε προσεκτικά το ποίημα του Γιάννη Ρίτσου «τζιτζίκια στήσαν το χορό», Το ποίημα αυτό το γνωρίσαμε στο τελευταίο μας μάθημα.

Ανοίγουμε το πρόγραμμα Παρουσίασης και το αρχείο «τζιτζίκια» και απαντάμε στις Ερωτήσεις.

Συνεργαζόμαστε μεταξύ μας για την επιλογή της σωστής απάντησης. Όπου κάνουμε λάθος επανερχόμαστε για να βρούμε, τελικά, τη σωστή απάντηση.

Τζιτζίκια στήσαν το χορό

Τζιτζίκια στήσαν το χορόστο ντάλα μεσημέρικαι στέκουν γύρω τα παιδιάκαι παίζουν παλαμάκια

Μια πεταλούδα διάφανη,πορτοκαλιά και μαύρη,στου γέρου κόσμου στάθηκε τα φρύδια επάνω, αντήλιο,κι έπαιζε και κρυφόγνεφετης πίκρας μαντηλάκι.