Υπόδειγμα Διδακτικού Σεναρίου

4
Εκπαιδευτικό Σενάριο Θέμα-Τίτλος: Γνωρίζω την τάξη μου. Ενότητα Ν.Π.Σ.: Δημιουργώ και εκφράζομαι με πολυμέσα και παρουσιάσεις. Τάξη: Δ,Ε,ΣΤ’ Δημοτικού Εμπλεκόμενες έννοιες: Εισαγωγή ψηφιακών φωτογραφιών, αποθήκευση, δημιουργία αρχείου παρουσίασης και διαχείριση ψηφιακού υλικού. Εκτιμώμενη Διάρκεια: 2-4 ώρες Γενική Περιγραφή Σεναρίου Γενικός σκοπός του ΕΣ είναι να εξοικειωθούν με τη χρήση ψηφιακού υλικού (φωτογραφίες) και λογισμικού παρουσιάσεων. Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μια παρουσίαση με τις φωτογραφίες τους και να αφηγηθούν στοιχεία του εαυτού τους. Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα (όπως είναι στο ΝΠΣ) Σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών, μετά την ολοκλήρωση της διδακτικής ενότητας, η μαθήτρια/ής πρέπει να είναι ικανή/ός να ταξινομεί και να οργανώνει έννοιες …. να τροποποιεί, να επεκτείνει και να μετασχηματίζει εννοιολογικούς χάρτες Εκτίμηση των γνωστικών δυσκολιών των μαθητών Οι μαθητές γνωρίζουν τις έννοιες αποθήκευση και διαχείριση φωτογραφιών και τα βασικά χαρακτηριστικά του λογισμικού παρουσιάσεων από προηγούμενες διδακτικές ώρες. Ενδέχεται να υπάρξουν δυσκολίες στην δημιουργία των διαφανειών. Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να καθοδηγεί τους μαθητές στη δημιουργία των διαφανειών και κυρίως στην εισαγωγή των ψηφιακών φωτογραφιών από το φακέλό τους, καθώς τη μορφοποίηση του σχετικού κειμένου που θα τις συνοδεύει. Διδακτική-Παιδαγωγική προσέγγιση 1. Η προτεινόμενη δραστηριότητα είναι διερευνητικού-ανακαλυπτικού τύπου και επιτρέπει στους μαθητές να …. 2. Οι μαθήτριες/τές εργάζονται και αξιολογούνται συλλογικά-ομαδικά, απαλλαγμένοι από το άγχος των επιδόσεων και το βάρος της δημόσιας έκθεσης. 3. Οι μαθήτριες/τές αυτορρυθμίζουν τη συνεισφορά και το ρόλο τους στη ομάδα, άλλοτε ‘διδάσκοντας’ και άλλοτε ‘διδασκόμενοι’ από άλλους.

Upload: mrksk2012

Post on 29-Jul-2015

269 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Υπόδειγμα Διδακτικού Σεναρίου

Εκπαιδευτικό Σενάριο- : .Θέμα Τίτλος Γνωρίζω την τάξη μου

. . .ΕνότηταΝΠΣ : Δημιουργώκαι εκφράζομαι με πολυμέσακαι.παρουσιάσεις

: Τάξη , , ’ ΔΕΣΤ Δημοτικού : Εμπλεκόμενες έννοιες , ,Εισαγωγή ψηφιακών φωτογραφιών αποθήκευση

.δημιουργία αρχείου παρουσίασης και διαχείριση ψηφιακού υλικού : ΕκτιμώμενηΔιάρκεια 2-4 ώρες

ΓενικήΠεριγραφήΣεναρίου Γενικός σκοπός του ΕΣ είναι να εξοικειωθούν με τη χρήση ψηφιακού υλικού

( ) . φωτογραφίες και λογισμικού παρουσιάσεων Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μια παρουσίαση με τις φωτογραφίες τους και να αφηγηθούν

.στοιχεία του εαυτού τους

( )Προσδοκώμενα μαθησιακάαποτελέσματα όπως είναι στοΝΠΣ , Σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών μ ετά την ολοκλήρωση της διδακτικής

, / ενότητας η μαθήτρια ής /πρέπει να είναι ικανή ός• να ταξινομεί και να οργανώνει έννοιες• ….• , να τροποποιεί να επεκτείνει και να μετασχηματίζει εννοιολογικούς χάρτες

Εκτίμηση των γνωστικών δυσκολιών τωνμαθητών Οι μαθητές γνωρίζουν τις έννοιες αποθήκευση και διαχείριση φωτογραφιών και τα

βασικά χαρακτηριστικά του λογισμικού παρουσιάσεων από προηγούμενες . διδακτικές ώρες Ενδέχεται να υπάρξουν δυσκολίες στην δημιουργία των . διαφανειών Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να καθοδηγεί τους μαθητές στη δημιουργία

των διαφανειών και κυρίως στην εισαγωγή των ψηφιακών φωτογραφιών από το , .φακέλό τους καθώς τη μορφοποίηση του σχετικού κειμένου που θα τις συνοδεύει

- Διδακτική Παιδαγωγική προσέγγιση1. - Η προτεινόμενη δραστηριότητα είναι διερευνητικού ανακαλυπτικού τύπου και

….επιτρέπει στους μαθητές να2. / - ,Οι μαθήτριες τές εργάζονται και αξιολογούνται συλλογικά ομαδικά

.απαλλαγμένοι από το άγχος των επιδόσεων και το βάρος της δημόσιας έκθεσης3. / ,Οι μαθήτριες τές αυτορρυθμίζουν τη συνεισφορά και το ρόλο τους στη ομάδα

‘ ’ ‘ ’ .άλλοτε διδάσκοντας και άλλοτε διδασκόμενοι από άλλους4. . Ο εκπαιδευτικός έχει εμψυχωτικό και υποστηρικτικό ρόλο Κατά τη διάρκεια της

υλοποίησης παρακολουθεί την πορεία κάθε ομάδας και το ρόλο κάθε μαθητή , στην ομάδα του εξασφαλίζονται την ικανοποίηση της επιθυμίας των

/ , μαθητριών των για συμβολή και ενεργό συμμετοχή παρέχει διευκρινίσεις και , , τεχνική ή γνωστική υποστήριξη όποτε προκύπτει η ανάγκη συμβάλλει

/ , ανατροφοδοτικά στις ενέργειες των μαθητριών των συντονίζει τις συζητήσεις .και την παράθεση επιχειρημάτων εντός αλλά και μεταξύ των ομάδων

Page 2: Υπόδειγμα Διδακτικού Σεναρίου

Μέσα , Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή

, εκτυπωτή ,λογισμικό παρουσίασης ,λογισμικό κειμενογράφου

.Φύλλα εργασίας

Πορεία μαθήματος …ΦάσηΠροετοιμασίας των

Ο εκπαιδευτικός προτείνει στους μαθητές να δημιουργήσουν μια πολυμεσική παρουσίαση για τη δημιουργία ενός αναμνηστικού album .της τάξης τους

, Ενημερώνει για τα μέσα που θα χρησιμοποιήσουν τον τρόπο και τα βήματα της .εργασίας και της συνεργασίας τους και παράλληλα τους κατευθύνει

…ΦάσηΥλοποίησης των 1:Βήμα , , 2-3 Οι μαθητές οργανωμένοι στις ομάδες τους ανά άτομα μελετώντας το

Φύλλο Εργασίας τους καταγράφουν το προφίλ των συμμαθητών τους με .ερωτήσεις και καταγραφή τωναπαντήσεων

2:Βήμα Οι ομάδες των μαθητών ανοίγουν το φάκελο τους και ανακτούν τις αντίστοιχες φωτογραφίες τους και τις εισάγουν στο αρχείο παρουσίασης που έχουν

.ήδη δημιουργήσει 3: Βήμα Με οδηγίες που δίνονται στο Φύλλο Εργασίας, /οι μαθήτριες τές

, καλούνται να πληκτρολογήσουν να μορφοποιήσουν και να ενσωματώσουν στις αντίστοιχες διαφάνειες το κατάλληλο κείμενο που αφορά το προφίλ του κάθε

/ .μαθητή μαθήτριας και να το υπογράψουν 3: Βήμα Αποθήκευση του αρχείου με το κατάλληλο όνομα στον αντίστοιχο

.φάκελο 4: Βήμα , Στη συνέχεια εκτυπώνει η κάθε ομάδα τα αρχεία τους δημιουργώντας

έτσι ένα Album . της τάξης τους

Page 3: Υπόδειγμα Διδακτικού Σεναρίου

: ΦΥΛΛΟΕΡΓΑΣΙΑΣ Γνωρίζω την τάξη μου

& : ΌνομαΟμάδας Μαθητών _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

_ _ _ _ _

: Τάξη Δ,E, .ΣΤ ΄:Ενότητα .Δημιουργώκαι εκφράζομαι με πολυμέσακαι παρουσιάσεις

: Εμπλεκόμενες έννοιες , ,Εισαγωγή ψηφιακών φωτογραφιών αποθήκευση .δημιουργία αρχείου παρουσίασης και διαχείριση ψηφιακού υλικού

: ΕκτιμώμενηΔιάρκεια 2-4 .ώρες

1. ( Απαντήστε ο καθένας στις προτεινόμενες συμπληρώστε και τις δικές ) σας εάν θέλετε ερωτήσεις

1. Αγαπημένο φαγητό2. Αγαπημένο χρώμα3. Αγαπημένο παιχνίδι4. Αγαπημένη ομάδα5. Αγαπημένο ζώο6. Αγαπημένο χόμπι7. …

2. Καταγράψτε τις απαντήσεις στο λογισμικό κειμενογράφου που , .χρησιμοποιείται στο εργαστήριο σας μορφοποιήστε και αποθηκεύστε το

3. .Εισάγετε το αρχείου κειμένου στο αντίστοιχο αρχείο παρουσίασης

4 ,Ενσωματώστε τις ψηφιακές φωτογραφίες στο αντίστοιχο κείμενο .ελέγξτε και αποθηκεύστε

5. .εκτυπώστε το αρχείο