Біздің үй. Көмекші есімдер. (Служебные имена)

6
«С.Сейфуллин атындағы гимназия»КММ Сабақтың тақырыбы:«Біздің үй» (Көмекші есімдер) Өткізген: Дуйсен Лаура Боранбайқызы. қазақ тілі 4 «Б» сынып о/б Сәтбаев қаласы САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ Біздің үй. Көмекші есімдер. (Служебные имена) 4- сынып.22.10.14ж 9-10 жас МАҚСАТЫ Білімділік: «Біздің үй» лексикалық тақырып бойынша оқушылардың білімдерін тексеру.Көмекші есімдерді есте бекіту. Лексикалық тақырыпты практикалық жолмен түсіндіру. Тәрбиелік: Бейнелеу өнері, еңбекке баулу оқушыларды көркемдікке тәрбиелеу. Ұқыптылыққа, тазалыққа, әдептілікке, адамгершілікке тәрбиелеу. Дамытушылық: Берілген сөз тіркестерінен сөйлем құрай білуге, әңгіме құрастыруға жетелеу. Сөйлесім әрекетін дамыту. МІНДЕТТЕРІ Оқушылардың ауызша және монолог түріндегі тілін дамыту; Орфографиялық сауаттылықтарын дамыту; Грамматикалық білімін дамыту мақсатында жаттығулар орындау. КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ Оқушылар тақырып көлемінде лексикалық бірліктерді игереді.Лексикалық тақырып бойынша оқушылардың сөйлеу қабілеті, оқылым, тыңдалым, жазылым әрекеттері арқылы жетіледі. Берілген грамматикалық тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды.

Upload: -

Post on 16-Jun-2015

416 views

Category:

Education


11 download

DESCRIPTION

Біздің үй. Көмекші есімдер. (Служебные имена)

TRANSCRIPT

Page 1: Біздің үй. Көмекші есімдер.  (Служебные  имена)

«С.Сейфуллин атындағы гимназия»КММСабақтың тақырыбы:«Біздің үй» (Көмекші есімдер)

Өткізген: Дуйсен Лаура Боранбайқызы.

қазақ тілі 4 «Б» сынып о/б

Сәтбаев қаласы

САБАҚТЫҢТАҚЫРЫБЫ

Біздің үй. Көмекші есімдер. (Служебные имена)

4-сынып.22.10.14ж9-10 жас

МАҚСАТЫ

Білімділік:«Біздің үй» лексикалық тақырып бойынша оқушылардың білімдерін тексеру.Көмекші есімдерді есте бекіту.Лексикалық тақырыпты практикалық жолмен түсіндіру.Тәрбиелік:Бейнелеу өнері, еңбекке баулу оқушыларды көркемдікке тәрбиелеу. Ұқыптылыққа, тазалыққа, әдептілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.Дамытушылық:Берілген сөз тіркестерінен сөйлем құрай білуге, әңгіме құрастыруға жетелеу. Сөйлесім әрекетін дамыту.

МІНДЕТТЕРІОқушылардың ауызша және монолог түріндегі тілін дамыту;Орфографиялық сауаттылықтарын дамыту;Грамматикалық білімін дамыту мақсатында жаттығулар орындау.

КҮТІЛЕТІННӘТИЖЕ

Оқушылар тақырып көлемінде лексикалық бірліктерді игереді.Лексикалық тақырып бойынша оқушылардың сөйлеу қабілеті, оқылым, тыңдалым, жазылым әрекеттері арқылы жетіледі. Берілген грамматикалық тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды.

ӘДІС-ТӘСІЛДЕР Топтық жұмыс, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.РЕСУРСТАР Стикерлер, маркерлер, түрлі-түсті жапырақшалар, ақ

қағаздар (А2), флипчарт, оқулық

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен амандасу,түгендеуСабаққа деген ынталарын байқау, бағыттау.

Page 2: Біздің үй. Көмекші есімдер.  (Служебные  имена)

ТҮРТКІ ТАПСЫРМАЛАРІС-ӘРЕКЕТ

МҰҒАЛІМ ОҚУШЫЛАР

Балалар, бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. Сондықтан біз өзімізді білімді, мәдениетті, үлгілі оқушылар екенімізді көрсетейік.

Сабағымызды бастамас бұрын шаттық шеңберінде бір-бірімізге сәттілік тілейік!

Психологиялық ахуал

Барлығы хормен айтады:Сабағыңды жөндеп

Әзірленсең-еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!

БІЛУ.Ой қозғау.

Оқушылар, жан-жағымызға назар аударайық. Не байқадыңдар? Бағыттаушы белгі сыныптың қай жерлерінде және нені білдіреді?

Шкафтың үстінде,терзенің алдында,тақтаның жанында, қасында, партаның астында,портфельдің ішінде, тақтаның артында

Топтық жұмыс береді.Топ мүшелерінің жұмыстарын бақылайды.

Топ көшбасшылары (топта бөлінетін рөлдерді ) бөледі. Оқушылар топпен ақылдасып, бір шешімге келеді. Оқушылар өз жауаптарын ортаға салады.

Топтағы берілетін рөлдер:

Лидер/Көшбасшы(Leader)

Дизайнер (Designer)

Спикер (speaker)

Тайм-кипер (Time-keeper)

Хатшы (Scribe)

ТҮСІНУ.

Грамматикалық анықтағыш

Көмекші есімдер дегеніміз- ....

Фонетикалық жаттығу.Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс

айтуға машықтандыру

Служебные имена, сочетаясь с именем существительным в родительном падеже, образуют словосочетания, имеющие пространственное значение. Служебные имена в местном падеже выполняют функцию предлогов и соответствуют русским предлогам: в,на, над,за, перед,

Оқушылар грамматикалық анықтағыш кестесін толтырады(Ауызша) оқушылар топ ережесін сақтай отырып, өз қызметтерін дұрыс орындау керек.

Page 3: Біздің үй. Көмекші есімдер.  (Служебные  имена)

үстінде-на, надішінде-в, внутрижанында,қасында-возле, околоартында-заалдында-передастында-под

Көмекші есімдер –негізгі сөздермен тіркесіп келіп, олардың кеңістікке қатысын толықтырып, нақтылап тұрады.

возле, под.үстінде-на, надішінде-в, внутрижанында,қасында-возле, околоартында-заалдында-передастында-подЕреже.Топ мүшелерінің жұмыстарын бақылайды.

ҚОЛДАНУҮй тапсырмасын сұрау.

Топтық жұмыс.Көмекші есімдерді қатыстыра отырып,«Біздің үй» тақырыбына постер( жоба) қорғау

Сергіту сәті.«Топ-топ»

Топтық жұмыс кезінде топ мүшелерінің жұмыстарын бақылайды.Көмекші есімдерді дұрыс қолдануын қадағалайды

Топтық жұмыстың дұрыс бағалануын қадағалайды.

Топтық жұмыс кезінде топ мүшелері өз жұмыстарында көмекші есімдерді дұрыс қолдану керек. Оқушылар өз жұмыстарын қорғайды.

ТАЛДАУ

Тақырыпқа байланысты суретпен жұмыс. Көмекші есімдерді қатыстырып сөйлем құрап жазу.

(үстінде-на, надішінде-в, внутрижанында,қасында-возле, околоартында-заалдында-передастында-под)

Суретпен жұмыс орындауды тапсырады.Көмекші есімдерді дұрыс қолданылуын бақылайды.

Топта суретпен жұмыс жасайды.Көмекші есімдерді қолданады.

Page 4: Біздің үй. Көмекші есімдер.  (Служебные  имена)

ЖИНАҚТАУ.

Көп нүктенің орнына тиісті көмекші есімдерді қойып жазу.

Үйдің ... дәріхана бар. (возле)Үстелдің ... кітап, қалам және дәптер жатыр. (на)Еденнің ... қызыл кілем жатыр. (на)Үйдің ... үлкен саябақ бар. (за)Үстелдің ... орындық бар. ( возле)Үстелдің .... мысық отыр. (под)

Топтық жұмыс орындатады.

Топ мүшелерінің жұмысын бағалайды.

Топтық жұмыс орындайды. Көп нүктенің орнына тиісті көмекші есімдерді дұрыс қойып жазады.

Фонетикалық талдауСөздер Дауысты

дыбыс-рДауыссыз дыбыстар

жуан жіңішке қатаң ұяң үнді

пәтер - ә,е п,т - рбөлметерезеорындықүстелкілем

Грамматикалық тапсырма орындатады.Фонетикалық талдау.

Грамматикалық тапсырма орындайды.

Топта фонетикалық талдау жасайды.Дыбыстық талдау-дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады.

БАҒАЛАУӨзін-өзі бағалау парағын толтыру.

Сабақты бекіту.Көмекші есімдер –негізгі сөздермен тіркесіп келіп, олардың кеңістікке қатысын толықтырып, нақтылап

Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.

Page 5: Біздің үй. Көмекші есімдер.  (Служебные  имена)

тұрады.(үстінде-на, надішінде-в, внутрижанында,қасында-возле, околоартында-заалдында-передастында-под)

Үйге тапсырма:142-бет, 2-тапсырма.Көмекші есімдерді қатыстыра отырып, сөйлем құрау.Қорытынды.

Оқушыларға өзін-өзі бағалау парағын таратады.

РЕФЛЕКСИЯ