оригінал відкритий

12
Тема 4: Галицько - Волинська держава Тема уроку: Перший похід монголів на Русь Мета: розкрити особливості організації військових походів монголів на Русь у XIII ст. і причини їхніх перших успіхів; познайомити учнів з причинами поразки русько- половецьких військ на р. Калка; на прикладах подвигів захисників м. Києва визначити джерела мужності та героїзму русичів; розширити знання учнів з вивченої теми за рахунок залучення історичних джерел; засвоїти основні поняття та хронологію; формувати вміння рецензувати відповіді однокласників; працювати з настінною картою, розвивати вміння робити критичний аналіз історичних текстів, робити узагальнення й висновки на основі сприйняття різних ідей; виховувати в учнів толерантне ставлення до різних оцінок історичних подій та осіб, повагу до героїчного минулого. Тип уроку: комбінований Основні поняття: Золота Орда, хан, баскаки, ярлик, ярмо. Основні дати: 1223 р., 1239 р., 1240 р., 1254 р., 1259 р. Обладнання: карта, атласи, навчальні картини, роздавальний матеріал ХІД УРОКУ I. Організаційний момент Привітання учнів. Емоційне налаштування. 1

Upload: gavronnatalia

Post on 24-Jun-2015

217 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: оригінал відкритий

Тема 4: Галицько - Волинська держава

Тема уроку: Перший похід монголів на Русь

Мета: розкрити особливості організації військових походів монголів на Русь у

XIII ст. і причини їхніх перших успіхів; познайомити учнів з причинами поразки

русько-половецьких військ на р. Калка; на прикладах подвигів захисників м.

Києва визначити джерела мужності та героїзму русичів; розширити знання учнів

з вивченої теми за рахунок залучення історичних джерел; засвоїти основні

поняття та хронологію; формувати вміння рецензувати відповіді однокласників;

працювати з настінною картою, розвивати вміння робити критичний аналіз

історичних текстів, робити узагальнення й висновки на основі сприйняття різних

ідей; виховувати в учнів толерантне ставлення до різних оцінок історичних подій

та осіб, повагу до героїчного минулого.

Тип уроку: комбінований

Основні поняття: Золота Орда, хан, баскаки, ярлик, ярмо.

Основні дати: 1223 р., 1239 р., 1240 р., 1254 р., 1259 р.

Обладнання: карта, атласи, навчальні картини, роздавальний матеріал

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Привітання учнів.

Емоційне налаштування.

Одного разу раджі Індії у подарунок прислали три однакових золотих

фігурки, а у листі було написано, що вони мають різну цінність. Раджа доручив

своїм мудрецям пояснити, в чому їхня цінність. І тільки один Бірбал розповів

раджі, що у них є дірочки у вусі. Коли мудрець протягнув проволоку в дірочку, в

першої фігурки проволока вийшла в другому вусі, в другій – з рота, в третій –

через серце.

1

Page 2: оригінал відкритий

Загадка вирішена. Перша фігурка символізує людину, у якої в одне вухо

влітає, а в інше вилітає, друга – нагадує людину, яка, не дослухавши, відразу все

розповідає іншим не до кінця вірне судження, третя – схожа з тою людиною, яка

запам’ятовує почуте та намагається пропустити через своє серце. Третя фігурка є

найбільш цінною з усіх. Я вам бажаю бути схожими на тих людей, які схожі на

третю фігурку.

II. Перевірка домашнього завдання

Експрес- опитування:

1). Хто і коли об’єднав Галицьке і Волинське князівство в єдину Галицько-

Волинську державу?

2). Поясніть, чому бояри в Галичині мали сильні позиції?

3).Що вам відомо про внутрішню політику Романа Мстиславича?

4). Охарактеризуйте зовнішню політику Романа Мстиславича?

5). Опишіть боротьбу синів Романа Мстиславича за відродження Галицько-

Волинської держави.

Вчитель:

Перед вами лежать конверти з завданнями, кожен може самостійно вибрати

конверт. Один учень відповідає, інші доповнюють.

1. Дайте визначення поняттям:

- БОЯРИ

- РЕГЕНСТВО

- ОКУПАЦІЯ

2

Page 3: оригінал відкритий

2.У зв’язку з чим Роман Мстиславич застосовував своє улюблене прислів’я :

«Не вбивши бджіл, не поласуєш медом»? Що князь мав на увазі?

3. Дослідник М. Ф. Котляр відзначав, що «галицьке боярство являло собою

феномен , якого не знали інші князівства й інші землі Південної Русі. Хіба що

бояри Новгорода Волинського».

1). На яку особливість галицького боярства вказує дослідник?

2). Яке завдання, виходячи з наведеної інформації, поставало перед Романом

після об’єднання Волині та Галичини в єдине князівство?

4. Доведіть, що утворення об’єднаного Галицько- Волинського князівства

було подією великої історичної ваги.

5. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.

«Із Галицько – Волинського літопису»: « Він (Роман) бо кинувся був на

поганих, як той лев, сердитий же був, як той рись, і губив їх, як той

крокодил, і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він

ревно наслідував предка свого Мономаха, що погубив поганих з ізраїльтян,

тобто половців…»

1). Як наведений уривок характеризує князя Романа?

6. Про які події в житті Галицько- Волинського князівства літописець

залишив запис: «… Велика смута постала на землі Руській. Зосталося ж два

сини його, один чотирьох, а другий двох літ»?

7. Чому Галицько Волинську державу вважають спадкоємицею Київської

Русі?

III Актуалізація опорних знань:

Метод «Мікрофон»:

3

Page 4: оригінал відкритий

1. Який період переживала Київська Русь у XIII столітті?

2. У чому полягають негативні сторони періоду роздробленості?

Вчитель:

Роздробленість призвела до ослаблення Київської Русі, в зв’язку з чим і

виникла небезпека захоплення її території іншими державами.

На сторінці з давнього літопису були записані назви трьох кочових народів, які

нападали на Київську Русь. Але з часом деякі літери стерлися. Відновіть

втрачене.

_ЕЧЕ_ІГ И

П_Л_В_І

М_Н_О_И

IV Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Дивуй» ( з використанням програми «Power Point» )

На слайдах з’являються картинки з зображенням монгольського війська,

з’являється текстовий матеріал, який озвучує вчитель.

Археологи підрахували, що із 74 міст періоду домонгольської навали 49

були зруйновані Батиєм; 14 із них так і не піднялися з попелу. Ще 15 не змогли

відновити свого колишнього значення, перетворившись на села.

V Вивчення нового матеріалу

Оголошення теми і мети уроку

4

Page 5: оригінал відкритий

План

1. Перший похід монголів на Русь.

2. Вторгнення хана Батия на українські землі.

3. Утворення Золотої Орди.

Вчитель:

Давайте представимо собі, що ми вирішили написати статтю в газету про похід

монголів на Русь та утворення Золотої Орди, але редактор газети, перш ніж

доручити нам таку складну справу вирішив дати нам декілька завдань, оскільки в

нас мало часу, то ми поділилися обсягом матеріалу. Зараз ми швиденько

ознайомимось з ним та виконаємо завдання.

1).Виступ учня:

Перший похід монголів на Русь (супроводжується роботою з картою)

Коментоване читання підручника «Витоки імперії Чингісхана» (с. 153)

Завдання для учнів:

1). Назвіть причини успішних загарбницьких походів монгольської армії?

2). Визначте, про кого йдеться в наведеному тексті.

Після перемого над татарами та іншими кочовими племенами його в 1206 році

проголосили Великим ханом. Під його керівництвом Монгольська держава

почала завоювання Китаю, знищила Хорезм та деякі інші держави Азії. Він

наказав своєму синові завоювати країни на захід від Монголії.

3). Визначте, про яку подію йдеться в наведеному уривку з літопису:

«Якщо не допоможите нам, будемо ми сьогодні порубані, а вас завтра

порубають»

2). Виступ учнів:

- Відомості про хана Батия.

- Вторгнення хана Батия на українські землі.

5

Page 6: оригінал відкритий

Робота з історичними джерелами:

Літопис руський про навалу монгольських ханів на Південну Русь у

1239 році (с. 156)

Завдання:

- Простейте на карті пересування монгольських військ, описаних у

тексті літопису.

Літопис про Батиїв похід на Волинь і Галичину (с.157)

Запитання:

- Які методи, за свідченням літопису, використовували монголи для

завоювання українських міст?

Завдання для учнів:

1). Охарактеризуйте Батия 5- ма словами.

2). Складіть план розповіді на тему: «Вторгнення хана Батия на українські землі»

(супроводжується роботою з картою)

3). Виступ учня:

Утворення Золотої Орди

Робота з термінами: Золота Орда, баскак, ярлик, ставка.

Завдання для учнів:

1). Визначте, про що йдеться в тексті:

Вона була заснована ханом Батиєм у пониззі Волги. За площею була однією з

найбільших держав Середньовіччя; простягалася від Іртиша в Сибіру до

нижньої течії Дунаю й складалася із 14 улусів.

6

Page 7: оригінал відкритий

2). Виберіть із переліку прояви монголо- татарського ярма на землях Південно –

Західної Русі:

- Розміщення в давньоруських містах гарнізонів завойовників.

- Призначення ханами в князівства своїх повноважних представників та збирачів

податків – баскаків.*

- Виплата населенням Русі податків на користь монголо- татар. *

- Утручання ханів у внутрішні справи князівств, у князівські усобиці .*

- Побудова міст для монголо- татар.

- Періодичні набіги татар на українські землі, пограбування та руйнації.*

- Нав’язування мови та релігії завойовників.

- Терпиме ставлення до християнства.*

VI Узагальнення і систематизація знань

Завдання для учнів

Вправа «Подорож на хронольоті»:

(На дошці написані дати, ми уявно перемістимось в ті часи і розкажемо, що ми

там побачили)

Дати:

-31 травня 1223 рік (поразка руського війська на р. Калці)

- 5 вересня - 6 грудня 1240 року (оборона Києва)

- середина 40- х років XIII століття (утворення Золотої Орди)

7

Page 8: оригінал відкритий

Вправа «Виправ помилку»

Столицею Золотої Орди було місто Київ, завойовані народи змушені були

платити данину, яку збирали золотоординські урядники – осавули. Хани не

втручались у внутрішні справи князівств, примушували тих князів, які хотіли

правити своїми землями, їхати до них й уклінно просити грамоту – феод.

VII Підсумки уроку

Метод «Мікрофон»:

Існує кілька точок зору щодо визначення ролі монголо – татарського ярма в

історії Київської Русі :

- ярма як такого не було, існував взаємовигідний союз Київської Русі з

Золотою Ордою;

- ярмо гальмувало розвиток Київської Русі, але кардинально не вплинуло на

її характер;

- ярмо мало суттєвий негативний вплив на соціально – економічний та

політичний розвиток Київської Русі.

Висловіть власну точку зору щодо цієї проблеми.

8