геометрийн ай

16
БЗД-ийн 97-р сургууль Боловсруулсан багш Г.Наранчимэг

Upload: maagii979797

Post on 07-Jul-2015

1.838 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: геометрийн ай

БЗД-ийн 97-р сургууль

Боловсруулсан багш Г.Наранчимэг

Page 2: геометрийн ай

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр:

ХҮРЭЭНИЙ УРТЫГ ОЛОХ

Page 3: геометрийн ай

Хэрэгцээ:Ахуйн энгийн тооцоог хийж сурах

Зорилго:Дүрсийн хүрээний уртыг энгийн аргаар

бодож олох

Page 4: геометрийн ай

Зорилт:Дүрсийг таних

Дүрсийг ялгах,ойлгох,бичих

Дүрсийг хэмжих,будах,тооцоолох

Амьдрал практикт хэрэгжүүлэх

Эргэн тойрондоо байгаа эд зүйлсийг хэмжих,харьцуулах

Page 5: геометрийн ай

ХАМРАХ ХҮРЭЭ:Үндсэн дүрсүүдийг

таньдаг,мэддэг,нэрлэдэг, нэмэх хасах үржих хуваах үйлдлийг мэддэг,математик хэллэгээр

уншдаг,бичдэг,боддог,өөрийн бодсон бодлогоо тайлбарладаг

суралцагчид

Page 6: геометрийн ай

Өмнөхийг бататгах:Суралцагчдаар дурын тэгш өнцөгт

зуруулаад уг тэгш өнцөгт дээр нь тулгууран харилцан ярилцаж тэгш өнцөгтийн тодорхойлолтыг гаргана.

Тодорхойлолт:Дөрвөн өнцөг нь тэнцүү хоёр богино тал нь тэнцүү,хоёр урт тал нь тэнцүү дүрсийг тэгш өнцөгт гэнэ.

Page 7: геометрийн ай

Хариулт асуулт

асуулт хариулт

Асуулт асуулт

хариулт

Хариулт асуулт

асуулт

Хичээлийн агуулга:

багш сурагч

харилцаа

Page 8: геометрийн ай

Сэдэлжүүлэх:4см

````

7 см р=4см+7см+4см+7см

р=28см

р=4см+4см+7см+7см=28см

р =(4см+7см)*2=28см

Page 9: геометрийн ай

а=уртв=өргөн гэж тэмдэглэеЭндээс харахад бидний гаргасан бодолт

буюу тоо маань томъёо болж байна.а=7см,в=4см

Р=(а+в)*2

Page 10: геометрийн ай

Жишээ бодлого бодоцгооё...1а=8см

в=5см хэн үүнийг бодох вэ

Хэн түүнд туслах вэ

Энэ хоёр бодлогыг бодоорой

а=9см

в=2см

а=6см в=3см

Page 11: геометрийн ай

Жишээ бодлогын бодолтР=(а+в)*2=(8см+5см)*2=13см*2=26см

Р=(а+в)*2=(9см+2см)*2=11см*2=22см

Р=(а+в)*2=(6см+3см)*2=9см*2=18см

Page 12: геометрийн ай

Бататгах:Хүүхэд бүрийн дунд хоёр хоёр ширхэг тарааж өгөх

материал тараан бодлогыг бодуулна.

Гэрийн даалгаварт:

Хуудас 90 №2

Page 13: геометрийн ай

Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн:•Сурах бичиг, дасгал ажлын ном,

дэвтэр, үзэг, харандаа, баллуур

•Багшийн гарын авлага

•Төрөл бүрийн биет дүрсүүд, савх, шагай

•Хэрчмэл цифр, тоо,үйлдлийн тэмдэг бүхий

картууд

•Зурагт ба бичмэл үзүүлэн

Page 14: геометрийн ай

Хичээл хоорондын холбоо:Монгол хэл – бичих, унших,нэрийг зөв бичих,

эр, эм үгээр ялгах

Зураг, технологи – юмсыг том жижиг, их

багаар харьцуулан зурах, цаасаар урлан бүтээх

Биеийн тамир – бусадтай хамтран хийх

Хөгжим – хэмнэлээр унших

Page 15: геометрийн ай

Дүгнэлт: Сурагчид “Хүрээний уртыг олох” ээлжит хичээлийг үзээд

дууссаны дараа:•Тэгш өнцөгтийг таньж, бичиж, тэмдэглэх

•2 оронтой тоог нэгж ба аравтаар задлах

•Бүтэн аравт ба аравт нэгжээр жиших

•Юмсын хэмжээг баримжаалах, жиших, харьцуулах

•Эргэн тойрон байгаа эд зүйлсийг мэдэж, жиших харьцуулах

•Дүрсийн төсөөллөө бататгах

•Илэрхийлэл зохиох, бодох

•Үйлдлийн гишүүдийг зөв нэрлэх, тэдгээрийн холбоо хамаарал

•Үйлдлийн дарааллаар зөв бодох

•Хялбар дөхөм аргаар бодох

•Энгийн бодлого бодох зэрэг чадвар эзэмшсэн байна.

Page 16: геометрийн ай