план урока

5
План-конспект урока УМК- Spotlight 6 Класс 6 Тема Досуг Цель Активизировать словарный запас (лексика по теме «настольные игры»), отработать и закрепить видовременные формы Оснащение доска, учебник, ручка, словарь, раздаточные материалы, ноутбук, РРР - презентация Задачизакреплениевидовременныхформ (Present Simple VS Present Progressive) - закрепление лексики по теме “Gameon!” - развитие умений анализировать речь других -развитие навыков подготовленной монологической речи - развитие навыков аудирования - ??? - развитие навыков работы в группе - развитие самоконтроля и ответственности Ход урока Врем я Учитель Ученики Примечания 2 min Good morning! Thank you very much! Sit down please. What is the date today? What is the day today? Who is absent? What’s the weather like today? Good morning, good morning, Good morning to you, Good morning, good morning, We are glad to see you! Today is the 27 th of January Today is the Monday All are present today Itscold. Itswindy. It’s snowy, etc… Организационный момент + речевая разминка 2min Tell me please, how do we read NG? (Как мы читаем сочетание NG?) Letspractice по моему сигналу: Рядсправа - [n] Рядслева - [n-носовое] Поменялисьролями! Repeat after me, please Been Sin Keen Seen Sin ce Sing Song Bring Swing Swimming Very good! And now lets reviseour tongue-twister [n-носовое] Поочередно по рядам – звуки [n] и [n-носовое] Фонетическая разминка Карточками со звуками показываю, какая команда говорит Хоровое повторение слов, входящих в рифмовку

Upload: pokidova

Post on 19-Jul-2015

199 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: план урока

План-конспект урока

УМК- Spotlight 6

Класс – 6

Тема – Досуг

Цель – Активизировать словарный запас (лексика по теме «настольные игры»), отработать и закрепить видовременные формы

Оснащение – доска, учебник, ручка, словарь, раздаточные материалы, ноутбук, РРР - презентация

Задачи– закреплениевидовременныхформ (Present Simple VS Present Progressive)

- закрепление лексики по теме “Gameon!”

- развитие умений анализировать речь других

-развитие навыков подготовленной монологической речи

- развитие навыков аудирования - ???

- развитие навыков работы в группе

- развитие самоконтроля и ответственности

Ход урока

Время

Учитель Ученики Примечания

2 min Good morning! Thank you very much! Sit down please. What is the date today? What is the day today? Who is absent? What’s the weather like today?

Good morning, good morning, Good morning to you, Good morning, good morning, We are glad to see you! Today is the 27th of January Today is the Monday All are present today It’scold. It’swindy. It’s snowy, etc…

Организационный момент + речевая разминка

2min Tell me please, how do we read NG? (Как мы читаем сочетание NG?)

Let’spractice – по моему сигналу: Рядсправа - [n] Рядслева - [n-носовое] Поменялисьролями! Repeat after me, please – Been Sin Keen Seen Since

Sing Song Bring Swing Swimming

Very good! And now let’s reviseour

tongue-twister

[n-носовое] Поочередно по рядам – звуки [n] и [n-носовое]

Фонетическая разминка

Карточками со звуками

показываю, какая

команда говорит

Хоровое повторение

слов, входящих в

рифмовку

Page 2: план урока

(Давайтевспомнимнашускороговорку)– It’s been a sin to sing songs since

Хоровое повторение

рифмовки, затем 2-3

человека самостоятельно

(сильные), все остальные

по очереди

5 min Мы с вами заканчиваем тему «FreeTime». О чем мы говорили в этой теме?

Yes, very well. Sasha, you carried out a survey about your classmates’ favourite board games. Right? Please, tell us your results.

Отом, какмыпроводимсвоесвободноевремя, в какие настольные игры играем Yes!

There are 11 pupils in our

group. We like different board

games. As you see, “Chess” is

the most popular in the group.

4 boys adore it. “Monopoly”

and “Backgammon” are

popular among boys and girls.

There are 2 games for girls –

“Our Family” and “The Field

of Miracles”. And 1 boy is

keen on “Checkers”. All the

games are interesting and

funny. We are mad about

board games.

Ученик представляет

график, на котором

отображены самые

любимые настольные

игры его

одноклассников,

сопровождая это

рассказом в 2-3

предложения (№ 8 стр

57).

2 min 12 min

Thanks a lot! Very interesting information!

But now I’d like to find out if you remember the new words we’ve learnt.

On the board you see some words – games – I read you the list word-by-word, and if it is a board game, you clap, if it is not, you keep silent. (продублироватьнарусскомязыке)

Great job! Thanks! Now I’d like to

learn about your favourite board games. Дети готовили мини-проект по настольным играм, который представлен в виде плаката, а теперь, Semyon, please, tellusaboutyourfavouritegame.

Football, scrabble, baseball, monopoly, tennis, chess, basketball, backgammon, billiards, golf, jigsaw puzzle, dominoes

“Chess”

Hello! My name is Semyon.

I’m keen on chess. It is a very

interesting and funny game

for 2 people. Chess is an

ancient intellectual game,

which has a long history. For

the game you need a board,

16 white pieces and 16 black

pieces (8 pawns , 2 rooks , 2

knights , 2 bishops , a queen

and a king). Each piece moves

in its own way. The task is to

На РРР слова в столбик,

я читаю одно за другим,

дети реагируют в

зависимости от того,

настольная это игра или

нет. Активизация

словарного запаса,

игровой момент для

снятия напряжения

Представляем газету,

выслушиваем 2 доклада

про игры

Page 3: план урока

Irina Anton Pavel Glazov

attack the other side's king, to

checkmate him. It means the

king has no square to move. It

is like a battle, makes you

think logically and plan your

actions.

I adore it!

“Our Family”

Hello! My name is Irina. I

like playing “My Family”.

This game is for girls. It can

be played by 2 people, or a

group of 6. In the game we

face many situations of adult

life. We marry, quarrel, work,

calculate the family budget,

go shopping and so on. If you

want to play, you need a dice

and gambling chips. You

throw the dice, make the steps

and do the task. The winner is

the player, who comes first to

the last cell of the field –

“Silver Wedding”.

I really love to play this

game!

“Monopoly”

Hello! I’m Anton. I love to

play “Monopoly”. This game

is for 2 people or a group of 6.

The game was invented in

1934 by an American –

Charles Darrow. The first

games were handmade, and

Darrow gave them to friends.

The object of the game is to

become the wealthiest player

through buying, renting and

selling property. One by one

players throw the dice, move

their tokens and do the tasks -

buy real estate or other

properties, -or pay rent, taxes,

"Go to Jail", etc. The game

can be very long. Let’s play?

“Chess”

Hello! My name is Pavel. I

love playing board games. My

favourite one is chess. It is

played by 2 people. It is an

ancient intellectual game. It

combines elements of sport,

Page 4: план урока

science and art. It helps to

form personality, teaches to

think logically, to plan

actions, and develops

concentration. Each player

has 16 pieces (8 pawns , 2

rooks , 2 knights , 2 bishops ,

a queen and a king). The rules

are difficult, because they

move differently. The goal is

to checkmate the king of the

opponent – “Shah” = King,

“Mat” = died. So, we can

translate it as “The King is

dead”. It is a really great

game!

3 min 4 min 7 min

1. Very Good! And now let’s revise our grammar. I give you cards with words. Your task is to find your team.

2. You can ask only “What have you got?” (Repeat)

3. The answer is – I have got (Repeat) Stand up! Begin! Great! Унас 3 команды. Now, please, answer my questions! Верный ответ – балл! 1 – Перевод времени PresentSimple 2 – В какой форме глагол вPresentSimple? 3 – Какие вспомогательные глаголы? 4 – Когда используем Does? 5 –Какие слова указатели вы знаете + перевод? 6 – Для передачи какого действия используется? 7 – как переводится PresentProgressive? 8 – Для передачи какого действия используется? 9 – Формула 10 – Слова-указатели Excellent! Now, let’s practise! Укаждойкомандыесть – папочка, фломастерисалфетка. На экране появляется предложение. Ваша задача - раскрыть скобки – напапочкахпишитеответ! Имаксимальнобыстроподнимаетепапо

RevisionoftheGrammar – PresentSimpleVSPresentProgressive Детиищутсвоюкоманду + физ-минутка Повторение теоретического материала Отработка и закрепление грамматики

Page 5: план урока

чкувверх. Понятно? Подводим результаты игры…Команда-победитель и самые активные участники других команд получают дополнительный плюсик.

Да!

(10 предложений)

If I have time

А сейчас задача следующая – придумайте и напишите по 1 СВОЕМУ предложению в PresentSimple/PresentProgressive

2 min Openyourdaybooks. Your H/T is ex 3 page 62, Ex 1,2,3 page 63 – to read and translate. Is it clear?

Yes!

Заключительный этап – запись домашнего задания, выставление оценок за урок

2 min Marks for the lesson:

1 min Stand up. Thank you for the lesson. Goodbye!

Goodbye!