покатілов в.с. правопорушення серед неповнолітніх та...

5
Покатілов В.С. Тема: Правопорушення серед неповнолітніх та система їх захисту « Гросмейстер повинен зробити вибір між чорною і білою клітиною. Кожного дня, кожної миті Людина вибирає між добром і злом.» Мета: формувати правову свідомість та розуміння відповідальності за свою протиправну поведінку; ви- ховувати повагу учнів одне до одного; сформувати поняття «правопорушення», його ознаки, види; вести профілактичну роботу з попередження правопорушень; виховувати здатність усвідомлювати та відстою - вати власну позицію; уміти визначати проблеми та знаходити шляхи їх розв'язання. Форма заходу: урок-проект. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент Клас об'єднується в декілька груп, заздалегідь отримує завдання і працює над своїм проектом. 1-а група (обирає білий колір — колір інформації) має дослідити причини, що спонукають неповнолітніх до правопорушень; 2-а група (обирає синій колір — атрибут небесних богів Зевса, Гери, їх мудрості, знання) має висловити пропозиції щодо профілактики та зниження рівня правопорушень серед молоді; 3-я група (обирає жовтий колір — колір сонця, результат) має скласти систему захисту прав дитини в Україні; 4-а група — сценаристи, лялькові артисти. II. Вивчення нового матеріалу Учні спираються на знання з практичного права. 1. Ситуаційно-рольова гра Підліток бачить, що один з гостей у вітальні, дістаючи з кишені хустинку, впустив гроші. Гроші, які лежать на підлозі, не дають йому спокою. А в голову лізуть різні думки. Думка-змія. Чого сидиш? Піди і підбери гроші. Думка розумна . Вони не твої, не роби цього! Думка-змія. Ти ж за ними не в кишеню поліз, а з підлоги піднімеш. Загубив — сам винен. Думка розумна . Це не гідно тебе, підніми і віддай гостю його гроші. Думка-змія. Боїшся, що хтось побачить? Вони розмовляють, раніше, ніж за годину з кімнати не вийдуть. Думка розумна. Не роби цього, а раптом у нього вони останні? Не вистачить на проїзд — що він буде робити?

Upload: pr1nc1k

Post on 19-Jul-2015

128 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Покатілов В.С. Тема: Правопорушення серед неповнолітніх та

система їх захисту « Гросмейстер повинен зробити вибір між чорною і білою клітиною. Кожного дня,

кожної миті Людина вибирає між добром і злом.»

Мета: формувати правову свідомість та розуміння відповідальності за свою

протиправну поведінку; ви- ховувати повагу учнів одне до одного; сформувати поняття «правопорушення», його ознаки, види; вести профілактичну роботу з

попередження правопорушень; виховувати здатність усвідомлювати та відстою-вати власну позицію; уміти визначати проблеми та знаходити шляхи їх

розв'язання. Форма заходу: урок-проект.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент Клас об'єднується в декілька груп, заздалегідь отримує завдання і працює над своїм

проектом. 1-а група (обирає білий колір — колір інформації) має дослідити причини, що

спонукають неповнолітніх до правопорушень; 2-а група (обирає синій колір — атрибут небесних богів Зевса, Гери, їх мудрості,

знання) має висловити пропозиції щодо профілактики та зниження рівня правопорушень серед молоді;

3-я група (обирає жовтий колір — колір сонця, результат) має скласти систему захисту прав дитини в Україні;

4-а група — сценаристи, лялькові артисти.

II. Вивчення нового матеріалу Учні спираються на знання з практичного права.

1. Ситуаційно-рольова гра

Підліток бачить, що один з гостей у вітальні, дістаючи з кишені хустинку, впустив гроші. Гроші, які лежать на підлозі, не дають йому спокою. А в голову лізуть різні

думки. Думка-змія. Чого сидиш? Піди і підбери гроші.

Думка розумна. Вони не твої, не роби цього! Думка-змія. Ти ж за ними не в кишеню поліз, а з підлоги піднімеш. Загубив — сам

винен. Думка розумна. Це не гідно тебе, підніми і віддай гостю його гроші. Думка-змія. Боїшся, що хтось побачить? Вони розмовляють, раніше, ніж за годину

з кімнати не вийдуть.

Думка розумна. Не роби цього, а раптом у нього вони останні? Не вистачить на проїзд — що він буде робити?

Думка-змія. Та в нього їх ціла пачка, і не помітить, що не вистачає одного папірця.

Думка р о з у м н а. Не бери чужого, не можна. Думка-змія. Тобі ж потрібні гроші? Чого сидиш, ось вони, на підлозі лежать,

підбери — і вони твої. (Хлопець бере гроші.)

Учитель. Чи можемо ми назвати вчинок хлопчика правопорушенням? (Обговорення ситуації.)

2. Опрацювання терміна «правопорушення» Учитель. Згадаємо уроки практичного права. Що позначає термін правопорушення? Учень. Правопорушення — це суспільно небезпечне або шкідливо неправомірне

(протиправне), винне діяння (дія або бездіяльність) делік-тоздатної особи, яка

спричиняє юридичну відповідальність. Учитель. Але, щоб з'ясувати, чи є та або інша дія правопорушенням, переглянемо

художній фільм у вигляді малюнків-розкладок. Щоправда, сценарист ще не придумав назву фільму. Тож увага! Учениця. В одному містечку жила дівчинка на ім'я Правопорушення. Де б вона не

з'являлась, усюди траплялись бійки, сварки, крадіжки...

Друзів у неї не було, і вона вирішила їх знайти. І вирушила Правопорушення у мандрівку. Йдучи через ліс, вона почула плач: у

гущавині лісу сиділа дівчинка й плакала. — Ти чого плачеш? — поцікавилась Правопорушення. — Бо я Вина, ніхто мене не любить, друзів у мене немає і звідусіль проганяють.

— Мене теж,— відповідає Правопорушення. — Давай подорожувати разом крізь час.

Отож дівчата відправилися мандрувати часом. І потрапили у час кривавих воєн, коли брат ішов на брата, друг зраджував друга, син забирав у батька трон. Літаючи

на хмарках над Францією, дівчата побачили, як кати стратили королеву. — Мабуть, це справа рук Кари,— сказала Вина.

— Спустимося до неї, — запропонувала Правопорушення. Знайшовши у натовпі Кару, дівчата запитали:

— Хочеш, полетимо мандрувати разом? — Ні, мені треба багато карати зрадників. Але пізніше я до вас приєднаюсь.

Тож подруги повернулися у наш час. Йдучи вулицею міста, вони побачили, що сміття розкидане, а біля розбитої вітрини магазину стояло дівча та хитро

посміхалось: — Ти хто? — запитала Вина. — Я — Шкода, мені так подобається все ламати, нищити.

— То гайда з нами,— зраділи подружки. Ось так Правопорушення, Вина, Шкода, Карність дісталися у наш час, а

Правопорушення знайшла вірних друзів та однодумців. (Учні обирають заголовок фільму — «Друзі Правопорушення».)

Учитель. Друзі правопорушення — це є ознаки правопорушення, яке: • має протиправний, неправомірний характер, тобто суперечить нормам права;

• є суспільно шкідливим (наприклад, прогул) або суспільно небезпечним (посягання на життя людини);

• виражається в поведінці — протиправній дії (крадіжка, розбій) або

бездіяльності (недбалість, прогул); • має свідомо вольовий характер, тобто на момент вчинення правопорушення

залежить від волі і свідомості учасників, перебуває під контролем їх волі і свідо-мості, здійснюється усвідомлено й добровільно;

• є винним. Вина — це психічне ставлення особи до свого діяння і його наслідків;

• є кримінальним, тобто спричиняє застосування до правопорушника заходів державного примусу, заходів юридичної відповідальності у вигляді позбавлення особистого, організаційного і матеріального характеру.

Учитель. Ми визначили поняття, ознаки правопорушення. Традиційно вирізняють види правопорушень:

• за ступенем суспільної небезпечності: проступок, злочини. Проступки можуть бути: конституційні, дисциплінарні, адміністративні, матеріальні, цивільно-

правові; • за сферами громадського життя: у сфері соціально-економічних відносин, у

суспільно-політичній сфері, у сфері побуту і дозвілля: • за кількістю осіб: особисті, групові. Склад правопорушення — це система ознак протиправної поведінки, необхідних і

достатніх для притягнення до юридичної відповідальності. Суб'єкти правопорушення — фізичні та юридичні особи. Суб'єктивна сторона правопорушення — сукупність ознак, які характеризують

суб'єктивне ставлення особи до вчиненого нею протиправного діяння і його

негативних наслідків, а саме — вина, мотив, мета правопорушення. Об'єкт правопорушення — порушене матеріальне чи нематеріальне благо:

власність, життя, суспільний порядок... Об'єктивна сторона — сукупність зовнішніх ознак, що характеризують дане

правопорушення. Учитель. Переглянувши лялькову виставу «Колобок», розв'яжемо практичну

задачу. Назвіть, який вид та склад правопорушення вчинила Лисиця щодо Колобка. (Відповіді учнів.)

— Історія свідчить, що правопорушення трапляються в усіх країнах світу незалежно від їх державного устрою, відтак повністю їх викорі-нити ще нікому не

вдалося. Але ми хочемо знати, чому людина обирає зло. Слово надається 1-й групі.

Учні. Предметом дослідження є причини й особливості правопорушень серед неповнолітніх. Спочатку пояснення причин злочинності шукали в природі людини. У зв'язку з цим

виникли біологічні концепції злочинності. Засновником школи позитивізму був італійський лікар Чезаре Ломброзо, який у 1876 р. опублікував свою роботу

«Злочинна людина», де наполягав на тому, що злочинна поведінка має вроджений, спадковий характер.

Учені протягом тривалого часу намагаються знайти відповідь на питання, чи існує зв'язок між генетичними особливостями людини і схильністю до вчинення

правопорушень. Французький соціолог Е. Дюркгейм пояснив злочинність розпадом системи цінностей.

Наше суспільство зацікавлене в тому, щоб правопорушень було якнайменше. Але

для того, щоб запобігти цьому, необхідно знати причини, які призводять до правопорушень, у тому числі серед неповнолітніх.

Причин таких багато, тому їх поділяють на об'єктивні та суб'єктивні. Об'єктивні причини— це причини, які існують поза людською свідомістю і

незалежно від неї, незалежно від волі та бажань людини: • перехідна економіка і як наслідок — зниження рівня життя;

• безробіття батьків — матеріальні проблеми в сім'ї; • «човниковий бізнес» батьків, тобто повна бездоглядність дитини; • розлучення батьків, що спонукає до втечі з дому;

• негативний вплив ЗМІ, «безвиховна» кінопродукція; • недосконалість чинного законодавства;

• незадовільна організація дозвілля та відпочинку також відчутно впливає на зростання дитячої злочинності.

Група наших учнів розробила таблицю щодо основних чинників, що спричиняють зростання злочинності серед . неповнолітніх на прикладі свого міста. Суб'єктивні чинники:

• зловживання алкоголем та наркотичними речовинами;

• лінощі, незайнятість освітою або роботою; • нігілізм, жорстокість поведінки неповнолітніх;

• негативний вплив сім'ї: • педагогічна некомпетентність сім'ї — дорослі погрожують, ображають, б'ють дітей.

• сім'ї з недостатніми виховними ресурсами — неповні, багатодітні. Рівень бідності серед сімей з однією дитиною— 28,3%; з двома — 32,1 %, з трьома дітьми

— 38,4 %,тошо. Отже, названі причини є основними проблемами суспільства, які негативно

впливають на розвиток особистості молодої людини і ведуть до збільшення правопорушень.

Схема Державний Центр

зайнятості

-

Суд ' Служба у справах неповнолітніх

Громадські

організації

Органи опіки

Кримінальна міліція Центри соціальних служб для

молоді

Органи охорони дитинства

Навчальні заклади Органи охорони здоров'я

Лікувальні заклади 2-а група висловлює пропозиції щодо профілактики та зниження рівня

правопорушень серед молоді: • позитивний вплив сім'ї;

• покращення економічного становища в державі; • вдосконалення правової культури та освіти в системі ЗОШ (треба вивчати

право з дитячого садочка); • створення телевізійних програм для дітей та молоді, де розповідається про наслідки вживання алкоголю та наркотиків;

• вирішення проблеми з безпритульними дітьми, бо це стане загрозою для суспільства в майбутньому;

• поліпшення існуючих та вишукування нових форм соціальної підтримки дітей; • забезпечення захисту прав дитини.

Досягти успіхів у справі подолання правопорушень серед неповнолітніх можна лише на основі розробки цілісної загальнодержавної стратегії.

3-я група. Система захисту прав дитини (учні складають схему). (Учні характеризують діяльність органів і служб міста, на які поюіа-дається

здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли 18років.)

Який висновок ви можете зробити з цього уроку?

III. Підбиття підсумків, узагальнення У ч є н ь. Ми скаржимося й чекаємо, що хтось прийде і зробить наше життя

кращим. Ми тільки констатуємо, що існують проблеми, але якщо ми всі разом почнемо працювати на благо своєї Батьківщини, якщо нам будуть не байдужі долі

усіх і кожного зокрема, коли ми не зможемо проходити повз несправедливості й жорстокості, зможемо захищати свої права і навчимо це робити інших, то ми

дійсно вирішимо проблеми нашого суспільства.

Вчитель Покатілов В.С.