ЛЛББЬБ ЛБ ЬБЛШГОРНПЕААПР

20
Ашық сабақтың тақырыбы: “Қазақстанның жануарлар әлемі” Өткізген: қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі Сагиева Зарина Бейсеновна 5 сынып

Upload: nurlan93kz

Post on 20-Jul-2015

321 views

Category:

Education


14 download

TRANSCRIPT

Page 1: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

Ашық сабақтың тақырыбы: “Қазақстанның жануарлар

әлемі”

Өткізген: қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі Сагиева Зарина Бейсеновна

5 сынып

Page 2: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

• Сабақтың мақсаты: • а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты

мәлімет бере отырып, сауатты сөйлеу мен жазуға үйрету;

• ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,қызығушылықтарын оятып,танымдық көзқарастарын қалыптастыру;

• б) тәрбиелік: өз елін, жерін сүюге, табиғатты жануарларды қорғауға,қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;

Page 3: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

• Сабақтың түрі: аралас пысықтау сабақ • Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, суретпен

жұмыс, топтық жұмыс, жұмбақтар• Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер• Пәнаралық байланыс: орыс тілі,

жаратылыстану, дүниетану

• Күтілетін нәтиже: жануарлардың әлемі туралы өз ойларын айта білу;

Page 4: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

• Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі- Оқушылармен амандасу бастайық.лерін сұрау? - -Көңіл күй сұрау? • - Кезекшінің мәліметі • - Сыныпта кім жоқ?• -Қазір қай мезгіл?• -Қыстың айларын ата.• -Бүгін ауа райы қандай?• -Біз де жақсы көңіл күймен сабағымызды

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

• 1 – тапсырма ( «Көмекшілер» мәтінін мазмұндау). Жануардың суретің салу, қорғау.

Page 5: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

ІІІ. Жаңа сабақ• Сөздікпен жұмыс: • -Жаңа сөздермен танысып, сөздікке жазу• мекен – местность• тіршілік етеді –обитают• тұрақты – постоянный• қыстайды- зимуют• жазық жерлерде – в открытой местности • сүтқоректілер - млекопитающие• бауырымен жорғалаушылар –

пресмыкающиеся• қосмекенділер - земноводные

Page 6: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

           1-тапсырма. «Қазақстанның  жануарлар  әлемі» мәтінімен топтық жұмыс.

• 1. Мәтінді оқу, мазмұндау

   2. Мәтін бойынша сұрақ құрау

   3. Мәтіндегі диалог құру

Page 7: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
Page 8: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
Page 9: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
Page 10: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

БұғыАрхар

Page 11: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
Page 12: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

Үй жануарлары Дала жануарлары

Page 13: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

3– тапсырма 105 бет Сөйлемдерді дұрыс орналастырып, сөйлем құраңдар

• а) Батыс Алтай ең жас қорық.

• ә) Наурызым қорығына 3000 жыл болды.

• б) Қаратау қорығында өсімдіктердің 400-ден аса түрі бар.

• в) Қорықта сирек кездесетін аңдар мекендейді.

Page 14: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

Жұмбақтар шешу• 1 Өзі ширақ, өзі қу,

Жүрген жері айқай-шу. (Түлкі)• 2 Бір аң бар қайраты көп, болған күшті

• Басынан өткізеді әрбір істі. (Арыстан) • 3 Орманда жоғары

Ағашқа қонады.

Тұмсығын балға етіп,

Тарсылдатып соғады. (Тоқылдақ)• 4 Мүйiзiнен таралған,

Жанға шипа дәрi алған. (Марал)

Page 15: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

• 5 Түрi жылқы бейнесi, Жолақ-жолақ жейдесi. (Зебр)• 6 Үй iшiн аралап, Түнде көп жортады. Қаптарды жарып, Мысықтан қорқады. (Тышқан)• 7 Иiр-иiр денесi, Сахараның кемесi, Ащы шөптер тамағы,

Шөлге шыдап бағады. (Түйе) • 8 Тастамайды бiр елi, Үйiн сүйреп жүредi. (Тасбақа)

Page 16: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

• Сергіту ойыны. «Әрі оқу - әрі ойын» • Лиса – түлкі• Смех – күлкі• Медведь – аю• Орнамент – ою• Коза – ешкі• Старый – ескі• Кошка – мысық• Шустрый – пысық• Заяц - қоян• Просыпайся- оян

Page 17: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

Кластер ( осы сұрақтар төңірегінде өз ойларын айтады, тірек сызба жасайды)

• 1ші топ. Жануарлардың пайдасы айту

• 2ші топ. Жануарларды қорғау үшін не істеу керек?

• 3ші топ. Қорегін, мекендейтің жері жазу

Page 18: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР

     V. Үйге тапсырма• 1 – тапсырма («Қазақстанның

жануарлар әлемі» мәтінін мазмұндау).

VІ. Бағалау бөлімі

• Сабаққа қатысы бойынша бағалау.

• Рефлексия: Бүгінгі сабақта не білдім, қандай тапсырма орындадым деген парақшаларды толтыру және стикерге сабақ бойынша өз ойларын жазады

Page 19: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР
Page 20: ЛЛББЬБ ЛБ   ЬБЛШГОРНПЕААПР