Σύστημα Υπολογισμού Συμμετοχών Για Καταναλωτές Χ.Τ
DESCRIPTION
ΔΕΔΔΗΕTRANSCRIPT
-
1
()
1. ................................................................................................................. 2 2 . ................................................................................. 2 3. ................................................... 3 3.1 ......................................................................................... 3 3.2. ..................................................... 3 3.3. .................................................................................................. 4 3.4 " " (" "), " " , ......................... 5 (" "), " " ............................................ 5 3.5 L, L, L, L, R, R ............................................................................... 6 4. ........................................................... 8 4.1 .................................................................... 8 4.2 ....................................................... 8 4.2.1 ................................................................................................ 8 4.2.1.1 ............................................................................................... 8 4.2.1.2 ............................................................................................... 8 4.2.1.3 ............................................................................................... 9 4.2.1.4 ............................................................................................... 9 4.2.1.4.1 .............................................................. 9 4.2.1.4.2 .................................................... 11 4.2.2 ............................................ 12 4.2.3 ....................... 13 4.2.3.1 ................... 13 4.2.3.2 ............................ 14 4.2.3.3 ......................................................... 14 4.2.3.4 ................................................................. 15 4.2.3.5 ................................................ 15 4.2.4. .................................................................................. 16 4.2.4.1. ......................................................................... 16 4.2.4.2. ( ) ........................................................ 16 4.2.4.3. L > 30 (.) ............. 16 4.2.4.4. ( ) ................................. 16 1.......................................................................................................... 17 2.......................................................................................................... 18 3.......................................................................................................... 20 3 () ......................................................................................... 21 4.......................................................................................................... 22 1 .................................................................................... 23 2 .................................................................................... 24 3 .................................................................................... 25 ........................................................... 26
-
2
()
1.
() ( " ") . , 5///1.10/6636/26-3-2007 (440/30-3-2007).
(..) 1979, , 142196/10-11-1987.
2 .
, :
2.1 , , ( (/) , (), (), ). , :
, ( ).
, .
. , , , , , ( ).
2.2 , (). , , , / , , .
-
3
, , , ( ).
3.
3.1
, :
- : 1.
- : 2. , .
- : ( 1 & 2 ).
3.2.
(...) , , , (, , ). .
, , :
3.2.1 , .
3.2.2 , ,
( ) .
:
3.2.2.1
( ). :
.
( ) ,
-
4
( ).
, , , .
3.2.2.2
(, , , ). :
, , , , , .
(.. ), , . , .
3.3.
, .. , , ...
3.3.1.
, :
(P)
(kVA)
() (kVA)
03 8 - 05 12 -
1 15 10 2 25 21 3 35 30
4 55 45 5 85 70
6 135 110 7 250 170
, (P) . (..) , . () , .
-
5
3.3.2.
( ) , , ( ), :
- .
- , .
- .
- , , .
, .
, ( ) ( ) , , ..
-
- ...
3.3.3.
3, 6. . 7. 7 , , .
3.4 " " (" "), " " , (" "), " "
3.4.1 " " " "
, , (), , , .
:
-
6
3.4.1.1 " "
- . " ", . 10 , " ".
- .
- .
- / (, ) /, .
3.4.1.2 " "
-
-
/ / /, / / / .
3.4.2 " "
:
-
- ,
- (), .
3.4.3 " " " - "
( ) "" " " " ". :
- (, ).
- , ... .
- .
3.5 L, L, L, L, R, R
3.5.1 L
L ( ) .
-
7
3.5.2 L
L ( ) .
, , , . L .
3.5.3 L
L ( ) .
3.5.4 L
L ( ) . , , , . L .
3.5.5 R
R ( ) (/) .
3.5.6 R
R ( ) / .
/ , / . R ( L) .
:
1. " ", / , " ", , L , R L ( ) .
-
8
2. , L , R L ( ) "" " ", / " ", .
3. , L, L .. , .
4.
4.1
, , :
= + + + :
=
=
=
= (/)
4.2
4.2.1
4.2.1.1
. 3 1 1 3.
4.2.1.2
, ( ...), .
, , .
:
= * ( 10 ) :
1, 3.3.1.
-
9
4.2.1.3
(). 4, , .
, , ( ) ( 4 ).
:
P 0,15 * = 0
0,15 * < P 250 kVA = / 2 ( P - 0,15 * )
P > 250 kVA
:
P kVA
N ( ) kVA = 0,85.
1.
4.2.1.4
( ) , , /. :
03 05 1, 2 3 ( 35 kVA).
4, 5 6 ( 135 kVA).
7 (250 kVA).
:
4.2.1.4.1
( 03, 05, 1, 2 & 3 ) :
0 < L 30 = 0
30 < L 200 = 1 * ( L - 30 ) 405
L > 200 = 1 * 170 + 1,5 * 1 ( L - 200 )
-
10
( L > 318 ) , , :
= + * L
( L = 318 , 8.775,00 ).
, * L .
1, 2, 1.
( 4 , 5 & 6 ) :
= 2 * R
/ (R > 318 ) , , :
= + * L
( R = 318 , 11.812,00 ).
* L , .
( 7 ) :
1) , 7 :
= + * L
* L , .
2) , 6, 7 , & / . / /. , 7 , /, .
-
11
4.2.1.4.2
. 03, 05, 1, 2 & 3, 4, 5 & 6 7.
() ( 03 , 05 1, 2 & 3 ) :
0 < L 30 = 0
30 < L 200 = 1 * ( L - 30 ) 405
L > 200 = 1 * 170 + 1,5 * 1 ( L - 200 )
L > 318 , , , :
( ) = + * L
* L , .
/ , * , /.
() ( 4, 5 & 6 ) :
= 2 * R
R > 318 , , , :
( ) = + * L
* L , .
/ , * , /.
() ( 7 ) :
7 , .
4.2.1.5 ()
() () (,,) :
= ( ) + ( ) + ( )
-
12
:
= + + + /
= =
1, 2, 1.
4.2.2
4.2.2.1
( ) .
4.2.2.2
. :
= * ( ' ) :
' .
4.2.2.3
, 4,
:
(.
) .
(.
)
,
.
. = 0,00.
4.2.2.4
(.. 03, 05, 1, 0 2 & 3) (.. - 4, 5 & 6 ).
.
4.2.2.5 ()
.
-
13
) 7, 7 :
& /
/ ( / ).
, 7, /, .
7, , , . , + .
) 7, 6 :
& /
/ ( / )
, 7 , /, .
7 , ( , , ).
) 03 05 1 05 1, . , , 2 ( ) , . , .., ( www.deddie.gr).
4.2.3
4.2.3.1
, , , , .
-
14
, .
:
- , ,
- , .. .
4.2.3.2
. ( , , ), , .
, , . .
( > ), ( ) .
(.. , , ), (). , , , , .
, , :
) , / / .
) ( ).
4.2.3.3
, .
-
15
:
- .
- , , .. , , .
- , .
, , , , .
:
= + + + :
, ,
= /.
4.2.3.4
, , , , .
:
= + +
,
= ( - - , , /, /, , , , , , , / / ).
. , , .
4.2.3.5
,
-
16
:
- , .
- , .
4.2.4.
, , , , ( ), , , , .
:
4.2.4.1.
.
4.2.4.2. ( )
.
4.2.4.3. L > 30 (.)
L > 30 . , , 60 . 30 . , 30 . 60 . , 3.
4.2.4.4. ( )
:
- ( 1 . ), .
- , / 1 . , 10 ., 3.
- , , 3.
-
17
1
( . ).
: . 1. 32. 2. 33. 3. 34. 4. 35. 5. 36. 6. 37. 7. 38. 8. 39. 9. 40. 10. 41. 11. 42. 12. 43. 13. 44. 14. 45. 15. 46. 16. 47. 17. 48. 18. 49. 19. 50. 20. 51. 21. 52. 22. 53. 23. 54. 24. 55. 25. 56. 26. 57. 27. 58. 28. 59. 29. 60. 30. 61. 31. 62.
-
18
2
. : 1. - 1. (/) 19. 2. 20. (/) 3. (/) 21. (/) 4. 22. (/) 5. 23. 6. 24. 7. 25. 8. 26. (/) 9. 27. () 10. (/) 28. 11. 29. ( . ) 12. 30. 13. 31. 14. 32. (/) 16. (/) 33. . . (/) 17. 34. . . 18. - . (/) - 1. 15. 2. 16. () 3. 17. 4. 18. 5. 19. 6. 20. 7. 21. 8. 22. 9. 23. 10. 24. 11. 25. 12. 26. 13. 27. 14.
1. 8. 2. 9. 3. 10. 4. 11. 5. 12. 6. 13. 7. () 14. 15.
-
19
2 ()
1. 8. 2. 9. 3. 10. 4. 11. 5. 12. 6. / 13. ** 7. * 14. (, , ,
, . , , , , , ) .
.
1. ( )
______________________________________________________________ * . . ** , & .
-
20
3
.. 6 (135 KVA) 1. : 1. 11. 2. 12. 3. 13. 4. 14. 5. 15. 6. 16. 7. 17. 8. 18. 9. 19. 10. 20. 2. :
1. 16. 2. 17. 3. 18. 4. 19. 5. 20. 6. 21. 7. 22. 8. 23. . 9. 24. 10. 25. 11. 26. 12. 27. 13. 28. 14. 29. 15. 30.
- 1. (/) 18. 2. 19. 3. (/) 20. (/) 4. 21. (/) 5. 22. (/) 6. 23. 7. 24. 8. 25. 9. 26. (/) 10. (/) 27. () 11. 28. 12. 29. ( . - 13. . . /) 14. 30. 15. 31. 16. (/) 32. 17. 33. .. 34. .. - N. - .
-
21
3 () - 1. 15. 2. 16. () 3. 17. 4. 18. 5. 19. 6. 20. 7. 21. 8. 22. 9. 23. 10. 24. 11. 25. 12. 26. 13. 27. 14.
1. 8. 2. 9. 3. 10. 4. 11. 5. 12. 6. 13. 7. () 14. 15. 1. 8. 2. 9. 3. 10. 4. 11. 5. 12. 6. / 13. ** 7. * 14. (, , ,
, . , , , , , ) .
3. 1. ( )
___________________________________________________________
* . . ** , & .
-
22
4 () ( ) .
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. . 1. .
1. 2. 3. . 1. 2. . 1. 2. . -
-
23
1
( 5///1.10/6636 440/30-3-2007)
/
..
1- 4- 2007
I.
1.
(/kVA )
1.1 ( ) . . .
50,60
50,60
37,10
1.2
10 kVA 11 kVA 9 kVA
kVA
0
50,60
81,00
121,50
2. ( ) (/kVA)
962,00
3. () . +
.
270,00
236,20
4.
( /) 0,1,2 3 . . 1 (/) () 30
-
24
2
( 5///1.10/6636 440/30-3-2007)
1-4-2007
/
1.
0
0
2.
85,00
75,00
3.
58,00
50,00
4.
1
2, 3 4
135,00
270,00
118,00
236,00
5. ( )
1
2, 3 4
58,00
115,00
50,00
102,00
6.
( )
1
2, 3 4
102,00
203,00
88,00
176,00
7.
: 5, 6 7
= + - , : = = ( ) =
, ( ) .
-
25
3
( 5///1.10/6636 440/30-3-2007)
/
..
1-4-2007
( )
1.
L>30 . 30 . 60 . :
- - - -
102,00
170,00
2. 2.1
2.2
( ), / : 1 .
10 .
- - - - - + , :
:
: : (
)
-
0
58,00 102,00
118,00
-
26
1 ( )
= 25 kVA
: L = 45
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 21 -10 ) = 408,10
= ( L - 30 ) * A1 = ( 45 30 ) * 25,30 = 379,50
( 405,00 )
:
= + + = 236,20 + 408,10 + 405,00 = 1.049,30
2 ( L < 200 )
= 35 kVA
: L = 160
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 30 -10 ) = 742,00
= ( L - 30 ) * A1 = ( 160 30 ) * 25,30 = 3.289,00
:
= + + = 236,20 + 742,00 + 3.289,00 = 4.267,20
3 ( L > 200 )
= 35 kVA
: L = 280
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 30 -10 ) = 742,00
-
27
L > 200 :
= 170 * 1 + ( L - 200 ) * 1,5 * A1 :
= 170 * 25,30 + ( 280 200 ) * 1,5 * 25,30 = 7.337,00
:
= + + = 236,20 + 742,00 + 7.337,00 = 8.315,20
4 ( L > 318 )
= 35 kVA
: L = 370
: L1 = 80
: L2 = 50
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 30 -10 ) = 742,00
L > 318 , :
= 170 * 1 + ( L - 200 ) * 1,5 * A1 = 1 + L *
:
= 170 * 25,30 + ( 370 200 ) * 1,5 * 25,30 = 10.752,50
L1 * ( . . ) = 80 * 19,60 = 1.568
L2 * ( . . ) = 50 * 91,10 = 4.555
( )
= 8.775,00 + 80 * 19,60 = 10.343,00
, = 10.343,00
:
= + + = 236,20 + 742,00 + 10.343,00 = 11.321,20
-
28
5 ( L > 30 . )
= 25 kVA
:
= 52
= 270,00 = * ( - 10) = 50,60 * ( 21 -10 ) = 556,60
30 . , 170,00 .
:
= + + 170,00 = 270,00 + 556,60 + 170,00 = 1.026,60
6 ( )
= 25 kVA
: L =150
o
= 1.000
= 236,20 = * ( - 10) = 50,60 * ( 21 -10 ) = 556,60
= ( L - 30 ) * 1 = ( 150 - 30 ) * 25,30 = 3.036,00
= 1.000
= + + + 1.000 = 236,20 + 556,60 + 3.036,00 + 1.000 = 4.828,80
7 ( )
= 55 kVA
-
29
: R = 100
= 270,00 = * ( - 10) = 50,60 * ( 45 -10 ) = 1.771,00
= R * 2 = 100 * 37,10 = 3.710,00
= + + = 270,00 + 1.771,00 + 3.710,00 = 5.751,00
8 ( )
= 135 kVA
: R = 120
= 800 kVA
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 110 -10 ) = 3.710,00
.
0,15 * = 0,15 * 800 = 120 kVA
( 135 kVA ) 250 kVA 120 kVA :
= / 2 * ( - 0,15 * ) = 962 / 2 * ( 135 - 120 ) = 7.215,00
= R * A2 = 120 * 37,10 = 4.452,00
= + + + = 236,20 + 3.710,00 + 7.215,00 + 4.452,00 = 15.613,20
9 ( 7 )
:
= 250 kVA
L1 = 120
L2 = 300
-
30
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 170 -10 ) = 5.936,00
L1 * ( . . ) = 120 * 19,60 = 2.352
L2 * ( . . ) = 300 * 91,10 = 27.330
( )
= 11.812,00 + 120 * 19,60 = 14.164,00
= + + = 236,20 + 5.936,00 + 14.164,00 = 20.336,20
10 ( 7 " " )
:
= 250 kVA 7 " "
& & / = 12.000
/ = 4.000
= 270,00 = * ( - 10) = 50,60 * ( 170 -10 ) = 8.096,00
7 " " , , , & / , / .
:
= + + . & & / + /
= 270,00 + 8.096,00 + 12.000,00 + 4.000,00 = 24.366,00
11 ( )
:
= 55 kVA
= 15.000
-
31
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 45 -10 ) = 1.298,50
:
= + + :
= 236,20 + 1.298,50 + 15.000 = 16.534.70
12 ( )
= 25 VA
: L = 150
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 21 -10 ) = 408,10
= ( L - 30 ) * 1 = 3.036,00
= 34
= + + +
= 236,20 + 408,10 + 3.036,00 + 34,00 = 3.714,20
13 ( )
= 25 kVA
: L = 150
= 236,20 = * ( - 10) = 37,10 * ( 21 -10 ) = 408,10
, .
-
32
= ( L - 30 ) * 1 = ( 150 30 ) * 25,30 = 3.036,00
= + / 2 + = 236,20 + 204,05 + 3.036,00 = 3.476,25
14 ( )
:
: 2 : 3
= 0,00
2 = 21 kVA
3 = 30 kVA
= * ( ' ) = 37,10 * ( 30 21 ) = 333,90
, .
= = 333,90
15 ( )
:
: 2 : 4
R = 100
= 0,00
2 = 21 kVA
4 = 45 kVA
= * ( ' ) = 37,10 * ( 45 21 ) = 890,40
= R * 2 = 100 * 37,10 = 3.710,00
= + = 890,40 + 3.710,00 = 4.600,40
-
33
16 ( 7 , 7 )
:
: 4 : 7
& & / = 11.000,00
/
: L1 = 100
: L2 = 40
= 0,00
4 = 45 kVA
7 = 170 kVA
= * ( ' ) = 37,10 * ( 170 45 ) = 4.637,50
L1 * ( . . ) = 100 * 19,60 = 1.960
L2 * ( . . ) = 40 * 91,10 = 3.644
( )
= 3 + * L = 11.818,00 + 100 * 19,60 = 13.778,00
& & / , .
= 4.637,50 + 11.000,00 = 15.637,50
17 ( 7 , 7 )
:
: 4 : 7
& & / = 11.000,00
/ = 3.500,00
-
34
: L1 = 100
: L2 = 40
= 0,00
4 = 45 kVA
7 = 170 kVA
= * ( ' ) = 37,10 * ( 170 45 ) = 4.637,50
L1 * ( . . ) = 100 * 19,60 = 1.960
L2 * ( . . ) = 40 * 91,10 = 3.644
( )
= 3 + * L = 11.812,00 + 100 * 19,60 = 13.772,00
& & / ( 11.000,00 + 3.500,00 = 14.500,00 ) ( 13.772,00 ) , .
= 4.637,50 + 13.772,00 = 18.409,50
18 ( 7 , 6 )
:
: 4 : 7 " "
& & / = 11.000,00
/ = 3.500,00
= 0,00
4 = 45 kVA
7 = 170 kVA
= * ( ' ) = 50,60 * ( 170 45 ) = 6.325,00
-
35
7 " " , & / / .
= 6.325,00 + 11.000,00 + 3.500,00 = 20.825,00
19o ( )
:
1 2
2 3
3 4
4 6
L = 160 R = 120
:
: = 2
= 270,00 * 2 = 540,00
1 = * ( 10 ) = 50,60 * ( 21 10 ) = 556,60
2 = * ( 10 ) = 50,60 * ( 30 10 ) = 1.012,00
( ) = ( L - 30 ) * 1 = ( 160 - 30 ) * 25,30 = 3.289,00
( ) = 540,00 + 556,60 + 1.012,00 + 3.289,00 = 5.397,60
:
: = 2
= 270,00 * 2 = 540,00
3 = * ( 10 ) = 50,60 * ( 45 10 ) = 1.771,00
4 = * ( 10 ) = 50,60 * ( 110 10 ) = 5.060,00
-
36
( ) = R * 2 = 120 * 37,10 = 4.452,00
( ) = 540,00 + 1.771,00 + 5.060,00 + 4.452,00 = 11.823,00
( ) = ( ) + ( ) = 5.397,60 + 11.823,00 = 17.220,60
( 1 ) = 270,00 + 556,60 + 3.289 / 2 = 2.471,10
( 2 ) = 270,00 + 1.012,00 + 3.289 / 2 = 2.926,50
( 3 ) = 270,00 + 1.771,00 + 4.452 / 2 = 4.267,00
( 4 ) = 270,00 + 5.060,00 + 4.452 / 2 = 7.556,00
20o ( )
:
= 10
( 7 ) 0
( 2 ) 2
( 1 ) 4
L = 80 R = 100
:
: = 9
= 270,00 * 9 = 2.430,00
.
2 :
= 2 * * ( 10 ) = 2 * 50,60 * ( 21 10 ) = 2 * 556,60 = 1.113,20
( ) = ( L - 30 ) * 1 = ( 80 - 30 ) * 25,30 = 1.265,00
( ) = 2.430,00 + 1.113,20 + 1.265,00 = 4.808,20
:
: = 1
-
37
= 270,00
= * ( 10 ) = 50,60 * ( 45 10 ) = 1.771,00
( ) = R * 2 = 100 * 37,10 = 3,710,00
( ) = 270,00 + 1.771,00 + 3.710,00 = 5.751,00
( ) = 4.808,20 + 5.751,00 = 10,559,20