природа міш ліси

12
Я і Україна Природознавство 4 клас Тема. Мішані ліси Мета. Продовжити формувати уявлення про Україну; ознайомити з рослинним і тваринним світом, багатством надр, особливостями промислового розвитку, кліматом зони мішаних лісів. Розвивати мислення. Виховувати бережне ставлення до природи. Вчити учнів міркувати, працювати колективно. Обладнання. Календар спостережень за природними явищами,карта природних зон України,картки. Хід уроку І. Організаційна частина Доброго дня, сонечко ясне, Доброго дня, земле прекрасна, Доброго дня, птахи галасливі, Доброго дня, діти щасливі, Доброго дня, гості дорогі. - Діти, сьогодні на урок до нас завітали гості. Давайте з ними привітаємось. ІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Підсумок фенологічних спостережень. - Діти, подивіться за вікно. Яка пора року надворі? А який місяць? (Грудень) Давайте пригадаємо прислів’я і приказки про цей перший зимовий місяць. 1 учень. Грудень землю грудить і хату студить. 2 учень. Сумний грудень у свято і в будень.

Upload: innapol

Post on 24-Jan-2017

133 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: природа міш ліси

Я і Україна

Природознавство

4 клас

Тема. Мішані ліси

Мета. Продовжити формувати уявлення про Україну; ознайомити з рослинним і тваринним світом, багатством надр, особливостями промислового розвитку, кліматом зони мішаних лісів. Розвивати мислення. Виховувати бережне ставлення до природи. Вчити учнів міркувати, працювати колективно.

Обладнання. Календар спостережень за природними явищами,карта природних зон України,картки.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Доброго дня, сонечко ясне,

Доброго дня, земле прекрасна,

Доброго дня, птахи галасливі,

Доброго дня, діти щасливі,

Доброго дня, гості дорогі.

- Діти, сьогодні на урок до нас завітали гості. Давайте з ними привітаємось.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Підсумок фенологічних спостережень.- Діти, подивіться за вікно. Яка пора року надворі? А який місяць?

(Грудень)Давайте пригадаємо прислів’я і приказки про цей перший зимовий

місяць.

1 учень. Грудень землю грудить і хату студить.

2 учень. Сумний грудень у свято і в будень.

3 учень. Грудень рік кінчає, а зиму починає.

4 учень. Прийшов грудень, приніс студень.

А які ж погодні умови сьогодні розкаже нам черговий синоптик.

( Повідомлення про погоду)

Page 2: природа міш ліси

2.2 Повторення домашнього завдання.

- З чим ми познайомились на минулому уроці?

(Ми познайомились з природними зонами України)

- Що таке природна зона?

(Великі ділянки земної поверхні з однаковою природою)

- Що ще однакове в певних природних зонах?

( Однакова погода, схожі ґрунти, рослинний і тваринний світ)

- Які природні зони України ви знаєте?

( Мішаних лісів, лісостепу, степу, субтропіків Криму)

- Як переходять природні зони одна в одну?

(Не різко і відразу, а поступово)

- Покажіть на карті ці природні зони.

( Учні показують природні зони України на карті)

- Молодці!

2.3 Відгадування загадки про ліс.

Навесні веселить,

влітку холодить,

восени годує,

взимку зігріває. ( Ліс)

2.4 Складання асоціативого куща.

дерева

кущі трав’янисті

рослини

гриби ліс комахи

звірі птахи

Page 3: природа міш ліси

2.5 Відгадування загадки про дерева. Бесіда.

В них багато є роботи

Хоч стоять вони весь час.

Від дощу чи від спекоти

Захистять врятують нас.

Не лягають спать ніколи,

На ногах вони одвік,

Не бояться плину рік,

Ні завій, ні вітру реву.

Хто ж вони такі? ( Дерева)

- Здогадалися? Так, це дерева. Без них не буде лісу.

- На які дві групи поділяються дерева?

(Хвойні і листяні)

- А як називається ліс в якому ростуть і листяні і хвойні дерева?

( Мішані ліси)

- Так, це мішані ліси.

2.6. Поетична хвилинка

Помандруймо швидше в даль,

Де зеленії верхівки, підпирають небокрай,

Де берізка і ялина, сосон край, старих дубів,

Це є північ України – зона мішаних лісів.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Як ви вже зрозуміли сьогодні на уроці мова піде про зону мішаних лісів. Ви ознайомитесь з особливостями цієї зони, будете вчитися міркувати і працювати колективно.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

- Познайомитись з цією зоною нам допоможуть наші « Дослідники».

4.1 Доповідь « Дослідників»

Page 4: природа міш ліси

1 учень. В Україні зона мішаних лісів знаходиться на півночі ( показує на карті), займає близько 20 відсотків території. З півночі на південь простягається приблизно на 200 км. Ця зона називається українським Поліссям.

2 учень. До зони мішаних лісів входять 5 областей: Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська,Чернігівська та невеликі території 4 областей: Львівської, Тернопільської,Хмельницької, Сумської.

3 учень. Рельєф – рівнинний,низовинний. Землі перезволожені, є болота. Протікають такі річки та їхні притоки: Прип’ять, Горинь, Тетерів, Уж, Десна, Случ.

4 учень. Клімат Полісся помірно – континентальний з теплим і вологим літом та м’якою зимою. Середня температура січня -8 градусів, липня + 19 градусів. Безморозний період близько 180 днів. Тут випадає найбільше опадів в Україні – 700 мм.

5 учень. Весна – затяжна, часто змінюється тепла і холодна погода. Сніг тане довго. Літо – тепле, але не жарке, дощове. Буває багато гроз. Перехід до осені поступовий, з частими поверненнями теплої погоди. Зима – м’яка, хмарна, з частими відлигами. Висота снігового покрову у лютому досягає 20 – 30 см.

4.2. Пояснення вчителя.

- Молодці, дослідники! Майже все дослідили.

- Так, зону мішаних лісів називають українським Поліссям. Діти, ми звикли до загальної назви «ліс». Але ліси ще мають певну назву , залежно від того, які дерева там переважають. Поміркуйте, який ліс називають « березняком»? (Ліс, у якому переважають берези)

- Так, у березняках ростуть берези із домішками сосни,осики дуба і граба.

- А які ліси називають «борами»?

- Бори – соснові ліси.

- Ще в зоні мішаних лісів є субори. Це ліси, в яких ростуть сосни і дуби.

4.3. Презентація групи «Загадкарі»

-«Загадкарі» підготували вам загадки про дерева, характерні для зони мішаних лісів,щоб ви краще їх запам’ятали.

1 учень. Батько синів тисячі має,

Кожному шапочку справляє,

А сам не має. (Дуб)

Page 5: природа міш ліси

2 учень. Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски

Звуть тих подружок… (Берізки)

3 учень. Що за дерево стоїть –

Вітру немає, а лист тремтить.( Осика)

4 учень. Що ж це за дівчина –

Не швачка, не майстриня.

Нічого сама не шиє,

А в голках круглий рік? ( Ялина)

5 учень. Сніг її не налякає

І на спеку не зважає

Зеленіє навіть взимку

Має з голочок хустинку.(Сосна)

6 учень. Рясно в липні зацвітає

Дуже гарний запах має

Цвітом від хвороб лікує

Щедро медом нас частує ( Липа)

7 учень. Стовбур рівний, як колона

А листочки, як корона

Влітку листячко зелене

А як осінь – стає жовте. ( Клен)

Молодці!

4.4. Робота в парах.

- Ви дізналися які дерева ростуть в зоні мішаних лісів. Але ж у лісах ростуть не тільки дерева. Які ще рослини ростуть в цій зоні ви дізнаєтесь , розгадавши анаграми.

Будете працювати в парах. Перед вами картки.

Щиналі - ліщина

Шинапши – шипшина

Онажи – ожина

Page 6: природа міш ліси

Рисбарба – барбарис

Намали – малина

Цячорни – чорниця

Сніжпідники – підсніжники

Ліспроки – проліски

Валіякон – конвалія

Алкифі – фіалки

Машкаро – ромашка

Ротіпапо – папороті

Бійзвіро - звіробій

4.5. Пояснення вчителя.

- Ліс – не тільки велика кількість дерев, кущів і трав. Ліс – це помешкання багатьох тварин. Бо у ньому достатньо рослинної їжі, є де сховатися від негоди, побудувати житло. Їжа у лісі є на кожному кроці – це ягоди, жолуді, горіхи, насіння і листя дерев, трави, гриби. Тварини, які харчуються рослинною їжею, самі є їжею для хижаків.

У лісі затишно взимку і прохолодно влітку. Великі тварини знаходять сховище в гущавині, малі – в дуплах, під корінням дерев, між гілками.

Найбільшою твариною мішаних лісів є зубр. Також тут живуть дикий кабан, олень, куниця.

4.6 Робота з підручником

- Більше про тварин ви дізнаєтесь з підручника. Читайте уважно, бо далі буде гра « Так чи ні».

(Учні читають статтю підручника «Тварини мішаних лісів»)

4.7. Гра « Так чи ні»

- Граємо в гру. Я називаю тварину. Якщо вона є мешканкою мішаних лісів кажете «так», а якщо не живе там , то « ні».

Зубр дика свиня глухар

Вовк вуж рябчик

Ведмідь кобра ластівка

антилопа тритон дятел

Борсук рись ігуана

- Діти, а чому ж у лісах такий різноманітний тваринний світ?

Page 7: природа міш ліси

( Тому, що там є всі необхідні умови для життя тварин: їжа, вода,тепло, світло)

4.8. Хвилинка медитації

(Звучать звуки лісу)

- Діти, зараз ми з вами будемо фантазувати.

Я – дерево. Я росту в лісі. Мої ноги – то коріння в прохолодній землі. Моє тіло – міцний стовбур, мої руки – тонкі гілочки. Вони підіймаються до неба, відчуваючи сонячне тепло, вбираючи його, воно розливається по всьому тілу. Я - дерево. Я бавлюсь з вітром, який гойдає мої тоненькі гілочки. Я вмиваюсь краплями дощу і радію прохолоді.

- Ось ми з вами і уявили себе маленькими деревцями. Будемо їх охороняти, бо ж вони такі беззахисні.

- А зараз продовжимо пізнавати таємниці лісу.

4.9. Гра « Знайди невідоме»

- Ви вже багато дізнались про зону мішаних лісів. Але ще не все. Зараз ви попрацюєте з підручником і знайдете думки, які не згадувались в ході уроку.

( Діти читають статтю підручника)

- Про що ж ще дізналися ?

(В зоні мішаних лісів є Київське водосховище. Рослини в лісах ростуть ярусами. В зоні мішаних лісів багато грибів. Річки й озера багаті на рибу. В зоні мішаних лісів створено Поліський заповідник)

4.10. Доповідь « Довідкового бюро»

- Ви довідались, що в зоні мішаних лісів створено Поліський заповідник. Наше « Довідкове бюро» знайшло інформацію про цей заповідник і зараз представлять її вам.

1 учень. Поліський державний заповідник знаходиться в Житомирській області. Він був створений у 1968 році з метою збереження природи Полісся, охорони рослин і тварин та відтворення лісів регіону. Загальна площа – 20097 гектарів.

2 учень. Для заповідника характерні борові ліси . Крім лісових насаджень є болота із заростями журавлини. Загальна площа боліт 5000 гектарів.

3 учень. У заповіднику – 602 види рослин, у тому числі 39 рідкісних, 42 види ссавців, 90 видів птахів, 45 видів риб.

Page 8: природа міш ліси

4 учень. Тут є рослини і тварини, які занесені до Червоної книги України. Це такі як: журавлина дрібноплідна, водяний горіх плаваючий, росичка середня, ключ –трава, кіт лісовий, лелека чорний, журавель сірий, змієїд, бражник-мертва голова.

5 учень. У заповіднику проводиться велика робота з вивчення флори і фауни лісових і болотних комплексів.

V. Закріплення вивченого матеріалу

5.1. Робота в групах. Гра « Склади ланцюжок живлення»

- Діти, ви багато сьогодні дізналися про зону мішаних лісів, про її мешканців. Ви знаєте, що в природі все природі все пов’язано. Тож зараз ви складете ланцюжки живлення в зоні мішаних лісів. Попрацюєте в групах. Пригадаймо правила роботи в групах. На парті у кожного лежить листочок з дерева. На стінах ви бачите такі ж листочки. Розподіляєтесь на групи. На столах у вас картки із завданням. Як виконаєте завдання піднімаєте руку. Потім виходите і презентуєте свою відповідь.

Складіть ланцюжки живлення

1 група. Листя дерев – гусінь – синиця – сова

2 група . Дуб – жук-короїд – білка – куниця

3 група. Водорості – личинки комара – карась – ондатра

4 група. Ягоди – миша – змія – їжак

(Учні презентують свої відповіді)

5.2. Презентація групи « Естети»

- Ліс – це наш зелений друг. А чим саме для нас цінний ліс? Навіщо він нам потрібен?

1 учень. Ліс – це наше багатство.

2 учень. Ліс – це зелений одяг нашої планети Земля.

3 учень. Ліс – гігантська фабрика цілющого повітря.

4 учень. Ліс – це домівка для рослин і тварин.

5 учень. Ліс – природна скарбниця харчових, лікарських рослин, грибів.

6 учень. Ліс – джерело естетичних вражень і натхнення людини. Картини художника Шишкіна, музика Чайковського, вірші поетів були створені, під впливом краси лісу.

5.3. Фронтальна робота над прислів’ями та приказками.

Page 9: природа міш ліси

- Народна творчість також не оминула тему лісу. Про ліс складено безліч приказок і прислів’їв . Давайте їх пригадаємо.

Ліс і вода – брат і сестра.

Ліс не школа, а всіх учить.

Рослини – Землі окраса.

Який ліс – такий і звір.

Ліс сам себе чистить.

Немає ліпшої краси, ніж гаї і ліси.

VІ. Підсумок уроку

6.1. Повідомлення вчителя

- Так, без лісів не було б життя на Землі. Тож нам з вами потрібно берегти ліс. Будь ласка, не галасуйте і не шуміть в лісі, не зривайте квіток, не ламайте гілок. Не лякайте лісових мешканців. І тоді ліс відчинить всі свої таємниці і дива. Пригостить вас рум’яною суничкою,спілою малиною.

Тільки ж не забудьте сказати доброму лісу за всі його дарунки:

« Дякую!»

6.2.Поетична хвилинка

Пам’ятай же ти, людино,

Коли будеш воду пити,

Що дерева також плачуть,

Що і гілці теж болить.

Помилуйсь на кожну гілку,

Полюби і ліс, і гай.

VІІ. Домашнє завдання

- Опрацюєте статтю підручника .А хто бажає може знайти ще матеріал, який допоможе нам краще вивчити зону мішаних лісів.