укр мова фраз
TRANSCRIPT
![Page 1: укр мова фраз](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022083101/589c89981a28ab1e5d8b4dd1/html5/thumbnails/1.jpg)
Українська мова3 клас
Тема. Практичне ознайомлення з фразеологізмами. Пояснення їх значення шляхом добору синонімів.
Мета. Ознайомити учнів з фразеологізмами; вчити пояснювати їх значення шляхом добору синонімів;розвивати мовне чуття, інтерес до вивчення рідної мови, увагу до лексичних значень слів, уміння користуватися ними;виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: таблиця « Слово. Значення слова», тематичні малюнки, картки для індивідуальної та групової роботи, різнобарвні листочки.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Стали,дітки всі рівненько,Усміхнулися гарненько,Настрій на урок взялиЙ працювати почали.
Працюватимем старанно,Щоб почути в кінці,Що в нашім класіДіти просто молодці!
Сідайте, діти! На уроціЗустрілися ми знову.Про нашу мову чарівнуПоведемо розмову.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Гра « Збери слово»
- Зберіть слова із складів, записаних на дошці.
Ли, ве, кий; ро, вий, здо; ний, кри, хіт
- Прочитайте слова, які ви записали. (Великий, здоровий, крихітний).
- Яке слово зайве серед них? Чому?
- Що можна сказати про його значення?
(Це слово протилежне за значенням до інших слів, антонім).
2.2. « Мозковий штурм»
![Page 2: укр мова фраз](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022083101/589c89981a28ab1e5d8b4dd1/html5/thumbnails/2.jpg)
- Думай швидко, говори правильно.
Запитання.
- Основна одиниця мови… (слово).
- Слова бувають:.. і ...(однозначні і багатозначні).
- Слова: ключ, замок, лінійка – це …(багатозначні).
- Синоніми – це …( близькі за значенням слова).
- Антоніми – це …( протилежні за значенням слова).
- Говорити, балакати, розповідати – це слова…(синоніми).
- Лелека, бусол, чорногуз – це слова…( антоніми).
2.3. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть каліграфічно букви,сполучення букв, назву місця.
Ж ж ЖЖ жж жо ов вт те жовтень
- Поясніть назву місяця.
- Наші учні працювали у « Довідкому бюро».
2.4. Довідкове бюро
Учень 1. У народі цей місяць називали « хмурень», « зазимник», «листопадень», а ще – « весільник», оскільки в жовтні починали справляти весілля.
Учень 2. Відносно недавно в Україні почали називати десятий місяць жовтнем. Бо усі довколишні гаї, ліси, парки зодягаються у жовтогарячий колір.
2.5. Складання речення зі словом жовтень
- Складіть речення з цим словом.
- Запишемо речення на дошці: Жовтень гаптує клену сорочку.
- Вкажіть граматичну основу речення.
- Складіть схему речення.
- Поясніть значення слова гаптує.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
![Page 3: укр мова фраз](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022083101/589c89981a28ab1e5d8b4dd1/html5/thumbnails/3.jpg)
- Сьогодні ми проведемо осінню подорож до славетної країни Лексикології. Править цією країною Слово. У нього є свої помічники. Ось вони.
- Але поряд з цими словами в українській мові вживаються словосполучення, які не можна розривати. Вони мають цілісне значення. А як вони називаються ви дізнаєтесь розгадавши анаграму.
Зеофразмилогі – фразеологізми
- Молодці. Так на сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати фразеологізми. Сподіваюсь, ви будете добре, старанно працювати і дізнаєтесь багато нового.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Робота за схемами, тематичними малюнками.
Як кіт наплакав Замітати сліди
- Розгляньте малюнки, прочитайте підписи.
- В якому значенні вживаються ці словосполучення?
- Але ці ж сталі словосполучення можуть вживатися і в переносному значенні. І тоді такі словосполучення називатимуться фразеологізмами.
омоніми антоніми
синонімибагатозначні
однозначні
фразеологізми
слово
![Page 4: укр мова фраз](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022083101/589c89981a28ab1e5d8b4dd1/html5/thumbnails/4.jpg)
- І яке значення вони матимуть в поданих прикладах, спробуємо здогадатися. Коли так говорять: як кіт наплакав; замітати сліди?
4.2. Пояснення вчителя.
- Фразеологізми – це частина українського фольклору,вони становлять наше мовне національне багатство. Це золоті зерна народної мови. Чим більше і частіше ви вживаєте у своєму мовленні фразеологізми, тим яскравіше,дотепніше ви зможете висловити свою думку.
4.3. Робота в парах
- На основі поданих слів і малюнків утворіть фразеологізми; спробуйте пояснити їх значення.
Вішати Рука за Зарубати на
Задирати На швидку Водити за
- Зачитайте записані фразеологізми. Як ви їх розумієте?
4.4. Метод « Прес»
- Прочитайте словосполучення, поясніть, де просте словосполучення, а де – фразеологізм.
Клювати зерно; Дівчинка радіє; Пасти корів;
клювати носом. душа радіє. пасти задніх.
(Діти починають свою відповідь словами : « Я вважаю, що …». Продовжують обґрунтуванням «тому,що». Так аналізують всі словосполучення.)
- Молодці. Ви правильно визначили фразеологізми. А тепер давайте доберемо до них синоніми .
Клювати носом – дрімати.
Душа радіє – весело.
Пасти задніх – відставати.
4.5. Фізкультхвилинка
Фразеологізм – стійке поєднання слів
![Page 5: укр мова фраз](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022083101/589c89981a28ab1e5d8b4dd1/html5/thumbnails/5.jpg)
V. Систематизація і узагальнення знань
5.1. Робота з підручником. Вправа 144
5.2. Гра «Заміни одним словом». Коментоване письмо
- Замініть вислови-фразеологізми одним словом-синонімом і запишіть їх.
Байдики бити – ( лінуватися);
Взяти ноги на плечі – ( побігти);
Набрати води в рот – (замовкнути);
Викинути з голови – ( забути);
Вертітися під ногами – ( заважати);
Пекти раків – ( почервоніти).
- Складіть речення з будь-яким висловом.
(Діти зачитують речення. Вибирають найбільш вдале.)
5.3. Робота в парах
- Перед вами деформовані речення. Відредагуйте їх, запишіть. Вкажіть фразеологізми. Як ви їх розумієте?Доберіть усно слова-синоніми.
Наш, на, дідусь, руки, майстер, всі.
Бабуся, до, піклування, коси, нас,сивої, про.
У, тиждень, на, п’ятниць, Мишка, сім.
5.4. Гра « Знайди відповідність»
Діти, перед вами картки. Вам потрібно з’єднати слова-фразеологізми лівого стовпчика зі словами-синонімами з правого. Хто швидше справиться із завданням, той і переможе.
Крапля в морі легко
Крок за кроком несподівано
Тримати в голові мало
Як сніг на голову пам’ятати
Як по маслу поступово
5.5. Поетична хвилинка
![Page 6: укр мова фраз](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022083101/589c89981a28ab1e5d8b4dd1/html5/thumbnails/6.jpg)
- Сьогодні ми з вами познайомились із фразеологізмами, навчились пояснювати їх значення, використовувати у своїй мові. А ось послухайте, як поети використовують фразеологізми у своїй творчості.
(Вірш-сценка у виконанні учнів)
Хвастунець
Дівчинка. Хлопчик Толя молодець,Тільки трішки хвастунець.Якось ми ішли на став,Він мені таке сказав:Толя. Слово честі, не хвалюся –Я нічого не боюся!..Дівчинка. Враз на слові цім з дорогиТолі ящірка під ноги.З переляку, у тривозіНаш хвалько мерщій навтік.Та спіткнувся на дорозі Й прикусив собі язик!Хто хвалитись полюбляє,В кого звичка є така,– Хай ці вірші прочитаєІ прикусить язика. - Що можна сказати про Толю?
- Який фразеологізм зустріли у вірші?
- Що він означає?
5.6. Гра « Так чи ні»
- Я зачитую фразеологізми і їх значення, а ви кажете чи правильно я пояснила.
Розбити глека – посваритися ( так).
Бити байдики – лінуватися (так).
Від усієї душі – зі злом ( ні).
Пекти раків – готувати їсти ( ні).
Крутити носом – вередувати ( так).
Намотати на вус – забути ( ні).
Нагострити вуха – уважно слухати ( так).
VI. Підсумок уроку
![Page 7: укр мова фраз](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022083101/589c89981a28ab1e5d8b4dd1/html5/thumbnails/7.jpg)
- Молодці, ви сьогодні працювали на році нагостривши вуха,і багато дізнались і навчились.
6.1. Фразеологічна гра « Найкмітливіший»
- Зараз побачимо хто з вас найкмітливіший і хто найкраще знає фразеологізми. Дайте відповіді на запитання.
- Що можна ловити все життя, але не зловити ніколи? ( Вітер)
- Коли беруть ноги на плечі? ( Коли тікають)
- Що можна ламати без рук і без будь-якого знаряддя? ( Голову)
- Де треба тримати язик? ( За зубами)
6.2. Гра « Мікрофон»
- Наш урок закінчується. Сподіваюсь у вашому мовленні все частіше з’являтимуться фразеологізми.
- Які з них ви запам’ятали сьогодні.
(Діти дають відповіді )
VII. Домашнє завдання
На картах у вас три фразеологізми. Складіть з ними речення. Запишіть у зошити.