Як різняться рослини за тривалістю життя

8
План-конспект уроку з природознавства 2 клас Прилуцька спеціалізована школа І- ІІІ ст. № 6 з поглибленим вивченням інформаційних

Upload: -

Post on 10-Feb-2017

20 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

План-конспект уроку з природознавства

2 клас

Прилуцька спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 6 з поглибленим вивченням інформаційних технологій Прилуцької міської ради Чернігівської області Вчитель: Тайкало О. В.

2014 р.

Тема. Як різняться рослини за тривалістю життя?Мета: поглибити знання школярів про різноманітність рослин; формувати в учнів: уявлення про однорічні, дворічні та багаторічні рослини, уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами природи, доводити, робити висновки; формувати потребу в пізнанні природи, проведенні спостережень за рослинами восени; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення. Виховувати естетичні смаки, любов та бережливе ставлення до природи.Тип уроку: урок – зустріч з героями казки.Обладнання: таблиця, ілюстративний матеріал, презентація, проектор, мультимедійна дошка.Хід уроку.І. Організація класу до уроку. На уроці читання ми розпочали розділ «Казки». Казкові герої нам будуть допомагати вивчати і засвоювати новий матеріал. Пізнайте, з якої казки з нами будуть герої? («Білосніжка та сім гномів».)ІІ. Хвилинка спостереження.

Буркотун завжди невдоволено бурчить, коли не знає якою буде погода. Ми спостережливі і йому допоможемо.

Аналіз показників погоди (стану неба, хмарності, опадів, температури повітря, вітру), висоти Сонця над горизонтом.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу. Гном Док пропонує перевірити ваші знання. Проведемо конкурс «Чудесна четвірка».

IV. Актуалізація опорних знань учнів, повідомлення теми уроку.

- Пригадайте, які рослини називають деревами, які кущами, а які травами. (Дерево має одне міцне, велике стебло (стовбур). У куща від кореня росте кілька міцних, тонких стебел. У трав’янистих рослин м’які соковиті стебла.)

- Які дерева ростуть біля вашого будинку?- Чи задумувалися ви, скільки їм років?- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, скільки років живуть дерева, кущі, трав’янисті

рослини, на які групи їх поділяють.

2

V. Вивчення нового матеріалу.1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про багаторічні рослини.Ви вже другокласники. Йдучи кожен день до школи, ви бачите дерева і кущі, які

зростають біля вашого дому. Ви їх бачили, коли ходили у дитячий садок. Кожного літа вони тішили вас своїм зеленим листям, весною – цвітом, а восени зачаровували листопадом. Взимку нагадували казкових велетнів і карликів. То скільки їм років – багато чи мало?

Гном Плутайко пропонує назвати дерева та кущі, які зображені на фотографіях.Дерева і кущі живуть багато років. Їх називають багаторічними рослинами.

Це цікаво знати.

В Україні на Запоріжжі росте дуб, якому 800 років. Під ним колись козаки писали лист турецькому султану.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про однорічні, дворічні, багаторічні трав'янисті рослини.Слайд 5

- До якої групи належить рослина, зображена на таблиці?

- Коли сіють горох? Що влітку з ним відбувається? (Цвіте, утворює плоди). Що відбувається з горохом восени? (Листя жовтіє, рослина в’яне). Скільки років живе горох? (Один.)

Висновок: трав’янисті рослини, які живуть протягом одного року, називають однорічними. Навесні вони проростають із насіння, квітують, дають плоди з насінням і відмирають.- Погляньте на ілюстрації однорічних рослин. Назвіть їх.

Слайд 6- Розглянемо за ілюстраціями розвиток слідкуючої рослини. Що це за рослина?

Коли сіють моркву? Що влітку з нею відбувається? (Утворюються зелені листки, росте корінь.)Що восени відбувається з морквою? Якщо людина не викопує кореня моркви в перший рік, то наступного року морква зацвітає і утворює плоди з насінням. То скільки років живе морква? (Два.)

Висновок: дворічні трав’янисті рослини першого року життя проростають із насіння, але не квітують. Квітки і плоди з насінням з’являються в них на другий рік. Давши насіння, дворічні рослини відмирають.- Розгляньте ілюстрації дворічних рослин та запам’ятайте їх.

Слайд 7

3

- Що це за рослини? Як ви їх упізнали? Як ви думаєте, які це рослини – однорічні, багаторічні чи дворічні?Висновок: Багаторічні трав'янисті рослини мають підземні цибулини, бульби та кореневища, у яких запасають поживні речовини. З них щороку виростають навесні нові рослини. Вони квітують, дають плоди з насінням. Кожної осені надземна частина – листя і стебло – відмирає. А підземна частина – цибулини, бульби, кореневища – зимує в ґрунті.

- Зараз підведемо підсумок і допоможемо гному Забувайку запам’ятати, які з рослин є однорічними, дворічними чи багаторічними.

ФізкультхвилинкаСлайд 9 Білосніжка та сім гномів вирішити відпочити. А Ялинка підготувала їм танок.VI. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Робота з підручником (с. 48-49)Слайд 10

Відповідь: яблуня, бузок і суниці – багаторічні рослини. Соняшник, кавун і чорнобривці – однорічні.

2. Завдання на доведення.Слайд 11

4

3. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 22)Слайд 12 Попрацюйте в парах і допишіть назви рослин,що відрізняються за тривалістю життя.

4. Гра «Хто найкмітливіший?»Слайд 13

- Відгадайте загадки і розмістіть рослини-відгадки у певну групу таблиці.

Стрімко вибігли на горуДві подружки білокорі.Дощик їм полоще кіски.Цих подружок звуть … (берізки).

Довгий, зелений, добрийІ солоний, добрий і сирий.Хто він такий? (Огірок)

Сидить дівчина в коморі,А коса її надворі. (Морква)

Сонечко в траві зійшло,Усміхнулось, розцвіло. Потім стало біле-білеІ за вітром полетіло. (Кульбаба)

Навесні цвітуть, мов свічі,Заглядають сонцю в вічі.А під осінь ті свічкиВдягнуть з голок кожушки. (Каштан)

Вузлувата і листата,А доспіває – головата.На нозі стоїть одній -Сто сорочечок на ній. (Капуста)

На городі нога стоїть,На нозі голова висить.Куди сонце повертається,

5

Туди голова нахиляється. (Соняшник) Я найперший зацвітаю,

Білим цвітом серед гаю.Відгадайте, що за квітка,Бо мене не стане влітку. (Пролісок)

Розгляньте малюнки на дошці. Назвіть рослини та визначте до якої групи вони відносяться. Малюнки: капуста, соняшник, аґрус, чорнобривці, буряк, підсніжник, мак.VII. Підсумок уроку. Про що ви дізналися на уроці? Що вам сподобалося найбільше?VIII. Домашнє завдання.Слайд 14 Кожний із гномів підготував для вас домашнє завдання. Метелик – завдання для тих, хто прагне навчитися розуміти красу.

Прочитати у підручнику статті на с. 48-49.Голуб - завдання для тих, хто хоче навчитися мислити самостійно.

За допомогою батьків визначити, які рослини за тривалістю життя ростуть біля вашого дому.

Палітра - завдання для тих, хто любить малювати.Намалювати малюнки однорічних, дворічних та багаторічних рослин.

Олівець - завдання для тих, хто любить спілкуватися з друзями. Виписати загадки про рослини.Кораблик - завдання для тих, хто любить мріяти та фантазувати.

Скласти невелику казочку про будь-яку рослину.Книги - завдання для тих, хто любить працювати з енциклопедіями.

Знайти в енциклопедії екзотичні рослини та визначити тривалість їхнього життя.

Комп ’ ютер - дізнатися з Інтернету про картоплю.

Список літератури6

1. Грущинська І.В. Природознавство: підруч. для 2 кл..- К.: Видавничий дім «Освіта», 2012.-160 с.: іл..

2. Гладюк Т.В. Уроки природознавства: 2 клас: посібник для вчителя.- Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013. – 280 с.

3. Володарська М.О. Природознавство. 2 клас.-Х.: Видавнича група «Основа» (Серія «Початкова школа. Мій конспект»), 2014.-150с.

4. Форощук О.О., Форощук Н.Є. Природознавство для початкових класів: Навчальний посібник. – К.: Видавництво «Фенікс», 1999. – 348 с з іл.

7