ჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმა
TRANSCRIPT
გაკვეთილის თემა ჯანსაღი ცხოვრების წესი
ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლების სახელი და
გვარი
ბუნებისმეტყველება, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო
ტექნოლოგიები (ისტ)
ნელი მაღლაკელიძე
ნინო ჭიპაშვილი
სწავლების საფეხური მეექვსე კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 32 მოსწავლე. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების
მქონე მოსწავლე კლასში არ არის
გაკვეთილის მიზანი ბუნებისმეტყველება
მოსწავლემ:
-გაიაზროს რას ნიშნავს ჯანსაღი ცხოვრების წესი
-აღწეროს ადამიანის ჯანმრთელობაზე კვების გავლენა
-გააცნობიეროს რა საფრთხეს უქმნის არაჯანსაღი კვება
ორგანიზმს
-აღწეროს ჰიგიენის მნიშვნელობა ჯანმრთელობის
შენარჩუნებისათვის
-დაარწმუნოს თანატოლი თუ რატომ არ უნდა იკვებებოდეს
მუდმივად სწრაფი კვების ობიექტში შეძენილი საკვებით
-დაარწმუნოს თანატოლი, რომ ჯანმრთელობის
შენარჩუნებისათვის აუცილებელია სპორტული
გამასანჯაღებელი ვარჯიშები
ისტ რესურსების შექმნა
- მოსწავლემ შეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული
საშუალებების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის
შექმნისას
-მოსწავლემ შეძლოს ისტ-ს ეფექტიანად გამოყენება
ინფორმაციის მიღების, შენახვისა და ორგანიზების დროს
-შეძლოს სხვადსხვა სახის ციფრული საშუალებების შერჩევა
და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის
გაკვეთილის შედეგები ბუნ.VI.8.მოსწავლეს შეუძლია ჯანსაღი ცხოვრების წესის
დაცვა და ადამიანის ჯანმრთელობაზე მოქმედი მავნე
ფაქტორების ამოცნობა.
მოსწავლე:
-ასახელებს ადამიანის ჯანმრთელობაზე უარყოფითად
მოქმედ ფაქტორებს (მაგ., მომატებული რადიაცია, მაღალი ძაბვა) და აღწერს მათ;
-მოიძიებს ინფორმაციას ადამიანის მავნე ჩვევების შესახებ და
ამზადებს მათ საწინააღმდეგო სააგიტაციო მასალას (მაგ., პლაკატი, აუდიო/ვიდეო მასალა).
ისტ
-აუდიტორიის მოთხოვნების და საკუთარი მიზნების
გათვალისწინებით, ამზადებს პრეზენტაციას/სლაიდებს
საკუთარო მოსაზრებების წარმოსაჩენად და მუშაობის
შედეგების სადემონსტრაციოდ
-ინფორმაციის და ციფრული მასალის შენახვისას,
წაკითხვისას და გადაცემისას აფასებს მასალის ზომას და
შეარჩევს შესაფერის საშუალებას და ხერხს
- ინფორმაციის და ციფრული მასალის ძიებისას ეფექტიანად
იყენებს გავრცელებული საძიებო სისტემების
შესაძლებლობებს
წინასწარი ცოდნა -მოსწავლეებს აქვთ გარკვეული ინფორმაცია საკვები
პროდუქტებისა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის შესახებ შესახებ
-ინტერნეტში მასალების მოძიება
-პრეზენტაციის მომზადება
გაკვეთილის მსვლელობა/
საკლასო მენეჯმენტი
ფაზა გამოწვევა
აქტივობა 1-(2 წუთი)
ორგანიზაციული საკითხი, გაკვეთილის თემისა და
მიზნების გაცნობა
აქტივობა 2.პროვოცირება.(7 წთ)-(გონებრივი იერიში)
მოსწავლეებს დავუსვამ კითხვებს და მოვისმენ პასუხებს.
1.რას ნიშნავს იყო ჯანმრთელი?
2.როგორ შევარჩიოთ ჯანსაღი და არა ჯანსაღი საკვები?
3.რატომ არ უნდა ვიკვებოთ სწრაფი კვების ობიექტებში?
4.რა შეიძლება გამოიწვიოს ჯართი საკვების მიღებამ?
აქტივობა 3. (5წთ)პრეზენტაცია-ჯანსაღი ცხოვრების წესი
აქტივობა 4. (2 წთ) ბროშურის წარდგენა
ფაზა-სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 4. (10 წთ)მინი ლექცია
ვისაუბრებ ჯანსაღ საკვებ პროდუქტებზე, დღის რეჟიმზე,
ჰიგიენის წესებზე, სპორტულ ცხოვრებაზე.
აქტივობა 5. (10 წთ) დისკუსია
აქტივობა 6.(5 წთ) ჩამოწერენ თავიანთ მოსაზრებებს
ფლიფჩარტზე.
ფაზა-რეფლექსია
აქტივობა 7 (2 წთ) ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე-ცხრილის
შევსება
აქტივობა 8-(1წთ)საშინაო დავალება-შევადგინოთ ჩვენი დღის
რეჟიმი.
შეფასების საგანი და
პროცედურები
შეფასდება პრეზენტაცია, და საგაკვეთილო პროცესში
ჩართულობა, გამოვიყენებ განმავითარებელ და
განმსაზღვრელ შეფასებას. ( შეფასების კრიტერიუმები
გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის)
სასწავლომასალა და
ტექნიკური რესურსები
კომპიუტერი, ინტერნეტი, სახელმძღვანელო
ელექტრონული რესურსები:ვიდეოები,
http/Bazieri.ucoz.org.
http/www.red-list.ge
http/www.holmes.ge
prezentaciis Sefasebis sqema
Sedegebi 5-6 7-8 9-10
Sesavali
mosw. cdilobs auditoriis dainteresebas, magram yuradRebas ver ipyrobs
sainteresod aris mowodebuli da Seesabameba Sinaarss
efeqturia, aratrafaretuli, ipyrobs auditoriis yuradRebas
Temis gasagebad warmodgena
mxolod nawilobrivaa gasagebi, moiTxovs nawilobriv ganmartebebs
gasagebia, magram aris xarvezebi, iTxovs dazustebas
warmodgenili sakiTxebi naTeli, gasagebi da damajerebelia
logikuroba zogierT adgils aklia logikuroba, zogjer araTanmimdevrulia
ZiriTadad logikuri da Tanmimdevrulia, magram mkafiod ar gamoyofs nawilebs
logikuria da kargad Camoyalibebuli
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
შედეგები 1-4 5-6 7-8 9-10
აქტიური
მონაწილეობა
არ არის
ჩართული
პერიოდულად
ერთვება მაგრამ
არანაყოფიერად
აქტიურია, მაგრამ
მნიშვნელოვანი
წვლილი ვერ შეაქვს
აქტიურია,
კონსტრუქციული
და შეაქვს დიდი
წვლილი
აზრების
დამოუკიდებლად
გამოთქმა
ვერ გამოთქვამს
საკუთარ აზრს
იშვიათად
გამოთქვამს
საკუთარ აზრებს
გამოთქვამს
საკუთარ აზრებს,
მაგრამ ზოგჯერ
აკლია
დამაჯერებლობა
ყველა საკითხზე
აქვს საკუთარი
აზრი,
დამაჯერებელი,
არგუმენტირებული
კონცენტრირება
სამუშაოზე
ვერ ახერხებს
კონცენტრირებას
ცდილობს
კონცენტრირებას,
მაგრამ ხშირად
ეფანტება გონება
ძირითადად
კონცენტრირებულია
სამუშაოზე
მთელი გაკვეთილის
განმავლობაში
კონცენტრირებულია
სამუშაოზე
სხვისი აზრების
მოსმენა და
პატივისცემა
არ უსმენს
სხვების აზრებს
და აწყვეტინებს
ყოველთვის არ
უსმენს სხვების
აზრებს ან
უსმენს, მაგრამ
აქვს
უსმენს სხვების
აზრებს და
ცდილობა იყოს
კორექტული
ყურადღებით ისმენს
სხვების აზრებს,
აანალიზებს და
კორექტულია
auditoriasTan kontaqti
periodulad cdilobs auditoriis yuradRebis mipyrobas, magram ver axerxebs
grZnobs auditorias da ZiriTadad amyarebs kontaqts
flobs auditorias, adekvaturad reagirebs mis reaqciebze efeqturad iyenebs verbalur da araverbalur xerxebs
pasuxebi auditoriis SekiTxvebze
pasuxebi ar aris srulyofili
TiTqmis yvela kiTxvas upasuxebs
srulyofil pasuxs scems yvela SekiTxvas
Power point slaidebi/ suraTebi srulad ar pasuxobs Temas
TiTqmis yvela slaidi srulyofilia ar aqvs warwerebi
slaidebi srulyofilia warwerebi pasuxobs Temas
არაადექვატური
რეაქცია
მოსწავლეთა პრეზენტაციის შეფასება
N
მოსწავლის გვარი, სახელი
შეს
ავალ
ი
პრეზ
ენტ
აცი
ის
გას
აგებ
ად
წარ
მოდ
გენ
ა
ლო
გი
კურ
ობ
ა
აუდ
იტ
ორ
იას
თან
კონტ
აქტ
ი
პასუ
ხებ
ი
აუდ
იტ
ორ
იი
ს
კით
ხვე
ბზ
ე
Pow
er p
oin
t
საერ
თო
ქუ
ლა
1 ლინა ოდიკაძე 10 10 10 9 10 10 10
2 ელენე ჭანკოტაძე 10 10 10 10 10 10 10
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
N
მოსწავლის გვარი, სახელი
აქტ
იუ
რი
მონა
წილ
ეობ
ა
აზრ
ები
ს
დამ
ოუ
კიდ
ებლ
ად
გამ
ოთ
ქმა
კონც
ენტ
რი
რებ
ა
სამუ
შაო
ზე
სხვი
სი ა
ზრ
ები
ს
მოსმ
ენა
საერ
თო
ქუ
ლა
1 აბაშიძე ირაკლი 10 10 10 9 10
2. ცერცვაძე გიგი 10 10 8 8 9
3. მდინარაძე ირაკლი 10 10 10 10 10
4 პაპიძე თეკლა 10 9 10 10 10
5 გოცაძე სალომე 10 10 10 10 10
მეთოდები
მიზნები
თან
ამშრ
ომლ
ობ
ის
უნა
რი
ს
გან
ვით
არებ
ა
ფაქ
ტებ
ის
ცო
დნა
პრო
ბლ
ემი
ს გ
ადაჭ
რი
ს უ
ნარ
ის
გან
ვით
არებ
ა
ვერ
ბალ
ურ
-ლო
გი
კურ
ი ა
ზრ
ოვნ
ები
ს
უნა
რი
ს გ
ანვი
თარ
ება
წარ
მოსა
ხვი
თი
აზ
რო
ვნებ
ის
უნა
რი
ს
გან
ვით
არებ
ა
დამ
ოუ
კიდ
ებელ
ი ა
ზრ
ოვნ
ები
ს უ
ნარ
ის
გან
ვით
არებ
ა
მეხ
სიერ
ები
ს გ
ანვი
თარ
ება
გად
აწყვ
ელი
ლებ
ის
მიღ
ები
ს უ
ნარ
ის
გან
ვით
არებ
ა
შემე
ცნე
ბი
თი
ინტ
ერეს
ები
ს
გან
ვით
არებ
ა
სწავ
ლი
ს უ
ნარ
ის
გან
ვით
არებ
ა
პრეზ
ენტ
აცი
ის
უნა
რი
ს გ
ანვთ
არებ
ა
ემო
ცი
ურ
ი დ
ამო
კიდ
ებუ
ლებ
ის
გან
ვით
არებ
ა
შეფ
ასებ
ის
უნა
რი
ს გ
ანვი
თარ
ება
დისკუსია X X X
თვალსაჩინოება -
დემონსტრირება
X
პრეზენტაცია X X X X X X X X X X
თანამშრომლობითი
სწავლების მეთოდები
X
გონებრივი იერიში X X X
გრაფიკული
ორგანიზაცია
X X X