відкритий урок у 6 класі масляна

6
Відкритий урок підготувала вчитель І категорії Ткачук Т.І. Тема. Множення раціональних чисел. Розв’язування вправ Мета: навчальна: повторити правила множення раціональних чисел; властивості множення; формувати вміння учнів множити раціональні числа, а також застосовувати властивості множення для раціональних усних обчислень; розвиваюча: розвивати логічне мислення, пізнавальну активність учнів, обчислювальні навички, увагу; цікавість учнів до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь. Збудити в учнів бажання більше дізнатись про народні традиції, український фольклор, показати, що математичні знання потрібні в різних життєвих ситуаціях. виховна: виховувати допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом, а також інтерес до знань, повагу і шану до рідної землі. Тип уроку: комбінований Хід уроку I. Організаційний момент Вчитель. Добрий день! Сідайте, будь-ласка. Сьогодні на уроці ми працюватимемо разом, і я розраховую на вашу підтримку та допомогу. Кожному з вас хочу побажати, щоб ви були: Усміхненими Спокійними Прогресивними Ініціативними Хоробрими. Іншими словами, я бажаю вам УСПІХу! І не тільки сьогодні на уроці математики, а завжди. II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності Вчитель. Діти! Сьогодні наш урок буде дещо незвичним. Пригадайте, який тиждень будуть святкувати українці з 24 лютого по 2 березня. Так, звичайно, цей тиждень носить назву «Масляна». Тож і ми сьогодні проведемо урок під назвою «Математична масляна». Чому масляна? І що це таке? Учениця. За народними звичаями, Масляну святкували останнього тижня лютого. Це був останній тиждень м’ясниць, які починались від Водохреща. Масляна – довньослов’янське свято на честь весняного пробудження природи, проводів зими. Як відомо, цей тиждень передує

Upload: oksana-vyshnevetska

Post on 05-Aug-2015

218 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: відкритий урок у 6 класі масляна

Відкритий урок підготувала вчитель І категорії Ткачук Т.І.

Тема. Множення раціональних чисел. Розв’язування вправМета:

навчальна: повторити правила множення раціональних чисел; властивості множення; формувати вміння учнів множити раціональні числа, а також застосовувати властивості множення для раціональних усних обчислень; розвиваюча: розвивати логічне мислення, пізнавальну активність учнів, обчислювальні навички, увагу; цікавість учнів до математики, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь. Збудити в учнів бажання більше дізнатись про народні традиції, український фольклор, показати, що математичні знання потрібні в різних життєвих ситуаціях. виховна: виховувати допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом, а також інтерес до знань, повагу і шану до рідної землі.

Тип уроку: комбінованийХід уроку

I. Організаційний моментВчитель. Добрий день! Сідайте, будь-ласка. Сьогодні на уроці ми

працюватимемо разом, і я розраховую на вашу підтримку та допомогу. Кожному з вас хочу побажати, щоб ви були:

УсміхненимиСпокійнимиПрогресивнимиІніціативнимиХоробрими.Іншими словами, я бажаю вам УСПІХу! І не тільки сьогодні на уроці

математики, а завжди.

II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Діти! Сьогодні наш урок буде дещо незвичним. Пригадайте, який тиждень будуть святкувати українці з 24 лютого по 2 березня. Так, звичайно, цей тиждень носить назву «Масляна». Тож і ми сьогодні проведемо урок під назвою «Математична масляна». Чому масляна? І що це таке?

Учениця. За народними звичаями, Масляну святкували останнього тижня лютого. Це був останній тиждень м’ясниць, які починались від Водохреща.

Масляна – довньослов’янське свято на честь весняного пробудження природи, проводів зими. Як відомо, цей тиждень передує Великому посту. Тому весь тиждень люди розважаються, танцюють, ходять один до одного в гості.

На масляну пекли млинці, налисники, завиванки, оладки. Але головною стравою були вареники з сиром. Їх готували майже щодня протягом тижня, тому часто можна було почути: «Вареники доведуть, що і хліба не дадуть». Жінки ходили по хатах, жартували і просили сиру для вареників, при цьому кричали: «Масниця, Масниця, яка ти мала, якби тебе сім неділь, а в посту – одна!». Масляну в Україні ще називали «Колодієм».

Page 2: відкритий урок у 6 класі масляна

Так іменували майстра, що робив колеса. Масляну називають Масниця, Пущення або Сиропуст. Впродовж семи днів люди відпочивали, розважалися, частували один одного. Діти веселилися по-своєму: робили снігові фортеці, спускалися з гірок, гралися в сніжки, каталися з дорослими на санях, конях. Усі розваги супроводжувалися обрядовими піснями, сміхом та жартами.

Вчитель. Давайте помандруємо сьогодні день за днем. Чудове свято Масляної нехай передає естафету чудовому уроку під девізом «Працюй, міркуй, відгадуй».

На попередніх уроках ми розпочали вивчати тему «Множення раціональних чисел. Властивості множення». На сьогоднішньому уроці ми повинні закріпити цей матеріал, а також вчитися застосовувати набуті знання в різних навчальних і життєвих ситуаціях.

III. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знаньВ кожного на парті – листок самоконтролю. Заробляючи бали за

завдання, діти записують їх у листок самоконтролю.

Математичний диктант (графічний)Якщо добуток має знак «+», ставиться дужка , якщо від’ємний «»,

то ставиться прочерк __ .Визначте, який знак («+» чи «») має добуток, якщо він складається

з таких множників:1) одного додатного й одного від’ємного;2) двох від’ємних і одного додатного;3) двох додатних і одного від’ємного;4) трьох від’ємних і двох додатних;5) двох додатних і двох від’ємних;6) у кількості ста одиниць зі знаком «»;7) чотирьох від’ємних;8) трьох від’ємних;9) у кількості 25, кожен із яких дорівнює (2);10) десяти від’ємних і п’яти додатних;11) трьох від’ємних і семи додатних;12) дев’яти від’ємних і двох додатних.

Ключ:

Правильна відповідь – 1 балIV. Застосування знань, умінь, навичокРозв’язування вправ

Кожен день Масляної відрізняється від попереднього і супроводжується відповідними дійствами. Щоб дізнатися, як називалися понеділок і вівторок у Масляному тижні, ми з вами пограємо гру «Сніжки».

Гра «Сніжки»Кожен учень одержує сніжку із завданням на множення раціональних

чисел. Учні виконують завдання і визначають літеру за таблицею.

З Ш Ч А Г І И Р С У Т З І Р5,6 1,8 55 1 72 2,8 63 3,9 13,5 94 1 1

312,4 0

Page 3: відкритий урок у 6 класі масляна

Відгадані літери записуються в порожні клітинки. Номер сніжки відповідає номеру клітинки.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14З У С Т Р І Ч З А І Г Р И Ш

Завдання. Обчислити:1) 8 (0,7) = 5,6;2) 10 (9,4) = 94;3) 13,5 (1) = 13,5;4) (5) (0,2) = 1;5) 12,3 0 = 0;6) 7 (0,4) = 2,8;7) (11) 5 = 55;

8)−13

(1) = 13;

9) 0,1 (10) = 1;10) 12,4 (1) = 12,4;11) 6 (12) = 72;12) (1,3) 3 = 3,9;13) (7) (9) = 63;14) (0,2) 9 = 1,8.

Правильно виконане завдання – 1 бал

Понеділок – «Зустріч». Так називається перший день тижня Масляної. Він усіх вітає млинцями та оладками. До речі, першим млинцем у Масничний понеділок прийнято пригощати батьків.

Вівторок – «Заігриш». Цього дня народ розважається. Серед найпоширеніших ігор – катання на ковзанах, катання з льодових гірок. У вівторок ходять у гості, парубки виглядають наречених, а дівчата – своїх суджених. Всі виходять на вулицю, де влаштовують веселі забави, які тривають увесь день.

То ж давайте і ми з вами влаштуємо зараз забави: повторимо вивчені властивості множення раціональних чисел.

Пригадайте, які властивості множення ми вже вивчили?

Властивості множення1) Переставна властивість: ab = ba.

Приклад: (5) 2 = 2 (5)2) Сполучна властивість: (ab)c = a(bc).

Приклад: 25 (3,12) 4 = (25 4) (3,12) = 100 (3,12) = 312.3) Властивість нуля при множенні: 0 а = а 0 = 0.4) Властивість одиниці при множенні: 1 а = а 1 = а,

(1) а = а (1) = а.

Запам’ятай!2 5 = 10;25 4 = 100;125 8 = 1000.

Середа – «Ласунка». Назва говорить сама за себе. Це найсмачніший день Масляного тижня. У цей день пригощалися усілякими ласощами. У всіх родинах до столу подають вареники з сиром, млинці, оладки, різні пиріжки та багато інших смачних страв.

Page 4: відкритий урок у 6 класі масляна

Зараз кожен із вас має можливість поласувати солодощами, але для цього потрібно виконати наступне завдання.

Той, хто правильно виконає завдання, отримає 1 бал і смачну цукерку.

Завдання. Усний рахунок1) 7 2,5 (8) 4;2) 50 (6) 0,2 3;3) 8 (3) (15) 125;4) 2 7,5 (5);

5) 9,6 (7,4) 0;

6) 3 (657) 13;

7) 25 (833) (4);

8) 7 (477) 17.

Четвер – «Розгуляй». У давнину в четвер проводили «бійки». Усі вибиті зуби чи зламані ребра вважалися «доброю подією». І ми з вами зараз влаштуємо бій.

Клас ділиться на дві команди, і кожна команда ланцюжком розв’язує вправи біля дошки. Учні роблять відповідні записи в зошитах.

Правильно виконане завдання оцінюється 1 балом.

Завдання. Піднести до квадрата і до куба раціональні числа.

1) (4)2;2) (5)3;3) (0,1)2;4) (0,3)3;

5) (−38 )2

;

6) (−13 )3

.

1) (6)2;2) (4)3;3) (0,2)2;4) (0,1)3;

5) (−49 )2

;

6) (−15 )3

.

Дуже цікаві традиції відбувалися у п’ятницю. Цей день називався «Тещин день» або «Тещині посиденьки».

У цей день зять повинен почастувати свою тещу. Після цього йому належало покатати тещу вулицями села або міста.

Причому, сервіс, у такому випадку, прямо залежить від характеру тещі. Тобто злу і сварливу везуть нерівною дорогою, а якщо теща лагідна, то й дорога рівна, мов струна.

Ну і доки зять кататиме свою тещу, ми з вами виконаємо наступне завдання.

(Троє учнів розв’язують на дошці, інші – в зошитах). Правильно виконане завдання – 2 бали.

Завдання. Виконати дії:

1)−23∙0,4+2 1

2∙ (−5 );

Page 5: відкритий урок у 6 класі масляна

2) (−2 25 )2

−3 15+2,2;

3) (1 12−2)2

+ 23∙(−1 13 ).

Субота – «Невістчині посиденьки». Цього дня молода невістка запрошує до себе на гостину усіх рідних та близьких, частує їх святковим обідом. А щоб гості не сумували слід їх розважити цікавими вправами.

Завдання1. Чому дорівнює добуток усіх цілих чисел від 1000 до 1000? (2 бали)

2. Заповніть порожні клітинки квадрата так, щоб добуток усіх чисел на кожній вертикалі, горизонталі і діагоналі дорівнював одному і тому ж числу. (3 бали)

0,5 16 864 4 0,252 1 32

Останній день Масляної – «Прощена неділя». В цей день прийнято

просити пробачення у своїх рідних, сусідів та знайомих. Привітавшись, слід поцілувати один одного та сказати: «Пробач мене, будь-ласка», почуєш на це: «Бог тебе пробачить».

Наш урок, як і тиждень Масляної, підходить до кінця. Тому зараз підрахуйте кількість набраних вами на уроці балів, поділіть їх на два і поставте собі оцінку. І не забудьте вказати настрій, який у вас на кінець уроку.

V. Підсумки урокуПритча

Йшов мудрець, а назустріч йому троє людей, які везли вози з камінням для будівництва. Мудрець задав кожному по запитанню: «Що ти робив впродовж дня?»

Перший з посмішкою відповів, що цілий день возив кляте каміння.Другий відповів: «Я сумлінно виконував свою роботу.»Третій посміхнувся, обличчя його засяяло радістю і задоволенням: «А я

приймав участь у будівництві храму!»

Хто працював, як перша людина? Хто працював добросовісно? Хто приймав участь у будівництві храму?

VI. Домашнє завданняВпр. 1167 – середній рівень;Впр. 1191 – достатній рівень;Впр. 1195 – високий рівень.