ОШ ''Драгољуб Илић'' Драчић · web view5800cm2 + 3360 cm 2= 9160cm2 jepovršina...

13
OŠ ''Dragoljub Ilić'' Dračić Učitelj: Lucija Tasić

Upload: others

Post on 29-Dec-2019

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

ОШ ''Драгољуб Илић'' Драчић

OŠ ''Dragoljub Ilić'' Dračić

Učitelj:

Lucija Tasić

OPŠTI PODACI:

Škola: Dragoljub Ilić''

Razred: 4.

Učitelj: Lucija Tasić

Čas po redu: 2.

Datum: 12. 12. 2006.

OPŠTI METODIČKI PODACI:

Nastavni predmet: Matematika

Nastavna tema: Jedinice mere za površinu; Površina pravougaonika i kvadrata

Nastavna jedinica: Primena izračunavanja površine pravougaonika i kvdrata

CILJ ČASA:

Utvrđivanje,vežbanje i praktična primena stečenih znanja o izračunavanju površine pravougaonika i kvadrata

ZADACI ČASA:

OBRAZOVNI:

Uočavanje funkcionalne zavisnosti površine od dužine stranica pravougaonika i kvadrata.

VASPITNI:

-razvijanje logičkog mišljenja kod učenika

-shvatanje važnosti primene stečenog znanja u praksi

-razvijanje sistematičnosti i postupnosti u radu

-razvijanje solidarnih odnosa i saradnje u grupnom radu

FUNKCIONALNI:

-osposobljavanje učenika za primenu stečenih znanja u

svakodnevnom životu

-povezivanje nauke i života

SPECIJALNI:

Primena problemske nastave i aktivnog učenja

Tip nastavnog časa: Utvrđivanje i vežbanje kroz praktičan rad

Oblici rada: frontalni, individualni, frupni

Nastavne metode: metoda razgovora, kooperativna,

radioničarska, metoda praktičnih radova,

demonstrativna

Nastavna sredstva: grafofolija, predmeti u učionici

(očigledna sredstva), metar za merenje

dužine,keramička pločica, nastavni

listići,cedulje za izbor grupe

Korelacija: Srpski jezik

Vremenska artikulacija časa:

Uvodni deo

8-10 min

Glavni deo

oko 25 min

Završni deo

Oko 10 min

SADRŽAJ ČASA:

Uvodni deo: Preparativna faza

· obnavljanje pojmova (pravougaonik,kvadrat,obim,površina)

· čitanje grafofolije ''Geometrijske figure na svečanost žure'' i rešavanje zadataka postavljenih na njima

Glavni deo:

Operativna faza

-isticanje cilja časa

-podela učenika na grupe

-davanje zadataka grupama i instrukcija za rad

-rad učenika i odgovaranje na postavljene zadatke

Završni deo:

Verifikativna faza

· prezentovanje rezultata grupa

· faza domaćeg zadatka

· analiza održanog časa

· analiza Senekine izreke o znanju

Struktura i tok nastavnog časa

NASTAVNE

METODE

Oblici nastavnog rada

NASTAVNA SREDSTVA

Uvodni deo: 8-10 min

-Šta je pravougaonik?

-Šta je kvadrat?

-Šta je obim?

-Koji je obrazac za izračunavanje obima pravougaonika?

-Koji je obrazac za izračuvavanje obima kvadrata?

-Koji je obrazac za izračunavanje površine pravougaonika?

-Koji je obrazac za izračunavanje obima kvadrata?

-Čitanje grafofolije''Geometrijske figure na svečanost žure'' i individualno rešavanje postavljenih zadataka

METODA RAZGOVORA

FRONTALNI, INDIVIDUALNI

GRAFOFOLIJA ''Geometrijske figure na svečanost žure''

Glavni deo:

Oko 25 min

-isticanje cilja časa

-podela učenika na grupe metodom slučajnog izbora (Postoje dve grupe cedulja. Na jednoj su keramičari, na drugoj stakloresci. Učenici izvlače cedulje i tako se grupišu. Mogu da izaberu vođu grupe, a nije obavezno.)

-Grupe dobijaju nastavne listiće sa po dva zadatka,metar za merenje dužine, a grupa keramičara i uzorak keramičke pločice.

Stvara se problemska situacija. Učenici čitaju svoje nastavne listiće i uočavaju problem. Dogovaraju se u grupi kojim će redom pristupiti rešavanju tog problema.

-postavljaju hipoteze i rešavaju zadatke.Ako reše ranije dobijaju dodatni zadatak koji rešavaju individualno.

KOOPERATIVNA,RADIONIČARSKA,DEMONSTRATIVNA METODA PRAKTIČNIH RADOVA

GRUPNI INDIVIDUALNI

NASTAVNI LISTIĆI ,CEDULJE ZA IZBOR GRUPE,METAR ZA MERENJE DUŽINE,OČIGLEDNA (PREDMETI U UČIONIOCI),KERAMIČKA PLOČICA

Struktura i tok nastavnog časa

NASTAVNE METODE

OBLICI NASTAVNOG RADA

NASTAVNA SREDSTVA

ZAVRŠNI DEO:

VERIFIKATIVNA FAZA:

Prezentovanje rezultata.

Analiza rešenih zadataka i proveravanje dobijenih rezultata. Rešenja zadataka nalaze se i na grafofoliji kao povratna informacija za slučaj da učenici nisu pronašli pravo rešenje. Učenici se dogovore ko će iz njihove grupe prezentovati rezultate, a ostali mu ako ima potrebe pomažu.

FAZA DOMAĆEG ZADATKA:

Domaći zadatak je da po izboru učenici odaberu predmet u kući (prozor, vrata, sto,pod i td. Čiju će površinu izmeriti.

ANALIZA ODRŽANOG ČASA:

U koliko ostane malo vremena čuti utiske učenika o održanom času.

Na kraju časa protumačiti Senekinu misao: ''Znanja koja smo stekli ne treba da naliče na veliki dućan u neredu. Mi treba da znamo šta znamo i da se time možemo služiti prema potrebi.''

DEMONSTRATIVNA, DIJALOŠKA, METODA RAZGOVORA

INDIVIDUALNI I FRONTALNI

RADOVI UČENIKA, GRAFOFOLIJA SA POVRATNOM INFORMACIJOM,

PLAKAT

POVRATNA INFORMACIJA

Mali keramičari

1. a= 7m b=8m

P= a . b

P= 7m . 8m

P= 56m2 JE POVRŠINA UČIONICE

Pločica je kvadratnog oblika dimenzije:

A= 50dm

P= a .a

P= 5dm . 5dm

P= 25dm2

U jedan kvadratni metar ide 4 pločice, znači za celu učionicu je potrebno:

56 . 4 = 224 pločice

2. O= 32cm pravougaonik kvadrat O= 32cm

A=? O= 4 .a

B= 6cm 32cm=4 . a

O= 2 . (a +b) a= 32cm : 4

32cm= 2 . (a + 6cm) a= 8cm

A+ 6cm = 32cm : 2 P= a . a

A + 6cm = 16cm P = 8cm . 8cm

A = 16cm – 6cm P=64cm2

A= 10 cm

P = a . b

P= 10cm . 6cm Veća je površina kvadrata za 4 cm.

P= 60cm

POVRATNA INFORMACIJA

Mali stakloresci

1. Dimenzije prozora:

Veći deo: Manji deo:

A= 58 cm A=56cm

B= 100 cm b= 60 cm

P= a . b P= a . b

P= 58cm . 100cm P = 56cm . 60cm

P= 5800 cm2 P= 3360cm2

5800cm2 + 3360 cm 2= 9160cm2 jepovršina jednog okna , a pošto prozori imaju dupla stakla za jedan prozor potrošeno je

9160cm2 . 2 = 18360 cm2 1m2, 83dm2 i 60cm2.

Poželjno je pretvoriti u veće merne jedinice radi lakšeg izračunavanja jer u učionici je 6 ovakvih prozora

Dakle: (1m2 83dm2 60 cm2) . 6 = 6m2 498dm2 3600cm2

11m2 34dm2

2. Površina cele figure bila bi: Površina isečka

A= 10m a=5m

B = 8m b= 3m

P=a .b P = a . b

P=10m . 8m P= 5m . 3m

P= 80 m2 P= 15m2

Površina figure je 80m2 – 15m2 =65m2

POVRATNA INFORMACIJA

Povratna informacija dodatnog zadatka

Mali stolari

Zadatak za gornju stranu kjupe:

1. a= 130cm

b=52cm

P= 130cm . 52 cm

P= 6760cm2

U razredu ima 10 klupa, to je:

6760cm2 . 10 = 67600cm 2 = 6m2 76dm2

2. O= 2192mm

0= 4 . a

A= 2192mm : 4

A= 548mm =54cm 8mm

P= a . a

P= 54cm 8mm . 54cm 8mm

P= 2916 cm2 64mm2 = 29dm2 16cm2 64mm2