Конспект уроку з розвитку мовлення на тему...
TRANSCRIPT
Кам’янець-Подільський багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр
Конспект уроку з розвитку мовлення на
тему « Зима- білосніжка. »
( Особистісно-орієнтоване навчання.)
Вчитель початкових класів Коржанюк О.О.
Мета:- вчити дітей працювати з деформованим текстом,
закріплювати вміння добирати заголовки до тексту; ознайомити з
ознаками і властивостями снігу;
- розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий
запас учнів, пізнавальну самостійну активність, викликати у
дітей радісні емоції;
- виховувати любов до природи рідного краю.
Обладнання: малюнки із зображенням зими, конверти з
окремими смужками паперу, на яких написані речення, таблиця
із друкованим повним текстом, таблиці із словами.
Хід уроку. Загально-корекційний етап
1. Організаційна підготовка до уроку.
- Діти, давайте підготуємося до уроку і привітаємося з нашими
гостями.
2. Нервово-психологічна підготовка учнів.
- Я гадаю, що ми сьогодні добре попрацюємо, але спочатку
давайте оберемо для себе настрій, з яким ми будемо працювати.
Повернулись один до одного, посміхнулись, налаштувались на
роботу.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну природи, в країну погоди,
В країну чудової рідної мови.
3. Фонетична зарядка. - Розпочнемо наше заняття з фонетичної зарядки
Вітерець у лісі - ш-ш-ш,
Повзе вуж у траві - с-с-с,
Прилетів жук - ж-ж-ж,
Заспівав комарик - з-з-з,
Запихкав їжачок - пих-пих-пих.
Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми, мети та завдань уроку.
- А тепер скажіть усі:
А чому на річці лід?
І сніжок на землю ліг? ( Бо прийшла зима. Снігу намела.)
- Так, діти, сьогодні до нас на урок завітала зима. Ви дізнаєтесь
про неї багато незвичайного, цікавого, чарівного, познайомитесь з її
друзями, синами і дочками, а головне - складемо розповідь про
зиму. Отже, тема сьогоднішнього уроку - зима-білосніжка.
Основна частина уроку.
1. Робота з малюнками.
Вчитель вивішує на дошці малюнки із зображенням зими.
- Діти, розгляньте малюнки. Яка пора року на них зображена?
- Які дерева?
- А які ялинки?
- Чи гарно в лісі зимової пори? (Відповіді дітей.)
2. Робота над віршем. - Я зараз зачитаю вам віршик, а ви уважно послухаєте і скажите
про кого мова йдеться у вірші.
Наша матінка — завія,
Нас із сита всюди сіє,
А як сонце припече –Ми
струмочком потечем.
- То про кого йдеться у вірші? (Про сніжинки.)
3.Створення проблемної ситуації на основі запитань.
- Так, звичайно . А ви спостерігали за сніжинками, на що вони
схожі? ( На метелики, зірочки, пушинки.)
- А які вони? ( Легенькі, білі, пухкі, лапаті, сріблясті.)
- Сніжинки, діти, це доньки зими. їх у неї багато. А звідки ж
прилетіли сніжинки? ( 3 неба.)
- А чи сідала вам сніжинка на носик, щічки, ручки? І що ж замість
неї залишалося? ( Крапелька води.)
- То з чого зроблена сніжинка? ( 3 води.)
- А хто її викував? Щоб вам легше було здогадатися, прочитайте цей
акровірш.
( Вчитель вивішує акровірш на дошку.)
Малює квіти волохаті
Отам на шибі, майстер-дід.
Роздягнуті не йдуть із хати –
Ох, ущипне сердитий дід!
З ним жартувать ніяк не слід!
- Хто це? ( Мороз.)
- А як виковує мороз сніжинки я вам зараз розкажу.
4.Спільне вирішення проблемної ситуації.
- Коли на небі зберуться хмаринки, вони пустять на землю
краплинки, щоб полити землю, а мороз тут як тут. Заморозить
крапельку і викує з неї чарівну зірочку, ось таку як у мене (
сніжинка з паперу.) А коли таких сніжинок падає багато, то таке
явище в природі називається снігопад. Снігопад надає природі
незвичайної краси.
- А давайте і ми зробимо в нас у класі снігопад.
5. Вправи на розвиток мовного дихання.
- В вас на партах лежать маленькі сніжинки з паперу, візьміть їх на
долоньки і подуйте на них.
- Отже, діти, мороз - це славний син Зими. Він все вміє: малювати,
щипати, сковувати.
- Чи доводилося вам бачити малюнки цього художника? Де?
- А як можна сказати про нього? Який він? ( Холодний, тріскучий,
міцний.)
- А ще у Зими є подруга Віхола.
Баба Віхола, сива Віхола
На метільній метлі приїхала.
- Чому вона приїхала на метлі?
-Тому, що Віхола мете. Віхола - це сильний вітер зі снігом
перемінного напрямку.
6. Пограймося у гру «Спіймай друзів Віхоли»
- У Віхоли є ще друзі. Хором повторіть їх назви
Ой на дворі метелиця,
Крутить, вертить хурделиця,
Не завадило б кожуха,
Така буває завірюха.
Насунули хмари звідусіль
І закружляла заметіль.
Зима лютує, Хуртовина,
Мороз сердитий надворі.
І сніжна котиться лавина,
Нема ні зіроньки вгорі.
- Яких друзів Віхоли ви запам’ятали? Назвіть.
7. Каліграфічна хвилинка.
- Давайте каліграфічно запишемо назви друзів Віхоли в зошит.
Відкрили зошити, записали число, класна робота. (Учні записують,
коментуючи кожне слово.)
8. Фізкультхвилинка.
- А зараз давайте трішки відпочинемо. Ви б хотіли стати
сніжинками? Уявіть, що ви сніжинки.
Білесенькі сніжиночки
Вродились ми з води,
Легенькі, як пушиночки
Прилинули сюди.
Піднялися сніжиночки,
В таночку закрутились.
Повільно, як пір’їночки,
За парти опустились.
9. Складання розповіді про зиму за запитаннями.
- Яка пора року настала?
- Чим засипала зима землю?
- Які дерева стоять? А ялинка?
- Що зробив мороз з річками і ставками?
( Учні усно складають розповідь, використовуючи ті слова, речення,
вислови, які запам’ятали під час бесіди.)
( Орієнтована розповідь учнів.)
Настала зима. Засипала землю білим снігом. Дерева
стоять голі. Зеленіє одна ялинка. Мороз заморозив річки й
ставки.
10. Складання тексту за допомогою речень.
- Відкрийте конверти. Витягніть смужки із записаними на них
реченнями. Прочитайте уважно кожне речення і спробуйте
відтворити текст у потрібній послідовності.
- Зі скількох речень складатиметься текст?
- Яке речення буде першим?
(Окремі учні можуть працювати самостійно. У деяких учнів речення
пронумеровані. їм потрібно скласти речення так, щоб вийшла
послідовність із цифр.)
11.Перевірка правильності виконання.
- Прочитайте текст, який склали.
- А тепер звірте його з таблицею.
( Учитель вивішує на дошці таблицю із надрукованим текстом. Учні
звіряють. Якщо хтось помилився, то переставляє смужку із
записаним реченням на потрібне місце.)
- Який заголовок ви доберете до тексту?
12. Запис складеного тексту в зошити.
13.Створення ігрової ситуації.
- Як ви гадаєте, діти радіють зимі?
- Що вони ліплять зі снігу? ( Сніговика.)
- Зараз ми з вами теж зліпимо сніговиків. Наша гра так і називається
« Зліпи сніговика.»
До дошки йдуть троє учнів. Потрібно переставити кола так, щоб
вийшло слово.