Урок по математика за v клас
DESCRIPTION
Урок по математика за V клас. КУРСОВ ПРОЕКТ. Изготвил: Мария Костова СДК – Математика Тип на училището: СОУ, ОУ Форма на обучение : Задължителна подготовка. Дидактически материали, използвани в проекта: 1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас Просвета, София - PowerPoint PPT PresentationTRANSCRIPT
![Page 1: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/1.jpg)
42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011
Урок по математика за V класУрок по математика за V клас
Изготвил: Мария Костова СДК – МатематикаТип на училището: СОУ, ОУФорма на обучение : Задължителна подготовка.
Дидактически материали, използвани в проекта:
1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас Просвета, София
2.Учебни помагала: Тетрадка № 2 Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т. Тонова С. Матакиева, Книга за учителя по математика - 5. клас, Просвета, София
КУРСОВ ПРОЕКТ
![Page 2: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/2.jpg)
42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011
Тема: Лице на правоъгълен триъгълник
Вид на урока: Урок за нови знания, продължителност 40 мин.
Цели на урока: Извеждане на формула за лице на правоъгълен триъгълник.
Опорни знания и умения :
До този момент са въведени и усвоени следните знания и умения, които ще бъдат използувани в урока:Знае формулите за лице на правоъгълник и квадрат и умее да ги прилага.Знае мерните еденици за лице.Умее да преминава от основните мерните еденици за лице към техни кратни или подразделения.Знае елементите на правоъгълен и равнобедрен триъгълник.Умее да разпознава видовете триъгилници според ъглите и страните.
Цел на урока :
В резултат на обучението ученикът трябва да:Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида:
:S= (a.b):2 Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.Да изгради навици за доказателствено матаматическо мислене.Да развие наблюдателност, въображение, концентрация на мисленето, памет.
![Page 3: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/3.jpg)
42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011
Основни понятия: Равнолицеви фигури.Очаквани резултати: Учникът трябва да: Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида: S= (a.b):2 Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.Методи и похвати: Беседа, демонстрация, упражнение.Дидактични материали:табла, макет.Средства за учителя: учебник, учебна тетрадка, книга на учителя, ДОИ, допълнителна литература.
Ход на урока:.
![Page 4: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/4.jpg)
4251
0011 0010 1010 1101 0001 0100 1011
стр.88.Задача 1.. Допълнителен въпрос:
Определете вида на триъгълниците спрямо ъглите и спрямо страните.
а)б)
в)
г)д)
![Page 5: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/5.jpg)
Припомняне елементите на триъгълниккато го начертавам на дъската и
съответно учениците в тетрадката
Върхове : А, В и С
А
В
С
Ъгли: САВ, АВС, ВСА
или А, В, С
или α, β, γ
• За означаване на триъгълник използваме знака
∆АВС – чете се триъгълник АВС
α
β
γ
![Page 6: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/6.jpg)
Зад.2.
a
b c
Хипотенуза – страната, която лежи срещу правият ъгъл – c
Катети – страните, които образуват правият ъгъл – a и b
![Page 7: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/7.jpg)
Проверка на дом. работа- стр. 87/ зад.5
След като сте начертали Δ и измерили страните му, колоко (см) е дължината на АС?-
![Page 8: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/8.jpg)
С лица на кои геометрични фигури сте се запознали до 4-ти клас?
Работа по групи:- І група –/нечет. номера/- Да се начертае на програмата Paint правоъгълник ACBD с размери 15 см и 8 см и неговия диагонал АВ
- ІІ група на работния лист начертайте правоъгълник ACBD и неговия диагонал АВ. Пресметне лицето му, като измери дължините на страните и разреже по диагонала
A C
BD
![Page 9: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/9.jpg)
Лице на правоъгълен триъгълник
Даден е правоъгълник ACBD Лице на правоъгълник
S = a. b АВ - диагонал От диагонала правоъгълника
се раздела на два еднакви триъгълника
лице на правоъгълния триъгълник
S = (a. b):2 a
b
A C
BD
a
b
a
b
a
b
![Page 10: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/10.jpg)
Стр.88/зад.6 в)
Дадено:∆ABC
а=0,6m
b=1m 4dm
Намерете: S=?
А
90°
B
C
a b
Решение:
а=0,6m =6 dm
b=1m 4 dm =14 dm
S= (a. b):2 S= (6.14):2=84:2= 42 кв. dm
![Page 11: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/11.jpg)
Стр.89/зад.8 б
Дадено:∆ABC
b = 12 mS= 144 кв.mНамерете: a =?
А
90°
B
a b
Решение:S= (a.b):2
144 =(12.а) :2 12.а = 144. 2
12.а =288
а =288:12=24 m
С
![Page 12: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/12.jpg)
Отново работа по групи:
- ІІ група –/чет. номера/- Да се начертае на програмата Paint квадрат ACBD с размер на страната 10 и неговия диагонал АВ
- І група на работния лист начертайте квадрат ACBD и неговия диагонал АВ
A C
BD
![Page 13: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/13.jpg)
Лице на равнобедрен правоъгълен триъгълник
Даден е квадрата ACBD Лице на квадрат е
S = a . а АВ - диагонал От диагонала квадрата се
раздела на два еднакви равнобедрени триъгълника
Лице на равнобедрен правоъгълен триъгълник е
S = (a . а):2
aA C
BD
a
а
![Page 14: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/14.jpg)
стр.89/ зад. 8 а)
Дадено: правоъгълен
равнобедрен ∆ABC ; а= 4,2 cm – катет
Намерете: лицето
S ∆ABC = ?
Решение:
S = a . а
S = (4,2 . 4,2):2
S =17,64 :2
S =8,82 кв.cm
А В
С
а
а
![Page 15: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/15.jpg)
стр.88/ 6 от задачи
Дадено:правоъгълен равнобедрен ∆ABC S ∆ABC = 24,5 кв.cmНамерете: катет му а=?
А В
С
Решение: S = a . а
24,5 = (а . а):224,5 .2 = а . а
49 = а . аа = 7 cm
![Page 16: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/16.jpg)
Стр.89/зад.7 Намерете лицето на показаната фигура.
Решение:
Фигурата се разглежда като две геом. фигури правоъгълник АЕСД и ∆ ВЕС.
аb
а
b
d
Е
За АЕСД
S= a. b
S= 1,3.3,5
S=10,85 кв.см
За ∆ ВЕС
d=4,5-1,3=3,2 см
S ∆ = (a .d):2
S ∆ = (3,5.3,2):2
S ∆ =11,20:2
S ∆ =5,60 кв.см
S=10,85 кв.см + 5,60 кв.см =16,45 кв.см
![Page 17: Урок по математика за V клас](https://reader034.vdocuments.pub/reader034/viewer/2022050706/56815012550346895dbdf594/html5/thumbnails/17.jpg)
Дом. Работа: стр. 88/зад.6а), 7а) стр. 89/ зад.5 и 8 І фигура
Благодаря за вниманието!