Разред: vi - РТРР· web viewВојислав Ђурић, Антологија...

21
Разред: VI Наставна тема: Српске земље и њихово окружење у доба Османлијских освајања Наставна јединица: Моравска Србија у борби против Турака Број часова: 2 Први час Тип часа: обрада Циљ часа: - Усвајање кључних знања везаних за владавину кнеза Лазара (престоница, Лазарица, кнегиња Милица, карактеристике владавине) - Усвајање кључних знања везаних за Косовску битку (ко? где? када? како? зашто? ) - Развијање умења сналажења на историјској карти Облик рада: фронтални рад, индивидуални рад Метод рада: - текст метода - програмирана настава - дијалошка метода Исходи (резултати, кључна знања): - Уме да издвоји информацију из текста 1

Upload: others

Post on 06-Jan-2020

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

Разред: VI

Наставна тема: Српске земље и њихово окружење у доба Османлијских освајања

Наставна јединица: Моравска Србија у борби против Турака

Број часова: 2

Први час

Тип часа: обрада

Циљ часа:

- Усвајање кључних знања везаних за владавину кнеза Лазара (престоница, Лазарица,

кнегиња Милица, карактеристике владавине)

- Усвајање кључних знања везаних за Косовску битку (ко? где? када? како? зашто? )

- Развијање умења сналажења на историјској карти

Облик рада: фронтални рад, индивидуални рад

Метод рада:

- текст метода

- програмирана настава

- дијалошка метода

Исходи (резултати, кључна знања):

- Уме да издвоји информацију из текста

- Зна ко су главне личности Косовске битке ( кнез Лазар, Милица, Милош Обилић,

султан Мурат, Бајазит, Вук Бранковић...)

- Зна где се налази Крушевац, Моравска Србија, Косово

- Зна узроке и последице Косовске битке, учеснике

Активности наставника:

- припрема и даје програмирани материјал

1

Page 2: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

- помаже ученицима

- проверава њихове одговоре и оцењује ученичка постигнућа у свеску

- анализира после часа анкету o оваквој врсти часа и његовом учинку

Активности ученика:

- анализирају текст индивидуално и одговарају на питања

- заједно са наставником усмено одговарају на питања

- процењују свој учинак на часу кроз упитник

Наставна средства:

-Историјска карта „ Српске земље од 1371-1395.године“ и „Ширење Османлијског

царства“

- Текст и питања за рад ученика (програмирани материјал)

- 30 комада упитника за крај часа

Литература за наставнике:

- уџбеник за шести разред ОШ, Вера Исаиловић и Весна Лучић

Повезаност са предходним градивом:

- Учено је ширење Османлијског царства на Балкану у 2/2 XIV века на два часа

- Упознати су раније са сукобом кнеза Лазара са Николом Алтомановићем и његовом

сарадњом са Твртком I

Повезаност са будућим градивом:

- Српска деспотовина

- Српска култура

Корелација:

-Са географијом-сналажење на карти, појмови Крушевац, Западна, Велика, Јужна Морава,

Косово

2

Page 3: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

-Са ликовним: фреске, иконе, слике наших познатих сликара на тему личности Косовског

боја и самог Косовског боја

Структура часа

1. Уводи ученике у тему часа кроз неколико питања 5 минута2. Наставник објашњава принцип рада у програмираном материјалу 2 минута3. Индивидуални рад ученика 30 минута4. Фронтално наставник са ученицима проверава одговоре 6 минута5. Евалуација часа - упитник 2 минута

Час

1. Уводне активности

Наставник издваја тему часа и подсећа ученике на појаву Османског царства у Европи и

Маричку битку, кроз питања која поставља фронтално:

а) Када се Османлије појављују у Европи?

б) На који начин шире своју власт?

в) Које српске области су им се прво нашле на путу?

г) Ко ће да опише у главним цртама Маричку битку? (ко? када? где? узрок? последице?)

д) Гледано на карти, која област је била следећа на реду, као противник Османском

царству? (одговор: кнез Лазар, Србија...)

Наставник покреће 1. слајд ППТ- где је назив лекције

2. Наставник објашњава принцип рада.

Инструкција: свако ће индивидуално учити ову лекцију тако што ће је проучити пратећи

кратке текстове и питања на која ће морати да одговори да би дошао до краја лекције. На

крају ћете, следећи час, добити кратак тест, као проверу наученог градива. Сви ученици

који заврше све задатке (пет целина) и имају сва решења тачна добиће петице.

3

Page 4: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

3. Индивидуални рад ученика. Ученици читају текст и одговарају на питања у

презентацији и записују одговоре у своје свеске.

4. Фронтално наставник са ученицима проверава одговоре. Ученици који нису тачно

одговорили, исправљају своје одговоре.Наставник у своју свеску бележи плусеве за тачне

одговоре и исказану активност за сваког ученика посебно.

5.. Евалуација часа: индивидуално попуњавање упитника (прилог 1. )

Прилог 1.

Упитник за ученике

Попуните одговоре на питања анонимно и што реалније.

1. Овај систем учења ми:

а) потпуно одговара б) углавном одговара в) свеједно ми је г) не одговара ми

2. Процени своје знање ове лекције у процентима. Означи на скали од 0% до 100%.

3. Одговарао сам на питања:

а) самостално б) уз помоћ пријатеља в) све сам преписао

4. Шта бих променио/ла, додао/ла? ___________________________________________

___________________________________________________________________________

________________________________________________________________________.

0% 100%

4

Page 5: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

Разред: VI (други час)

Наставна тема: Српске земље и њихово окружење у доба Османлијских освајања

Наставна јединица: Моравска Србија у борби против Турака (Косовска легенда)

Тип часа: утврђивање

Циљ часа:

- Утврђивање кључних знања везаних за Косовску битку (ко? где? када? како? зашто? )

- Развијање умења коришћења и анализе историјских извора (народног усменог

стваралаштва, ликовни материјал)

Облик рада: фронтални рад, индивидуални рад

Метод рада:

- текст метода

- демонстративна метода (ППТ)

- тест метода

Исходи (резултати, кључна знања):

- Уме да уочи битну информацију у историјском извору

- Зна ко су главне личности Косовске битке ( кнез Лазар, кнегиња Милица, Милош

Обилић, султан Мурат, Вук Бранковић...)

- Зна узроке и последице Косовске битке, учеснике

Активности наставника:

- припрема ППТ

- помаже ученицима у анализи ППТ-а

- припрема и даје тест

- оцењује ученичка постигнућа, помаже ученицима у прегледању теста

Активности ученика:

5

Page 6: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

- анализирају ППТ (читају, уочавају главне детаље...)

- раде тест

- прегледају тест и дају оцену

Наставна средства:

-ППТ Косовски бој у слици и речи

- Тест за сваког ученика

- Решења теста

Литература, коришћена у изради програмираног материјала и ППТ-а:

Војислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама

Читанка за српски језик

В.С. Караџић, Српске народне јуначке песме, II том

http :// www . crkva . se / slava _ lazar . htm

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0% A 1% D 0% BB % D 0% B 8% D 0% BA

% D 0% B 0: Milos _ Obilic _ by _ Aleksandar _ Dobric _. jpg

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0%9 C % D 0% B 8% D 0% BB % D 0% BE % D 1%88_% D 0%9 E

% D 0% B 1% D 0% B 8% D 0% BB % D 0% B 8% D 1%9 B

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0% A 1% D 0% BB % D 0% B 8% D 0% BA

% D 0% B 0: Battle _ on _ Kosovo 1389. jpg

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0% A 1% D 0% BB % D 0% B 8% D 0% BA

% D 0% B 0: Lazar _ Hrebeljanovic . jpg

http :// istorijska - biblioteka . wdfiles . com / local -- files / slika : musici / musici . jpg

http :// www . istorijskabiblioteka . com / slika : musici

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0% A 1% D 0% BB % D 0% B 8% D 0% BA

% D 0% B 0: Grb _ Lazarevic . jpg

6

Page 7: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

http :// slavija . proboards . com / index . cgi ? board = general & action = print & thread =3051

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0% A 1% D 0% BB % D 0% B 8% D 0% BA

% D 0% B 0: Knezeva _ vecera . jpg

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0% A 1% D 0% BF % D 0% B 8% D 1%81% D 0% B 0% D 0% BA _

% D 1%81% D 1%80% D 0% BF % D 1%81% D 0% BA % D 0% B 8% D 1%85_% D 0% B 5% D 0% BF

% D 1%81% D 0% BA % D 0% B 8% D 1%85_% D 0% BD % D 0% B 0% D 1%80% D 0% BE

% D 0% B 4% D 0% BD % D 0% B 8% D 1%85_% D 0% BF % D 0% B 5% D 1%81% D 0% B 0% D 0% BC

% D 0% B 0 http :// www . uzice . net / deseterac /

http :// www . uzice . net / deseterac / knezevakletva . htm

http :// www . uzice . net / deseterac / knezevavecera . htm

http :// www . uzice . net / deseterac / carstvonebesko . htm

http://www.rastko.rs/knjizevnost/usmena/kosovski-ciklus.html

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.teslasociety.com/pictures/

serbia5.jpg&imgrefurl=http://www.teslasociety.com/

serbia.htm&usg=__SJhdQ3kooODRfB7Ox9_xwVakU9Y=&h=544&w=800&sz=182&hl=en&st

art=0&zoom=1&tbnid=dj517fOp6qEb2M:&tbnh=112&tbnw=147&ei=p3a9Tf-XFoPFtAaI-

oiBBg&prev=/search%3Fq%3Djug%2Bbogdan%26hl%3Den%26client%3Dqsb-win%26sa

%3DX%26rlz%3D1R3RNWN_enRS354%26biw%3D1016%26bih%3D522%26tbm%3Disch

%26prmd

%3Divns&itbs=1&iact=hc&vpx=345&vpy=82&dur=26&hovh=185&hovw=272&tx=129&ty=9

9&page=1&ndsp=18&ved=1t:429,r:2,s:0

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Battle_of_Kosovo_1389.PNG

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0:Samodreza-

KiM.jpg

7

Page 8: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

http :// sr . wikipedia . org / wiki /% D 0% A 1% D 0% BB % D 0% B 8% D 0% BA

% D 0% B 0: Kosovka _ devojka . jpg

http://czipm.org/osman.html

Повезаност са предходним градивом:

- Учена је историјска позадина Косовске битке – Моравска Србија предходни час и

ширења Османлијског царства на Балкан у другој половини XIV века на два часа

- Знају историјске актере овог догађаја, место одигравања

Корелација са другим предметима:

- Српски језик - све коришћене песме су рађене по програму из српског језика

- Ликовно – фреско-слике, иконе, слике наших познатих сликара: Адама Стефановића,

Уроша Предића, Александра Добрића, Стевана Тодоровића

Структура часа

1. Обнављање градива са предходног часа кроз неколико питања 5 минута2. Наставник даје инструкцију за ППТ 2 минута3. Индивидуални рад ученика 20 минута4. Наставник дели тестове 1 минут5. Израда теста 10 минута6. Одговарање на питања са теста ( ученици међусобно прегледају

тестове и оцењују их)7 минута

Час

1.Обнављање градива са предходног часа, кроз питања:

а) О ком српском владару смо причали прошли час? ( кнез Лазар)

б) Ко ће укратко да нам опише његову владавину до Косовског боја?

в) У каквом је односу био кнез Лазар са СПЦ – објаснити одговор?

г) Ко ће да опише Косовски бој?

д) Какве су последице Косовског боја?

8

Page 9: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

Пошто је Косовски бој био свесно жртвовање најелитнијег дела српског друштва у борби

за слободу, овај догађај је прерастао у култ кнеза Лазара, мит, песме, слике, приче,

споменике.

2. Наставник даје инструкцију за ППТ

Пред вама се налази ППТ у којој је описан Косовски бој кроз сегменте наше народне

књижевности и ликовни материјал (фреске, иконе, уметничке слике). Ваш задатак ће бити

да индивидуално, свако на свом рачунару, прочита текстове, добро погледа слике,

размисли о питањима која ће имати у ППТ и припреми се за тест који ће уследити после

тога. За анализу ППТ-а имате 20 минута. Уколико буде нешто нејасно питајте.

3. Индивидуални рад ученика

4. Наставник дели тест (прилог 2.)

5. Ученици раде тест

6. Ученици једни другима прегледају тестове и дају оцене. (прилог број 3.)

Кад заврше са радом, сваки ученик додаје свој тест ученику са своје десне стране. Потом,

наставник фронтално, питање по питање, проверава са ученицима, одговара на питања и

они проверавају питања,а у складу са бодовном скалом бодују. На крају дају оцене и

потписују се. Може варијанта да одговори са теста стави буду на сваком рачунару, па да

ученици самостално прате одговоре и оцењују, али то зависи од процене наставника са

каквим одељењем ради.

9

Page 10: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

Прилог број 2.

Тест

1 . Допуни реченице тачним одговорима:

Престоница кнеза Лазара се налазила у _________________________. Он у песмама носи

титулу _____________. Ожењен је кнегињом _______________________________. Она је

пореклом из породице ____________________________________. (4)

2. Наведи било које три песме Косовског циклуса? __________________________________

____________________________________ и _______________________________________.

(3)

3. Одговори на питања. На цртице поред питања напиши одговор.

а) Када се одиграла Косовска битка (датум)? ______________________

б) Ко је предводио српску војску у Косовској бици? ____________________________

в) Ко је предводио турску војску у Косовској бици? ____________________________

(3)

4. На линији, поред следећих побројаних личности, означи плус, ако су учествовале у

Косовској бици,а минус ако нису, без обзира да ли су историјске или неисторијске

личности.

Милош Обилић _____ Твртко I ________

Југ Богдан _____ Марко Краљевић _______

Мајка Југовића _____ Топлица Милан _______

(6*0,5=3)

5. Ко је означен, у народној традицији, као кривац за српски пораз?

_____________________________________. (1)

10

Page 11: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

6. Повежи појмове. На цртици испред појма стави број, који стоји испред одговарајућег

образложења.

_____ Самодрежа 1. Споменик на Косову пољу

_____ Газиместан 2. Задужбина кнеза Лазара

_____ Лазарица 3. Црква у којој је причешћена српска војска

(3*0,5=1,5)

7. Да ли су следећи искази тачни? Заокружи ДА или НЕ.

а) Оба владара су погинула у Косовској бици. ДА НЕ

б) Косовска битка се одиграла на Ђурђевдан. ДА НЕ

в) Југ Богдан је имао 5 синова. ДА НЕ

(3*0,5=1,5)

8. Објасни Муратову поруку Лазару: „Већ ми пошљи кључе и хараче, златне кључе од

свијех градова и хараче од седам година?“

(1)

9. Заокружи реч, тако да реченица буде тачна.

а) Кнез Лазар се определио за земљско/ небеско царство.

б) Кнез Лазар је измирио Српску и Васељенску/ Руску патријаршију.

в) Султана Мурата је током битке убио Милош Обреновић/ Југ Богдан.

г) Држава кнеза Лазара се звала Дринска Србија/ Моравска Србија.

(4*0,5=2)

Име и презиме: _______________________________________________Одељење: ______

Број поена: _____________ Оцена: ______________________________________________

11

Page 12: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

Прилог број 3.

Тест - Решења

1 . Допуни реченице тачним одговорима:

Престоница кнеза Лазара се налазила у ___Крушевцу____. Он у песмама носи титулу

___цара__________. Ожењен је кнегињом _________Милицом__. Она је пореклом из

породице _____Немањића_____. (4)

2. Наведи било које три песме Косовског циклуса? Било које три песме или од ових које

смо радили на часу или неке друге са часа српског језика, или уопште

(3)

3. Одговори на питања. На цртице поред питања напиши одговор.

а) Када се одиграла Косовска битка (датум)? Или 15. или 28. јун 1389. године

б) Ко је предводио српску војску у Косовској бици? Кнез Лазар

в) Ко је предводио турску војску у Косовској бици? Султан Мурат (може и Бајазит)

(3)

4. На линији, поред следећих побројаних личности, означи плус, ако су учествовале у

Косовској бици,а минус ако нису, без обзира да ли су историјске или неисторијске

личности.

Милош Обилић __+___ Твртко I ___-_____

Југ Богдан __+___ Марко Краљевић ___-____

Мајка Југовића __-___ Топлица Милан ___+____

(6*0,5=3)

5. Ко је означен, у народној традицији, као кривац за српски пораз?

Вук Бранковић. (1)

12

Page 13: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

6. Повежи појмове. На цртици испред појма стави број , који стоји испред одговарајућег

образложења.

__3___ Самодрежа 1. Споменик на Косову пољу

__1___ Газиместан 2. Задужбина кнеза Лазара

__2__ Лазарица 3. Црква у којој је причешћена српска војска

(3*0,5=1,5)

7. Да ли су следећи искази тачни? Заокружи ДА или НЕ.

а) Оба владара су погинула у Косовској бици. ДА НЕ

б) Косовска битка се одиграла на Ђурђевдан. ДА НЕ

в) Југ Богдан је имао 5 синова. ДА НЕ

(3*0,5=1,5)

8. Објасни Муратову поруку Лазару: „Већ ми пошљи кључе и хараче, златне кључе од

свијех градова и хараче од седам година“.

Мурат је тражио од Лазара да се преда (и да му плаћа .) (1)

9. Заокружи реч, тако да реченица буде тачна.

а) Кнез Лазар се определио за земљско/ небеско царство.

б) Кнез Лазар је измирио Српску и Васељенску/ Руску патријаршију.

в) Султана Мурата је током битке убио Милош Обреновић/ Југ Богдан.

г) Држава кнеза Лазара се звала Дринска Србија/ Моравска Србија.

(4*0,5=2)

Име и презиме: _______________________________________________Одељење: ______

Број поена: _____________ Оцена: ______________________________________________

13

Page 14: Разред: VI - РТРР· Web viewВојислав Ђурић, Антологија народних јуначких песама Читанка за српски језик

Напомена: За питања са образложењима, признаје се сваки логичан одговор, чак и ако није

предвиђен кључем, и бодује се по једним бодом.

Критеријум оцењивања: максимум 20, минимум 8 поена

8-11=2; 11,5-14=3; 14,5-17=4; 17,5-20=5

14