09_04_2015_5b (autosaved)

3
RANCANGAN PELAJARAN Kela s 5B Tarik h 09 April 2015 Tajuk/ Tema Sistem pemerintahan dan pentadbiran negara selepas merdeka Masa 0800-0900 Subje k Sejarah Rujuk RP Buku teks Sejarah Tingkatan 5 Objektif umum/pengetahuan awal : Pilihanraya BBM: Rujukan buku teks Sejarah Tingkatan 5, grafik organizer , kad soalan, Lembaran kerja, Kad puzzle, bahan dari sumber internet Objektif P & P ( Hasil Pembelajaran ): Murid akan diajar untuk: Senarai Semak P & P Soaljawab Perbincang an kelas Latihan Penilaian sebaya Latihan berpasanga n Refleksi P & P lepas Lain-lain Memahami ciri-ciri demokrasi Berparlimen di Malaysia Unsur Patriotisme: Kesetiaan kepada raja dan negara Unsur Tingkah Laku: Menghormati raja dan pemimpin negara Kriteria Kejayaan : Pembelajaran & Pengajaran ini berjaya sekiranya pelajar dapat: Aras I: 1.Pelajar boleh menerangkan perjalanan proses pilihanraya melalui simulasi 2. Pelajar boleh menyenaraikan pihak yang terlibat dalam pilihanraya Aktiviti Pembelajaran & Pengajaran Masa Pendaftaran & pengenalan Guru menerima laporan kehadiran murid. Guru mengingatkan rutin harian kepada pelajar. Pelajar telah dibahagikan kepada 7 kumpulan dengan 2 tahap perbezaan kecerdasan iaitu SEDERHANA dan BAIK . Kumpulan 1 & 2 merupakan pelajar sederhana manakala kumpulan 2,3,4,5 dan 6 adalah pelajar SEDERHANA. 3 Aktiviti Pemula (Set Induksi) Guru memulakan aktiviti pemula dengan memainkan lagu piliharaya. Pelajar mendengar dan cuba memahami bait lagu tersebut (menggunakan ICT) 4 Guru akan cuba mengaitkan lagu tersebut dengan objektif pembelajaran pada hari ini Soalan guru: Apakah yang telah kamu dengari? Bilakah proses ini akan berlaku? Berapa kekerapan untuk kita mengundi? Apa yang kamu dapat dengar dan fahami 6

Upload: muhammad-khawar-hezazy-uthman

Post on 20-Dec-2015

12 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

contoh RPH

TRANSCRIPT

Page 1: 09_04_2015_5B (Autosaved)

RANCANGAN PELAJARAN

Kelas 5B Tarikh 09 April 2015 Tajuk/ Tema Sistem pemerintahan dan pentadbiran negara selepas merdeka

Masa 0800-0900 Subjek Sejarah Rujuk RP Buku teks Sejarah Tingkatan 5

Objektif umum/pengetahuan awal :Pilihanraya

BBM: Rujukan buku teks Sejarah Tingkatan 5, grafik organizer , kad soalan, Lembaran kerja, Kad puzzle, bahan dari sumber internet

Objektif P & P ( Hasil Pembelajaran ):

Murid akan diajar untuk:

Senarai Semak P & P

Soa

ljaw

ab

Per

binc

anga

n ke

las

Lat

ihan

Pen

ilai

anse

baya

Lat

ihan

berp

asan

gan

Ref

leks

i P

&

P le

pas

Lai

n-la

in

Memahami ciri-ciri demokrasi Berparlimen di Malaysia

Unsur Patriotisme:

Kesetiaan kepada raja dan negara

Unsur Tingkah Laku:

Menghormati raja dan pemimpin negara

Kriteria Kejayaan : Pembelajaran & Pengajaran ini berjaya sekiranya pelajar dapat:

Aras I:1.Pelajar boleh menerangkan perjalanan proses pilihanraya melalui simulasi2. Pelajar boleh menyenaraikan pihak yang terlibat dalam pilihanraya

Aktiviti Pembelajaran & Pengajaran Masa

Pendaftaran & pengenalan

Guru menerima laporan kehadiran murid.Guru mengingatkan rutin harian kepada pelajar.Pelajar telah dibahagikan kepada 7 kumpulan dengan 2 tahap

perbezaan kecerdasan iaitu “SEDERHANA” dan “BAIK”. Kumpulan 1 & 2 merupakan pelajar sederhana manakala kumpulan 2,3,4,5 dan 6 adalah pelajar SEDERHANA.

3

Aktiviti Pemula(Set Induksi)

Guru memulakan aktiviti pemula dengan memainkan lagu piliharaya.

Pelajar mendengar dan cuba memahami bait lagu tersebut (menggunakan ICT)

4

Guru akan cuba mengaitkan lagu tersebut dengan objektif pembelajaran pada hari ini

Soalan guru: “Apakah yang telah kamu dengari?” “Bilakah proses ini akan berlaku?” “Berapa kekerapan untuk kita mengundi?” “Apa yang kamu dapat dengar dan fahami melalui lagu yang

telah dimainkan pada permulaan tadi?”“Bagaimana kamu mentafsir pelajaran hari ini dengan LO & SC kita pada hari ini?”

6

Page 2: 09_04_2015_5B (Autosaved)

Pelajar akan menulis LO dan SC sendiri di papan tulis setelah mendapatkan kedua-duanya dengan bantuan guru

Guru menyemak LO dan SC jika terdapat kesalahan, guru akan minta pelajar lain untuk membetulkan.

Aktiviti utama/isi pelajaran

Aktiviti I: (sebelum pengundian) Guru memberikan penerangan ringkas berkaitan dengan

tugas dan peranan setiap kumpulan. Untuk aktiviti ini, pelajar di dalam kumpulan masing-

masing akan diberikan tugasan untuk memainkan peranan berikut: Suruhanjaya Pilihanraya (kumpulan I), wakil rakyat (kumpulan II), KUMPULAN 3,4,5,6 adalah pengundi.

Kumpulan 1& II akan diberikan senarai tugas yang perlu dibuat dalam masa 10 minit berdasarkan kepada lampiran I dan II

Kumpulan 3 sehingga 6 akan diberikan “word search”. Pelajar yang Berjaya menyiapkan dengan pantas akan

diberikan rewards. Guru memastikan semua yang terlibat bersiap bagi proses

simulasi. Setiap wakil rakyat dibenarkan untuk membuat

pidato umum selama 2 minit seorang sebelum memulakan simulasi.

14

Aktiviti II: (semasa pengundian) Guru memulakan simulasi. Pelajar berbaris diluar kelas untuk menunggu giliran

mengundi. (Pelajar mengundi mengikut senarai nama borang kawalan)

Aliran pengundian dibuat oleh petugas undi. Selesai proses pengundian, maka pelajar dibenarkan

masuk kembali ke dalam kelas dan proses kira undi dijalankan.

Pelajar diingatkan untuk menghayati setiap urutan dalam pengundian supaya memahami proses simulasi pilihanraya.

Keputusan dikira dan pengumuman pemenang. Setelah selesai, proses penyusunan semula untuk aktiviti

seterusnya.

15

Aktiviti III: (selepas piliharaya) Pelajar yang memenangi pilihanraya simulasi di angkat

menjadi kerajaan dan pelajar yang mempunyai undi yang kedua tertinggi menjadi pembangkang.

Pelajar di dalam situasi ala parlimen diminta untuk

8

Page 3: 09_04_2015_5B (Autosaved)

berdebat mengikut situasi ala parlimen dan guru bertindak sebagai moderator.

Dapatkan bagaimana reaksi pelajar setelah mengharungi semua aktiviti tersebut.

Aktiviti Pleno Sesi perbincangan guru dan pelajar. Soalan guru berfokus kepada diversi seperti, apaka pendapat

kamu berkaitan dengan simulasi yang telah dijalankan. Bagaimanakah pendapat kamu dengan situasi piliharaya yang telah dilakukan? (dapatkan pendapat pelajar berkaitan dengan piliharaya, prosesnya, perlaksanaannya)

Dapatkan siapakah yang melaksanakan semua proses pilihanraya

Guru revisit LO dan SC :

Guru meminta AJK bahan memulangkan bahan yang dipakai kepada guru.

Guru meminta pelajar member komen tentang P & P pada hari ini dengan menggunakan “Parking Lot”. ( AFL )

10

Perbezaan Tugasan : berdasarkan kebolehan pelajar – Kumpulan 1 & 6 – Kumpulan SEDERHANA manakala Kumpulan 2,3,4 & 5 Kumpulan GALUS

Pelajar dibahagikan kepada 2 kebolehan seperti bertutur dengan baik, menjalankan aktiviti mengikuit arahan dan bertindak sebagai pengikut (kumpulan sederhana).

Mengaplikasi VAK model – visual - Starter Audio – Pleno Kinestetik – Aktiviti 1,2,3 dan

Penilaian/Refleksi P & P :