1 literat
DESCRIPTION
documentTRANSCRIPT
coala de Arte i Meserii Mironeasa
coala de Arte i Meserii Mironeasa
Mironeasa Iai
PROIECT DIDACTIC
Data: 1. 04. 2009
Clasa: I
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba romn
Unitatea de nvare: Farmecul textului literar
Subiectul: Litera ,,(mic, de mn)
Tipul leciei: predare - nvare
Scopul leciei: Formarea deprinderii de scriere corect a cuvintelor care conin, pe lng literele nvate , litera mic, de mn.
Obiective operaionale:
O1-s cunoasc elementele grafice componente ale literei ;
O2-s scrie corect litera , prin mbinarea elementelor componente i
respectarea spaiilor corespunztoare;
O3-s realizeze corect legtura dintre litera i alte litere;
O4-s scrie corect, din punct de vedere grafic i ortografic litere, silabe,
cuvinte, propoziii, prin diferite procedee de scriere (copiere, transcriere,
dictare);
O5-s compun la alfabetar cuvinte care conin litera ;
O6-s citeasc, n ritm propriu, cuvinte care conin litera nou;
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca independent, Materiale didactice: plana cu litera ,, (mic i mare, de tipar i de mn), fie, alfabetar. Moduri de organizare: individual, frontal Resurse umane: 18 elevi
Resurse temporale: 45 minute
Resurse spaiale: sala de clas
Resurse bibliografice:
-Silviu Ni,,,Metodica predrii limbii romne n clasele primare,
Editura Aramis, 2001;
-Marcela Pene, Vasile Molan, ,,ndrumtor pentru folosirea
Abecedarului, Editura Aramis, 2005;
- Elena Ilie, Evaluare formativ Ghid metodologic, Editura Polirom,
Iai, 1999;Desfurarea leciei:
Etapele lecieiOb.
op.Coninutul instructiv- educativMetode i procedee Evaluare
1. Moment organizatoric Asigurarea unui climat de ordine i disciplin pentru desfurarea n bune condiii a orei de limba romn.
2.Reactualizarea
cunotinelor Elevii sunt solicitai s spun despre ce au nvat ora anterioar la limba romn ( litera mic, de tipar).
- Ce se scriu cu litere de tipar? (cri, ziare)
- Noi, pentru a scrie, ce fel de litere folosim? (de mn)
conversaia
3.Anunarea
temei i a
obiectivelor - Ora aceasta, la limba romn, vom nva s scriem litera mic, de mn, pentru a putea scrie corect cuvinte care conin aceast liter.
4.Dirijarea
nvriiO1
O2
O3
O4
O4
O5
O3
O4
O6 Prezint plana cu litera mic de mn i stabilesc elementele componente: o linie de sprijin, o bastonat cu ntorstura n partea de jos, o linie orizontal i o virguli.
Scriu litera model la tabl cu explicarea scrierii.
Elevii simuleaz scrierea literei n aer, n palm, pe banc.
Exerciii pentru nclzire a muchilor mici ai minii.
Doi-trei elevi scriu litera la tabl.
Se reamintete poziia corect n banc n timpul scrierii.
Elevii scriu trei litere , iar dup controlul scrierii completeaz trei rnduri cu litera .
Scriu model la tabl cuvntul blni i explic legtura dintre i alte litere.
Elevii scriu pe caiete de trei ori cuvntul
blni. Se compune la alfabetar cuvntul Horaiu, i se transcrie pe caiete..
Elevii sunt solicitai s scrie dup dictare: a, Ria, cru,Ancua aduce elin.
Cuvintele i propoziia sunt analizate fonetic.
Activitate n perechi ( fie de lucru)
Realizeaz corespondena ntre cuvintele scrise cu litere de mn i cele scrise cu litere de tipar. Se deschid manualele i se citesc rndurile scrise cu litere de mn i pagina n ntregime. explicaia
observaia
demonstraia
explicaia
exerciiul
munca independent
explicaia
munca independent
explicaia
munca independent
conversaia
munca independent
exerciiul
exerciiulcapacitatea de a cunoate elementele componente ale literei
capacitatea de a scrie corect litera
capacitatea de a copia cuvinte
capacitatea de a transcrie cuvinte
capacitatea de a scrie dup dictare cuvinte i propoziii
capacitatea de a realiza corespondena ntre cuvinte
capacitatea de a citi cuvinte care conin litera
5.Activiti
de ncheiere Fixarea cunotinelor:- Ce litere ai nvat astzi?
- Din ce elemente sunt formate?
- Care este titlul textului?
Aprecierea leciei; notarea elevilor
Tem: de scris trei rnduri cu litera (mic, de mn) i de transcris cuvintele din coloane.conversaia
Descriptori de performan:
Foarte bineBine Suficient
Scrie corect litere, respectnd forma, mrimea, nclinaia, distana dintre acestea;
Scrie litere,
respectnd, cu mici
erori, forma,
mrimea, nclinaia,
distana dintre acestea; Scrie litere, cu abateri de la liniatura oblic, distana dintre acestea;
Copie i transcrie cele dou cuvinte, respectnd regulile grafice; Copie i transcrie cele dou cuvinte, cu unele imprecizii referitoare la nclinarea literelor sau a legturii dintre ele;
Copie i transcrie cele dou cuvinte, cu abateri;
Scrie corect dup dictare cuvintele i propoziia; Scrie corect dup dictare cel puin cuvintele;
Scrie corect dup dictare cel puin dou cuvinte;
Realizeaz corespondena intre cele dou coloane de cuvinte. Realizeaz corespondena intre cel puin patru cuvinte;
Realizeaz corespondena intre cel puin dou cuvinte.
FI DE LUCRU
Realizeaz corespondena ntre cuvintele scrise cu litere de mn i cele scrise cu litere de tipar.
codi
Vldu
opie
ururi
ip
brdu