1.proiect de lectie sf. ioan botezatorul cls. a via 2012 neteu

6
Proiect de lec ţie Profesor: Radu Adriana Elena Data: 13. I. 2012 Şcoala : Şcoala cu cls. I-VIII 308 Bucuresti Clasa: a VI-a Unitatea de învãţare: Spiritualitate şi viaţă creştină; Subiectul lecţiei: Curajul mărturisirii – Sfântul Ioan Botezătorul; Tipul lecţiei: mixta Obiective operaţionale: O 1 - să descrie familia Sfântului Ioan Botezătorul; O 2 - să descrie modul de viaţă al Sfântul Ioan Botezătorul; O 3 - să explice semnificaţia numelui “Botezătorul”; O 4 - să precizeze îndemnurile la fapte bune date de Sfântul Ioan Botezătorul . Strategia didactică: 1. Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura religioasă, povestirea, observarea dirijatã. 2. Mijloace: fişe, icoane cu Sfântul Ioan Botezătorul. 3. Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individualã. Resurse: 1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a; - Planificarea calendaristică; 2. Temporale: - număr de lecţii: 1 - durata: 50 min. 3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R., Bucureşti, 2000; - Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a VI-a, Edit. Sf. Mina, Iaşi, 2009;

Upload: adrianaelenar

Post on 23-Dec-2015

14 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect de lectie

TRANSCRIPT

Proiect de lecţie

Profesor: Radu Adriana ElenaData: 13. I. 2012Şcoala : Şcoala cu cls. I-VIII 308 BucurestiClasa: a VI-aUnitatea de învãţare: Spiritualitate şi viaţă creştină;Subiectul lecţiei: Curajul mărturisirii – Sfântul Ioan Botezătorul;Tipul lecţiei: mixta

Obiective operaționale:

O 1 - să descrie familia Sfântului Ioan Botezătorul;O 2 - să descrie modul de viaţă al Sfântul Ioan Botezătorul;O 3 - să explice semnificaţia numelui “Botezătorul”;O 4 - să precizeze îndemnurile la fapte bune date de Sfântul Ioan Botezătorul .

Strategia didactică:1. Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura religioasă, povestirea, observarea dirijatã.

2. Mijloace: fişe, icoane cu Sfântul Ioan Botezătorul. 3. Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individualã.

Resurse:1. Oficiale: - Programa Şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;

- Planificarea calendaristică;2. Temporale: - număr de lecţii: 1

- durata: 50 min.3. Bibliografice: - Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R., Bucureşti, 2000;

- Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a VI-a, Edit. Sf. Mina, Iaşi, 2009;

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Obiective Timp Activitățile Metode şi procedee

1. Moment organizatoric

3 Salutul;Rugăciunea (Împărate Ceresc);Notarea absenţelor;

2.Verificarea temei din

lecția anterioară

5Prof. Ora trecută am vorbit despre Sfinții Constantin și Elena și tema ce ați avut-o ne arată chiar ideile principale pe care era bine să le ținem minte din acea lecție: ex. nr. 1 – pg. 45: Precizează cinci modalități prin care Sf. Constantin i-a ajutat pe creștini: - - A fost primul împărat creștin; A mutat capitala la Constantinopol; - A eliberat creștinismul în anul 313 (prin edictul de la Milan); - A construit din banii săi biserici; - A condus primul Sinod Ecumenic de la Niceea din anul 325; - A pus pe steagurile și coifurile armatelor sale semnul Sfintei Cruci.Dar cum a devenit creștin Împăratul ?Ce semn i s-a arătat pe cer și ce cuvinte scriau în jurul lui?

- Crucea. Prin acest semn vei învinge!3. Pregătirea

elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe şi enumerarea obiectivelor

2 Prof: Acum vom începe un nou capitol în care vom cerceta și vom lua ca model viețile unor Sfinți mai cunoscuți ai Bisericiii noastre. Primul este Sfântul Ioan Botezătorul.

Prof. notează titlul lecţiei: Curajul mărturisirii – Sfântul Ioan Botezătorul. Azi vom învăța despre acest ultim și cel mai mare prooroc: Care este familia lui, cum a trăit Sfântul Ioan, ce înseamnă numele lui și ce îndemnuri dădea el oamenilor?

Explicaţia

4. Comunicarea

noilor cunoştinţe

O1,2,3,4

15 -Prof. prezintă lecția folosindu-se de icoane cu viața Sfântului Ioan. Apoi fiecare icoană este arătată și apoi lipită pe un panou. Cu ajutorul întrebărilor profesorului, elevii descoperă ideile principale, iar prof. le scrie pe tablă și elevii în caiete: - Unde s-a născut și cine erau părinții lui?/ Unde și cum a trăit după ce a rămas orfan?/ Ce a făcut Sf. Ioan după vârsta de 30 de ani? Pe cine a mai botezat?/ Din ce cauză a murit și cum?/ Când îl sărbătorim? - Elevii ascultă cu atenţie şi notează pe caiete schema de pe tablă:- Părinții: preotul Zaharia bătrâna Elisabeta;- A crescut în post și rugăciune (mânca lăcuste și miere sălbatică).- A pregătit pe evrei pentru venirea Domnului Hristos și i-a botezat în Iordan.- A fost ultimul și cel mai mare prooroc al Vechiului Testament și a murit decapitat de Irod.-Sărbători mai mari: 7 Ianuarie – Soborul Sf. Ioan 29 August – Tăierea Capului Sf. Ioan

Povestirea

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

O1O2O3O4

15

3

Prof.: Privind icoana cu atenţie dați răspunsurile potrivite:- Ce îmbrăcăminte purta Sf. Ioan? Haine simple, din păr de cămilă.

Vedeți că Domnul n-a lăudat pe regele Irod, care trăia în lux și haine bogate, ci pe Ioan, care avea bogăția în

Observarea dirijată

O4

+

7

+

5

suflet.- Dar ce misiune a avut Sf. Ioan? Să pregătească oamenii de venirea Domnului.- Și cum s-a pregătit Sf. Ioan pentru misiunea sa? Prin post și rugăciune.- De ce este numit şi „Botezătorul”? Că a botezat pe cei ce se pocăiau și chiar pe Domnul.- Ce calități a avut Sf. Ioan dacă a îndrăznit să certe pe regele Irod pentru faptele sale?

Curaj, credință, dreptate, etc.Vedeți și noi trebuie să avem la nevoie curajul de a mărturisii credința ortodoxă, adevărul, dreptatea.

Prof: Pentru a afla cum a sfârșit marele prooroc Ioan – vă rog să citiți lectura de pe Fișa de lucru.Prof. Întreabă:

- Cu ce cuvinte chema Ioan pe evrei la pocăință? Pocăiți-vă căci s-a apropiat împărăția cerurilor!- Ce păcat făcuse Irod? S-a căsătorit cu femeia fratelui său, deci desfrâu.- Ce a pățit de aceea Ioan? A fost închis.- Cu ce ocazie a murit Sf. Ioan? După o petrecere în care fiica regelui a dansat și el i-a promis orice.

Acum vă rog să completați fişa de lucru. Aveți 3 minute. Prof. le pune un tropar al Sfântului (CD). Prof.: ascultă 4-5 elevi.

Conversaţia

Lectura

Exerciţiul

Audiția muzicală

6. Asociereaşi

generalizarea

5 Concluzie: În final vreau să rețineți - Pentru viaţa sa curată şi pentru misiunea pe care a avut-o, chiar Domnul Hristos l-a lăudat pe Sf. Ioan, zicând: „Nu s-a născut nici un om din femeie mai mare ca Ioan Botezătorul” - (Prof. scrie în colțul tablei)

Cine vrea să afle mai multe detalii despre Sf. Ioan și are internet – poate căuta pe adresa: Ioan Botezătorul - OrthodoxWiki

Conversaţia

7. Aprecierea activităţii elevilor

2 Se notează elevii care au participat la lecţie. Explicaţia

8. Precizarea şi explicarea

temei

2 Se anunţă tema(elevii să noteze):- Exerciţiu: Alcătuiţi o rugăciune către Sfântul Ioan Botezătorul

(sau Transcrie de pe internet sau dintr-o carte de rugăciuni/ din Acatistul Sfântului Ioan).

Exercițiul

9.Încheierea activităţii

1 Rugăciunea (Hristos a Înviat!).Salutul.

Fişă de lucru

1. Încercuiţi varianta corectă de răspuns:

- Părinţii Sfântului Ioan Botezătorul se numeau:a. Ioachim şi Ana;b. Iosif şi Maria;c. Zaharia şi Elisabeta.

- La naştere, Elisabeta a spus că pruncul se va chema:a. Zaharia;b. Ioan;c. Petru.

- Sfântul Ioan Botezătorul trăia:a. în post şi rugăciune;b. ca orice om;c. nu respecta postul.

2. Completaţi spaţiile punctate cu enunţurile corecte:

a. Sfântul Ioan Botezãtorul îi boteza pe oameni în râul ........................... .b. El a vestit venirea .......................................... .c. A fost ucis de ........................ din cauza urii ce i-o purta ............................... .

Lectură

Moartea Sfântului Ioan Botezătorul

Lui Ioan Proorocul, i se descoperise că Mesia va veni, de aceea chema oamenii zicând: „Pocăiți-vă căci s-a apropiat Împărăția Cerurilor”. Printre cei veniți să îl asculte pe Ioan în pustie s-a numărat și regele Irod. Cu toate acestea Ioan nu s-a ferit să-l critice de față cu toți oamenii, pentru păcatele sale. Din Evanghelie cunoaștem că Irod, la un ospăț dat de ziua sa de naștere, a tăiat capul Sfântului Ioan Botezătorul. În acea vreme, Sfântul Ioan era închis în castelul lui Irod. Ioan îl mustrase pe Irod pentru traiul lui desfrânat cu Irodiada, care era soția fratelui său. În ura ei de moarte, Irodiada a sfătuit-o pe Salomeea, fiica ei, care dansase și plăcuse oaspeților și lui Irod, să ceară de la acesta capul Botezătorului ca răsplată. După moarte ucenicii au ridicat trupul lui Ioan și l-au îngropat în localitatea Sebastia.

.