2.Дневна подготовка за 03.09.2013

5
Дневна подготовка Дата: 03.09.2013 Местоположба: c. Бистренци Училиште: ОУ ,,Димче А. Габерот’’ – Демир Капија Наставник: Тања Нацева Наставен предмет: Англиски јазик Одделенски наставник: Искра Дончева и Маринела Стојановска Учебна година: 2013/2014 Одделение II V I III IV Учебник Set Sail 1 New Sky 2 Прирачник Set Sail 2 New Sky 1 Наставна целина Тема 1: My Family! Моето семејство! Тема број 1: Ние живееме во Вимбли исто така Тема 1: Me and others! Јас и другите! Тема 1: Hello! Здраво Тема број 1: Hello, I am Rob – Здраво јас сум Роб Наставна содржина 2.Запознав ање со ликовите и тематската песна 2.Обработ ка на дијалог: ,,И ние живееме во Вембли!” 3. Вежби: ,,И ние живееме во Вембли!” 2.Презентир ање на приказната – мачка, маченца, изгубени и пронајдени равици 3.Разбирање наредби (3).Вежби со рап песна за поздравувањ е и активности Тип на Земање на 2. Земање Земање на Земање на Земање на

Upload: sanja-tanceva

Post on 02-Jan-2016

77 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ljhgyftrsdfghjiiuytresdxcvbhjkuytresdxfcgvhbjkiuytresdxcvb nmkjhtrdesdfgcvhbjkwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwytrewswwwwwww

TRANSCRIPT

Page 1: 2.Дневна подготовка за 03.09.2013

Дневна подготовка

Дата: 03.09.2013

Местоположба: c. Бистренци

Училиште: ОУ ,,Димче А. Габерот’’ – Демир Капија

Наставник: Тања Нацева

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделенски наставник: Искра Дончева и Маринела Стојановска

Учебна година: 2013/2014

Одделение II V I III IV

Учебник Set Sail 1 New Sky 2 Прирачник Set Sail 2 New Sky 1

Наставна целина

Тема 1: My Family! Моето семејство!

Тема број 1: Ние живееме во Вимбли исто така

Тема 1: Me and others! Јас и другите!

Тема 1: Hello! Здраво

Тема број 1: Hello, I am Rob – Здраво јас сум Роб

Наставна содржина

2.Запознавање со ликовите и тематската песна

2.Обработка на дијалог: ,,И ние живееме во Вембли!”

3. Вежби: ,,И ние живееме во Вембли!”

2.Презентирање на приказната – мачка, маченца, изгубени и пронајдени равици

3.Разбирање наредби

(3).Вежби со рап песна за поздравување и активности

Тип на час Земање на нов материјал

2. Земање на нов материјал

3.Вежби

Земање на нов материјал

Земање на нов материјал

Земање на нов материјал

Методи и форми

Интерактивна и индивидуална настава; гестикулации и мимики. Аудио- лингвален

Интерактивна настава; индуктивен метод; фронтална настава;

Техника семафор (боење), визуелен метод.

Интерактивна, индивидуална, комуникативенМетод, Аудио-лингвален метод. Работа во парови

Индивиуален, Фронтална настава. Аудио-лингвален метод.

Page 2: 2.Дневна подготовка за 03.09.2013

метод. Препознавање со визуелен метод.

Цели и задачи

Учениците да ги повторат ликовите и формите за претставување. Учениците преку песничка да се навикнат на англискиот јазик и да добијат претстава за јазикот.

Учениците да да се потсетат и да ги утврдат формите на Present Simple Tense.

Учениците да цртаат ликови од ученицот материјал и учат нови зборови.

Учениците да научат нови зборови за изразување на команди.

Учениците дa ги вежбаат формите на глаголот СУМ; учениците да слушнат рап песна во која се употребени формите кои ги изучуваат.

Наставни средства

Учебник, цд и цд-плеер.

Учебник, тетратки. Креда и табла.

Наставни ливчиња и прибор за боење .

Учебник и тетратки.

Креда,табла, наставни ливчиња, учебник и тетратки.

Место на реализација

Училница Училница Училница Училница Училница

Вреднување Формативно Формативно. Формативно Формативно

Одделение II V I III IV

Воведен дел ДИНаставникот ги поздравува

ИДУчениците го читаат текстот

ДИНаставникот им ја чита

ИДУчениците вежбаат

ИДУчениците во група од 3 вежбаат

Page 3: 2.Дневна подготовка за 03.09.2013

учениците и Повторно се претставува, за да ги потсети учениците.

И ние живееме во Вембли.

приказната на учениците и ги запознава со ликовите.

претстаување во парови.

поздравување.

Главен дел ДИНаставникот им ги претставува ликовите.

ИДУчениците ја слушаат воведната песничка на тема 1.

ИДУчениците ја слушаат песничката повторно.

ИДУчениците ги подвлекуваат непознатите зборови и ги препишуваат во тетратките.

ДИУчениците го читаат текстот по улоги.

ДИ Ги обработуваат зборовите и дискутираат за текстот.

ИДУчениците ги цртаат ликовите во блокчињата.

ИДУчениците ги бојат ликовите во блокчињата.

ДИНаставникот им поставува прашања на учениците во врска со приказната и тие одговараат на мак.јазик.

ДИНаставникот им ги претставува наредбите на учениците. Потоа им кажува а тие ги исполнуваат.

ИДУчениците во парови ги вежбаат командите кажувајќи ги еден на друг.

ИДУчениците ги цртаат ликовите во тетратките.

ИДНаставникот им дава задача на ученците да ја изработат вежба 2.

ДИНаставникот им ја проверува вежбата и пишува вежби ба таблата со глаголот сум.

ИДУчениците ги решаваат вежбите.

Завршен дел ИДНаставникот ги прашува за ликовите и ги повторуваат.

ИДУчениците ја изработуваат вежба 2.

ЧАС 2Наставникот им пишува на табла за времето и ги потсетува. Учениците препишуваат.

ИДУчениците ги закачуваат цртежите.

ДИНаставникот им ги повторува командите- вежбаат.

ИДСлушаат рап песна.

Page 4: 2.Дневна подготовка за 03.09.2013

Учениците сами пишуваат по еден пример за себе. Наставникот им ги пишува прашалните и негативните форми. Учениците даваат примери.

Забелешки