(2017.11.14.) intézményfejlesztés könyvtárpedagógiával...a kooperatív munka alapelvei kagan,...
TRANSCRIPT
BUDAPESTI ŐSZI PEDAGÓGIAI NAPOK
POK
(2017.11.14.)
Intézményfejlesztés könyvtárpedagógiával)
Jogszabályi háttér:
A tanuló joga, hogy igénybe vegye az iskolai,kollégiumi könyvtári szolgáltatásokat.
2011.évi CXC.tv. 46.§(6)c)
Az iskolai könyvtár könyvtárhasználati ismeretekoktatását biztosító, az intézmény könyvtár-pedagógiaitevékenységét koordináló szervezeti egység.
20/2012. rend. 163.§(1)
Az iskolai könyvtár alapfeladata: az intézmény helyipedagógiai programja és könyvtár-pedagógiai programjaszerinti tanórai foglalkozások tartása.
20/2012 rend. 166§(1)c)
A könyvtár szerepe az iskola
pedagógiai programjában
A könyvtárhasználati ismeretek elsajátítása és a tanulási-önművelési kultúra fejlesztése tantárgyközi feladat.
A közoktatási törvény értelmében az 1998-as tanévtől minden iskolának pedagógiai programot, helyi tantervet kell készítenie.
A pedagógiai program tulajdonképpen az adott intézmény önmeghatározása, amely magában foglalja a fejlesztési célkitűzéseket, a megvalósítás stratégiáját és a helyi tantervet.
A könyvtár-pedagógiai program
(stratégia) kialakítása
A könyvtáros feladata, hogy kialakítsa az adott intézmény könyvtár-pedagógiai stratégiáját.
Az iskola akkor tudja a könyvtár használatára, önművelésre nevelni diákjait, ha ez a feladat áthatja a pedagógiai program egészét.
A könyvtár-pedagógia helyi terve a NAT könyvtári követelményrendszerére épül, de nem azonos vele.
Alapvető pedagógiai cél, hogy minden tanulóban alakuljon ki az olvasás, a könyv és a könyvtár iránti pozitív attitűd.
CÉL
Felkészítés az információs társadalom kihívásainak
fogadására.
A könyvtár-pedagógiai tevékenység
céljai, feladatai
Személyiség fejlesztés:
Önművelés
Önálló ismeretszerzés
Könyvtárhasználóvá nevelés
Olvasóvá nevelés
Ismeretek, készségek:
A könyvtári rendszer és szolgáltatásai
A könyvtárban való eligazodás
Az információ megszerzésének, felhasználásának
készsége
Probléma megoldás
A dokumentumok használatához szükséges
ismeretek
A könyvtár-pedagógiai tevékenység céljai
korcsoportok szerint
Alsó tagozat – 1-4. évfolyam
Minőségi ugrás: olvasás
Cél: olvasási tudás elmélyítése, rendszeres könyv-
és könyvtárhasználat
Olvasási igény
Felső tagozat – 5-8. évfolyam
Összetettebb tudás
Olvasási igény szélesítése
Kézikönyvtár tudatos és biztos használata
Források kiválasztása, felhasználása, etikus
forráshasználat
Információk feldolgozása
Jegyzetelés
Vázlatkészítés
Középiskola
Könyvtárhasználat – eszköz
Önálló könyvtárhasználat
Információszelekció
Az etikus hivatkozás követelménye
Jegyzetelés
Vázlatírás
A könyvtár-pedagógiai célokat
megvalósító foglalkozások típusa
Könyvtári megközelítés:
Könyvtárhasználati óra
Könyvtári szakóra
Szakkör
Rendezvény
A könyvtárhasználati foglalkozások
szervezésének alapelvei
Motiváció: a tanítási-tanulási folyamat eredményességét
meghatározó tényező
Tervszerűség: rendszeresség.
Óratervek céljai: - könyvtár-pedagógiai célok
- szaktárgyi célok
Tananyag elrendezés: „befogadó” tantárgy
Témaválasztás: - érdekes
- aktuális
Aktivitás: - Tanulói tevékenység
- Játék
Ellenőrzés, mérés, értékelés
Szemléletesség:
A kooperatív munka alapelvei
Kagan, 2001
párhuzamos interakciók
a csoport tagjai egyszerre dolgoznak, mindenki kommunikál, tevékenykedik
építő egymásrautaltság
a csoport sikere egyenlő mértékben függ minden tagtól (rögzített munkamegosztás, egyéni teljesítmények átlagolása, szerepek kiosztása, segédanyagok differenciált kiosztása)
egyéni felelősség
a csoport tagjai felelősek a közös cél
megvalósításában, a csoport minden tagja pontosan
ismeri a többiek teljesítményét
egyenlő részvétel
a munkamegosztás módja erősíti a személyes
felelősséget, mindenki a feladatnak más, de egyaránt
fontos részét oldja meg
Könyvtáros tanári felkészülés folyamata,
lépései
Témaválasztás
Célok megfogalmazása
Szakóra esetén a szaktanárral való egyeztetés
A helyszín adottságai (tábla, ülésrend, stb.)
A tanulók előzetes ismeretei
A felhasználni kívánt anyagok kiválasztása
A megfelelő módszerek kiválasztása
Konkrét feladatok – házi feladat
Az óra megtervezés, vázlat
Előzetes felkészülés megszervezése (tanulók)
Óravázlat
RJR modell
ráhangolódás
jelentéstulajdonítás
reflektálás
A könyvtár-pedagógiai program
elkészítésének folyamata 1.
Helyzetelemzés
Iskolai környezet
Állomány – elhelyezése, tagolása
Könyvtárhasználók köre
Gyűjtemény, feldolgozottság, szolgáltatások,
kapcsolatok
TANULÓK
A könyvtár-pedagógiai program
elkészítésének folyamata 2.
Nevelési program megtervezése,
átgondolása
Az oktatási program tekintetében a
nevelőtestülettel való konzultáció
Küldetésnyilatkozat és jövőkép
SWOT analízis
Stratégiai program, fejlesztési lehetőségek
A könyvtár-pedagógiai program
elemei – NEVELÉSI PROGRAM
Küldetésnyilatkozat és jövőkép
Az IFLA és az UNESCO közös iskolai könyvtári nyilatkozata (Elfogadás éve: 1999. november)
NAT
A könyvtár-pedagógiai munka jelenlegi helyzete
Célok (olvasóvá, könyvtárhasználóvá nevelés), alapelvek, feladatok, eszközök, eljárások
Feltételrendszer – tárgyi, humánerőforrás
Az információs műveltség fejlesztési lehetőségei
A könyvtár-pedagógiai program
elemei – NEVELÉSI PROGRAM
A helyi pedagógiai program könyvtári támogatása
Ellenőrzés, értékelés
Nevelési feladatok
A kiemelt figyelmet igénylő tanulókkal kapcsolatos tevékenységek
Differenciált tanulásszervezés
Együttműködési formák
Személyiségfejlesztéssel és közösségfejlesztéssel kapcsolatos feladatok
Az esélyegyenlőség megteremtését célzó feladatok
A könyvtár-pedagógiai program
elemei – HELYI TANTERV
OKTATÁSI PROGRAM
Univerzális tartalom, tantárgyköziség.
A tanulók felkészítése a megfelelő
információszerzési, feldolgozási technikákra.
A tanulókkal megismertetni az információkezelés
jogi és etikai szabályait
A tanulás tanítása – eszköz
Kötelező tananyagtartalom
A könyvtár-pedagógiai program
elemei – HELYI TANTERV
Kerettantervek
Kereszttantervek (műveltségi területek közös követelményei)
Könyvtárhasználati tananyag
Könyvtárhasználati célismeret, általános követelmények
Eszköztudás
Komplexitás
Tervszerűség
Bemenet-kimenet
A könyvtár-pedagógiai program
elemei – HELYI TANTERV
Célkitűzések
Általános fejlesztési követelmények
Koordináció – újabb ismeretek beépítése a korábbi
tananyagba
Értékelés – könyvtárhasználati tudás mérése
A könyvtár-pedagógiai program
elemei – HELYI TANTERV
Alapvető befogadó tárgyak:
Informatika
Magyar nyelv
Osztályfőnöki órák
Kapcsolódási pontok megkeresése
Tantervek, tanmenetek
Kerettantervi óraszámok
Az informatikán kívül nincs meghatározva, így az adott intézményre szabva kell hozzárendelni az óraszámot a körülmények figyelembevételével.
A könyvtár-pedagógiai program
elemei – HELYI TANTERV
Fejlesztési követelmények
Könyvtári szakkör
Egyéb szakkör
Versenyfelkészítő
TDK
Rendezvények
Ki készítse, hogyan?
Közös tervezés, szervezés, alkotómunka
Könyvtárostanár – koordinátor és
menedzser
Együttműködés
Fejlesztési stratégia
Koherencia a szabályozók között – iskolai
és könyvtári
Felhasznált irodalom
o A többkönyvű oktatás felé: Könyv és könyvtárhasználati módszerek, példák. (Szerk.: Nagy
Attila) Budapest, 1995, OSZK–KMK, 142 p.
o Az IFLA és az UNESCO közös könyvtári nyilatkozata
o Bevezetés a könyvtárhasználat tanításába. Szerk. Dán Krisztina, Bp., FPI, 2001
o Dán Krisztina: Könyvtárhasználat a NAT-ban, könyvtárhasználat a helyi tantervekben.
Könyvtárhasználattan, 1997, 2. sz.
o Dömsödy Andrea: Könyvtár-pedagógia. KTE-Flaccus, Bp., 2003
o Homor Tivadar:Könyvtárpedagógia a helyi tantervekben. Iskolakultúra, 1995, 22. sz.56–61.p.
o Melykóné Tőzsér Judit: Könyvtár-pedagógiai program az iskolában.
In: Korszerű könyvtár, 2006. február. p. 1-25.
o Pőcze Gábor: A NAT és a gyakorlat: A Nemzeti alaptanterv implementációja. Új Pedagógiai
Szemle, 1995, 4. sz.
o https://www.google.hu/search?q=könyvtár+pedagógia+képek=utolsó letöltés:2017.11.06.
o https://www.google.hu/search?q =információs+társadalom+képek= utolsó letöltés:2017.11.07.
o http://www.domsodyandrea.hu/sites/default/files/Dale_kupja_a_tanulasrol.pdf= utolsó
letöltés:2017.11.07.
o https://www.google.hu/search?q=differenciálás+táblázat= utolsó letöltés:2017.11.07.
o https://www.google.hu/=fontosabb+pedagógiai+módszerek+táblázatban&oq= utolsó letöltés 2017.11.07.
Köszönöm a figyelmet!
Készítette:Vermesné Horváth Anikó (könyvtár szaktanácsadó)