20873766 pendidikan khas rph baik pulih dan penyelenggaraan alat
TRANSCRIPT
INSTITUT PENDIDIKAN GURU MALAYSIA KAMPUS BATU LINTANGJALAN KOLEJ93200 KUCHING
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKEMAHIRAN HIDUP
(PENGAJARAN MIKRO)
Topik : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan
peralatan.
Sub Topik : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan
pertukangan.
2. Cara merekod peralatan dan
bahan.
3. Cara menyimpan dan menyusun
peralatan.
DISEDIAKAN OLEH
Kumpulan 1
(KPLI 2009: PENGAJIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIANMATA PELAJARAN KEMAHIRAN HIDUP MASALAH PEMBELAJARAN
Kelas : 5 ( Lima )
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Tarikh : 08 Oktober 2008 ( Khamis )
Masa : 0730 – 0830 pagi ( 60 minit )
Bilangan murid : 18 orang
Tajuk : Pertukangan
Kemahiran : Baik pulih dan penyelenggaraan penyimpanan bahan dan peralatan.
Penggabungjalinan : 1. Mengenalpasti alatan dan bahan pertukangan.Isi Kandungan 2. Cara merekod peralatan dan bahan.
3. Cara menyimpan dan menyusun peralatan.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :-
i) Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peralatan pertukangan.
ii) Merekod 3 daripada 5 peralatan pertukangan yang digunakan.
iii) Menyebut 3 daripada 5 cara menyimpan alatan pertukangan dengan betul.
Perentasan Kurikulum : Matematik, Pendidikan Moral dan Pendidikan Seni
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat peralatan pertukangan di bengkel.
Penyerapan Nilai : Tertib, mendengar arahan, bekerjasama dan keyakinan.
Unsur Terapi : Pertuturan, pergerakan dan cara kerja.
Bahan Bantu Mengajar : Benda Maujud (model rak penyimpanan),video, borang rekod penyimpanan, gambar dan Lembaran Kerja.
LANGKAH/MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN
SET INDUKSI
( 5 MINIT )
Guru memaparkan satu situasi di bengkel melalui tayangan slaid powerpoint.
1. Guru memaparkan gambar bengkel dan peralatan pertukangan.
2. Murid dan guru bersoaljawab tentang apa yang dilihat oleh mereka.
3. Guru menunjukkan alatan pertukangan yang tidak disusun dengan betul dan kemas.
4. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.
Teknik : Mengenalpasti
Terapi : Pertuturan Penglihatan
Nilai : mendengar
arahan yakin bekerjasama
BBM : benda maujud tayangan slaid gambar
LANGKAH 1
( 10 MINIT )
Memperkenalkan berberapa jenis peralatan pertukangan kepada murid:
1. Guru menunjukkan gambar peralatan petukangan kepada murid.
2. Murid diminta menamakan semula peralatan pertukangan berdasarkan apa yang mereka lihat:
1. Tukul2. Gergaji3. Pemutar skru4. Pemahat5. Sesiku L6. Playar7. Kayu8. Paku
3. Guru menampal gambar alatan pertukangan di papan tulis.
4. Murid membaca alatan tersebut sambil dibimbing oleh guru.
Teknik : Pemerhatian Mengenalpasti
Terapi : Pertuturan Penglihatan
Nilai : mendengar
arahan yakin bekerjasama
BBM : benda maujud papan tulis gambar
LANGKAHISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN
/MASA
LANGKAH 2
( 15 MINIT )
Memperkenalkan maklumat baru kepada murid.
Cara Merekod penggunaan peralatan.
Contoh Borang:
Alat Keluar
Masuk
Tukul
Gergaji
Pemutar Skru
Pemahat
Sesiku L
Jumlah
1 Guru memberikan borang rekod penggunaan peralatn kepada setiap pelajar.
2 Guru menerangkan fungsi dan cara menggunakan borang tersebut (demonstrasi oleh guru).
3 Guru membimbing murid untuk mengisi borang rekod pengunaan peralatan pertukangan.
4 Guru menyemak borang rekod pengunaan peralatan pertukangan yang telah diisi oleh murid.
Teknik : Tunjuk cara
Terapi : Pertuturan Penglihatan Pergerakan
Nilai : mendengar
arahan yakin ketelitian
BBM : Benda maujud Borang rekod
penggunaan.
LANGKAH 3
( 15 MINIT )
Cara menyimpan dan menyusun.Belum Disusun
Sudah Disusun
1. Guru menunjukkan model rak penyimpanan peralatan kepada murid.
2. Guru membuat demonstrasi cara membersih dan menyimpan dengan betul alatan pertukangan yang telah digunakan.
3. Murid dipilih secara rawak untuk tampil ke depan untuk membersih dan menyimpan dengan betul alatan pertukangan yang telah digunakan.
Teknik : Tunjuk cara
Terapi : Pertuturan Penglihatan Pergerakan
Nilai : mendengar
arahan yakin diri bekerjasama
BBM : benda maujud
ISI KANDUNGAN AKTIVITI P & P CATATAN
LANGKAH/MASA
PENUTUP( 5 MINIT )
Rumusan 1. Guru merumuskan pelajaran hari ini iaitu tindakan yang patut dilakukan oleh pelajar sebelum dan selepas menggunakan peralatan.
2. Guru memberikan lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan.
Aktiviti LanjutanGeneralisasi/Aplikasi Kepada Kehidupan Seharian/Pelajaran Lanjutan:
Murid tahu kaedah penyelenggaraan peralatan yang mereka gunakan.
Teknik : soaljawab
Nilai : yakin bekerjasama
BBM : lembaran kerja
Refleksi Guru Pelatih :
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing :
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………….
……
………………………………………………………………………………………………………………….……
………………………………………………………………………………………………………………….……
………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………….Tandatangan
Pensyarah/ Guru Pembimbing