3 c 8 (2) psv
DESCRIPTION
Tidak ada gambar penerangan yang jelas. Pandai-pandailah tambah.TRANSCRIPT
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
Hari/Tarikh : Rabu/ 12 Ogos 2012
Masa : 1110-1210
Tahun/Kelas : 3 Cerdik
Bilangan Murid : 24 orang murid
Bidang : Membuat corak dan rekaan
Tajuk/Tema : Menghias kad ucapan/Teknik Capan-Corak Tidak Terancang
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat:
1. Menghasilkan corak menggunakan teknik capan.
2. Menyusun motif untuk menghasilkan corak tidak terancang
3. Membuat penyataan karya.
Hasil Pembelajaran:
Aras 1 : Murid menghasilkan corak dengan pelbagai bentuk, warna dan olahan yang
menarik.
Aras 2 : Murid mampu mengolah motif untuk menghasilkan corak tidak terancang.
Aras 3 : Murid membuat apresiasi karya bersama rakan.
Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah menghasilkan corak terancang.
2. Murid tahu mengenai teknik capan.
3. Murid pernah melihat kad ucapan.
Penerapan nilai
murni
: Kebersihan, hormat-menghormati, patuh
Bahan bantu
mengajar
: Karya guru, kad-kad ucapan.
KBKK : Menyusun atur corak dengan kemas, membanding beza, imbas
kembali
Rancangan Pengajaran Harian
Tahun 3/2012
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
Persediaan media:
Bil/
Perkara
Guru Murid
Media Unit Media Unit (seorang)
1. Kertas lukisan 5 Kertas lukisan 1
2. Warna air 2 kotak Warna air 1 kotak
3. Berus lukisan 1 Berus lukisan 1
4. Bekas air 1 Bekas air 1
5. Bekas warna air. 1 Bekas warna air. 1
6. Plastik 3 Plastik 1
7. Kain 1 Kain 1
8. Tisu 1 bungkus Tisu -
9. Baldi 2 - -
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran
Perkara Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi
(5 minit)
Langkah 1: Pengenalan (5 minit)
1. Guru mengeluarkan kad ucapan dari beg.
2. Terdapat beberapa jenis kad ucapan
yang berbeza:
Kad ucapan terima kasih kepada
guru
Kad ucapan hari ibu
Kad ucapan hari jadi kawan
3. Guru meminta seorang murid untuk
membaca salah satu daripada kad
ucapan tersebut.
4. Guru bertanya kepada murid mengenai
KBKK:
Mengenalpasti
Membandingbeza
Nilai: patuh
Kecerdasan pelbagai:
Intrapersonal
Visual-ruang
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
kelebihan menggunakan kad sedemikian
a) Rekaan yang sesuai untuk semua
jenis kad ucapan.
b) Mudah dan ringkas
c) Kad yang ikhlas dari hati kerana
dihasilkan menggunakan titik
peluh sendiri.
5. Kad tersebut hendaklah dihiasi dengan
kesan tiupan gelembung.
Perkembanga
n
(45 minit)
1. Guru memberitahu murid mengenai tajuk
pengajaran pada hari tersebut Kad
Ucapan /Teknik Capan-Corak Tidak
Terancang.
2. Guru meminta murid untuk imbas kembali
tajuk yang telah dipelajari pada minggu
lepas.
3. Contoh respon murid:
a) Teknik capan-corak tidak
terancang.
b) Dihasilkan dengan bantuan petak
untuk menghasilkan corak yang
tersusun dan terancang.
c) Capan dihasilkan dengan pelbagai
warna yang menarik.
4. Guru meminta murid untuk menjelaskan
perbezaan corak tidak terancang dengan
corak terancang.
5. Contoh respon murid:
a) Corak Terancang: tersusun, tidak
perlu menggunakan petak.
b) Corak tidak terancang: tidak
KBKK: imbas kembali
Nilai: bekerjasama
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
tersusun.
Langkah 2: Demonstrasi (5 minit)
1. Guru membuat demonstrasi dihadapan
kelas sambil dilihat oleh murid-murid.
2. Sambil membuat demonstrasi, guru
meminta murid menerangkan semula
mengenai teknik capan.
3. Murid berada dalam keadaan bersedia dan
memberikan tumpuan terhadap media yang
disediakan oleh guru.
Proses penghasilan:
1) Sediakan kertas lukisan.
2) Campur sedikit air
dengan warna air
di dalam sebuah
bekas warna.
3) Sediakan plastik.
4) Plastik yang sudah dipotong lebih kecil
daripada saiz asal dicelup di dalam
campuran warna tersebut.
Media:
1. Kertas
lukisan
2. Warna air
3. Berus
lukisan
4. Bekas air
5. Bekas
warna air.
6. Plastik
7. Kain
8. Tisu
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
5) Seterusnya, plastik dicap di atas kertas
lukisan.
6) Hasilnya, kesan capan permukaan tidak
rata plastik tadi.
7) Selesai mengecap, sedut air yang tidak
meresap menggunakan tisu atau kain
agar karya cepat kering dan
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
memudahkan corak seterusnya
dihasilkan.
8) Ulang semula langkah 4, 5, 6 dan 7
sehingga berpuas hati dengan corak
yang dihasilkan.
9) Setelah karya cukup kering, lipat kertas
lukisan membentuk kad ucapan.
10)Akhir sekali, kad ditulis dengan ucapan
yang sesuai.
Langkah 3: Murid-murid menghasilkan
aktiviti (30 minit)
1. Murid ditegaskan untuk sentiasa
Nilai murni:
-kebersihan
-kekemasan
Kecerdasan pelbagai:
Intrapersonal
interpersonal
Nilai:
kebersihan
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
mengamalkan kebersihan dan mengelakkan
kekotoran pada seragam sekolah. Murid
perempuan pula melipat lengan baju
mereka.
2. Murid diingatkan tentang tempoh had masa
bagi menyiapkan karya.
3. Bimbingan diberikan kepada murid yang
kurang faham dan lambat bekerja.
4. Murid dipantau dan berkomunikasi dengan
guru.
5. Selesai penghasilan karya, murid diarahkan
untuk mengemaskan sisa-sisa sampah.
-disiplin
Kecerdasan pelbagai:
Intrapersonal
Interpersonal
Visual-ruang
Nilai: kesabaran,
kekemasan, kebersihan
Langkah 4: Kekemasan dan persembahan
/sesi Apresiasi (5 minit)
1. Murid diminta menulis nama pada karya
masing-masing.
2. Beberapa buah karya dipilih dan pengkarya
diminta untuk membuat apresiasi (dengan
bantuan guru)
3. Murid akan membuat apresiasi berdasarkan
soalan yang terdapat di dalam
KBKK:
Mengenalpasti
Penutup
(5 minit)
Rumusan isi pembelajaran:
1. Guru membuat rumusan tentang aktiviti yang
telah dijalankan.
Semoga dengan pembelajaran
hari ini, murid akan lebih kreatif
PRAKTIKUM FASA 2 /MINGGU 8
dalam menghasilkan karya yang
lebih menarik dan bebas. Bukan
hanya menggunakan pensel
warna untuk teknik lukisan tetapi
juga menggunakan warna air
untuk menghasilkan karya yang
mempunyai teknik-teknik lain yang
menarik.
Catatan pensyarah pembimbing:
Tandatangan pensyarah pembimbing, Tandatangan guru pembimbing,
______________________________ _________________________
KUjang Malong Nurzilinda bt Abdul Wahab