50c9b4bbb51d2.pdf
TRANSCRIPT
1
Nastavna priprema
Integrisani časovi interaktivne nastave pod nazivom „Šuma kao zajednica, zajedni čka imenica i matemati čka mozgalica“ (aktivnosti u sklopu nastave Moje okoline, Prirode, Bosanskog, hrvatskog, srpskog jezika i književnosti, Matematike, Likovne kulture) OŠ „Miladije“ Tuzla Razredi: IVa i Va Učiteljice: Bakija Sabina i Bakoti ć Gordana Datum: 15. oktobar 2010. god. NASTAVNA PRIPREMA U ČITELJICE BAKIJA SABINE (OPŠTI DIO)
Nastavni predmeti: Bosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost; Li kovna kultura
Nastavna cjelina-područje: gramatika; površina
Nastavna jedinica: Vrste imenica ; Uloga površine u naslovnici kroz dinami čnu
kompoziciju (grafi čki dizajn)
Tip nastavnog časa: ponavljanje i vježbanje
Ciljevi i zadaci časa: -odgojni: razvijanje pažnje i aktivnog slušanja, podsticanje samopouzdanja, saradnje, komunikacije i tolerancije, shvatanje važnosti zaje dničkog (timskog) rada, njegovanje urednosti, ta čnosti i preglednosti u pisanju, razvijanje ljubavi prema bosanskom jeziku, jačanje ekološke svijesti i odgovornosti za o čuvanje šume, formiranje pozitivnog stava prema šumi kao životnoj zajednici, razumijevanje zn ačaja šume za čovjeka, formiranje stava o jednakoj važnosti svih živih bi ća; razvijanje estetskih kriterijuma u čenika. -obrazovni: razumijevanje imenica kao rije či kojima imenujemo sve što nas okružuje, uo čavanje, prepoznavanje i razlikovanje imenica po vrstama, boga ćenje rje čnika u čenika; postizanje dinami čne kompozicije u izradi naslovnice lista. -funkcionalni: povezivanje ste čenih znanja i osposobljavanje u čenika za njihovu stvarala čku primjenu, razvijanje misaonih funkcija kao što su: pažnja, mi šljenje, pam ćenje, izvo đenje zaklju čaka; uo čavanje dinami čne kompozicije u naslovnici lista Nastavne metode: dijaloška, monološka, demonstracije i objašnjenja, prakti čan rad Nastavna sredstva i pomagala: nastavni listi ći, Power Point prezentacija, makaze, ljepilo
Oblici nastavnog rada: frontalni, grupni, individualni
Korelacija sa drugim nastavnim predmetima: Priroda za V razred (nastavna jedinica: Životna zaj ednica šuma), Moja okolina za IV razred (podtema: Ishrana i odnosi živih bi ća), Muzička kultura („Štamparska greška“ i „Maskenbal u šumi“)
2
NASTAVNA PRIPREMA U ČITELJICE BAKOTI Ć GORDANE (OPŠTI DIO)
NASTAVNI PREDMETI : MOJA OKOLINA I MATEMATIKA
TEMA: PRIRODA I PRIRODNI PROCESI; BROJEVI PRVE HILJADE (IV),
TJ.MILIONA
PODTEMA: ISHRANA I ODNOSI IZMEĐU ŽIVIH BIĆA; SABIRANJE I ODUZIMANJE
U SKUPU BROJEVA DO 1000 (Iva) I DO MILION (Va)
NASTAVNA TEMA : ŽIVOTNA ZAJEDNICA ŠUMA (Va), TE VEZE I ODNOSI U
ISHRANI IZMEĐU BILJAKA I ŽIVOTINJA (IV); OSOBINE SABIRANJA
(KOMUTATIVNOST I ASOCIJATIVNOST)
CILJEVI:
a) kognitivni (znanje): učenici će
- posjedovati znanje o životnoj zajednici šume, uvjetima života i rasta biljaka i
životinja u šumi, te uzajamnom odnosu biljaka i životinja u životnim zajednicama
-imati znanje o međusobnoj ovisnosti sredine živih bića i čovjeka, o ishrani biljaka i
životinja
-usvojiti pravila o svojstvima sabiranja u prvoj hiljadici, odnosno, milionu:
komutativnost i asocijativnost
b) konativni (vještine, sposobnosti): učenici će moći da
- prepoznaju životnu zajednicu šume, opisuju je, nabrajaju biljke i životinje koje u njoj
žive, prave lance uzajamnih odnosa, posmatraju i zaključuju
-razlikuju povoljne od nepovoljnih uvjeta za razvoj živih organizama
-međusobno povezuju i upotrebljavaju prethodno stečena znanja o zakonitostima
sabiranja u bilo kojem brojnom nizu
-razvijaju vještinu upoređivanja i logičkog zaključivanja, odvajanja bitnog od nebitnog
-usavršavaju vještinu slijeđenja uputa
c) afektivni (vrijednosti, stavovi): djeca će steći
- pozitivan stav o životnim zajednicama, cijeniti vrijednosti životnih zajednica, ne
uništavati biljke i životinje u njima
-naviku davanja ličnog doprinosa stvaranju povoljnih uslova za razvoj živih
organizama
-savjesno preuzimanje odgovornosti za ostvarenja
-otvorenost za nove ideje i informacije, pokazivati inicijativu i želju za usvajanjem
3
novih znanja
Nastavne metode: brainstorming (oluja ideja), ilustrativno-demonstrativna, metoda
razgovora, Brunerova metoda u čenja otkri ćem
Oblici rada : frontalni, individualni, grupni.
Nastavna sredstva : KWL tabela, dio dokumentarnog filma „Life“ (BBC, 2010.god.)
„What about the forest“-5min i 37 sek., grupni nastavni listići (za prirodu) i individualni
sa zadacima iz matematike (po dva zadatka), listovi A2 formata za grupne učeničke
panoe.
4
ARTIKULACIJA ČASOVA-TOK AKTIVNOSTI:
Učiteljica I
TOK AKTIVNOSTI
PRVA AKTIVNOST: MOJA OKOLINA-PRIRODA (20 minuta)
Rad u velikoj grupi:
Uvodna aktivnost: oluja ideja (5 do 6 minuta)
Nakon formiranja 7 grupa od po 7 učenika (heterogene grupe od učenika IV i V razreda), metodom oluje ideja popunjavam KWL tabelu koja sadrži pitanja: šta znamo o šumama, šta bismo voljeli znati o šumama, gdje ćemo to pronaći? Učenici se podizanjem ruke javljaju za riječ.
Gledanje filma (oko 6 minuta)
Na osnovu odgovora, izvodim zaključke o tome koje će informacije učenici moći dobiti danas, na ovom času. Najavljujem dokumentarni film o šumama koji je snimljen ove godine, a sadrži kratki pregled šuma na cijeloj Zemlji. Napominjem učenicima na šta da obrate pažnju kod gledanja: uočiti koja su godišnja doba prikazana, koji šumski spratovi, da li su zastupljene listopadne ili četinarske šume, kakve vremenske prilike , koje biljke prepoznaju!
Razgovor o filmu (2-3 minuta)
Nakon gledanja filma, vodim razgovor s učenicima o pomenutim temama vezanim za šumu. Nastavljam razgovor pominjanjem lanaca ishrane i veza i odnosa u ishrani između biljaka i životinja.
Grupni rad:
Vježba „Sastavi lanac'' (5 minuta)
Svaka grupa učenika (njih sedam) dobija po tri listića na kojima su imena biljaka i životinja koje žive u šumi, a vezani su odnosima u ishrani. Zadatak učenika je da pravilno uoče veze između zadatih šumskih živih bića.
Učenici se dogovaraju, a onda vođe grupa prezentuju odgovore usmeno.
Učiteljica II
TOK AKTIVNOSTI
DRUGA AKTIVNOST: BHS JEZIK I KNJIŽEVNOST (25 minu ta)
Uvodna aktivnost (5 minuta)
U uvodnom dijelu svoje prezentacije, najprije, zamolim učenike da se predstave. Nakon pojedinačnog kazivanja svog imena, učenici zajednički zaključuju da je riječ o vlastitim imenima. Na moj upit: „Kojom vrstom riječi kazujemo vlastita imena?“ prozvani učenik daje odgovor koji se odnosi na vlastite imenice. Kako bih motivisala učenike za čas, čitam im pjesmu u akrostihu, čija početna slova stihova daju riječ IMENICA. Uz pomoć Power Point prezentacije, učenicima je vidljiv ispis pjesme i sam akrostih.
5
Najava cilja časa: Na ovom času ćemo ponoviti i uvježbati sve što ste naučili o imenicama i vrstama imenica. Glavna aktivnost (20 minuta) Nakon zajedničkog ponavljanja o imenicama i vrstama imenica (izlaganje učenika prati Power Point prezentacija) slijedi moje čitanje pjesme „Šuma“ (autorski rad, kao korelacija sa nastavom Moje okoline za IV i Prirode za V razred), Učenici su podijeljeni u 7 heterogenih grupa, a svaka broji 7 ili 8 učenika. Dakle, grupe čine učenici oba razreda. Nakon podjele uloga u grupama, slijedi grupni rad sa pripremljenim nastavnim listićima za svaku grupu. Učenici zajednički rade nastavne listiće oko 10 minuta. (Svi nastavni listići su sastavljeni iz dva dijela: u prvom se zadatak odnosi na pronalaženje i razvrstavanje imenica u dvjema pripadajućim strofama pročitane pjesme „Šuma“, a u drugom su zadaci enigmatskog karaktera. Nastavni listići su priloženi uz nastavnu pripremu.) Nakon isteka predviđenog vremena, slijedi izlaganje predstavnika svake grupe (10 minuta). Dok predstavnici čitaju odgovore svojih grupa, nastavni listići postaju vidljivi uz pomoć Power Point prezentacije. Ukoliko su svi odgovori tačni, članovi grupe dobijaju odličnu ocjenu. Pauza 5 minuta.
Učiteljica I
TOK AKTIVNOSTI
TREĆA AKTIVNOST: MATEMATIKA (25 minuta) Grupni rad:
Otkrivanje komutativnosti sabiranja (10 minuta)
Svaki učenik u grupi dobija listić sa zadatkom: sabiranje dva broja (prilagođen sposobnostima svakog učenika). Pola grupe radi zadatke tipa a+b, a druga polovina učenika rješava iste zadatke, ali tipa b+a (INDIVIDUALNI RAD). Listiće s rezultatima, zatim trebaju zalijepiti na jednu polovinu papira formata A2 i to poredati po bojama listića, tako da ih slože: a+b odmah do b+a. Tražim od učenika da uoče pravilnost, a kada otkriju da je a+b=b+a, onda da to i zapišu na papir.
Okrivanje asocijativnosti sabiranja (10 minuta)
Na isti način će djeca otkriti i asocijativnost sabiranja i na desnu polovinu papira (sada već plakata) markerom sami zapisati pravilo.
Lijepljenje završenih plakata na predviđena mjesta u učionici. (5 minuta).
6
Učiteljica II
TOK AKTIVNOSTI
ČETVRTA AKTIVNOST: LIKOVNA KULTURA (20 minuta) Sljedeća aktivnost se realizuje u drugom dijelu drugog integrisanog časa i odnosi se na izradu naslovne strane lista. Svaki član grupe dobija zadatak da na malom listiću nacrta i oboji neko šumsko biće. Dok crtaju, učenici slušaju kompozicije „Štamparska greška“ i „Maskenbal u šumi“ (korelacija sa nastavom Muzičke kulture). Nakon crtanja i bojenja, učenici svoje sličice režu makazama i lijepe na predviđeno mjesto na papiru A4 formata. U zaglavlju papira je odštampan sljedeći tekst: List učenika IVa i Va razreda OŠ „Miladije“ Tuzla Godina I Broj 1 Oktobar 2010. Jedna od urađenih stranica, po principu slučajnog odabira, predstavlja naslovnu stranu zajednički napravljenog lista. List se sastoji od međusobno uvezanih ostalih stranica i enigmatskih dijelova nastavnih listića svake grupe. Na taj način, učenici oba razreda kreiraju svoj zajednički list. Učenicima saopštavam domaću zadaću koja se odnosi na zajednički odabir naziva lista na času OROZ-a.
NAPOMENA: u nastavku dokumenta ubačen je sadržaj Power point prezentacije koja se prikazuje u sklopu ogledno-uglednog časa. U prilogu su i nastavni listići za grupni rad.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Grupa 1
� U svakom redu se skriva jedna riječ koja se odnosi na šumu.
Pronađite je i zaokružite, te na liniji pored odredite koja je to
imenica.
A B S R N A __________ K G R A Nj E __________ L I S T J U __________ R M E D O P __________ I Š U M A R __________ O D R V O S __________
� Povlačenjem kose crte (odozdo prema gore) otkrićete još jednu
imenicu. Odredite kojoj vrsti pripada (zaokružite tačan
odgovor):
a) stvarna (konkretna)
b) nestvarna (apstraktna)
18
Grupa 2
� Premetanjem slova dobićete nekoliko šumskih životinja.
Svaku životinju spojite sa njihovim staništem.
E J Ž KROŠNJA O V A S Ć I T L J E D GRMLJE V U K I K A C A J E R E C I V A V TRAVA
� Na linijama napišite ove imenice i odredite koje su vrste. ___________________ ___________________ ___________________ ___________________ ___________________ ___________________
___________________ ___________________
19
Grupa 3
� Prepoznajte šta je na slikama i nazive upišite u ukrštenicu.
� Na linijama upišite imenice iz ukrštenice i odredite kojoj vrsti
pripadaju.
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
� Zaokružite tačan odgovor:
Date imenice su nestvarne (apstraktne).
Date imenice su stvarne (konkretne).
20
Grupa 4
� Ako znakove zamijenite odgovarajućim slovima dobićete jednu
izreku o šumama. Ispišite je na linijama.
�=N ℡=Š �=U �=Ć �=P ☺=T ֠=A �=M �=S �=L �=E ℡��� �� ����֠ ��֠��☺� __________ _____ ____________ _______________!
� U dobijenoj rečenici zaokružite imenice.
21
Grupa 5
� Pomozite vjeverici da pronađe put do svoga stabla!
� Orasi su vjeverici, bogme, vel'ka sreća. Samo ljubav prema djeci od toga je veća.
Podvucite imenice u datoj strofi.
Zaokružite apstraktne imenice.
22
Grupa 6
� Riješite rebuse. Rješenja su imenice. Napišite pored linije kojoj
vrsti pripadaju.
R O
____________________ ____________________
' ''
_________________________________
' EN C'
_______________________ _____________________
23
Grupa 7
� Riješite šumsku mozgalicu!
Dva lovca, Dado i Ado, su otišli u šumu da love fazane. Njih veže
veliko prijateljstvo i ljubav prema lovu. U krošnji su vidjeli jednu
sivu prepelicu, tri crne žune, jednog šarenog fazana i dvije vrane.
Lovci su istovremeno zapucali. Koliko je crnih ptica ostalo na grani?
Rješenje:_________________________________________
� Podvucite u tekstu vlastite i zaokružite zbirne imenice.
� Pronađite u tekstu nestvarne (apstraktne) imenice i napišite ih
na liniji.
____________________________________________________________________
24
Prilog ŠUMA
Šuma je značajna životna zajednica, u njoj žive mnoga zanimljiva lica.
Životinje šumske
stalno prave žurke, igraju se Ćorabake ili, pak, žmurke.
Kao tepih meki
u njoj su paprat, trava. U tom skloništu spokojno
mali jež spava.
To već znamo, medo voli kruške, a i dunje. Usput lovi kukce,
dok korzira kroz žbunje.
I krošnja je kao kuća ili vikendica,
gore žive djetlić, sova, a i vjeverica.
U šumi je vjetar mio
i miran je zrak. Kao topla peć grije i kad padne mrak.
Uveče se šuma smiri,
lišće se ušuti, tek poneki sovin huk možeš, samo, čuti.
Neki stanovnici
treniraju strogoću, naoružani do zuba, spretno love noću.
Kao hrana drugoj vrsti
25
mnogi su nužni, pa stradaju u tom lovu,
ni krivi ni dužni.
Šuma je jedno vrlo zanimljivo zdanje.
Bez nje bi na Zemlji bilo baš kritično stanje.
Jer šuma je skladište,
znaj, kiseonika, dragocjeno bitnog
za svakog satnovnika.
Zato šumu čuvaj, ne daj da je sijeku,
jer korisna je svima, najviše čovjeku.
Kada si u prirodi nek' ti bude prvo, uvijek se potrudi da posadiš drvo.
IMENICE
IME IMA SVE NA SVIJETU, MOŽEŠ IME DAT' I CVIJETU. ETO I ZA ZBIRNO STANJE NEKO IME: LIŠĆE, GRANJE. I ZA GRAĐU: VODA, BRAŠNO, CIGLA, CRIJEP, NIŠTA STRAŠNO. A KAD SKLOPIŠ PRVA SLOVA naslov krije pjesma ova! SABINA BAKIJA