52711474 rancangan pengajaran dan pembelajaran hoki

Upload: mohammad-faizul-b-kasim

Post on 10-Oct-2015

54 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • QSS1141D UMI

    1

    RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HOKI

    TARIKH : 23 Febuari 2010 BIL. PELAJARAN : 3 TINGKATAN : 5 Dinamik HARI : Selasa MINGGU : 8 BIL. MURID : 28 orang MASA : 5.00 5.40 petang JANTINA : 12 (P) 16 (L)

    Tunjang Pembelajaran : Kemahiran Sukan dan Permainan

    Tajuk Pembelajaran : Permainan Hoki

    Fokus Pembelajaran : Pukulan Short Grip

    Pengetahuan Awal Murid : Pelajar telah menguasai kemahiran menolak,menahan,menghantar dan menerima bola.

    Objektif Pembelajaran : Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran diharapkan pelajar dapat:

    Psikomotor : 1. Melakukan teknik pukulan short grip dengan teknik yang betul sekurang kurangnya berjaya 3

    daripada 5 cubaan.

    Kognitif : 1. Menjelaskan fasa-fasa perlakuan yang betul semasa melakukan kemahiran pukulan short grip.

    2. Menyebut secara lisan undang-undang dan tujuan pukulan short grip dilakukan.

    Afektif : 1. Memupuk semangat kerjasama, kesungguhan,daya saing dan keyakinan semasa melakukan

    aktiviti kelas.

    2. Mewujudkan situasi yang seronok dan gembira semasa sesi pembelajaran kemahiran short grip.

    Strategi P & P : Stail demostrasi (bercakap dan tunjuk lakuan)

    KBKK : Mengaitkan ketepatan dan ketangkasan menghantar bola dalam kemahiran short grip.

    Persediaan Murid : Lengkap berpakaian sukan dan shin guard/pad kaki.

    Persediaan Guru : Pakaian sukan, wisel, kapur, kon, bib, kayu hoki dan bola hoki.

  • QSS1141D UMI

    2

    FASA/ MASA AKTIVITI BUTIRAN P & P ORGANISASI CATATAN/ABM

    Pendahuluan

    Set Induksi

    ( 3 minit )

    Penerangan mengenai

    perlawanan kecil

    distant kon .

    Guru memberi

    penerangan

    kepada pelajar tentang

    tujuan aktiviti

    Pengenalan

    (7 minit)

    Guru perkenalkan

    kemahiran pukulan

    short grip.

    Permaian dijalankan dengan cara:

    1. Beberapa pelajar di pilih dan di bahagikan kepada 3 kumpulan

    2. Pelajar akan membuat pukulan ke atas 5 buah kon yang di susun pelbagai jarak.

    3. Pemenang akan di nilai berdasarkan

    bilangan kon yang jatuh dan kepantasan masa.

    Aktiviti ini dijalankan bertujuan untuk memperkenalkan tentang kemahiran pukulan yang mempunyai beberapa jenis pukulan iaitu:

    1. short grip 2. long grip 3. slap short 4. reverse hit

    Short grip merupakan salah satu kaedah pukulan yang paling mudah dan laju bagi jarak yang tidak terlalu jauh jika di bandingkan dengan jenis pukulan long grip. Tujuan short grip adalah:

    1. menghantar bola kepada sahabat dengan lebih cepat dan jauh.

    2. melarikan bola dari kepungan pihak lawan dengan lebih pantas dan jauh.

    3. mengelirukan pihak lawan.

    kon

    pelajar

    Kedudukan semasa

    penerangan.

    Guru membuat

    pemerhatian

    ke atas pelajar.

  • QSS1141D UMI

    3

    Memanaskan badan

    Guru memberi arahan

    kepada pelajar untuk

    memanaskan badan.

    Pelajar memanaskan badan dengan membawa kayu hoki. Membuat aktiviti memanaskan badan jenis sfasifik dan dinamik.

    Perkembangan

    Langkah 1

    ( 5 minit )

    Penerangan guru

    tentang aktiviti

    short grip.

    Guru menerangkan bagaimana cara dan

    teknik yang betul untuk melakukan short grip

    Guru membuat demontrasi kepada pelajar.

    Penerangan guru tentang kedudukan

    pegangan kayu :

    Tangan kiri di atas tangan kanan dalam

    kedudukan yang rapat.

    Kedudukan kedua- dua tangan berada

    jauh sedikit dari hujung kayu iaitu

    berada di tengah-tengah kayu.

    Guru berada di

    tengah barisan

    pelajar.

    Pelajar

    mendengar

    penerangan

    guru.

    Alatan

    Kayu hoki

  • QSS1141D UMI

    4

    Penerangan guru tentang kedudukan bola:

    Bola hendaklah berada sebelah kanan

    pelajar.

    Kedudukan kayu dan bola dijarakkan

    sedikit..

    Penerangan guru tentang kedudukan badan:

    Badan condong ke hadapan dengan

    lutut bengkok.

    Kaki di buka pada kedudukan selebar

    bahu.

    Bahu kiri menghadap sasaran atau

    arah pukulan.

    Langkah 2

    (4 minit)

    Penerangan guru

    tentang ansur maju

    ansur maju

    Ansur Maju 1

    Kemahiran short grip di

    atas garisan lurus.

    Pelajar membuat pukulan short grip di

    atas garisan lurus secara individu

    sambil dibantu oleh guru.

    Ia dilakukan pada jarak 2 meter.

    Pelajar memukul bola di atas garisan

    yang ditanda.

    Arah pukulan

    Mengikut

    garisan..

    Guru

    memerhati

    pelajar dan

    membuat

    pembetulan

  • QSS1141D UMI

    5

    Lakukan beberapa kali percubaan

    sehingga berjaya memukul dengan

    tepat selama 2 minit.

    Alatan

    Kayu hoki

    Bola hoki

    Langkah 3

    ( 6 minit )

    Ansur Maju 2

    Kemahiran short grip

    secara kumpulan.

    Pelajar dibahagikan kepada beberapa

    kumpulan.

    1 kumpulan mempunyai 4 orang pelajar.

    PelajarA akan memukul bola kepada

    pelajar B dan B akan pukul bola kepada

    C dan C akan pukul bola kepada D dan

    seterusnya sebanyak 2 kali ulangan

    setiap pelajar secara statik dalam bentuk

    empat segi.

    Pelajar kemudiannya akan melakukan

    drill yang sama tetapi secara variasi iaitu

    A akan memukul bola kepada B dan

    terus berlari ke kedudukan B. B pula

    akan pukul bola kepada C dan berlari ke

    Rujuk lampiran 1.

    Guru

    memerhati

    pelajar dan

    membuat

    pembetulan.

    Alatan

    Kayu hoki

    Bola hoki

    Kon

  • QSS1141D UMI

    6

    tempat C,dan C, D juga akan lakukan

    kemahiran yang sama saperti pelajar

    sebelumnya sehingga pelajar berada

    dalam kedudukan asal.

    Langkah 4

    ( 4 minit )

    Ansur Maju 3

    Kemahiran short grip

    Di luar kawasan D.

    Pelajar dibahagikan kepada 2 kumpulan

    A dan B.

    Setiap kumpulan di pecahkan kepada Y

    dan Z.

    Pelajar barisan Y akan menolak bola

    kepada pelajar di barisan Z dan berlari

    ke belakang barisan.

    Pelajar barisan Z akan menahan dan

    memukul bola ke dalam gol dan berlari

    ke belakang barisan. Seterusnya barisan

    Z pula akan menolak bola kepada

    barisan Y.

    Rujuk lampiran 2.

    Guru

    memerhatikan

    perlakuan

    pelajar.

    Alatan

    Kayu hoki

    Bola hoki

    Kon

  • QSS1141D UMI

    7

    Kemuncak

    ( 6 minit )

    Guru membuat

    permainan kecil untuk

    pelajar.

    Pelajar kekal dalam kumpulan masing-

    masing.

    Kumpulan A hendaklah berlawan dengan

    Kumpulan B dengan syarat hanya

    menggunakan kemahiran short grip.

    Kumpulan yang berjaya menjaringkan

    gol terbanyak dalam kon merupakan

    pasukan yang menang.

    Rujuk lampiran 3.

    Pelajar

    bersaing

    secara adil.

    Alatan

    Kayu hoki

    Bola hoki

    Kon

    Penutup

    ( 5 minit )

    Guru mengarahkan

    pelajar membuat

    penyejukkan badan

    secara PNF

    ( berpasangan).

    Guru memberikan

    soalan secara lisan

    kepada pelajar

    dan membuat

    kesimpulan.

    Pelajar diarahkan melakukan penyejukan

    badan jenis PNF iaitu secara berpasangan.

    Guru memberikan soalan dan kesimpulan

    semasa pelajar melakukan aktiviti

    menyejukan badan.

    Guru bertanyakan kepada pelajar

    tentang rasionalnya melakukan short grip

    semasa pertandingan hoki.

    Guru bertanyakan kepada pelajar

    Pelajar

    membentuk

    bulatan besar

    semasa PNF.

    Guru berada di

    tengah tengah.

    Rasional short

    grip:

    menghantar bola kepada sahabat dengan lebih cepat dan jauh.

    melarikan

    bola dari kepungan pihak lawan dengan lebih pantas dan jauh.

  • QSS1141D UMI

    8

    LAMPIRAN 1

    Drill 2

    Drill 1

    xA

    Pelajar Pelajar Pelajar Pelajar

    A B xD A B

    xB

    Pelajar Pelajar Pelajar Pelajar

    D C D C

    xC

    tentang jenis kemahiran pukulan dalam

    sukan hoki.

    Kesimpulannya,short grip memudahkan

    pemain dan menjimatkan pergerakan

    serta ruang dengan membuat hantaran

    yang cepat semasa dikelilingi oleh pihak

    lawan.

    mengelirukan

    pihak lawan

    jenis pukulan: short grip long grip slap short reverse hit

  • QSS1141D UMI

    9

    LAMPIRAN 2

    X X X X X X Z Y

  • QSS1141D UMI

    10

    LAMPIRAN 3

    PETUNJUK: =KON = KUMPULAN A = KUMPULAN B

  • QSS1141D UMI

    11

    Penilaian Pensyarah :

    _________________________________________________________________________________________________________

    _________________________________________________________________________________________________________

    _________________________________________________________________________________________________________

    _________________________________

    (DR. NELFIANTY BINTI MOHD RASYID)

    Pensyarah,

    Ikhtisas Padang (Hoki QSS1141D),

    Fakulti Sains Sukan,

    Universiti Pendidikan Sultan Idris.

    Tarikh :_________________