моначчч

16
ТЕМА: ЯК ЗИМУЮТЬ ПТАХИ І ЗВІРІ. ТУРБОТА ЛЮДЕЙ ПРО ПТАХІВ І ЗВІРІВ УЗИМКУ Мета: - встановити взаємозв'язки між змінами в неживій природі, житті рослин та в житті тварин, формувати знання про осілих та перелітних птахів нашого краю; - продовжувати формувати вміння здійснювати порівняння за істотними ознаками тварин, класифікувати їх; - виховувати бажання допомагати птахам взимку, пізнавальний інтерес до вивчення природи. Інформатики: - закріпити знання учнів про піктограми, робочий стіл, вікна програм, основні клавіші клавіатури, кнопки керування вікном; - розвивати вміння працювати з мишею та клавіатурою; - виховувати пізнавальний інтерес до вивчення інформатики, зв'язок науки з життям. Обладнання: малюнки із зображенням птахів, презентація, аудіо записи голосів птахів, відеоматеріал про виготовлення годівниць, програмне та апаратне забезпечення, кросворд, прикмети. Тип уроку: комбінований Форма уроку: інтегрований ХІД УРОКУ І. Організація початку уроку

Upload: lala-lalala

Post on 24-Jan-2017

109 views

Category:

Healthcare


0 download

TRANSCRIPT

ТЕМА: ЯК ЗИМУЮТЬ ПТАХИ І ЗВІРІ. ТУРБОТА ЛЮДЕЙ ПРО ПТАХІВ І

ЗВІРІВ УЗИМКУ

Мета:

- встановити взаємозв'язки між змінами в неживій природі, житті рослин

та в житті тварин, формувати знання про осілих та перелітних птахів

нашого краю;

- продовжувати формувати вміння здійснювати порівняння за істотними

ознаками тварин, класифікувати їх;

- виховувати бажання допомагати птахам взимку, пізнавальний інтерес

до вивчення природи.

Інформатики:

- закріпити знання учнів про піктограми, робочий стіл, вікна програм,

основні клавіші клавіатури, кнопки керування вікном;

- розвивати вміння працювати з мишею та клавіатурою;

- виховувати пізнавальний інтерес до вивчення інформатики, зв'язок

науки з життям.

Обладнання: малюнки із зображенням птахів, презентація, аудіо записи

голосів птахів, відеоматеріал про виготовлення годівниць, програмне та

апаратне забезпечення, кросворд, прикмети.

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: інтегрований

ХІД УРОКУ

І. Організація початку уроку

1. Привітання: Доброго ранку, сонечко ясне,

Доброго ранку, небо прекрасне,

Доброго ранку, дерева, пташата,

Людям усім і звірятам.

2. Девіз уроку

1 – 3 слайди

Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій

І тих, хто зимують у нас!

ІI. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда про погоду.

Яка температура повітря сьогодні?

Що можна сказати про стан неба?

Чи є сьогодні вітер? Який він за силою?

Чи були сьогодні опади? Які?

Які інші явища природи ви спостерігали?

Які зміни в неживій природі відбулися з настанням зими?

Які зміни в живій природі відбулися?

2. Продовжте речення:

- У лісах ростуть такі дерева: дуб,...

- У лісах ростуть такі кущі: ліщина,...

- Які дерева називають хвойними? Листяними?

IІI.  Оголошення теми і мети уроку

1. Розгадування загадок

Не лікар, а дерева

лікує.

З дерева лунає звук:

Хто там стукає: тук-

тук?

(Дятел)

Швидко скрізь цей

літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо

будує,

Тільки в нас він не

зимує.

(Ластівка)

Уночі гуляє,

А вдень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі.

(Сова)

- Як одним словом можна назвати півня, ластівку, сову? (Птахи) Чи

зустрічаються вони взимку? (Так, але не всі)

Сьогодні поглибимо знання про зимуючих птахів, дізнаємось чому птахи

відлітають у теплі краї та як ми можемо допомогти їм узимку. (1 та 2

слайди)

IV. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя

Діти, перед тим, як перейти до вивчення нового матеріалу, давайте з вами

складемо план, за допомогою якого ми будемо працювати на

сьогоднішньому уроці. А допоможуть нам у цьому такі запитання.

1. Яких птахів ми можемо бачити взимку, влітку?

2. Чим живиться більшість птахів взимку?

3. Зимуючі птахи

- Пригадайте, яких птахів називають осілими?

- Яких птахів називають перелітними?

- Чому деякі птахи прилітають до нас із далекої холодної півночі?

Перегляд презентації про зимуючих птахів.

(вчитель інформатики у формі бесіди згадує про кнопки керування вікна,

основні клавіші клавіатури, як відкривати мишкою, а також у формі гри

перевіряє знання ТБ при роботі з компютером)

(після кожного слайду діти вмикають та прослуховують аудіо запис із

звуками птаха)

4 слайд «Синиця»

Жовті груди маю і за день комах з’їдаю, скільки важу сама.

Сини́ця вели́ка — спина зелена, надхвістя сіре. На голові чорна «шапочка».

Білі «щоки» облямовані чорним. Низ жовтий, із широкою (у самців) чорною

смугою посередині. Крила й хвіст блакитно-сірі з бурим. Поширена по всій

Україні. Гніздиться в дуплах або шпаківнях, іноді в норах, щілинах будівель,

старих гніздах великих птахів. Гніздо мостить з корінців, травинок, моху,

вистеляючи шерстю та пір'ям. Живиться комахами, павуками, взимку

насінням. Восени і взимку збирається в табунці і мандрує разом з іншими

видами синиць.

6 слайд «Дятел»

Б’ється, стука молоток, поправляє нам садок.

Дятел великий строкатий, або дятел звичайний — птах, досить великий і

один із найвідоміших представників родини Дятлових. Населяє

найрізноманітніші лісові ландшафти Палеарктики від Канарських островів і

північно-західній Африки на схід до Камчатки і Японії, причому майже

скрізь є звичайним, численним видом. Нерідко селиться в межах населених

пунктів — у старих садах, парках, на кладовищах. Дятел грає важливу роль в

лісах, залишаючи видовбані їм дупла для інших гніздяться в них дрібних

птахів, таких як синиць і мухоловок. Крім того, він у великій кількості поїдає

лісових шкідників — попелиць, гусениць метеликів і комах, які живляться

деревиною — вусачів, златок, короїдів, мурах і багатьох інших. Якщо навесні

та влітку основу раціону складають тваринні корми, то восени і взимку птах

переключається на рослинну їжу.

8 слайд «Сова»

Уночі гуляє, а вдень спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі.

Зовнішній вигляд:

Органи чуття сови заслуговують особливої уваги. Очі надзвичайно великі і

настільки опуклі, що утворюють півкулі; краї рогової оболонки ока

незвичайно подовжені. Зовнішній отвір вуха буває оточений складкою шкіри,

яка може бути підведеною і опущеною; внаслідок цього утворюється широка

вушна раковина.

В порівнянні з денними хижаками сови загалом птахи не великі, а швидше

середні.

10 слайд «Горобець»

Маленький хлопчик у сірій свитинці по дворах стрибає, крихти збирає.

Опис

Довжина тіла – 14-15 см Розмах крил – 21 см Вага – 25-40 г Тривалість життя

– до 10 років.

У самця верх голови і щоки сірі, зашийок коричневий, спинний бік

коричнева то-бурий з темними пістрявинами, черевний бік світло-сірий,

верхню частину крила перетинає одна біла смуга. Під горлом наявна велика

чорна пляма, схожа на краватку. Самиця та молоді пташки однотонні,

бурувато-сірі з більш темним верхом, розмитою смугою через око, темними в

пістрявинах спиною та крилами. На відміну від польового горобця хатній без

темних плям на щоках.

Дзьоб короткий та міцний, пристосований до поїдання комах та насіння

різних рослин. Тоненькі лапки мають рожеве або сіре забарвлення. Три

пальці на лапках звернені вперед, один – назад. Всі закінчуються гострими

кігтиками.

Фізхвилинка

Крильця пташки

розправляють,

Їх до сонця піднімають.

Потім можна політати

І комашок поганяти.

На галявину злетілись,

Там зерна вони наїлись.

Потім знову полетіли,

У гніздечко хутко сіли.

12 слайд «Голуби»

Вони бувають сизі, білі. Воркують, в парках проживають. Вважають їх

птахами миру, на щастя в небо випускають, і линуть в сині голубій, птахи

чудові - …

У дикій природі сизий голуб зазвичай селиться на прибережних скелях, у

гірських ущелинах або уздовж обривистих берегів річок, часто поблизу від

чагарників або сільськогосподарських угідь. Їхні напівдомашні нащадки

легко адаптувалися до життя біля людського житла, оскільки кам'яні споруди

нагадують природні житла, а харчові відходи служать надійною кормовою

базою у будь-який час року. Незважаючи на раннє одомашнення і різні умови

проживання, дикі сизі голуби і їхні міські родичі вільно схрещуються один з

одним, що, на думку орнітологів, може привести до деградації і поступового

вимирання перших. У природі тривалість життя птаха складає зазвичай не

більше трьох-п'яти років, при розведенні в домашніх умовах вони часто

доживають до 15-річного віку, а окремі особини і до 35-ти років.

14 слайд «Ворона»

Дзьоб міцний і гарні крила, чорний хвіст, жилетка сіра. Чи присяде, чи летить

«Кар-кар-кар!» усе кричить.

Сіра ворона звичайна на всій території України, а чорна лише зрідка залітає

до нас під час сезонних міграцій. Гніздо починає мстити в кінці лютого на

початку березня. Для цієї справи цуплять все, що їм здається доладним.

Наприклад в Бомбеї, подружжя ворон збудувало гніздо, котре оцінили в 30

фунтів стерлінгів. Воно суціль складалось з оправ окулярів, вкритих

позолотою. Пернаті злодюжки поцупили їх через вікно сусідньої майстерні.

А є ще ворони ледацюги, які не будують власного гнізда, а лише ремонтують

чуже чим прийдеться. І все ж, переважно ворони є працьовитими

господарями і не підбирають будь-що поряд з землі, а старанно відламують

гілочки з дерев і ретельно майструють майбутню колиску для свого

потомства.

16 слайд «Снігурі»

Крізь зимові заметілі пташенята прилетіли. В них червоні гарні груди – ніби

яблука усюди хтось розвісив у дворі. Звуться пташки…

Найкраще за все снігур оселяється в чагарникових заростях та густому

підліску хвойних і листяних фітоценозів. Його гнізда частенько можна

знайти в молодих ялинових лісонасадженнях, що забезпечують надійне

прикриття. Оскільки хвойних лісів на континенті стає все менше, снігурі

частіше знаходять притулок у міських садах і парках, особливо там, де

ростуть хвойні дерева та чагарники, і умови існування наближені до

природних. Снігур гніздиться на території всієї Європи, за винятком

Середземноморських країн, а також в Азії, де його ареал простягається до

Камчатки та Японії. На зиму птахи відкочовують на південь, у більш теплі

краї.

18 слайд «Повзик»

Він маленький та юркий по деревах ходить і комахам шкодить.

В Україні звичайний, широко розповсюджений, осілий і кочовий птах лісової

і лісостепової смуг, а також північної частини степової смуги. Оселяється в

старих високостовбурних листяних і мішаних лісах, борах з домішкою

листяних порід, з густим підліском і старими деревами. Уникає молодих

посадок і хвойних гущавин. Хоч повзик і тяжіє до лісів поблизу водойм, але в

перезволожених місцях не оселяється. Нерідко гніздиться поблизу людини –

в містах, селах, старих парках і садах. Повзик за розміром менший від

горобця. Верх тіла блакитнувато-сірий. Щоки, горло, воло, груди і черево

білі, боки тулуба і підхвістя каштанові. Махові пера сірувато-бурі, стернові –

чорні, крім сірих центральних, крайні пари біля верхівки білі. Від дзьоба

через око проходить чорна смуга. Ноги жовтувато-бурі і сильні, пальці довгі і

чіпкі. Хвіст короткий. Дзьоб темно-сірий, довгий, міцний і гострий.

20 слайд «Омелюх»

Не лінивець, і не сплюх гість північний – ….

Омелюх – птах з на диво м’яким пір’ям. Усі види омелюхів носять на голові

чубчики. Чубчик омелюха звичайного має сірувато-червоне забарвлення.

Основний тон оперення бурувато-сірий. Задня частина спини, куприк та

надхвістя блакитнувато-сірі, а пір’я на грудях відрізняється червонуватим

відтінком. Крила чорнуваті з жовтими рисками біля вершини, а також білою

смугою нижче плеча. На кінцях другорядних махових пір’їн є характерні

червоні пластинки. Тіло веретеноподібне. Хвіст короткий, закінчується

широкою жовтою верхівковою смугою. Чорні сильні ноги оперені до цівки.

Дзьоб чорного кольору, порівняно короткий і масивний. Поперек голови на

рівні очей тягнеться чорна смуга, на горлі наявна невелика чорна маніжка.

Омелюхи переварюють тільки ягідний м’якуш, а кісточки видаляються з

організму разом і з послідом. Таким чином птахи сприяють розповсюдженню

багатьох видів рослин.

Бесіда

Але якими б спритними та витривалими не були б всі ці пташки, люті

морози та сильні снігопади роблять їхнє життя взимку дуже важким. Дехто

з них гине від холоду і голоду. Тому ми, люди, повинні подбати про

пернатих друзів.

- А як це зробити?

- Ви справжні друзі природи, вже виготовили годівнички. Он які чудові

вони висять на деревах біля нашої школи, а ще й у багатьох з вас – вдома.

Ви постійно підсипаєте їм корм.

- Чим можна годувати пташок? (Зерном, насінням з соняшника, гарбуза,

дині, але не смаженим; крихтами білого хліба(чорний шкідливий для

птахів), несоленим салом.)

Подбайте, діти, про нас!

На сніданочок для пташки

Киньте зерен, киньте кашки.

Ми ж все літо працювали –

сади від комах очищали.

Ще й співали всім на втіху,

Світ навколо звеселяли.

Перегляд відео про годівнички

- Які годівнички ви зможете виготовити вдома?

- Де ви розмістите годівниці?

- Що покладете у годівниці?

Музична пауза (фізхвилинка)

V. Закріплення та узагальнення знань

1. Гра «Та або Ні»

1. Сороки відлітають у теплі краї? Ні

2. Шишкарі живляться комахами? Ні

3. Горобці знищують шкідливих комах? Так

4. Снігурі мають яскраве оперення на грудцях? Так

5.Синичка прилітає до нас тільки взимку? Ні

6. Чаплі гніздяться на деревах і годують пташенят комахами? Ні

7. Птахів можна підгодовувати не смаженим насінням? Так

8. У годівничку можна вішати солоне сало? Ні

2. Розгадування кросворду

12

34

5

1. Заспівали, задзвеніли, мов заграли Кобзарі,

Прилетіла ціла зграя жовтогрудих...(Снігурів).

2. Хоч сам ростом невеличкий, але гарно співає (Соловей).

3. Пташка, що ліпить свої гнізда на будівлях, схожі на кошики (Ластівка).

4. Бідовий хлопчина в сірій сорочині

По дворах стрибає, крихти збирає (Горобець).

5. Вірно людям я служу,

Шапочку червону маю.

Дзьобом гострим і міцним

Шкідників добуваю (Дятел).

3. Гра «Чи знаєте ви народні прикмети?»

— З’єднайте початок прикмети з її кінцівкою

1) Синиця з ранку починає пищати — 1) буде сніг.

2) Білка по верхівках скаче — 2) чекай морозу.

3) Якщо ворони і галки в’ються в повітрі — 3) буде гарна погода.

4) Ворони і галки сідають на землю — 4) до відлиги.

(Правильні відповіді: 1–2; 2–3; 3–1; 4–4.)

VІ. Підсумок уроку.

1. Слово вчителя

- Хотілося б вам побажати ніколи не забувати про наших пернатих друзів.

Слід усім запам’ятати:

Пташок треба захищати.

Їх оселі не руйнуй,

Краще взимку підгодуй!

2. Бесіда

- Чи сподобався вам урок?

- Що запам’яталося?

- А хотіли б знову показати свої знання та вміння працювати з комп’ютером?

3. Оцінювання

VІІ. Домашнє завдання.

- Читати сторінки підручника 74-79.

- Виготовити годівничку