пмоначина

10
ТЕМА: ІНДІЯ. КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ. РОЗМІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ І ГОСПОДАРСТВА. Мета: - Формувати звання про країни Азії, сформувати уявлення про географічне положення Індії, розкрити особливості демографічної ситуації, природно- ресурсного потенціалу та залежність від нього економіки; - Розвивати практичні навички учнів працювати з картами, додатковою літературою, навички систематизувати й узагальнювати вивчений матеріал, застосовувати вже набуті знання; - Виховувати цікавість до предмету, поважне ставлення до традицій іншого народу. Обладнання: політична карта світу, атласи, підручники, додаткова література, ілюстрації, роздатковий матеріал. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. 1. Привітання. 2. Настанова на роботу. Епіграф уроку Те, що я чую, я забуваю.

Upload: lala-lalala

Post on 24-Jan-2017

110 views

Category:

Investor Relations


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: пмоначина

ТЕМА: ІНДІЯ. КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ.

ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ. РОЗМІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ І

ГОСПОДАРСТВА.

Мета:

- Формувати звання про країни Азії, сформувати уявлення про

географічне положення Індії, розкрити особливості демографічної

ситуації, природно-ресурсного потенціалу та залежність від нього

економіки;

- Розвивати практичні навички учнів працювати з картами, додатковою

літературою, навички систематизувати й узагальнювати вивчений

матеріал, застосовувати вже набуті знання;

- Виховувати цікавість до предмету, поважне ставлення до традицій

іншого народу.

Обладнання: політична карта світу, атласи, підручники, додаткова

література, ілюстрації, роздатковий матеріал.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

2. Настанова на роботу.

Епіграф уроку

Те, що я чую, я забуваю.

Те, що я бачу, я пам’ятаю.

Те, що я роблю, я розумію.

Східна мудрість

ІІ. Мотивація. Оголошення теми і мети уроку.

Слово вчителя.

Слони, факіри, Тадж-Махал, Шерхан – виставкова Індія. Бруд, убогість,

епідемії холери – Індія з іншого боку. Але крім цих крайнощів, іще існує

зовсім інша Індія – країна давньої цивілізації, яка з гірських висот

Page 2: пмоначина

багатовікової мудрості споглядає на хаотичну Європу зі спокійною

усмішкою, ніби кажучи: все це вже придумано до вас.

Тож сьогодні ми будемо намагатися дізнатись, просякнути кармою

Індії від минулих років до сьогодення.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Заповнення таблиці за результатами бесіди.

Назва столиці?

До складу якого субрегіону входить?

Історія відкриття, розвитку?

Які відомі історико-культурні пам’ятки?

Населення, його стан?

Столиця Субрегіон Історія

(відкриття,

розвиток)

Історико-

культурні

пам’ятки

Населення

Які два положення розглядаються при вивченні країни? (ЕГП і ПГП)

Чим відрізняються ПГП і ЕГП?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Вивчення географічного положення. (робота з атласами)

Офіційна назва країни?

Розташування на материку?

Країни сусіди?

Якими морями омивається?

Який адміністративний поділ країни?

Форма правління?

Голова держави?

Вищий законодавчий орган?

2. Вивчення природно-ресурсного потенціалу. (робота по групам)

Page 3: пмоначина

1) Паливні корисні копалини.

2) Рудні корисні копалини.

3) Нерудні корисні копалини.

4) Водні ресурси (в т.ч. Світовий океан)

Повідомлення учнів про рельєф, клімат.

РЕЛЬЄФ.

Майже 80% території країни зайнято рівнинами й плоскогір’ями. Від

плоскогір’я Декан на північ півмісяцем простягається родюча рівнина Індо-

Гангська низовина. На півночі країни розташовані пасма Гімалаїв і

Каракоруму. Із заходу й частково зі сходу країна перебуває в оточенні

гірських систем – західних і східних Гат.

КЛІМАТ.

В Індії переважає тропічний і тропічний мусонний клімат, що обумовлює

високі температури, особливо влітку, і нерівномірне випадання опадів.

Середня температура січня +15…+270С, липня +28…+350С. до 90% опадів

випадає влітку, більше у Східних Гімалаях, менше у пустелях.

3. Населення Індії.

Самі індійці називають це «варна» - стан або «джаті» - рід, плем’я. але решта

світу користується португальським синонімом «каста».

Інсценування учнями поділу індійців на касти.

В кожного доля з народження своя, створена богами.

Брахмани. (жерці, мудреці, діячі мистецтва і культури)

Кшатрії. (земле володарі, військові)

Вайщії. (ремісники)

Шудри. (раби)

Всі касти поділяються на дрібні стани, ніби середньовічні гільдії.

Наприклад ткачі, гончарі, ковалі – це вайщії.

Найнижчою кастою у шур є недоторканні, які не належать до арійців.

Вони проживають за містом, входити до нього дозволяється вдень зі

спеціальною міткою на одязі. Виконують «брудну» роботу: м’ясники,

Page 4: пмоначина

прибиральники нечистот, трунарі. Вони не мають права навчатися, як і всі

шудри.

Не можна переходити з однієї касти в іншу, вона передається

наступним поколінням. Забороняються різнокастові шлюби.

Поділ на касти в Індії вже давно відмінений конституцією, але це мало

що змінило. Кожна каста чітко регламентує внутрішню поведінку своїх

членів. Тому індійський варіант «Ромео і Джульєтти» закінчився б іще

трагічніше.

Яке призначення каст в Індії?

4. Індивідуальні завдання.

Побудуйте графік динаміки відтворення населення за наступними

даними: 1985р. – 850 млн.ос. 1990 р. – 880 млн.ос. 1995р. –

912 млн.ос. 2000р. – 1000 млн.ос. 2005р. - 1090 млн. ос.

Побудуйте стовпчасту діаграму вікової структури населення Індії

Молодша вікова група - 300 млн ос. Середня вікова група – 600

млн ос. Старша вікова група – 192 млн ос.

Побудуйте кругову діаграму релігійного складу Індії за наступними

даними: ІНДУЇЗМ – 80% ІСЛАМ – 14% СИКХІЗМ – 3% ІНШІ

– 3 %

5. Структура господарства країни. (прийом «Броунівський рух»)

Учні опрацьовують матеріал підручника, додаткової літератури,

атласів, оформлюють у вигляді те в зошиті, а потім розповідають одне

одному.

Господарство

1.Металургія і машинобудування

2.Хімічна промисловість

3.Легка промисловість

4.Сільське господарство

Які ще галузі мають значення у господарському комплексі Індії?

Чому вони не є головними?

Page 5: пмоначина

6. Зовнішноекономічні зв’язки індії. (Розповідь вчителя або

повідомлення учня)

Головна зовнішньополітична задача індійського уряду на сучасному етапі

розвитку полягає в тому, щоб вивести країну в ранг великих країн. Індія

проводить активну зовнішню політику, зберігаючи вірність принципам Руху

неприєднаності, неучасті у військових союзах, підтримує конструктивні

відносини практично з усіма державами світу, Делі виступає за будівництво

багатолярного світо влаштування, а не домінування у міжнародній політиці

окремих країн.

Індії належить ряд вадливих ініціатив, спрямованих на стабілізацію

стану в світі, розв’язання проблем роззброєння. Найбільш важливою з них є

План дій (1988р.) з установи вільного від ядерної зброї і ненасильницького

мирного устрою до 2010р.

В основу зовнішньополітичного курсу лягла концепція мирного

співіснування, що отримала відомість як «панча шила» - п’ять принципів:

1. Повага територіальної цілісності і суверенітету;

2. Взаємний ненапад;

3. Невтручання у внутрішні справи одне одного;

4. Рівність;

5. Взаємна вигідність.

Економічна політика спрямована перш за все на послаблення

адміністративного регулювання і стимулювання ринкових механізмів

господарювання. Найважливіші її пріоритети:

Створення і розвиток нового високотехнологічного виробництва.

Більш широке залучення в світові і регіональні господарські зв’язки.

Вирішення гострих соціальних проблем на основі всієї економічної

діяльності.

V. Закріплення нового матеріалу.

1.Робота з контурними картами.

Page 6: пмоначина

У контурних картах нанесіть кордон Індії та її сусідів. Підпишіть Країни-

сусіди зі столицями. Позначте центри основних галузей господарства.

2. Гра «Про що йдеться?»

З яких міст складається столиця Індії? (Делі і Нью-Делі)

Назва індійської долини мрій? (Болівуд)

Свячена річка Індії? (Ганг)

Гімнастика індійців? (Йога)

Місто – центр кіноіндустрії? (Мумбай)

Фігура в шахах, радник короля? (Ферзь)

Офіційна мова? (Хінді)

Свячена тварина? (Корова)

В якому місті знаходиться найвідоміший мавзолей? (Тадж-Махал

у Агрі)

VI. Підсумок уроку.

1. Підсумкова бесіда.

Чи відчули ви себе сьогодні, хоч частково, індійцем?

Чому саме?

Що вам сьогодні сподобалось, запам’яталось?

Де можуть знадобитись знання, набуті сьогодні на уроці?

2. Оцінювання.

VII. Домашнє завдання.

1. Вивчити матеріал підручника з теми Індія.

2. Виконати в зошиті письмове завдання: скласти діаграму Венна.

Україна Індія

3. Скласти візитну картку для Індії.

Page 7: пмоначина