7 - Дневна Подготовка Својства На Фнкции Со Помош На...

2
Sredno op{tinsko u~ili{te " Metodi Mitevski - Brico" - Del~evo Предмет : Математика Тип на часот : Вежбање и утврдување НАСТАВНА ЕДИНИЦА. АКТИВНОСТ Подготовка за писмената работа Наставна тема : Низи од реални броеви. Функции и гранични вредности на функции Датум : 20.03.2013 22.03.2013 Цели на часот : одредува екстремни вредности на функција со помош на изводи; одредува превојни точки со помош на изводи; ооставува таблица за текот на дадената функција; испитува тек и црта график на дадена функција со примена на изводи. Задачи : да се развиваат способностите на анализа, евалвација и синтеза на научените и добиените информации Да се развива способност за воопштување врз основа на неколку конкретни примери Решавање на задачи како основен предуслов за развивање на логичкото мислење Користење на формули при решавањето на задачи Постапност, стрпливост и упорност во решавањето на задачите Да се развива логичкото мислење и расудување Наставни форми и методи : 1)Индивидуален пристап 2)Работа во парови 3)работа во групи 4)Врсничка едукација 5)Работа во парови на компјутер 6)Индивидуална работа на компјутер Наставни средства : Се користи учебник, задачи подготвени на наставни ливчиња, табла, креда, листови хартија, цртежи, графоскоп, фолии, компјутер. Методи на оценување : 1)Наставни ливчиња за проверка

Upload: rozemath

Post on 25-Dec-2015

28 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Svojstva na funkcii

TRANSCRIPT

Page 1: 7 - Дневна Подготовка Својства На Фнкции Со Помош На Изводи

Sredno op{tinsko u~ili{te " Metodi Mitevski - Brico" - Del~evo

Предмет : Математика

Тип на часот : Вежбањеи утврдување

НАСТАВНА ЕДИНИЦА. АКТИВНОСТ Подготовка за писмената работа

Наставна тема : . Низи од реални броеви Функциии гранични вредности нафункции

Датум : 20.03.2013 22.03.2013

Цели на часот :

; одредува екстремни вредности на функција со помош на изводи ; одредува превојни точки со помош на изводи ; ооставува таблица за текот на дадената функција .испитува тек и црта график на дадена функција со примена на изводи

Задачи : да се развиваат способностите на анализа, евалвација и синтеза на научените и добиените информации

Да се развива способност за воопштување врз основа на неколку конкретни примери

Решавање на задачи како основен предуслов за развивање на логичкото мислење

Користење на формули при решавањето на задачи Постапност, стрпливост и упорност во решавањето на задачите Да се развива логичкото мислење и расудување

Наставни форми иметоди : 1) Индивидуален пристап2) Работа во парови3) работа во групи4) Врсничка едукација5) Работа во парови на компјутер6) Индивидуална работа на компјутер

Наставни средства : Се користи учебник, задачи подготвени на наставни ливчиња, табла, креда, листови хартија, цртежи, графоскоп, фолии, компјутер.

Методи на оценување : 1) Наставни ливчиња за проверка2) Описно пратење на напредувањето на учениците3) Прилагодени тестови за проверка4) Интерактивни квизови5) Давање на бројчана оцена6) Проверка на усвоените знаења во редовната настава

Page 2: 7 - Дневна Подготовка Својства На Фнкции Со Помош На Изводи

Sredno op{tinsko u~ili{te " Metodi Mitevski - Brico" - Del~evo

Тек на часот

. Да се испита текот и да се нацрта графикот на функцијата

: А : Б

2. : А Да се напише равенка на тангента на кривата во точката со апсциса. : Б Да се напише равенка на тангента на кривата која е нормална на правата

.3. Да се пресмета приближно

Предметен наставникРоза Стаменковска