a modul kódja: - gov.hu · web view(forrás: padányi viktor) a szita és a dob a sámán...

47
HVH_KGA_11_1 A MODUL CÍME Népi táncos játékok II. - Bújj, bújj zöldág 1

Upload: others

Post on 13-Mar-2021

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

HVH_KGA_11_1

A MODUL CÍME

Népi táncos játékok II. - Bújj, bújj zöldág

A modul felhasználási területe: 2. évfolyam Hódmezővásárhelyi Klauzál Gábor Általános Iskola

1

Page 2: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

MODULTÉRKÉP

A modul kiemelt és általános céljai:A kisiskolás korú gyermekekkel megismertetni a népi hagyományokat, népi játékokat, beépíteni azokat mindennapjaikba. Felszabadult szereplés biztosítása a rendezvény által. Tolerancia, együttműködés, szociális érzékenyítés a régi értékek megőrzése érdekében.

Tartalmi fókusz: Iskolai szabadidő (tanórán kívüli időszak) felhasználáshoz-eltöltéshez köthető modulok, 2. osztályos tanulók részére, tanórán kívüli foglalkozás keretében.A 4. Részmodulban városi szervezésű Népi Játékok Találkozója című rendezvény keretében valósítható meg a program.

Fejlesztési fókuszok: verbális-nyelvi, térbeli-vizuális, logikai

- Hagyomány ápolása

- Figyelem, emlékezet, memóriafejlesztés

- Együttműködés, beszédkészség, éneklési készség, szereplési készség fejlesztése

- Képzelőerő, tolerancia, szociális kompetenciák

- Döntésképesség, ok-okozati kapcsolatok felismerése, összefüggések felismerése

- Kifejező kommunikáció, előadásmód, helyzetfelismerés, improvizáció, gyors helyzetfelismerés, beleélő képesség, koncentrációs képesség,

kudarctűrő képesség fejlesztése

- Érdeklődés, kíváncsiság felkeltése, fenntartása, koncentráció, adott szerepekbe való belehelyezkedés, pozitív énkép alakítása

- Helyzetfelismerés, szabálykövetés

- Társas kapcsolatok építése, együttműködés a gyakorlatban, térbeli tájékozódás fejlesztése, céltartás fejlesztése

2

Page 3: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

- Szövegértés fejlesztése, kreativitás

- Kompromisszumkészség fejlesztése

- Hallásfejlesztés, ritmuskészség fejlesztése

- Koordinációs képesség, nagymozgások fejlesztése, helyes mozgáskultúra fejlesztése

- Egymás segítése, bizalom

- Közös élmények biztosítása

A modul kapcsolódik a következő modulokhoz

Téma: Népi táncos játékok I., III., IV.Évfolyam: 1., 3., 4.

A megvalósításához szükséges szakmai kompetenciák

Tanítói végzettség, a téma iránti érzékenység

1. Részmodul címe: Tavaszi ünnepkör

2. Részmodul címe: Tavaszi dalok és játékok

3. Részmodul címe: Bújj, bújj zöldág - játékfűzés

4. Részmodul címe: Népi Játékok Találkozója

Célok

Jó hangulat teremtése a bevezető

játékokkal egymás elfogadásával.

A tanulók képesek legyenek az

adott szöveg megértésére, a hozzá

kapcsolódó játékos feladatok

megoldására egyénileg, párban és

Célok

A gyerekek képesek legyenek

koreográfiához szükséges dalok

elsajátítására. A dalokhoz tartozó

játékok megjelenítésére.

Célok

A tanult dalokból és játékokból

megkoreografált játékfűzés

megjelenítése.

Célok

A koreográfia bemutatása a szülők,

nagyközönség előtt a város „nagy

színpadán”.

3

Page 4: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

csoportban.

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- szabálykövetés- empátia- fegyelem

Anyanyelvi kompetenciák.- beszédértés- szövegértés- figyelem

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- szabálykövetés- empátia

Anyanyelvi kompetenciák.

- beszédértés- szövegértés

Matematikai kompetenciák:- ritmus- szabályok felismerése- ismétlés

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- szabálykövetés- empátia

Anyanyelvi kompetenciák.- beszédértés- szövegértés

Matematikai kompetenciák:- ritmus- szabályok felismerése- ismétlés

A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:

Szociális kompetenciák:- türelem- alkalmazkodó képesség- feszültség kezelésének a

képessége- szabálykövetés

Tartalmi egységek bemutatása1. Találós kérdés2. Ablak3. Szólánc4. Tavaszi népszokások

röviden

Tartalmi egységek bemutatása1. Bújj, bújj zöldág…2. Eressz által, eressz által…3. Án-tán titom…4. Elvesztettem

zsebkendőmet…

Tartalmi egységek bemutatása1. Bújj, bújj zöldág…2. Eressz által, eressz által…3. Án-tán titom…4. Elvesztettem zsebkendőmet…

Tartalmi egységek bemutatásaA fellépő csoportok játékfűzései

4

Page 5: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

5. Hangulati levezetés6. Értékelés

5. Cibri, cibri gömböstő6. Borsót főztem7. Értékelés

5. Cibri, cibri gömböstő6. Borsót főztem című játékok játékfűzése

Részmodul időkerete1*60 perc

Részmodul időkerete7*60 perc

Részmodul időkerete6*60 perc

Részmodul időkereteA fellépő csoportok számától

függ

A 3 részmodul összóraszáma: 14*60 perc

5

Page 6: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

MODULLEÍRÁS

1. Részmodul: Tavaszi ünnepkör (1*60 perc)

A részmodulban játékos feladatok során megismerkednek a tanulók a tavaszi ünnepkör

ünnepeivel, jeles napjaival.

1) Találós kérdés 5’

Tanári instrukciók:

Hallgassátok meg a találós kérdések szövegét egyenként, majd írjátok le egy kis papírra

szerintetek mi a megfejtése. Ha mindenki kész, megbeszélik a megfejtést és a találós kérdések

szövegének összefüggését a tavasszal.

A találós kérdés szövege:

Amikor a világ éled,

kizöldülnek mezők, rétek.

Bimbó nyílik, rügy kipattan,

hancúroznak a szabadban. Mi az? (tavasz)

Nem fúj már és nem havaz,

Itt van, itt van a ...(tavasz)

Havat olvaszt, vizet ont,

fényt áraszt és lombot bont.

Mi az? (tavasz)

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Felolvasás, magyarázat, bemutatás, vita, megbeszélés, tevékenykedtetés

Eszközök: (helyszín)

A tanterem olyan helyén végeztessük a feladatot, ahol a tanulók kényelmesen elférnek körben

vagy szétszórt alakzatban.

6

Page 7: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

2) Ablak 10’

Tanári instrukciók:

Rendeződjetek 4 fős csoportokba és töltsétek ki az „ablak” üres részeit! Gyűjtsetek össze

minél több szót, ami eszetekbe jut a tavaszról!

A kitöltött „ablakok” megbeszélése a feladatmegoldás után.

Munkaforma:

Csoportmunka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Felolvasás, magyarázat, bemutatás, vita, megbeszélés, tevékenykedtetés

Eszközök:

Csomagolópapír, filc, „ablak” (1. számú melléklet)

3) Szólánc 5’

Tanári instrukciók:

A tanulók körben ülnek. A tanító az első tanulóval mondasson egy szót a tavasszal

kapcsolatosan! A következő tanuló ismételje meg az előtte elhangzott szót, majd egy új szóval

egészítse ki azt! A harmadik tanuló csak a második tanuló által elmondott szót ismétli meg,

majd ő is mond egyet. Így folytatódik a kör végéig, ahol az utolsó tanuló által mondott szót az

első tanuló ismétli meg hozzákapcsolva a saját szavát.

Pl.: tavasz, tavasz-szép, szép-pillangó…

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Tevékenykedtetés, szóbeli kifejezés

Eszközök:

Szőnyeg, ahol a tanulók kényelmesen elhelyezkednek

7

Page 8: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

4) Tavaszi népszokások röviden 35’

A gyerekek még nem ismerik részletesen a tavaszi ünnepkör szokásait. A feladattal az a cél,

hogy emlékeikből előhívják a már meglévő tudásukat, majd azokat társaik segítségével

rendszerezzék.

Tanári instrukciók:

Keresd meg az alábbi ünnepekhez tartozó kifejezéseket, szavakat, mondatokat! Rendezd

azokat hónapok szerint!

MÁRCIUS

Gergely járás

Iskolás gyerekek köszöntő játéka.

Adománygyűjtés.

„Szent Gergely doktornak,

Híres tanítónknak

Az ő napján.”

Sándor, József, Benedek

Ők hozzák a meleget.

ÁPRILIS

Szent György napja

Az állatok első kihajtásának legfontosabb időpontja.

Az igazi tavasz kezdete.

Nagyböjt

Húsvéti előkészület ideje.

Tilos volt a lakodalom, bál.

Általában halat, kenyeret, száraz növényi eledeleket ettek.

Virágvasárnap

A kiszehajtás, villőzés napja, mely jellegzetes leányszokás.

Szalmabábú elégetése.

8

Page 9: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Húsvét

Véget ért a nagyböjt.

A víz, tisztító szerepének erejébe vetett hit a locsolkodás alapja.

Piros tojás, hímes tojás.

Kútból húzott vízzel öntötték le a leányokat.

Fehérvasárnap

A komatálat küldők egymást testvérré fogadták.

„Komatálat hoztam, meg is aranyoztam.”

MÁJUS

Május 1.

Májusfa készítése a legények feladata volt.

Játékok, versenyek, kitáncolták a májusfát.

Szervác, Pongrác, Bonifác

Fagyosszentek.

Pünkösd

A leányok ezen a napon énekelve, táncolva jártak házról házra.

Zöldágjárás

Pünkösdi szokás.

Énekelve és zöld ágból kaput tartva kézfogással járják végig a falu utcáit.

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Felolvasás, magyarázat, bemutatás, vita, megbeszélés, tevékenykedtetés

Eszközök:

Tábla, gyurmaragasztó, szókártyák (2. számú melléklet)

9

Page 10: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

5) Hangulati levezetés 5’

Tanári instrukciók:

Helyezkedjetek el kényelmesen és hallgassátok meg a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt,

majd nézzétek meg az alábbi felvételt, mely tavaszi játékfűzést elevenítenek fel.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Magyarázat

Eszközök:

Projektor, számítógép, internetkapcsolat

http://www.youtube.com/watch?v=dCB66y5haBU

http://www.youtube.com/watch?v=smSxWPqzc3o

http://www.youtube.com/watch?

v=0949hsTJsEI&list=PLje5KHePFNEach60CiNcHPS7slhjIx6Sf

6) Értékelés

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy értékeljék érzéseiket az alábbi módon!

Ha jól érezték magukat az előző feladatokban, akkor nyújtózkodjanak a magasba, ha

közepesen érezték magukat, guggoljanak le, amennyiben nem érezték jól magukat, hasaljanak

le! Választásukat egy-egy rövid mondattal indokolják is!

Munkaforma:

Egyéni munka

Módszerek:

Értékelés, szóbeli megnyilatkozás

2. Részmodul: Tavaszi dalok és játékok (7*60 perc)

10

Page 11: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

A részmodulban olyan dalokat és a hozzá tartozó játékokat tanulnak meg a gyerekek, melyek

a 3. részmodulban lévő koreográfia elsajátításához szükségesek.

1) Bújj, bújj zöldág 120’

1A) Daltanítás

Tanári instrukciók:

Helyezkedjetek el kényelmesen és hallgassátok meg az előadásomban a Bújj, bújj zöldág

kezdetű dalt! Figyeljétek a szövegét. Keressetek kapcsolatot a tavasszal, a tavaszi

népszokásokkal!

Válaszoljatok az alábbi kérdésekre az előzőekben tanultak alapján!

- Milyen szavakat találtatok a tavasszal kapcsolatban? (zöld ág, kapu)

- Szerintetek mit jelképezhet az arany kapu?

- Mi lehet a vár?

- Miért visszafelé íródtak a napok a dalban?

- Mit jelképezhet a szita, és a dob? (3. számú melléklet)

A daltanítás menete:

1. Tanári bemutatás

2. Tanári bemutatás ritmustapssal kísérve

3. Szöveg mondása ritmizálva soronként, gyerekek visszhangként ismételve

4. Szöveg mondása ritmizálva soronként, gyerekek visszhangként ismételve, egyenletes

mérővel kísérve

5. Dallam dúdolása, gyerekek visszhangként ismételve

6. Dallam lallázása, gyerekek visszhangként ismételve

7. Dal éneklése szöveggel, soronként ismételve

8. Dal éneklése egyenletes mérővel (járás) kísérve

9. Dal éneklése ritmustapssal kísérve

10. Dal éneklése ritmushangszer kísérettel

11. A csoport egyik fele énekel, a másik fele kísér őket egyenletes

mérővel/ritmustapssal/ritmushangszerrel

12. A dallam első sorát énekeljük, második sornál a ritmus tapsoljuk…

13. A dallam első sorát éneklejük, második sorát némán énekeljük…

Munkaforma:

11

Page 12: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps

Eszközök:

Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (4. számú melléklet)

1B) Az én kapum

Tanári instrukciók:

Készítsétek elő a rajzeszközeiteket és tervezzétek meg a ti saját „tavaszi kaputokat”, melyet a

későbbiekben el is tudunk készíteni a játékhoz!

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

Tervezés, cselekedtetés (rajzolás, festés)

Eszközök:

Csomagolópapír, rajzeszközök

1C) Játsszunk!

Tanári instrukciók:

Álljatok fel, alkossatok láncot kézfogással, a dalhoz tartozó játék megtanulásához.

A játék menete:

Kiválasztunk két gyereket, akik egymással szemben megállnak középen, a kezükkel pedig

kaput formálnak. A többi gyerek felsorakozik egy oszlopba, egymás mögött, kézfogással. A

sorban állók elkezdik énekelni a “Bújj-bújj zöld ág” című dalt, közben pedig átbújnak a kapu

alatt. (A sor haladhat körbe-körbe, vagy akár a másik oldalra is átkanyarodhat.) Amikor a

dalnak vége, a “két kapu” leengedi a kezét. Néhányan kint maradnak. Az első két kint maradó

lesz majd az új kapu, a korábbi kapuk pedig visszaállhatnak a sorba.

12

Page 13: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, kapuzás, játék

Eszközök:

Zöldág (tornabot)

2) Eressz által, eressz által 60’

2A) Daltanítás

1. Ráhangolódás

Tanári instrukciók:

Tapsoljuk/kopogjuk/hümmögjük el emlékezetből a Bújj, bújj zöldág kezdetű előző

alkalommal tanult dalunk ritmusát.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, ritmustaps, játék

2. Mi változott?

Tanári instrukciók:

Nézzétek jól meg a dallam ritmusképét! Figyelj, mert változtatni fogok rajta! Mi változott

meg?

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, ritmustaps, játék

Eszközök:

13

Page 14: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Ritmuskép szétdarabolva (4. számú melléklet)

3. Daltanítás

Ez a dal, a Bújj, bújj zöldág kezdetű dal „folytatása”.

Tanári instrukciók:

Hallgassátok meg az Eressz által, eressz által kezdetű dalt! Figyeljétek meg, miben hasonlít az

előző órán tanult dalhoz!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps

Daltanítás menete: 1A pont

Eszközök:

Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (5. számú melléklet)

2B) Játsszunk!

Tanári instrukciók:

Alkossatok két sort egymással szemben és megtanuljuk a dalhoz tartozó játékot!

A játék menete:

A kapuzós játékoknak nagyon sok formája ismeretes, melyet mindkét dallamra játszhatunk,

alakíthatunk. Az új dalunk 2 sorát párbeszéd jelleggel is játszhatjuk, majd a Bújj, bújj

zöldágra indul a kapuzós játék.

Kapuzás formái lehetnek:

1. 2 gyermek kaput tart szemben a sorral, majd a sor kézfogással átvonul a kapu alatt. A

végén csatlakoznak hozzájuk a kaput tartók gyerekek is és kört alkotnak.

2. Oszlopsorban kézfogással az elöl lévő két pár kifordul és kaput tart, majd a már tartott

kapu alatt átbújó következő páros is kaput tart és így tovább, még fel nem épül egy

14

Page 15: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

hosszú kapusor. Majd a hátul álló páros, leereszti a kaput és a kapusoron átbújva

folyamatosan páronként lebontják azt és kört alakítanak.

3. Félkörben állunk kézfogással. A sort vezető gyermek a dallamra elindul és egy

tetszőleges párosra rámutat, akik kaput tartanak, majd azon a lánc átbújik, majd a

kaput tartó gyermek is kifordul és visszarendeződik a körbe.

4. Egymással szemben áll a két sor. Az egyik sor készfogással kaput tart, még a másik

sor átbújik a kapuk között. Az átbújás pillanatában kezüket ők is felemelik és kaput

tartanak. A második sor eközben leengedi a kezét és most ők bújnak át a kapuk alatt.

5. Egymással szemben áll a két sor. Az egyik sor kaput tart, még a másik sor bal

menetirányba fordulva kézfogással elindul a másik sor felé és hullámvonalban átbújik

a kapuk alatt, majd visszaáll a helyére és ott kaput tart, hogy társaik is át tudjanak

bújni.

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, kapuzás, játék

3) Án-tán titiom 60’

3A) Daltanítás

1. Ráhangolódás- Szökdeljünk!

Tanári instrukciók:

Helyezkedjetek el szétszórtan, és ha a zene megszólal, a zene ritmusára kezdjetek el

szökdelni. Ha a zene megáll, dermedjetek mozdulatlanná! Még mozdulatlanok vagytok,

elárulom a következő mozgásformát!

- páros lábon szökdelés

- jobb lábon szökdelés

- bal lábon szökdelés

- oldalazó szökdelés

- indián szökdelés

- sasszé szökdelés

Munkaforma:

15

Page 16: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, szökdelés, zenehallgatás, játék

Eszközök:

Magnó, CD lemez

2. Daltanítás

Tanári instrukciók:

A kapuzós játékok után, egy páros szökdelő dallamával és szövegével szeretnélek

megismertetni benneteket. Hallgassátok meg a dalt!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps

Daltanítás menete: 1A pont

Eszközök:

Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (6. számú melléklet)

3B) Játsszunk!

Tanári instrukciók:

A dallamhoz tartozó játékhoz, meg kell tanulnunk a szökdelés motívumát! Álljatok be egymás

után és figyeljétek meg az általam bemutatott mozgásformát, majd egyenként próbáljátok meg

utánozni!

Álljatok párba, keresztkézfogással párosan szökdelve, tetszőleges irányban haladva is

hajtsátok végre a mozdulatsort!

A játék menete:

A gyerekek párban, elöl kereszt kézfogással tetszőleges irányban/körben/vonalban szökdelnek

a dallamra, a „hopp” szóra, megfordulnak/leguggolnak és folytatják az új dallammal a játékot.

16

Page 17: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Munkaforma:

Egyéni munka, páros munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék, szökdelés, értékelés

Eszközök:

Szökdelés leírása (7. számú melléklet)

4) Elvesztettem zsebkendőmet 60’

4A) Daltanítás

1. Ráhangolódás - Barchoba

Tanári instrukciók:

Mire gondoltam? Tegyetek fel kérdéseket!

Megfejtés: zsebkendő

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Kérdés, felelet, vita, játék

2. Hol a cím?

Tanári instrukciók:

A megtanulandó dal címéből elvesztek a betűk. Segítsetek megkeresni azokat!

Munkaforma:

Csoportmunka

Módszerek:

Kiegészítés, játék

Eszközök:

17

Page 18: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Dal hiányos címe (8. számú melléklet), ceruza

3. Daltanítás

Tanári instrukciók:

Miután sikeresen megfejtettük a dal címét, hallgassátok meg!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, közös éneklés, ritmustaps

Daltanítás menete: 1.A pont

Eszközök:

Ritmushangszerek, dal kottája és szövege (9. számú melléklet)

4B) Játsszunk!

Tanári instrukciók:

Álljatok körbe, kiszámolóval kiszámoljuk azt a társatokat, aki a zsebkendőt a kezében tartja

az első játékban!

Kiszámoló:

Ipiapacs kikelet,

bújócskáznak a rügyek.

– Nem találsz meg, ágba bújtam,

egész telet átaludtam.

Ipiapacs, egy, két, három,

jövök, csak a tavaszt várom!

A játék menete:

A kör halad jobbra, egy játékos a körön kívül zsebkendővel a kezében halad balra. Énekelnek.

Amikor végére ért a dal, a külső ember valaki mögött leejti a zsebkendőt, majd elkezd

szaladni körbe, a másik felkapja a kendőt, és szalad utána. Két kör után, aki előbb ér az üres

helyre (addig a kör áll), az beáll a körbe, a másik pedig folytatja a zsebkendővel a kezében az

új dallamra a játékot.

18

Page 19: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Változat: A kör halad bal menteirányba, a körben lévő gyermek kezében a zsebkendővel

jobbra halad. Amikor a dallam a „csókot adok érte” részhez jut, megáll a kör, megáll a bent

lévő gyermek is és akivel szemben áll, azzal körbe fordul úgy, hogy a zsebkendőt a magasban

tartva nyújtott karral tenyereiket összeillesztve forognak a dallam végéig/mindenki párt

választ magának és úgy forognak körbe.

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék

Eszközök:

Zsebkendő

5) Cibri, cibri gömböstő 60’

5A) Daltanítás

1. Ráhangolódás - Ellenritmus

Tanári instrukciók:

Üljetek le törökülésbe és az én általam tapsolt ritmusnak, ti az ellenritmusát tapsoljátok!

Munkaforma:

Egyéni munka, frontális osztálymunka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, ritmustaps, játék

Eszközök:

Játékleírás (10. számú melléklet)

2. Daltanítás

Tanári instrukciók:

19

Page 20: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Üljetek kényelmesen és figyeljétek meg az új dal szövegét! Jegyezzétek meg a számotokra

ismeretlen kifejezéseket!

Magyarázat:

- „szebb az én tányérom, mint a te tányérod, mert minden nap mosom”: itt nem a

tányérra utalnak a dalszöveg írók, hanem a szoknyákra/alsószoknyákra.

-Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Játék, éneklés, magyarázat

Daltanítás menete: 1A pont

Eszközök:

Dal kottája és szövege (11. számú melléklet)

5B) Játsszunk!

Tanári instrukciók:

Álljatok párokba és a dallam alatt a sergőt táncoljátok.

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék

Eszközök:

Sergő leírása (12. számú melléklet)

6) Borsót főztem 60’

6A) Daltanítás

1. Ráhangolódás - Csengőszó

Tanári instrukciók:

20

Page 21: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Alakítsatok kört és üljetek le törökülésbe! Csukjátok be a szemeteket és hallgassátok a

csengőszót!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka, egyéni munka

Módszerek:

Játék, magyarázat

Eszközök:

Triangulum, játékleírás (13. számú melléklet)

2. Daltanítás

Tanári instrukciók:

Hallgassátok meg az új dalunkat!

Munkaforma:

Frontális osztálymunka

Módszerek:

Játék, éneklés, magyarázat

Daltanítás menete: 1.A pont

Eszközök:

Dal kottája és szövege (14. számú melléklet)

6B) Játsszunk!

Tanári instrukciók:

Álljatok párokba és a dallam alatt a páros szökdelőt táncoljátok!

Munkaforma:

Páros munka

Módszerek:

21

Page 22: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, játék

Eszközök:

Páros szökdelő leírása (7. számú melléklet)

7. Értékelés

Tanári instrukciók:

Kérje meg tanulóit, hogy értékeljék a foglalkozást aszerint, hogy hogyan érezték magukat!

Mutassanak a magasba a kezükön annyit, amennyire értékelik! Legjobbra értékeli: 10-et

mutat, legkevésbé tetszett: 1-et mutat. Természetesen a közbeeső számok is szerepelnek.

Munkaforma:

Egyéni munka

Módszerek:

Értékelés

3. Részmodul: Bújj, bújj zöldág – játékfűzés 360’

Ebben a részmodulban az előzőekben megtanult játékokat fűzzük csokorrá. Látványos,

szórakoztató játékfűzésként.

A játékfűzés menete

1. Bújj, bújj zöldág

A Bújj, bújj zöldág dallamára a gyerekek a színpad bal hátsó bejáratától indulva a már a

színpad közepén álló kaput tartó társaik felé indulva átbújnak a kapuk alatt, majd átbújás után

páronként ők is kaput tartanak. Ha minden páros felépítette a kaput, akkor az utolsó páros újra

átbújva a kapusoron kézfogással kört alakít, majd két sort alkotnak egymással szemben.

A dallamot annyiszor énekeljük el, ahányszor szükséges.

2. Eressz által, eressz által

A bal oldali sor énekli a dal első sorát, közben 4 lépést tesz előre, majd 4 lépést hátra. A jobb

oldali sor válaszol a dallam második sorával és ők is a lépőt táncolják. A dallam utolsó két

22

Page 23: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

sorára a jobb oldali sor kaput tart, még a bal oldali sor elengedi a kézfogást és egyenletes

lépővel elindul feléjük, a kapun átbújva jobbra megkerüli társát és visszasétál a helyére.

A második dallamra megismétlik a játékot, szerepcserével.

3. Án-tán titiom

A bal oldali sor negyedet fordul balra, a jobb oldali sor negyedet fordul jobbra közben párt

alkotva és a dallam alatt jobbra illetve balra indulva elöl kereszt kézfogással páros szökdelőt

táncolnak. A dallam utolsó szavára „hopp” menetirányt változtatnak, és újra táncolják a

szökdelőt.

A harmadik dallamra kört alkotnak.

4. Elvesztettem zsebkendőmet

A körből kiáll egy gyermek, majd az Ipiapacs kikelet című kiszámolóval, zsebkendővel a

kezében kiszámolja azt a gyermeket aki a dallam alatt körbejár, majd átadja neki a

zsebkendőt. A kiszámoló szövegét mindeni mondja. A dallamra a kör balra jár, a kiszámolt

gyermek jobbra indul el. A dallam végén a kör és gyermek is megáll, majd akivel szemben

áll, azzal a zsebkendőt tartó jobb kezével társa kezét megfogva és felemelve forgót táncolnak

a dal utolsó sorára, a többiek egyenletes mérőt tapsolnak közben.

A második dallamra ismétlik azonos módon a játékot.

A harmadik dallamra párokat alkotnak a jobbra mellettük lévő gyermekkel, és minden ki

táncolja a páros forgót a dallam utolsó két sorára.

5. Cibri, cibri gömböstő

A meglévő párok elöl kereszt kézfogással, egymással szemben helyezkednek el és a páros

sergést táncolják. A dallam végén leguggolnak.

A második dallamra ismétlik a játékot.

6. Borsót főztem

A párok az elöl kereszt kézfogást megtartva bal menetirányba fordulva szökdelőt táncolva

kivonulnak a színpadról.

23

Page 24: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

4. Részmodul: Népi Játékok Találkozója

Ebben a részmodulban a tanult játékfűzéseket mutatják be a gyerekek városi/iskolai

rendezvény keretében a nagyközönség előtt.

Szervezési feladatok:

1. Helyszín felkeresése

2. Időpont egyeztetés

3. Felhívás elkészítése a város többi iskolájába

4. Visszajelzések összegyűjtése

5. Meghívó elkészítése

6. Folyamatos egyeztetés a résztvevőkkel

7. Főpróba megszervezése

8. Forgatókönyv elkészítése, feladatok kiosztása, ajándékok elkészítése

9. Előadás

A műsor végén a fellépő gyerekek apró jutalmat kapnak a szép teljesítményükért.

24

Page 25: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

A modul megvalósításához szükséges eszközök/megoldások:

Becsült költségekUtazás, szervezés, partnerek bevonása stb.Népi Játékok Találkozójához a város iskoláinak bevonásaTárgyi eszközöktriangulum, tornabot, projektor, számítógépAnyagigénycsomagolópapír, fénymásolópapír, ceruza, meghívók

5000.-

Egyéb, speciális igényKapcsolat más intézménnyel.Népi Játékok Találkozójához színházterem

25

Page 26: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

MELLÉKLETEK

1. számú melléklet

26

TAVASZ

Page 27: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

2. számú melléklet

Szókártyák párosításhoz

MÁRCIUSGergely járás Iskolás gyerekek köszöntő

játéka.

Adománygyűjtés.„Szent Gergely doktornak,Híres tanítónknakAz ő napján.”

Sándor, József, Benedek Ők hozzák a meleget.

ÁPRILISSzent György napja Az állatok első kihajtásának

legfontosabb időpontja.

Az igazi tavasz kezdete.

Nagyböjt Húsvéti előkészület ideje.

Tilos volt a lakodalom, bál.

Általában halat, kenyeret, száraz

növényi eledeleket ettek.

Virágvasárnap A kiszehajtás, villőzés napja,

mely jellegzetes leányszokás.

Szalmabábú elégetése.

Húsvét Véget ért a nagyböjt.

A víz, tisztító szerepének erejébe

vetett hit a locsolkodás alapja.

Piros tojás, hímes tojás.

Kútból húzott vízzel öntötték le

a leányokat.

27

Page 28: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Fehérvasárnap A komatálat küldők egymást

testvérré fogadták.

„Komatálat hoztam, meg is

aranyoztam.”

MÁJUSMájus 1. Májusfa készítése a legények

feladata volt.

Játékok, versenyek, kitáncolták a

májusfát.

Szervác, Pongrác,

Bonifác

Fagyosszentek.

Pünkösd A leányok ezen a napon

énekelve, táncolva jártak házról

házra.

Zöldágjárás Pünkösdi szokás.

Énekelve és zöld ágból kaput

tartva kézfogással járják végig a

falu utcáit.

28

Page 29: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

3. számú melléklet

Magyarázat a dalhoz

Például a „szita-szita péntek, szerelem csütörtök, dob szerda…” elsődleges jelentésében ma

már értelmetlennek tűnő gyermekjáték-mondókája - valaha szerelmi varázslásra szolgálhatott.

Mégpedig úgy, hogy akkor még az elsődleges jelentést is pontosan értették, hiszen az a

péntekenként fürdő-szitával mosakodó leány szerelmének dobszóval kihirdetett beteljesülése

lehetett. (Forrás: Padányi Viktor)

A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus

motívum a visszafelé számolás (péntek, csütörtök, szerda).

4. számú melléklet

Bújj, bújj zöldág című dal szövege és kottája

Bújj,bújj,zöld ág, zöld levelecske...

Nyitva van az aranykapu, csak bújjatok rajta.

Nyisd ki rózsám kapudat, kapudat,

Hadd kerüljem váradat, váradat,

Szita,szita péntek, szerelem csütörtök,

Dob szerda.

5. számú melléklet

29

Page 30: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Eressz által, eressz által című dal szövege és kottája

Eressz által, eressz által, te hidasi mester,

Nem eresztlek, nem eresztelek, te hidasi mester,

Bújj, bújj zöldág, zöld levelecske,

Nyitva van az aranykapu, csak bújjatok rajta.

6. számú melléklet

Án-tán titiom című dal szövege és kottája

Án-tán titom, bokros liliom,

Akár erre, akár arra, heje huja hopp.

30

Page 31: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

7. számú melléklet

Szökdelés leírása

Jobb lábbal előre lépünk, + jobb lábbal előre ugrunk +bal lábbal előre lépünk+bal lábbal előre

ugrunk. Azonos ismétlés. Minden mozdulatot negyed ütemértékig hajtunk végre.

8. számú melléklet

Hiányos cím

E_ _esz _et_em zse_ke_dő_et…

9. számú melléklet

Elvesztettem zsebkendőmet című dal szövege és kottája

Elvesztettem zsebkendőmet, szidott anyám érte,

annak, aki megtalálja, csókot adok érte.

Szabad péntek, szabad szombat, szabad szappanozni,

szabad az én galambomnak egy pár csókot adni.

31

Page 32: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

10. számú melléklet

Ellenritmus - játékleírás

A játék elején megbeszéljük melyik ritmusnak melyik az ellenritmusa.TÁ - TI-TITÁÁ - SZÜNETTapsolunk egy ritmust, a gyerekeknek, ennek az ellenritmusát kell visszatapsolniuk.Pl . TÁ TÁ TI-TI TÁ - tanárTI-TI TI-TI TÁ TI-TI – gyerekek

11. számú melléklet

Cibri, cibri gömböstő című dal szövege és kottája

Cibri, cibri gömböstő, tányér rózsa szakasztó,

Szebb az én tányérom, mint a te tányérod,

Mert minden nap mosom.

12. számú melléklet

Sergő leírása

Egymással szemben állnak a gyerekek, kereszt kézfogással. A dallam ritmusára, kezüket

megfeszítve, kissé hátradőlve lábukkal oldalra szökdelve forognak körbe.

32

Page 33: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

13. számú melléklet

Csengőszó - játékleírás

Kört alakítunk, majd mindenki leül törökülésbe. Egy gyerek lesz a triangulumos. A többiek

becsukják a szemüket. A triangulumos elindul, s valaki feje fölött megszólaltatja a hangszert.

Ha az a valaki meghallja a hangot, kinyithatja a szemét. Ha tényleg az ő feje fölött szólt a

hangszer, akkor helyet cserélnek, ha nem akkor tovább megy a triangulumos egy másik

gyerekhez.

14. számú melléklet

Borsót főztem című dal szövege és kottája

Borsót főztem, jól megsóztam,

Meg is paprikáztam, ábele, bábele, fuss!

33

Page 34: A modul kódja: - gov.hu · Web view(Forrás: Padányi Viktor) A szita és a dob a sámán eszközei voltak, ennek a nyomát őrzi a gyerekdal. A másik archaikus motívum a visszafelé

Szakirodalom:

Dömötör Tekla: Magyar népszokások Corvina Budapest, 1983

Karcagi Gyuláné: Gyermekjátékok, gyermektáncok az Alsóerdősori iskolában

Budapest, 1998

Lázár Katalin: Népi játékok Planétás Kiadó Budapest, 1997

Ludánszkiné Szabó Éva: Óvodai zenei hagyományápolás-népszokások

Hajdúböszörmény, 1995

Neuwirth Annamária (szerk.): Játék és tánc az iskolában I-IV osztály Játékok,

játékfűzések Néptáncosok Szakmai Háza, 1996

Neuwirth Annamária (szerk.): Játék és tánc az iskolában I-IV osztály

Motívumfűzések Néptáncosok Szakmai Háza, 1996

Szentpál Mária (szerk.): Gyermektáncok Népművelési Propaganda Iroda

Budapest, 1973

Tátrai Zszsanna-Karácsony Molnár Erika: Jeles napok, ünnepi szokások Planétás

Kiadó. 1997

Internetes hivatkozások:

http://www.csaladivilag.hu/cikkek/versikek/tavaszi-talalos-kerdesek/9366/

http://mek.oszk.hu/04600/04691/html/dtmagynepsz0006.html

http://www.youtube.com/watch?v=dCB66y5haBU

http://www.youtube.com/watch?v=smSxWPqzc3o

http://www.youtube.com/watch?

v=0949hsTJsEI&list=PLje5KHePFNEach60CiNcHPS7slhjIx6Sf

http://karahun.hu/ostorteneti-alapvetes/5-fejezet

http://korjatekok.hu/egyeb-jatekok/bujj-bujj-zold-ag

http://www.operencia.com/versek/tavaszi-versek/1083-peter-erika-kibujocska-

kiszamolo-mondoka

http://ujalma.hu/wp-content/uploads/2012/01/jatekgyujtemeny_tanaroknak.pdf

34