a modul kódja: · web viewnem féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. most...
TRANSCRIPT
HVH_KGA_2_1
A MODUL CÍME
Mindenki másképp egyforma II.
1
A modul felhasználási területe: 2. évfolyam Hódmezővásárhelyi Klauzál Gábor Általános Iskola
2
MODULTÉRKÉP
A modul kiemelt és általános céljai: A modul alapvető célkitűzése a másság elfogadása, tolerancia, együttműködés, szociális érzékenyítés a mese feldolgozásának segítségével
Tartalmi fókusz: Szociális kompetenciák fejlesztéshez köthető, 2. osztályos tanulók részére, tanórán kívüli foglalkozás keretében.A 4. Részmodulban az értelmileg akadályozott tanulók közreműködésével valósítjuk meg a programot.
Fejlesztési fókuszok: verbális-nyelvi, térbeli-vizuális- Figyelem, emlékezet, finommotorika, koordinációs képességek
- Együttműködés, kommunikációs készség fejlesztése, beszédkészség
- Tájékozódás síkban, analízis-szintézis, szerialitás
- Logikus gondolkodás
- Képzelőerő, tolerancia, szociális kompetenciák
- Döntésképesség, ok-okozati kapcsolatok felismerése, összefüggések felismerése
- Memóriafejlesztés, egymás gondolatának meghallgatása, saját közlés késleltetése
- Kérdésfeltevés és vitakészség, véleményalkotás, kifejező kommunikáció, helyzetfelismerés, saját vélemény alkotása, beleélő képesség
fejlesztése
- Érdeklődés, kíváncsiság felkeltése, fenntartása, koncentráció, adott szerepekbe való belehelyezkedés, pozitív énkép alakítása
- A megoldás keresése, logikai képesség, matematikai logika fejlesztése, helyzetfelismerés, szabálykövetés
- Társas kapcsolatok építése, együttműködés a gyakorlatban, térbeli tájékozódás fejlesztése, céltartás fejlesztése
- Céltartás fejlesztése, olvasástechnika, szövegértés fejlesztése, kreativitás
3
- Kritikai képesség, kompromisszumkészség, ellenállás a csoportnyomásnak
- Hallásfejlesztés, önmotiválás, ritmuskészség fejlesztése
- Kreativitás, kézügyesség, memóriafejlesztés, vizuális kultúra
- Koordinációs képesség, mozgáskultúra
- Improvizáció, beleélő képesség, előadó képesség, gyors helyzetfelismerés, gondolkodási képesség, koncentrációs képesség, memória,
összehasonlítás, kudarctűrő képesség
- Egyensúlyérzék, iránykövetés, tapintás
- Egymás segítése, bizalom
A modul kapcsolódik a következő modulokhoz
Téma: Mindenki másképp egyforma I-III-IV.Évfolyam: 1., 3., 4.
A megvalósításához szükséges szakmai kompetenciák
Tanítói végzettség, a téma iránti érzékenység
1. Részmodul címe: Sünöcske gyógyít
2. Részmodul címe: Kézzel is ügyesen
3. Részmodul címe: Drámajáték
4. Részmodul címe: EgyMásÉrt nap
Célok
Jó hangulat teremtése a bevezető
játékokkal egymás elfogadásával.
A tanulók képesek legyenek az
adott szöveg megértésére, a hozzá
kapcsolódó játékos feladatok
Célok
A feldolgozott meséhez képesek
legyenek a só-liszt gyurma alakok
elkészítésére.
Célok
Az elkészített só-liszt gyurma
alakokkal képesek legyenek a mese
dramatizált megjelenítésére.
Célok
Másság megtapasztalása,
elfogadása, megértése az értelmileg
akadályozott gyermekekkel a közös
játék során.
4
megoldására egyénileg, párban és
csoportban.
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Szociális kompetenciákAnyanyelvi kompetenciákMatematikai kompetenciákEmpátia
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Szociális kompetenciákMegismerés, befogadásVizuális kommunikációVizuális kultúraEmpátia
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Társas kompetenciákEmpátiaKifejezőkészség
A részmodulban fejlesztendő kompetenciák:
Társas kompetenciákEmpátiaSzociális kompetenciák
Tartalmi egységek bemutatása1. Agytorna2. Artikulációs gyakorlat3. Asszociációs játék4. Te kispajtás hogyan mégy?5. Próbatételek6. Szövegfeldolgozás
- előkészítés célkitűzéssel- találós kérdés- iránygyakorlat- cím vizsgálata (jóslás)- bemutató olvasás- spontán
megnyilatkozások
Tartalmi egységek bemutatásaI.
1. Ráhangolódás mondókával2. Finommotorika fejlesztése3. A mese felelevenítése4. Célkitűzés5. Illusztráció készítése a
meséhez6. Értékelés
II.1. Ráhangolódás
érzékelésfejlesztő játékkal2. Finommotorika fejlesztése3. Célkitűzés4. Só-liszt gyurmából
Tartalmi egységek bemutatása1. Ráhangolódás
utánzójátékkal2. A mese dramatizálása
csoportban3. Előadás osztályon belül4. Értékelés5. Hangulati levezetés
hangjátékkal
Tartalmi egységek bemutatása1. Előzetes feladat
- Segítő tanulók bevonása2. Ismerkedős játék3. Kézműves foglalkozás4. Mókás csapatversenyek5. Aki nem lép egyszerre körút6. Táncház7. Értékelés
5
- a megismert tartalom összevetése a jóslással
- ismeretlen szavak megbeszélése párosítással
- szereplők nevének összeállítása betűiből
- igaz-hamis állítások- a megadott mondatok
időrendbe állítása- válogató olvasás- belehelyezkedés az
egyik szereplő helyzetébe
- füllentős játék- címadás- csali olvasás
7. Hangulati levezetés zenehallgatással
8. Értékelés
mesealakok készítése a meséhez
5. Értékelés
Részmodul időkerete2*60 perc
Részmodul időkerete2*60 perc
Részmodul időkerete1*60 perc
Részmodul időkerete2*60 perc
A modul összóraszáma: 7*60 perc
6
MODULLEÍRÁS
1. Részmodul: Sünöcske gyógyít- mese nagyoknak is (2*60 perc)
A részmodulban játékos ráhangolódás után a tanulók megismerkednek a feldolgozandó
mesével, majd különböző képességek fejlesztését felsorakoztató feladatokkal járják körül. A
mese szövege egymás elfogadásáról szól, tanulságos, elgondolkodtató mind a gyerekek, mind
a tanító számára.
1) Agytorna 6’
Tanári instrukciók:
A tanító ismertesse a feladat menetét!
Agygombok:
Kérje meg tanulóit, kapcsolják be az agygombokat, hogy a szemüket igénybevevő feladatok
ne okozzanak problémát!
Kezüket helyezzétek a köldökükre és erőteljesen dörzsöljétek meg a mellkasuk jobb és bal
oldalát közvetlenül a kulcscsont alatti részen, a szegycsont közelében. Közben tegyenek úgy,
mintha az orruk egy ecset lenne és azzal pillangó nyolcasokat festenének a mennyezetre.
Hasi légzés
Ez a feladat megnyugtat és ráhangol az órai munkára.
Kérje meg tanulóit, hogy tegyék a kezüket a hasukra! Fújják ki a levegőt rövid, lágy kis
pöffentésekkel, mintha lebegve akarnának tartani egy tollpihét. Vegyenek egy lassú, mély
lélegzetet, finoman felfújva a hasukat, mint egy léggömböt! A kezük lágyan emelkedik, ahogy
a levegőt beszívják, és lassan süllyed, ahogy kieresztik a levegőt. Ha belégzés után kihúzzák a
hátatokat, a levegő mélyebbre megy.
Vádlipumpa
Kérje meg tanulóit, hogy támaszkodjanak meg a padnál és dőljenek előre! Ahogy előre
dőlnek és kifújják a levegőt, nyomják a hátul lévő sarkukat finoman a földhöz!
Amikor kilélegeznek, emeljék fel a sarkukat és vegyenek mély lélegzetet. Ismételjék meg s
gyakorlatot mindkét lábukkal, háromszor.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
7
Módszerek:
Ráhangolódás, magyarázat, beszélgetés, tevékenykedtetés
2) Artikulációs gyakorlat 2’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy az artikulációs gyakorlat szövegét helyes ajakkerekítéssel mondják
el!
Hétfőn kacsának öltözöm, kedden pulyka leszek, szerdán kacsának öltözöm, csütörtökön
pulyka leszek, pénteken kacsának öltözöm, szombaton pulyka leszek, vasárnap pihenni fogok.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Magyarázat, bemutatás
3) Asszociáció állatnévre 5’
Tanári instrukciók:
A tanító ismertesse a feladat menetét.
A tanító mond egy állatnevet, a körben ülő gyerekek közül a mellette ülő rögtön mondja,
hogy mi jut róla az eszébe. Azután az asszociáló tanuló mond egy másik állatnevet és a
mellette ülő mondja, hogy mi jutott róla az eszébe.
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
4) Te kispajtás hogyan mégy? 7’
Tanári instrukciók:
A tanító ismertesse a feladat menetét.
Kérje meg a tanulókat, hogy üljenek körbe a szőnyegen. Mindenki kap egy állatképet, ezt
csak ő láthatja. A kiolvasott tanuló odafordul valakihez, és azt mondja: – Egy, kettő, három,
8
négy, te kis pajtás hogyan mégy? – A megkérdezett bemutatja a nála lévő állat mozgását. Aki
kitalálja, az lesz a következő kérdező.
Ebben a feladatban az állatképek közé néhány tárgy (asztal, ház stb.) képét keverjük. A
gyerekek fogalmazzák meg, hogy a tárgyak nem mozognak.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Eszközök: (helyszín)
A tanterem olyan helyén végeztessük a feladatot, ahol a tanulók kényelmesen elférnek körben
Állat-és tárgyképek (1. számú melléklet)
5) Próbatétel
Tanári instrukciók:
A tanító teremtse meg a mesehallgatáshoz szükséges motivációt a következő felkéréssel!
Szeretnétek eljutni Meseországba? Próbákat kell kiállnunk!
A tanító véletlenszerű csoportalakítást hajt végre. A csoportalakításhoz kártyákra lesz
szükség. A tanulók kártyát húznak, melyen egy-egy mesealak látható. A mesealakok
egyezőssége egy-egy csoportot hoz létre.
Utasítsa tanulóit, hogy az azonos mesealakot ábrázoló kártyát húzó gyerekek egy csoportba
kerülnek. Az összeállt csoportokat vezesse a helyükre!
Eszközök:
Mesealakok képei (2. számú melléklet)
5A) 1. próba 5’
Tanári instrukciók:
A tanító kérje meg a csoportban ülő tanulóit, hogy gyűjtsenek j és ly –t tartalmazó
állatneveket!
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
9
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
Csomagolópapír, íróeszköz
5B) 2. próba 3’
Tanári instrukciók:
A tanító utasítsa a tanulókat, hogy segítsenek Hamupipőkének! Lencse, borsó, bab
szétválogatása időre a feladat.
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
Lencse, borsó, bab, dobozok
5C) 3. próba Levélrészletből kellett kitalálni, melyik meseszereplő írhatta a sorokat. 8’
Tanári instrukciók:
A tanuló kérje meg tanulóit, hogy együttműködve a csoporttársakkal, bekiabálás nélkül
fejtsék meg a levélíró meseszereplő nevét és írják le a csomagolópapírra.
- Az erdőn keresztül vitt az utam, ahol mohó szemek leskelődtek rám a fák mögül. Nem
féltem, mert sokszor megtettem már ezt az utat a nagyimhoz. Most beteg lett szegény, ezért
édesanyám kalácsot és bort csomagolt a kosaramba. Amikor megérkeztem a nagyimhoz,
szegényt nagyon csúnyának láttam: nagyok lettek a fülei és megnőtt az orra is. Mire rájöttem,
hogy a mamám ágyában a farkas terpeszkedik, már késő volt, mert engem is bekapott.
A gonosz farkas bendőjéből a vadász segítségével menekültünk meg a nagyival együtt.
(Piroska és a farkas)
- Az édesanyám halála után rossz sorom lett, hiába voltam egy király leánya. A mostohám
féltékeny volt a szépségemre, ezért elüldözött a palotából. Az erdőben bolyongva egy aranyos
kis házba tértem be pihenni, ahol apró volt minden berendezési tárgy. Olyan fáradt voltam,
10
hogy elaludtam. Amikor felébredtem hét apró emberke állta körül az ágyamat.
Megismerkedtem a törpékkel és békességben éltünk együtt….(Hófehérke és a hét törpe)
- A gonosz boszorkány a 15. születésnapomon álmot hintett az egész palotára, az egész
országra. 100 évig aludtunk és talán még most is ezt tennénk, ha nem jött volna a királyfi, aki
a csókjával feloldotta a varázslatot és már el is vett feleségül. (Csipkerózsika)
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, vita
Eszközök:
Csomagolópapír, íróeszköz
6) Szöveg feldolgozása
Tanári instrukciók:
Motiválja tanulóit a következőképpen:
A három próba teljesítése után felpattanunk gondolatban a szárnyas lovunkra, amely
egyenesen Meseországba röpít bennünket, ahol megismerkedünk egy aranyos sünöcskével.
6A) Előkészítés célkitűzéssel 2’
Tanári instrukció:
Ismertesse tanulóival a feladatot. Közölje, hogy a mai mese átlagostól eltérő főszereplőjét egy
találós kérdés segítségével ismerhetik meg. Ki lehet ő?
Találós kérdés: Hátán ezer dárda, ki hozzányúl, megjárja. Mi az?
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Magyarázat
11
6B) Iránygyakorlat 5’
Tanári instrukció:
Ismertesse tanulóival a feladat menetét. Közölje, hogy a csillagtól elindulva, az utasítások
alapján lépkedve a történet tanulságát, kulcskifejezését olvashatják.
J E * H Ő
S E D F Ü
B Á L V É
D Z Ú Ű O
T A U G K
1. balra, le
2. le, jobbra
3. jobbra, fel
4. jobbra, le, le
5. le, balra
6. balra, balra
7. fel, balra
8. jobbra, fel
9. fel, balra1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
MEGFEJTÉS: Elfogadás
Szó magyarázata, megbeszélése.
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
Rejtvényrács, íróeszköz (3. számú melléklet)
12
6C) Cím vizsgálata: jóslás 2’
Tanári instrukció:
Kérje meg a tanulóit arra, jósolják meg, miről szólhat a mese!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat, beszélgetés, jóslás
6D) Szöveg tanítói felolvasása 8’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy helyezkedjenek el helyükön kényelmesen, és kísérjék figyelemmel a
mese szövegét, miközben a számukra ismeretlen szavakat aláhúzzák.
A mese cselekménye a tolerancia és a szeretet, mint legfőbb erkölcsi értékek létjogosultságát
helyezi előtérbe. A másság elfogadása révén a mi életünk is gazdagabbá válik.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Tanítói bemutatás, szelektálás
Eszközök:
Mese szövege (4. számú melléklet)
6E) Spontán megnyilatkozások 3’
Tanári instrukciók:
A tanulók a mese meghallgatása után szabadon alkothatnak véleményt a hallottakról, illetve
elmesélhetik érzéseiket.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
13
Módszerek:
Kérdezés, megbeszélés, véleményalkotás
Eszközök:
A mese szövege
6F) A megismert tartalom összevetése a jóslással (hogyan gyógyított Sünöcske?) 3’
Tanári instrukciók:
A tanulók a mese meghallgatása után szabadon alkothatnak véleményt arról, hogy helyesnek
bizonyultak-e a jóslataik.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat, összehasonlítás, önellenőrzés
6G) Ismeretlen szavak megbeszélése, párosítással 5’
A tanító a felolvasást megelőzően gyűjtse ki a mesének azon szavait, melyekről feltételezi,
hogy tanulóinak megértési problémát okozhat! A szavak jelentését is írja fel.
Tanári instrukciók:
Kérje meg a csoportokat, hogy az oszlopok azonos jelentésű szavait kössék össze.
Ellenőrzés után kérdezze meg tanulóit, hogy ki húzott alá olyan szót a mesében, amelynek
magyarázata nem volt a feladatban: ezek magyarázatára is kerüljön sor.
kukucskál leskelődik
gondterhelt bánatos
aggódik. nyugtalankodik
sopánkodik siránkozik
csitítgatja csendesíti
borús homlok komor tekintet
hancúrozik játszik
14
gyarapít növel
odvas fa üreges
rút csúnya
szipog sírdogál
ösvény erdei út
népszerű közkedvelt
Munkaforma:
Frontális, csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
Táblázat az ismeretlen szavakkal (5. számú melléklet)
A 6H) 6I) 6J) feladatok differenciált munkavégzést tesznek lehetővé. Válassza ki a
megfelelőt az egyes tanulópároknak!
6H) Szereplők nevének összeállítása 8’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy páros munkával az összekeveredett betűkből rakják ki a mese
szereplőinek nevét.
snüök Snü Mmaa nSü aaPp Peti Uuh Bgoaly hrnyeó plliganó
Megoldás: sünök Sün Mama Sün Papa Pite Uhu Bagoly hernyó pillangó
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
15
Szókártyák, íróeszköz (6. számú melléklet)
6I) Igaz-hamis állítások 8’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy döntsék el a mondatokról, hogy igazak, vagy hamisak. Jelöljék I,
vagy H betűvel.
A kis sünöcske tüskék nélkül született.___I
A szülei nem aggódtak a hiányzó tüskék miatt.___H
Pite testvérei is haragudtak a mássága miatt.___I
Pite nem lelt igazi barátra.___H
Uhu Bagoly az erdei tisztáson lakott és nem állt szóba senkivel.___H
A hernyóból gyönyörű pillangó született és továbbra is Pite barátja maradt.___I
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
Feladatlap, íróeszköz (7. számú melléklet)
6J) Történet időrendbe állítása 8’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy a mondatokat a történet időrendjének megfelelően rendezzék sorba
számozással! A helyes sorrend ellenőrzését segíti a mondatok előtt álló betűk összeolvasása,
amely egy, a történethez kapcsolódó fogalmat rejt.
V___A kis sün tüskék nélkül született.
I___Szülei attól féltették, hogy nem tudja megvédeni magát.
D___Egy napon igaz barátra lelt, Hernyó Helga személyében.
Á___Elválaszthatatlan lett a két barát.
M___Hernyó Helga eltűnt, és bebábozódva talált rá Pite.
16
S___A kikelt gyönyörű pillangó nem feledte kedves barátját.
Á___Pitét kedvessége és segítőkészsége miatt mindenki szerette, nem hiányoztak a
védekezésre szolgáló tüskéi.
G___Mindenki boldog volt.
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
Magyarázat, válogatás, sorrendezés
Eszközök:
Feladatlap, íróeszköz (8. számú melléklet)
6K) Válogató olvasás 10’
Tanári instrukciók:
Utasítsa tanulóit, hogy a feladatlapon feltett kérdésekre keressék meg és írják le a válaszokat a
mese szövegéből.
- Mikor kezdődött a történet? Madárcsicsergéstől hangos tavaszi reggelen.
- Az idő múlásával mi vált egyre jobban láthatóvá? Különbség: a kis sünnek nem voltak
tüskéi.
- Mit tett Pite, amíg a többiek játszottak? A tudását gyarapította.
- Mi volt a nagy változás Pite életében? Igazi barátot talált.
- Mi repült be egy este Pitékhez? Gyönyörű, szivárványszínű pillangó.
- Miért nem volt szüksége Pitének tüskékre? Mert senki nem akarta bántani.
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
Magyarázat, munkáltatás, válogatás, válaszadás
Eszközök:
17
Feladatlap, íróeszköz (9. számú melléklet)
6L) Mit tesz, mit él át az egyik szereplő? 8’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy a meséből válasszanak ki csoportonként egy szereplőt, akinek a
bőrébe bújnak a következő feladat erejéig. Ennek megfelelően töltsék ki a táblázatot.
Pl.: Sün mama
Látja
Tüskétlen
sünit
hallja
Sün papa
sopánkodását
érzi
Csalódottság
Aggodalom
Félelem
szomorúság
Gondolja
Mi lesz
szegénnyel?
Hogyan
védjük meg?
Akarja
→
Ne essen
Pitének
bántódása.
Mondja
Ugyanúgy
szeretjük őt
is, mint a
többit.
Teszi
Szomorkodik.
Meg akarja
győzni Sün
papát.
Megtörténik
vele
√
Újra vidám
lesz.
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, megbeszélés, vita, szerepjáték
Eszközök:
Feladatlap, íróeszköz (10. számú melléklet)
18
6M) Füllentős játék 9’
Tanári instrukciók:
Utasítsa tanulóit, hogy páronként írjanak az olvasmányhoz kapcsolódó 1 igaz és 1 hamis
állítást, majd ezeket adják fel feladatként a másik párosnak, akinek el kell dönteni az állítás
igazságtartalmát.
Munkaforma:
Páros munka
Módszerek:
Magyarázat, megbeszélés, vita, döntés
Eszközök:
Csomagolópapír, íróeszköz
6N) Címadás 3’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy találjanak ki az olvasmányhoz másik, találó címet.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat, megbeszélés, vita, döntés
A 6O) és 6P) feladat közül tetszés szerint lehet választani!
6O) Csali olvasás 13’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy nagyon figyelmesen kövessék az olvasmány szövegét, miközben ő
felolvassa a történetet, mert otthon felejtette a szemüvegét és nem jól látja a betűket. Ahol
hibázik olvasás közben, koppantsanak a tanulók a ceruzájukkal.
19
Munkaforma:
Frontális, egyéni
Módszerek:
Magyarázat, válogatás, önellenőrzés
Eszközök:
A mese szövege, ceruza (4. számú melléklet)
6P) Szerepek szerinti olvasás 13’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulói, hogy szerepek szerint olvassák el az olvasmányt csoportonként!
Válogassák ki a szereplőket, a mesélő szövegét több tanuló is olvashatja. Segítsen az
olvasandók igazságos elosztásában. 4 fős csoportok esetén 1-1 tanuló két szereplő szövegét
olvassa.
Szereplők: mesélő, Sün papa, Sün mama, erdőlakók, testvérek, Pite, hernyó
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka, csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat. hangos olvasás, szerepjáték
7) Hangulati levezetés zenehallgatással 3’
Tanári instrukciók:
Hallgattassunk meg a tanulókkal Halász Judit: A sündisznó c. számát
Kezdeményezzünk beszélgetést a zenehallgatás során tapasztalt élményeikről, a zene jótékony
hatásáról.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Hangulati levezetés, zenehallgatás
20
Eszközök:
CD lejátszó, CD
8) Értékelés 3’
Tanári instrukciók:
A tanulók az óra hangulatát színezéssel értékelik. A képen látható sünnek annyi tüskéjét kell
kiszínezni, amennyire jól érezték magukat, illetve amennyire tetszett a foglakozás.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Tanári értékelés, tanulói értékelés
Eszközök:
Sünt ábrázoló kép (11. számú melléklet)
2. Részmodul: Kézzel is ügyesen I. (1*60 perc)
A részmodulban kézműves foglalkozás keretében dolgozzák fel A farkas és a rózsa című
mesét (4. számú melléklet). A 4. részmodulban felhasználandó rajzpályázat képei is ekkor
készülnek el.
1) Ráhangolódás mondókával 5’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy a következő mondókát mondják utána, míg magabiztosan nem megy
mindenkinek!
Süni, süni, sünike,Sétálgat az erdőbe,
Tüskés hátán falevél,Megvédi, ha jön a tél.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
21
Ráhangolódás, hangulatteremtés, bemutatás, utánmondás
2) Finommotorika fejlesztése 8’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy az asztalra helyezett szalvétából tépjenek egy kb. 5*5 cm-es darabot.
Ebből formázzanak apró golyókat! Először az ügyesebb, majd másik kézzel is végezzék a
gyakorlatot!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Bemutatás, utánzás, tevékenykedtetés
Eszközök:
Szalvéta
3) A mese felelevenítése 7’
Tanári instrukciók:
Kérje meg egy vagy néhány tanulóját, hogy mesélje el a megismert mesét!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Mesélés
4) Célkitűzés 1’
Tanári instrukciók:
Az elkészült illusztrációk pályázaton vesznek részt, melynek az eredményhirdetése a 4.
Részmodul részét fogja képezni.
5) Illusztráció készítése a meséhez 30’
Tanári instrukciók:
22
A megismert Sünöcske gyógyít című meséhez készítsenek illusztrációt a gyerekek! Ajánlott
vízfestéket használni a megvalósításhoz, és A/4-es méretű lapot! Hívja fel a figyelmet arra,
hogy az elkészítés során a helyet maximálisan töltsék ki, megfelelő arányokat igyekezzenek
használni, a festés legyen pontos, ügyeljenek a tiszta felületre!
Munkaforma:
Egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, értékelés
Eszközök:
A/4-es méretű famentes rajzlap osztálylétszámnak megfelelő mennyiségben, vízfesték,
megfelelő méretű ecsetek, mese
6) Értékelés 9’
Tanári instrukciók:
A tanulók az elkészült munkákat csoportonként felmutatják. A tanító segítségével a társak
értékeljék az elkészült munkákat az előre megbeszélt szempontok alapján.
Munkaforma:
Egyéni munka
Módszerek:
Ellenőrzés, értékelés
Eszközök:
Kész illusztrációk
2. Részmodul: Kézzel is ügyesen II. (1*60 perc)
A részmodulban a 3. részmodulban szereplő só-liszt gyurma alakokat készítik el a tanulók. A
formák a mese szereplőit mintázzák.
1) Ráhangolódás érzékelésfejlesztő játékkal 7’
Tanári instrukciók:
23
A tanító néhány jellemző tárgyat hoz az erdőből (ág, levél, moha, fakéreg, toboz, makk, stb.).
Ezeket letakarja egy kendővel, a gyerekek csukott szemmel húznak egy tárgyat, majd tapintás
segítségével ki kell találniuk, mi az! Miután az összes tárgy előkerült a kendő alól, kitaláljuk,
mi a közös a tárgyakban, vajon honnan származnak.
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Játék, örömszerzés
Eszközök:
Erdőből: ág, levél, moha, fakéreg, toboz, makk, kendő
2) Finommotorika fejlesztése 6’
Tanári instrukciók:
Kérje meg tanulóit, hogy az asztalra helyezett só-liszt gyurma darabból apró golyókat
formázzanak! Először az ügyesebb, majd másik kézzel is végezzék a gyakorlatot!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Bemutatás, utánzás, tevékenykedtetés
Eszközök:
Só-liszt gyurma
3) Célkitűzés 2’
Tanári instrukciók:
Hívja fel a gyerekek figyelmét arra, hogy a következő feladattal később céljuk lesz. A só-liszt
gyurma figurák készítése a 3. Részmodul részét fogja képezni.
4) Só-liszt gyurmából mesealakok készítése a meséhez 35’
24
Tanári instrukciók:
A megismert Sünöcske gyógyít című mese szereplőit ábrázoló só-liszt gyurma figurákat
készítsenek a gyerekek! Az elkészítés előtt a méretarányokat beszéljék meg! A kész
munkadarabokat száradás után temperával lehet festeni!
Munkaforma:
Egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás, értékelés
Eszközök:
Só-liszt gyurma, tempera
5) Értékelés 10’
A tanulók az elkészült munkákat csoportonként elhelyezik egy száradásra alkalmas helyen, és
megtekintik egymás munkáját. A tanító értékelje az elkészült munkákat! Emelje ki a
pozitívumot!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ellenőrzés, értékelés
Eszközök:
Kész formák
3. Részmodul: Drámajáték (1*60 perc)
A részmodul a meséhez kapcsolódva szerepjátékokkal valósítja meg az értelmezést. A tanulók
beleélő képessége és improvizációs képessége fejlesztésére alkalmas.
1) Ráhangolódás utánzójátékkal 10’
Tanári instrukciók:
A tanító ismertesse a feladat menetét.
25
Gyűjtsék össze, miféle állatok élhetnek az erdőben! Mindenki válasszon ki magának egy
állatot, amit a mozgásával el tudna játszani a többieknek! Ezután mindenki mutassa be a saját
állatát, a többiek megpróbálják kitalálni, melyik állatot választhatta.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Ráhangolódás, magyarázat, tevékenykedtetés, előadás
2) A mese dramatizálása csoportban 20’
Tanári instrukciók:
A tanító lehetőleg hét fős csoportokat alakít ki aszerint, hogy a gyerekeknek milyen
képességeik és adottságaik vannak a szerepjáték alkalmazásához.
2A) I. csoport (szerepjáték terén szerény adottságokkal rendelkező tanulók): A tanulók osszák
ki a szerepeket egymás között. Jelenítsék meg a mese szövege alapján a történetet. Szükség
esetén használhatók az előzetesen elkészített só-liszt gyurma alakok is.
2B) II. csoport (szerepjáték terén megfelelő adottságokkal rendelkező tanulók): A tanulók Pite
nézőpontjából jelenítik meg a történetet. Szükség esetén használhatók az előzetesen elkészített
só-liszt gyurma figurák is.
2C) III. csoport (szerepjáték terén kiemelkedő adottságokkal rendelkező tanulók): A tanulók
úgy jelenítik meg a mesét, hogy már a mese közben elfogadják a másságot. Szükség esetén
használhatók az előzetesen elkészített só-liszt gyurma alakok is.
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, differenciálás, improvizálás
Eszközök:
Előzetesen elkészített só-liszt gyurma mesealakok
3) Előadás osztályon belül 10’
26
Tanári instrukciók:
Kérje meg a csoportokat, hogy mutassák be az általuk megbeszélt történetet! A tanulók
csendben kövessék végig egymás előadását!
Munkaforma:
Csoportmunka, frontális osztálymunka
Módszerek:
Előadás, improvizálás
Eszközök:
Előzetesen elkészített só-liszt gyurma mesealakok
4) Értékelés 10’
A tanulók a tanító vezetésével beszéljék meg, hogy a különböző módon előadott történetek
közül melyikkel tudtak azonosulni, melyik cselekedetet találták a leghelyénvalóbbnak.
5) Hangulati levezetés hangjátékkal 10’Tanári instrukciók:
A tanító ismertesse a feladat menetét.
Mindenki próbálja meg utánozni egy-egy állat hangját az erdőből! Milyen hangokat
hallhatunk még az erdőben? (lombsusogás, szél, az avar zizegése, stb.) Próbáljuk meg
utánozni ezeket! Csukjuk be a szemünket, és utánozzuk az erdő hangjait! Utánozzuk egy
barátságos, egy félelmetes, egy mesebeli, varázslatos erdő hangjait!
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, egyéni munka
Módszerek:
Játék
4. Részmodul: EgyMásÉrt nap (2*60 perc)
27
A részmodul feladata a megismert, és több oldalról feldolgozott mese után az elfogadás
gyakorlatban való megvalósítása. A tanulók az értelmileg akadályozott társaikkal töltenek el
feledhetetlen órákat.
1) Előzetes feladat
Az iskolánk rajzpályázatot hirdet „Mindenki másképp egyforma” címmel alsó tagozatunkon,
illetve a sajátos nevelési igényű, középfokban súlyos értelmi fogyatékosokat oktató - nevelő
intézményben. A 2. részmodul feladata az illusztrációk elkészítése, melyek a rajzpályázat
kellékei lesznek.
A rajzok értékeléséhez rajztanárok bevonása szükséges, amely a vetélkedő napjáig
megtörténik.
Az EgyMásÉrt napon vegyes (életkorban és iskolánként is) csapatok mérik össze
ügyességüket
2) Ismerkedős játék 12’
Tanári instrukciók:
A tanító ismertesse a feladat menetét.
Kérje meg a tanulókat, hogy az előzetesen körbe helyezett székeken foglaljanak helyet.
Mindenki mondja el a keresztnevét és kapcsoljon hozzá egy önmagára nézve igaz pozitív
állítást, amelynek kezdőbetűje megegyezik a keresztneve kezdőbetűjével. Pl: Judit jóhiszemű.
A következő tanuló csak a közvetlenül előtte megszólaló társa nevét és pozitív tulajdonságát
ismétli el.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Ráhangolódás, magyarázat, beszélgetés
Eszközök:
Székek. Olyan tanteremben végeztessük a feladatot, ahol a tanulók kényelmesen elférnek
körben
3) Csoportalakítás 3’
28
Tanári instrukciók:
Kérje meg a gyerekeket, hogy szimpátia alapján alkossanak vegyes párokat, majd a vegyes
párokból alakuljanak létszámtól függően 6-8 fős csapatok.
4) Mókás csapatversenyek
4A) Ki tudja előbb megtölteni sapkával a fején a poharat? 5’
Tanári instrukciók:
Kérje meg a csapatokat, hogy egy-egy társukat küldjék ki az asztalhoz, ahol kezdjenek el
dobókockával sorban dobni. Aki hatost dob, az a fejére tesz egy sapkát, és elszalad egy másik
asztalhoz, ahol kiskanállal elkezdi merni egy tányérból egy pohárba vizet. A többiek közben
folytatják a kockával a dobást. Amikor valaki hatost dob, odaszalad a másik asztalhoz, és
lekapja az ott levő játékos fejéről a sapkát, és ő kezdi el merni tányérjából a pohárba a vizet.
Akinek levették a fejéről a sapkát, ő kiül és szurkol a társainak. Az csapat nyer, amelyik
poharában a legtöbb víz gyűlik össze.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, játék
Eszközök:
Asztalok, dobókocka, sapka, poharak, kanalak, víz
4B) Gyertyaoltás fecskendővel 5’
Tanári instrukciók:
A csapatok tagjainak számával azonos számú gyertya található az asztalon, csapatonként
körbe rendezve. Kérje meg a csapatokat, hogy tagjaik helyezkedjenek el egymás mögött és a
kezükben lévő fecskendővel igyekezzenek egymás után minél több gyertyát eloltani a sajátjuk
közül.
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
29
Módszerek:
Magyarázat, játék
Eszközök:
Asztalok, gyertyák, 20ml-es fecskendők
4B) Társkeresés bekötött szemmel 5’
Tanári instrukciók:
Kérje meg a csapatokat, hogy három tanulót válasszanak ki maguk közül
Az egyiknek bekötött szemmel meg kell ismernie a másik két csapattársát úgy, hogy azok a
többi csapat tagjaival egy vonalban állnak. Hangot kiadni természetesen nem lehet. A nyitott
szemű embereknek semmilyen mozdulattal sem lehet jelezni, hogy ők a társak.
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, játék
Eszközök:
Kendők
4C) Lufis tánc 5’
Tanári instrukció:
Kérje meg a tanulókat, hogy minden csapat alakuljon párokká. A páros egyik tagjának a
lábára kötni kell egy lufit, majd a zenére táncolni. A cél az, hogy ki kell pukkasztani a többi
páros lufiját. Az a csapat nyer, aki a legutolsónak megmarad.
Munkaforma:
Páros munka, csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, játék
30
Eszközök:
Lufik, szalagok
5) Aki nem lép egyszerre körút
5A) Szlalom-galopp 5’
Tanári instrukciók:
Ismertesse a tanulókkal a váltóverseny lényegét, szabályait! Párokban két tanulónak
összekötött lábbal el kell jutni a zsámolyig szlalomozva, ahol leveszik lábukról a szalagot
és visszafutnak a kiindulási pontig. Itt egyikük összeköti a következő páros lábát. A játék
addig tart, amíg minden páros elvégezte a feladatot.
Munkaforma:
Páros munka, csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, játék
Eszközök:
Bóják, szalagok, zsámoly
5B) Gólya viszi a fiát 5’
Tanári instrukciók:
Kérje meg a tanulókat, hogy alkossanak triókat! Két tanuló kulcsolja össze a kezét, amelyre
ülve harmadik társukat vigyék el minél gyorsabban a zsámolyig, ott tegyék le és visszafutva a
kiindulási helyre váltsa őket a következő trió. A játék addig tart, míg minden trió elvégezi a
feladatot.
Munkaforma:
Csoportmunka
Módszerek:
31
Magyarázat, játék
Eszközök:
Zsámoly
5C) Kötéltánc 5’
Tanári instrukciók:
Ismertesse a tanulókkal a játék menetét!
Vezesd végig bekötött szemű társadat a padon, segíts neki a tájékozódásban! Segítséget
adhatsz hangjelekkel, ha szükséges, fogd meg a kezét! Pl.: egyik pár a pad végén tapsol, amíg
a társa végig ér a padon.
Munkaforma:
Csoport munka
Módszerek:
Magyarázat, játék
Eszközök:
Tornapad
6) Kézműves foglalkozás
6A) Ritmushangszerek készítése-újrahasznosítás 10’
Tanári instrukciók:
Ismertesse a ritmushangszerek készítésének menetét!
Kérje meg a tanulókat, hogy a rendelkezésükre álló anyagokból készítsenek hangszereket.
Sok féle ritmushangszert készíthetünk házilag.
Ásványvizes palackba tegyünk rizst - a mennyiségtől függően változtathatjuk a
megszólalás teltségét.
A Kinder tojás műanyag tokjába különböző nagyságú kavicsokat, köveket téve szintén
különböző hangzású ritmushangszerekhez jutunk.
Munkaforma:
32
Páros munka, egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés, segítségnyújtás
Eszközök:
Rizs, ásványvizes palackok, kavicsok, Kinder tojás tokja
6B) Kókuszgolyó 10’
Tanári instrukciók:
Ismertesse a feladatot!
Az előre összegyúrt keksz alapanyagból mindenki készítsen saját magának néhány
golyócskát, amelyet forgasson bele a kókuszreszelékbe és helyezzen a tányérjára.
Kézmosás után mindeni foglaljon helyet és fogyassza el.
Munkaforma:
Egyéni munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
Előre összegyúrt alapanyag, tányérok, szalvéta, kézmosási lehetőség
6C) Zsugorka-nyaklánc 20’
Tanári instrukciók:
Ismertesse a tanulókkal a nyaklánc elkészítésének menetét!
Minden tanuló egy előre kiszabott zsugorka fóliára színes ceruzával tetszőleges képet
rajzolhat, amelyre elkészülte után kis lyukat lyukaszt. Ezután a tanító a fóliát hőlégfúvóval
keménnyé „varázsolja“, és a tanuló zsinegre fűzi.
Kiemelt készségek, képességek:
Kreativitás, finommotorika, szépérzék
33
Munkaforma:
Egyéni munka, frontális munka
Módszerek:
Magyarázat, tevékenykedtetés
Eszközök:
Zsugorka fólia, színes ceruzák, zsineg, hőlégfúvó, lyukasztó
7) Táncház 20’
Tanári instrukciók:
Ismertesse a tanulókkal a táncház lényegét!
A tornateremben az Alma együttes zenéjére a tanító néni bemutatása alapján közösen
táncolunk. A hangulat függvényében folytatódhat a tánc szabadon. Az előzőleg elkészített
ritmushangszerek felhasználhatók.
Kiemelt készségek, képességek:
Térbeli tájékozódás, ritmusérzék, együttműködés, elfogadás
Munkaforma:
Frontális osztálymunka, páros munka, csoportmunka
Módszerek:
Magyarázat, játék
Eszközök:
CD lejátszó
8) Értékelés 10’
Tanári instrukció:
A tanító kihirdeti a rajzpályázat eredményét és kiosztja az okleveleket és jutalmakat. Fontos,
hogy minden pályázó részesüljön jutalomban.
34
Kiemelt készségek, képességek:
Kritikai érzék, összehasonlítás, kudarctűrő képesség
Munkaforma:
Frontális osztálymunka
Módszerek:
Magyarázat, értékelés, véleménynyilvánítás
Eszközök:
A rajzpályázat eredményhirdetése, jutalmazása-oklevelek, tárgyjutalmak
A tanulók körben ülnek a teremben és kezükkel akkora szívet rajzolnak a levegőbe,
amennyire jól érezték magukat ezen a délutánon.
35
A modul megvalósításához szükséges eszközök/megoldások:
Becsült költségekUtazás, szervezés, partnerek bevonása stb. A 4. Részmodul helyszínére történő utazás,
illetve az iskolában is megvalósítható(Sajátos nevelési igényű tanulók intézménye)
Tárgyi eszközök Mellékletben szereplő segédletek, nyomtató, csomagolópapír, íróeszköz, lencse, borsó, bab, dobozok, szalvéta, A/4-es rajzlap, vízfesték, ecsetek, ág, levél, moha, fakéreg, toboz, makk, kendő, só-liszt gyurma, tempera, székek, asztalok, dobókocka, sapka, poharak, kanalak, víz, gyertyák, 20 ml-es fecskendők, kendők, lufik, szalagok, bóják, zsámoly, tornapad, rizs, ásványvizes palackok, kavicsok, Kinder tojás tokja, kókuszgolyó hozzávalói, zsugorka fólia, zsineg, hőlégfúvó, lyukasztó, CD lejátszó, oklevelek, jutalmak.
Anyagigény A megvalósításhoz hiányzó kellékek.
Egyéb, speciális igény Kapcsolat más intézménnyel.
36
MELLÉKLETEK
1. számú mellékletÁllat- és tárgyképek
37
38
2. számú melléklet: Mesealakok képei
39
40
41
3. számú mellékletRejtvényrács
J E * H Ő
S E D F Ü
B Á L V É
D Z Ú Ű O
T A U G K
1. balra, le
2. le, jobbra
3. jobbra, fel
4. jobbra, le, le
5. le, balra
6. balra, balra
7. fel, balra
8. jobbra, fel
9. fel, balra
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
42
4. számú melléklet: Sünöcske gyógyít című mese szövege
Sünöcske gyógyít - Mese nagyoknak
43
A történet egy madárcsicsergéstől hangos tavaszi reggelen kezdődött. A kiserdő
mélyén, a mogyoróbokor tövében, egy süncsaládnál kis sünök születtek.
Öt kis sündisznó kukucskált a vacokban, amit Sünmama készített. A kis sünök
egy kivételével hasonlítottak egymásra. Eleinte a szülők sem tudták mitől más az az egy,
és Sünpapa gondterhelten dünnyögte:
- Valami nincs rendben.
De Sünmama nyugtatta:
- Minden rendben lesz! (Bár magában ő is aggódott).
Ahogy telt az idő, szemmel láthatóvá vált a különbség: a kis sünnek nem voltak tüskéi!
- Egy sündisznó, akinek nincsenek tüskéi! Hogy fogja megvédeni magát ez a gyerek?!-
sopánkodott Sünpapa.
De Sünmama ismét csitítgatta:
- Ugyanúgy szeretjük őt is, mint a többit, és megvédjük mi! Ha felnő, majd megtanulja
megvédeni másképp magát.
- Másképp, másképp ... de hogyan?! Egy sünnek nincs más fegyvere, csak a tüskéi!
- Nem vagyok biztos benne, hogy mindig fegyverre van szükségünk az önvédelemhez -
mondta Sünmama.
A kiserdő lakói is folyton összesúgtak:
- Hallottátok mi történt Sünéknél?
Sünpapa mostanában borús homlokkal járkált az erdőben, és a hangját elveszítette
valamelyik mogyoróbokor aljában. Sünmama sem dudorászott olyan vidáman, mint
eddig.
A kis sünök pedig haragudtak testvérükre, akit Pitének hívtak:
- Ez miattad van! Nem is vagy te igazi sün!
Pite nem tudta, mi rosszat tett, és egyre szomorúbb lett.
Ahogy telt az idő, az erdő lakói lassacskán megszokták a kis sünt. Ő ugyan nem
szaladgált, hancúrozott a harmatos fűben, mint a többi erdei gyerek, de társai
elfogadták. Pite inkább a tudását gyarapította: számolgatott, figyelte az erdő változásait,
és egyre okosabb lett. Emellett barátságos és kedves volt.
Egy napon aztán változás történt az ő életében is: igazi barátot talált!
éppen indult uhu bagolyhoz, aki ez erdő szélén lakott a nagy, odvas tölgyfában. uhu szeretett
beszélgetni a kis sünnel. amint ment, mendegélt pite, a galagonya bokrok tövében keserves
sírást hallott. egy galóca alatt kis hernyócska sírdogált. a kis sün megszólította:
44
- Ki vagy, és mért sírsz?
A hernyócska szipogva válaszolt:
- Én Hernyó Helga vagyok, és azért sírok, mert rút vagyok.
- Rút?! - lepődött meg Pite. De hisz nézz rám! Nekem sündisznó létemre nem nőttek ki a
tüskéim, és mégsem szomorkodom. Dehogy vagy csúnya! Hagyd abba a sírást, inkább
gyere velem!
Azzal elindultak az erdei ösvényen, és közben énekeltek, mókáztak, nevetésük
betöltötte az erdőt. Mire Uhu odújához értek, Hernyó Helga már el is felejtette, hogy az
imént sírdogált. A Bagoly szívesen fogadta az új jövevényt, de csak rövid ideig
beszélgettek, mert éppen vadászni indult. A két új barát hazatért, és attól a perctől
kezdve, elválaszthatatlanok lettek.
Egyik nap aztán furcsa dolog történt. Pite nem találta otthon Hernyó Helgát. Keresni
kezdte, s egyszer csak arra lett figyelmes, hogy a galagonya bokor legalsó ágához egy
gubó tapadt. Felismerte, hogy az gubó, mert Uhu mutatott neki erről képeket a nagy,
színes képeskönyvéből. Hirtelen eszébe jutottak a kísérő magyarázatok is:- Ezeket a
gubókat a hernyók fonják maguk köré, majd ebből bújnak ki a lepkék. Megörült a kis
sün, hogy rátalált az átváltozott Hernyó Helgára, majd napokon keresztül izgatottan
várta, hogy fog kinézni lepkeként Hernyó Helga. Egy este aztán betoppant, azaz
berepült a vacok-házukba egy gyönyörű, szivárványszínű pillangó. Ehhez fogható szépet
még nem látott a Sün család. Körülállták, és csodálták. A lepke azonnal Pite orrára
röppent, és vidáman ölelte át szárnyaival, majd estig maradt a Süncsaládnál, s
megígérte a kis sünnek, hogy ezután is minden nap együtt lesznek.
Pitét többé a testvérei sem bántották már, és egyre népszerűbb lett a kiserdő lakói
között, mert nemcsak okos, kedves, hanem segítőkész is volt. Egyre több barátra tett
szert, és ha netalán szüksége lett volna rá, lett volna, aki megvédje. De erre nem volt
szükség, mert senki nem akarta bántani. A legjobb barátja pedig (akit Pite újabban
Szivárvány Szerénának hívott) mindig, mindenhova elkísérte.
Sünpapa végre ismét megtalálta a hangját, és Sünmama is újra vidáman
dudorászott: ő mindig is tudta, hogy a végén minden rendben lesz!
45
5. számú melléklet
Táblázat az ismeretlen szavakkal
kukucskál nyugtalankodikgondterhelt leskelődikaggódik. bánatossopánkodik csendesíticsitítgatja siránkozikborús homlok Komor tekintethancúrozik játszik
gyarapít növelOdvas fa csúnyarút üregesszipog közkedveltösvény sírdogálnépszerű Erdei út
6. számú mellékletSzókártyák
46
snüök Snü Mmaa
nSü aaPp Peti
Uuh Bgoaly hrnyeó
plliganó
7. számú melléklet
Feladatlap a mese feldolgozásához
47
A kis sünöcske tüskék nélkül született.___
A szülei nem aggódtak a hiányzó tüskék miatt.___
Pite testvérei is haragudtak a mássága miatt.___
Pite nem lelt igazi barátra.___
Uhu Bagoly az erdei tisztáson lakott és nem állt szóba senkivel.___
A hernyóból gyönyörű pillangó született és továbbra is Pite barátja maradt.___
8. számú mellékletFeladatlap a mese feldolgozásához
V___A kis sün tüskék nélkül született.
I___Szülei attól féltették, hogy nem tudja megvédeni magát.
D___Egy napon igaz barátra lelt, Hernyó Helga személyében.
Á___Elválaszthatatlan lett a két barát.
M___Hernyó Helga eltűnt, és bebábozódva talált rá Pite.
S___A kikelt gyönyörű pillangó nem feledte kedves barátját.
Á___Pitét kedvessége és segítőkészsége miatt mindenki szerette, nem hiányoztak a
védekezésre szolgáló tüskéi.
G___Mindenki boldog volt.
9. számú mellékletFeladatlap a mese feldolgozásához
- Mikor kezdődött a történet? ___________________________________________________
- Az idő múlásával mi vált egyre jobban láthatóvá?
__________________________________________________________________________
_- Mit tett Pite, amíg a többiek játszottak?
__________________________________________
- Mi volt a nagy változás Pite életében?___________________________________________
- Mi repült be egy este Pitéékhez? _______________________________________________
- Miért nem volt szüksége Pitének tüskékre?________________________________________
10. számú mellékletFeladatlap a mese feldolgozásához
48
Látja hallja érzi
Gondolja
Akarja
→
Mondja Teszi Megtörténik
vele
√
11. számú mellékletSünt ábrázoló képek értékeléshez
49
50
12. számú melléklet
Kókuszgolyó hozzávalók, recept
Hozzávalók:
50 dkg háztartási keksz
10 dkg vaj
2 evőkanál kakaó
20 dkg porcukor
1 mokkáskanálnyi rumaroma
1 csomag kókuszreszelék
meggybefőtt leve
Elkészítés:
A kekszet ledaráljuk, elkeverjük a cukorral, a kakaóval és a szobahőmérsékletű vajjal. A
meggybefőtt rumaromával ízesített levéből annyit teszünk hozzá, hogy formálható legyen.
Nedves kézzel golyókat készítünk belőle és egyenként megforgatjuk őket a
kókuszreszelékben. Fóliával letakarva hűtőszekrénybe tesszük, míg megkeményedik.
Tehetünk bele egy szem magozott meggyet is, úgy még finomabb!
51
Szakirodalom:
Sző, fon, nem takács? Mi az?, Móra Ferenc Könyvkiadó, Budapest, 1993.
Dr. Paul E. Dennison - Gail E. Dennison: Észkapcsoló, agytorna, Agykontroll Kft.,
Budapest, 1996.
http://www.romisuli.hu/modszertan/tanmenet_drama_1o.pdf
52