a vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · vizuális nevelés...
TRANSCRIPT
Vizuális nevelés tantárgypedagógia
Sándor Zsuzsa
A tantárgyi tanítás tervezése –
óratervezés
A vizuális kultúra óra
tervezése
(animációk nélküli változat)
Bakos – Bálványos – Preisinger – Sándor: A vizuális nevelés
pedagógiája. Balassi K., 2000 //ELTE
Sándor Zsuzsa (szerk.): Vizuális kultúra óratervek és
óraleírások. MECTFK, 2002.
a gyakorló iskolában a tanítási gyakorlatok
miatt zömében óráról-órára haladó tanítás
történik,
a vizuális kultúra órák többsége komplex-
jellegű vagy olyan alkotó óra, ahol
jelentősebb szerepet kap az elemzés is
óraterveket a hallgatók a főiskolai
tanulmányok részeként
gyakorló óratervként készítenek,
ilyeneket a pedagógus nem készít
Hogyan néz(zen) ki egy óraterv?
a következő példa
az óratervezéssel
foglalkozó
tankönyvből való
Mérai Júlia II. D/h
tantárgy: vizuális kultúra felhasznált tanterv: Szinva 2.évf.
alkotó óra, 90 perc
Cél: A vizuális kifejezőképesség és a plasztikai készségek fejlesztése
Tanítási eszközök: mesekönyv (Illyés Gy.: Hetvenhét magyar népmese), a
farkast és a rókát ábrázoló könyv (állatok) és kesztyűbáb; agyag, mintázó
eszközök
Tartalom: A róka és a farkas a lakodalomban című mese megjelenítése térben,
egy szereplő szobrának elkészítése
- Felolvasom a mesét. Spontán megnyilatkozások: Kinek hogyan tetszett? Ki(k)ről szól a mese?
- A gyerekek bábmozgatásos kísérettel elmesélik az eseménysorozat lényeges epizódjait.
„Tartalom”= tananyag + ábrázolási téma + technika
- Állatokat ábrázoló könyvekből megnézzük és elemezzük a farkas és a róka alakját,
színét, mozgását.
A képek forrása:
Állatok képeskönyve.
Könyvmíves Kiadó
Csodálatos
állatvilág.
Ciceró, Emlősök.
Magyar Könyvklub
szemléltetés
- Feladat (1.): Mindenki az általa választott meseszereplőről egy szobrot készít agyagból (a
karakterjegyek megjelenítésével).
- Önálló munkájuk közben személyre szabottan értékelek, ha kell, segítséget nyújtok az elakadt
tanulóknak. Aki szükségét érzi, tovább nézegetheti az állatos könyveket, vagy beleolvashat a
mesébe.
- Egy-két tanuló bemutatja, elemzi saját elkészült alkotását.
Ha szükséges, segítő kérdéseket teszek fel: Melyik szereplőt választottad? Miért? Mit
szerettél volna megjeleníteni a munkádban? Sikerült-e?
- Feladat (2.): Kis csoportokban dolgozunk. Minden csoport azt a meserészletet ábrázolja a
jelenetbe rendezett szobrokkal, amelyik neki legjobban tetszett; elkészítik a hiányzó
tárgyakat, figurákat is.
- A csoportok bemutatják egymásnak az elkészített alkotásokat. (Elemzés.) Szükség esetére
segítő kérdések: Melyik részletet választottátok? Mi történik a jelenetben, kompozícióban?
- Rendrakás, a szoborcsoportokat biztonságos helyre tesszük a teremben -pl. polcra - hogy
kiszáradhassanak.
saját kezű rajz is
leíró stílus
tagolás,
áttekint-
hetőség
az óraterv részei:
a) adatsor
b) az óra tartalmi kifejtése
(szöveggel és képekkel)
AZ ÓRATERV ADATSORÁNAK ELEMEI
• az óraterv készítője (név, évf., csop.)
• a tantárgy neve, tanterv, évfolyam
• az óra típusa, időtartam
• a tanítási témakör (projekt) adatai (sorszám, cím, tervezett óraszám) – ha van ilyen
• az óra célja (vizuális nevelési cél, amihez általános pedagógiai célok társulhatnak)
• alkotó és/vagy elemző tananyag; + alkotó tevékenységnél ábrázolási téma és technika
• tanítási eszközök (tanári, tanulói)
• teremrend adatsor:
minden
óratípusra
TEREM-ELRENDEZÉSEK
AZ ALKOTÁS DOMINANCIÁJÚ VIZUÁLIS KULTÚRA ÓRATERV
KIFEJTŐ RÉSZÉNEK ÁLTALÁNOS FELÉPÍTÉSEa tanítási gyakorlatokon / az óráról órára történő tanítási ütemezésnél
o előkészületek
A) A TANANYAG MEGKÖZELÍTÉSE TANULÓI ELEMZÉSEKKEL;
A TANÁR IRÁNYÍT
B) AZ ALKOTÓ FELADAT TANÁRI MEGFOGALMAZÁSA
ÉS TANÁRI-TANULÓI MEGBESZÉLÉSE
C) A TANANYAG TANULÓI FELDOLGOZÁSA AZ
ALKOTÓ TEVÉKENYSÉGBEN, TANÁRI KORRIGÁLÁS
D) AZ ALKOTÁSOK (KÉPI MEGOLDÁSOK)
TANULÓI - TANÁRI ELEMZÉSE, ÉRTÉKELÉSE
rendteremtés
szervezés
felépítés –
feladatsor
ismétlés
szemléltetés és
motiváció
óra felépítése = óraterv felépítése
Hogyan néz ki egy óraterv?
adatsor
kifejtés
szövegekkel és
képekkel
terjedelem: 2-3 oldal
ma már számítógéppel készül és
IKT-s beépítéseket, mellékleteket
tartalmaz
a szöveges-
képes kifejtés
folytatása
még néhány adalék
az óratervről
- szerkezetét az elemzésre kerülő művek és a
tanulói tevékenységek egymásutánisága
határozza meg
- a terv pontosan közvetíti: művek adatai (szerző,
dátum, technika, méret), források (könyv, internet)
- tartalmazza: a szemléltetés módját (eredetei,
repró, vetítés); a tanulók figyelemirányításának
módjait; a tanulók kapcsolódó cselekvéses
tevékenységeit
felépítés -
projekt és
feladatsor
MŰELEMZŐ ÓRA TERVEZÉSE, KIFEJTÉS
ismétlés
az óraterv szövegei:
leíró stílus
tömör, lényegre törő közlések
az óraterv képisége = az órai
szemléltetés + értelmezések:
illusztratív és magyarázó célú
érzékelteti az órán feldolgozásra kerülő
vizuális kultúra tartományt/területet
saját kezű rajzok is és reprodukciókat
tartalmaz
a vizuális kultúra óraterv szöveg és kép együttese
A LEJEGYZETT ÓRATERV VÁLTOZATAI
„TERVEZET” - minden részletében és
minden vonatkozásában végiggondolt
„VÁZLAT” - fő kérdésekben meggondolt,
koncepcionális – szerkezeti
(mindkettő tartalmaz szemléltetéseket)
órát tervezni lejegyzés nélkül is lehet(ne)
AZ ÓRATERV JELLEMZŐI
hordozza a vizuális nevelés és a vizuális kultúra órák jellemzőit
bemutatja az óra tartalmi mozzanatait, menetét
(időrend, tanító és tanuló tevékenységei)
szöveg és kép együttese
leíró jellegű
lényegre figyelő
áttekinthető, tagolt; terjedelme: 1-3 oldal
e g y é n i e l g o n d o l á s ú
A MÁSOLÁS NEM FOGADHATÓ EL
ezek elvárások is