absolwent na rynku pracy - portal edukacji ekonomicznej · w jaki sposób możemy poszukiwać pracy...
TRANSCRIPT
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
2 Narodowy Bank Polski
Scenariusz powstał na warsztatach „Jak uczyć ekonomii - wprowadzenie zagadnień ekonomicz-
nych do programów szkolnych”, realizowanych przez CODN w ramach Programu Edukacji
Ekonomicznej NBP.
Skrócony opis lekcji
Poznanie aktywnych i pasywnych metod poszukiwania pracy.
Uświadomienie młodzieży, że to czy w przyszłości znajdzie pracę zależy od jej aktywnej
postawy.
Zapoznanie z dokumentami towarzyszącymi poszukiwaniu pracy.
Projektowanie własnej ścieżki zawodowej.
Cele lekcji
Po zakończeniu lekcji uczeń powinien
Zrozumieć
że to czy znajdzie pracę zależy od jego aktywnej postawy,
zależność wyboru przyszłego zawodu z cechami osobowości, zdolności i zainteresowań.
Poznać
metody aktywnego i pasywnego poszukiwania pracy,
nowe pojęcia wprowadzone na lekcji,
specyfikę lokalnego rynku pracy i zapotrzebowania na określone zawody,
dokumenty towarzyszące poszukiwaniu pracy,
zasady planowania własnego rozwoju zawodowego.
Ocenić
swoje umiejętności przy podejmowaniu decyzji o przyszłym zawodzie,
własne predyspozycje i możliwości.
Wiedzieć
jakie dokumenty są niezbędne przy ubieganiu się o pracę
jak szukać ofert pracy.
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
3 Narodowy Bank Polski
Wyjaśnić
że poszukiwanie pracy jest trudne i absorbujące,
że wymaga dużego wysiłku i zaangażowania.
Potrafić
współpracować w grupie
sporządzać dokumenty: CV, list motywacyjny,
zachować się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej,
wypełnić kwestionariusz osobowy.
Słowa kluczowe
popyt,
podaż,
dobra materialne,
usługi,
rynek,
ogłoszenie prasowe,
CV,
list motywacyjny.
rynek pracy,
cena pracy (płaca),
podaż pracy,
popyt pracy,
aktywne metody poszukiwania pracy: formalne i nieformalne,
pasywne metody poszukiwania pracy,
bezrobotny, pracodawca,
pośrednictwo pracy,
aplikacja.
Metody realizacji zajęć
plansze,
foliogramy wg możliwości audiowizualnych,
podręcznik,
prasa - ogłoszenia prasowe - praca,
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
4 Narodowy Bank Polski
załączniki.
Wstęp merytoryczny
1. Proponuje się przeznaczenie na realizację w/w tematu dwóch połączonych jednostek lek-
cyjnych.
2. Przygotowanie do lekcji:
przeprowadzenie wywiadu w Powiatowym Urzędzie Pracy,
przygotowanie załączników,
zgromadzenie wzorów różnych ofert pracy zamieszczonych w prasie.
3. Metody pracy na lekcji:
praca w grupach,
dyskusja,
inscenizacja - odgrywanie ról,
analiza SWOT,
wywiad.
Proponowany przebieg zajęć
Nauczyciel podaje uczniom temat zajęć i informuje o ich przebiegu.
Nakreśla cele lekcji i metody pracy.
Wprowadzenie
Poszukiwanie pracy, czasem denerwujące i trudne, może być także opłacalne. Nie szukaj pracy
dopóki nie wiesz, co chciałbyś robić. Zbyt wiele jest osób, które chcą się zatrudnić gdziekolwiek
i dostają pracę, której nie lubią. Pierwszym krokiem w poszukiwaniu pracy jest poznanie swoich
potrzeb. Spora część zajęć związanych z poszukiwaniem pracy przypomina działanie detektywa:
na podstawie poszlak chce rozwiązać sprawę. Kiedy szukasz pracy, potrzebne Ci są podobne
umiejętności. Po wyszukaniu informacji, zbierasz je razem tak, aby uzyskać pełen obraz danej
oferty.
Znaleźć tę pracę, o której marzysz, może wcale nie być takie łatwe i zajmie Ci sporo czasu.
Będziesz musiał ciężko pracować i dobrze zorganizować swoje działania, aby znaleźć właściwą
pracę.
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
5 Narodowy Bank Polski
Miliony osób są bez pracy. Zawsze jest więcej szukających zatrudnienia niż miejsc pracy. Jest
duża konkurencja, szczególnie w przypadku pracy atrakcyjnej.
Jeżeli naprawdę chcesz pracować, znajdziesz zatrudnienie. Kluczem jest uporczywe dążenie do
celu. Jeżeli wytrwale poszukujesz pracy - znajdziesz ją bo chcesz tego.
Następnie nauczyciel prezentuje uczniom planszę nr 1, 2 i 3.
Fakty wyjściowe
Praca - to szczególny rodzaj towaru, który jest sprzedawany na rynku pracy. Uczestnikami tego
rynku z jednej strony są pracodawcy, którzy oferują miejsca pracy (zgłaszają popyt na pracę),
z drugiej zaś poszukujący pracy (pracobiorcy, tworzą podaż pracy).
Podaż pracy - to liczba osób, które chcą w danym okresie pracować za określoną stawkę płacy,
(plansza 1).
Popyt na pracę - to wielkość zgłaszanego przez pracodawców zapotrzebowania na pracę, przy
danej stawce płacy.
Popyt na pracę jest popytem pochodnym - wynika z globalnego popytu na dobra lub usługi,
strukturę dóbr i usług, postępu technicznego oraz zasobów kapitału potrzebnego do stworzenia
nowych miejsc pracy, (plansza 2). Popyt globalny na dobra i usługi rośnie - rośnie popyt na pra-
cę, Popyt globalny na dobra i usługi spada - spada popyt na pracę.
Ludność aktywna zawodowo - to osoby pracujące oraz te, które chcą i mogą pracować ale nie
znajdują zatrudnienia - są bezrobotne - zasoby siły roboczej kraju (plansza 3).
Współczynnik aktywności zawodowej (WAZ) - to stosunek liczby osób aktywnych zawodowo
do liczby osób w wieku produkcyjnym w danym kraju i jest wyrażony w procentach.
Stopa bezrobocia - to część siły roboczej, którą stanowią osoby bez pracy. Jest to wyrażony w
procentach stosunek liczby osób bezrobotnych do liczy osób aktywnych zawodowo w danym
kraju. U - stopa bezrobocia
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
6 Narodowy Bank Polski
Aktywne metody poszukiwania pracy – to takie, w których sami docieramy do pracodawców
i przedstawiamy im własna ofertę poprzez kontakty formalne i nieformalne.
Pasywne metody poszukiwania pracy – to odpowiadanie na oferty pracy przedstawione po-
przez pracodawcę umieszczane w:
prasie,
Internecie,
urzędach pracy,
prywatnych agencjach pośrednictwa pracy.
Aplikacja - to zbiór dokumentów składających się z:
życiorysu,
listu motywacyjnego,
załączników potwierdzających wykształcenie.
Rozwinięcie
1. Po wprowadzeniu nauczyciela uczniowie, którzy wcześniej odwiedzili Powiatowy Urząd
Pracy, którego celem było przeprowadzenie wywiadu, przedstawiają pozostałym ucz-
niom wyniki swojej pracy. Forma prezentacji jest dowolna: wykres, tabela, plakat, ale ma
obrazować aktualny stan lokalnego rynku pracy: - jaka jest struktura zatrudnienia?, jak
przedstawia się popyt i podaż na pracę?, w jakich zawodach?
2. Po zapoznaniu się z aktualna sytuacją na lokalnym rynku uczniowie analizują wspólnie
etapy aktywnego poszukiwania pracy, (plansza 1).
3. Nauczyciel dzieli wg klucza klasę na 4 grupy.
Grupa I - wybiera jedną z ofert pracy wybrana z ogłoszeń prasowych (prasy lokalnej lub krajo-
wej) z uwzględnieniem stawianych warunków kandydatowi w oparciu o załącznik nr 1. Wska-
zane jest, aby był to poszukiwany zawód na lokalnym rynku. Po dokonaniu analizy wyciągnąć
wnioski czy mogę podjąć daną ofertę pracy.
Grupa II - przygotowuje aplikacje na ofertę pracy, załącznik nr 2, (umiejętność pisania CV i listu
motywacyjnego uczniowie nabyli na wcześniejszych lekcjach),
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
7 Narodowy Bank Polski
Grupa III - przygotowuje inscenizację rozmowy kwalifikacyjnej, załącznik nr 3,
Grupa IV - pracuje nad rozpoznaniem własnych predyspozycji zawodowych i wyborem przy-
szłego zawodu, załącznik nr 4.
4. Prezentacja przez lidera grupy wyników pracy.
Zakończenie
Formułowanie wniosków końcowych
Przypomnienie poznanych pojęć.
Codziennie wiele milionów ludzi szuka pracy, chętnych przybywa szybciej niż wolnych
miejsc pracy. Jakie wnioski powinieneś z tego wyciągnąć?
Formą podsumowania zajęć jest wykonanie zadania domowego
Dokonaj analizy mocnych i słabych stron swojej osobowości i predyspozycji
zawodowych.
Bibliografia
J. Kelly Plate, "Zaplanuj karierę" Fundacja Gospodarcza, NSZZ "Solidarność" Gdańsk
1998 r.,
J. Korba, "Podstawy przedsiębiorczości" Operon Gdynia 2003 r.,
S. Gregorczyk, "Przedsiębiorczość bez tajemnic" WSiP Warszawa 2002 r.,
T. Merta, "Z ekonomią na ty" CEO Warszawa 2003 r.
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
8 Narodowy Bank Polski
Załącznik 1
Analiza ogłoszeń prasowych
Krytyczna analiza wybranych ogłoszeń z prasy, pod kątem oczekiwań i wymagań pracodawców
wymaga pewnych umiejętności prawidłowego odczytania zawartych w nim sformułowań:
biegła znajomość języka obcego,
wykształcenie wyższe,
dyspozycyjność,
doświadczenie,
samodzielność.
Czy jestem w stanie podjąć tę pracę?
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
9 Narodowy Bank Polski
Załącznik 2
Przygotowanie aplikacji
Aplikacja zawiera:
życiorys,
list motywacyjny,
załączniki potwierdzające wykształcenie,
wykształcenie - czas i miejsce ukończenia szkoły, olimpiady przedmiotowe,
szkolenia – np., certyfikaty językowe, szkolenia zawodowe,
umiejętności – np., prawo jazdy, obsługa komputera,
zainteresowania - hobby, uczestnictwo w organizacjach klubach, stowarzyszeniach,
doświadczenie zawodowe - historia zatrudnienia.
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
10 Narodowy Bank Polski
Załącznik 3
Rozmowa kwalifikacyjna – typowe pytania
Obszar zawodowy (merytoryczny)
dlaczego szuka Pan/i pracy?
na czym polegała Pana/i obecna/dotychczasowa praca?
co robił Pan/i pomiędzy (np. 1995-2002? Dlaczego Pan/i o tym nie napisał w CV?
co jest dla Pana/i największym sukcesem zawodowym?
jak Pan/i sobie wyobraża pracę na tym stanowisku?
jakie stosuje Pan/i metody motywacji finansowej i pozafinansowej?
jak Pan/i ocenia swoje umiejętności negocjacji? Proszę swoją ocenę uzasadnić.
z jakich powodów zmieniał Pan/i poprzednie miejsca pracy?
Proszę powiedzieć w jakich dziedzinach jest Pan/i najlepszy, a z czym radzi Pan/i sobie
gorzej. Proszę to uzasadnić.
Obszar motywacyjny
Dlaczego zainteresował się Pan/i naszą ofertą?
Czy nasza firma jest jedyną do której wysłał Pan/i swoje CV?
Proszę przekonać mnie, że właśnie Pan/i jest dla nas odpowiednią osobą na to stanowi-
sko.
Czego spodziewa się Pan/i po pracy w naszej firmie?
Jakie są Pana/i wymagania płacowe?
W jakim stopniu jest Pan/i dyspozycyjny?
Proszę powiedzieć o swoim największym sukcesie / porażce.
Co najbardziej lubił / nie lubił Pan/i w swojej ostatniej pracy?
Jakiego typu ofertami był Pan/i zainteresowany w przeszłości?
Co dla Pana/i jest najsilniejszą motywacja w pracy?
Kto jest dla Pana/i autorytetem?
Ile godzin pracuje Pan/i średnio w tygodniu?
Co zamierza Pan/i robić za kilka lat?
Obszar osobowościowy
Proszę opowiedzieć o sobie.
Jakie są Pana/i słabe/mocne strony?
Proszę opowiedzieć o jakiejś sytuacji stresowej w której się Pan/i znalazł w ostatnim cza-
sie.
Czy podejmuje Pan/i ryzyko? Jeżeli tak, to w jakich sytuacjach?
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
11 Narodowy Bank Polski
Z jakimi osobami pracuje się Panu/i najlepiej / najgorzej?
Jakie cechy powinien mieć Pana/i szef?
Jak spędza Pan/i wolny czas?
Co Pan/i ostatnio czytał?
Gdyby miał Pan/i miliard złotych, na co by Pan/i przeznaczył?
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
12 Narodowy Bank Polski
Załącznik 4
Własne predyspozycje zawodowe, a przyszły zawód.
Twoja osobowość.
Twoje umiejętności i zdolności.
Twoje zainteresowania.
Co cenisz w pracy?
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
13 Narodowy Bank Polski
Plansza 1
Tabela 1. Czynniki kształtujące wielkość podaży pracy
PODAŻ PRACY
CZYNNIKI DEMOGRAFICZNE CZYNNIKI EKONOMICZNE
Przyrost naturalny, Saldo migracji, Struktura ludności wg wieku, Struktura ludności wg płci, Struktura miasto – wieś, Mobilność siły roboczej, System szkolenia i kształcenia, Osobiste motywacje i decyzje ludzi.
Wysokość płacy realnej, Wysokość płacy minimalnej, System opieki społecznej państwa, Działalność związków zawodowych, Wysokość podatków od dochodów.
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
14 Narodowy Bank Polski
Plansza 2
Czynniki wywierające wpływ na popyt na pracę
wielkość globalnego popytu na rynku dóbr i usług,
struktura dóbr i usług,
zasób kapitału potrzebny do stworzenia nowych miejsc pracy,
postęp techniczny i związana z nim wydajność pracy.
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
15 Narodowy Bank Polski
Plansza 3
Zasoby siły roboczej
Ludność w wieku
produkcyjnym
Ludność aktywna
zawodowo
Zatrudnieni Bezrobotni
Ludność bierna zawodowo
Nie może, lub nie chce podjąć
pracy np.
Chorzy Żołnierze
służby czynnej Więźniowie
W jaki sposób możemy poszukiwać pracy na rynku lokalnym
16 Narodowy Bank Polski
Plansza 4
Etapy aktywnego poszukiwania pracy
I. Rozpoznanie rynku pracy.
II. Rozpoznanie własnych możliwości zawodowych.
III. Poszukiwanie potencjalnych pracodawców.
IV. Nawiązanie kontaktu z pracodawcami i zaprezentowanie siebie.