amestecuri_metode de separare

6
- Plan de lectie - I. DATE GENERALE Clasa: a VII a Data: __________ Disciplina: Chimie Tipul lectiei: Lectie de formare de deprinderi si priceperi Unitatea de invatare: Corp. Substanta. Amestec Titlul lectiei: Amestecuri si metode de separare II. OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul orei elevii trebuie: - Să realizeze amestecuri de substanţe şi să identifice proprietăţile acestora; - Să realizeze amestec omogen de substanţe lichide; - Să diferenţieze amestecul omogen de amestecul neomogen; - Să identifice un amestec gazos; - Să ordoneze amestecuri în omogene şi neomogene în rubricile unui tabel; - Să identifice proprietăţile amestecurilor referitoare la compoziţie, aspect, comportarea la acţiunea fenomenelor fizice; - Să identifice caracteristicile generale ale unui amestec - Să stabilească posibilităţi de realizare practică a amestecurilor la care participă substanţe în stări de agregare identică sau diferită; - Să dobândească informaţia că nu toate substanţele dizolvă sau se dizolvă; - Să identifice amestecuri de substanţe în viaţa de zi cu zi ¸în tot ceea ce ne înconjoară; - Să identifice posibilitatea de separare a amestecurilor solid- lichid prin decantare; - Să distingă posibilitatea de separare a două lichide nemiscibile, prin decantare, cu pâlnia de separare. - Să asocieze fiecărei componente a instalaţiei de filtrare, denumirea corespunzătoare; 1

Upload: cameliaback-stoian

Post on 27-Dec-2015

16 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Psihopedagogie

TRANSCRIPT

Page 1: Amestecuri_metode de Separare

- Plan de lectie -

I. DATE GENERALE

Clasa: a VII a Data: __________Disciplina: ChimieTipul lectiei: Lectie de formare de deprinderi si priceperiUnitatea de invatare: Corp. Substanta. AmestecTitlul lectiei: Amestecuri si metode de separare

II. OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul orei elevii trebuie:- Să realizeze amestecuri de substanţe şi să identifice proprietăţile acestora;

- Să realizeze amestec omogen de substanţe lichide;

- Să diferenţieze amestecul omogen de amestecul neomogen;

- Să identifice un amestec gazos;

- Să ordoneze amestecuri în omogene şi neomogene în rubricile unui tabel;

- Să identifice proprietăţile amestecurilor referitoare la compoziţie, aspect,

comportarea la acţiunea fenomenelor fizice;

- Să identifice caracteristicile generale ale unui amestec

- Să stabilească posibilităţi de realizare practică a amestecurilor la care

participă substanţe în stări de agregare identică sau diferită;

- Să dobândească informaţia că nu toate substanţele dizolvă sau se dizolvă;

- Să identifice amestecuri de substanţe în viaţa de zi cu zi ¸în tot ceea ce ne

înconjoară;

- Să identifice posibilitatea de separare a amestecurilor solid-lichid prin

decantare;

- Să distingă posibilitatea de separare a două lichide nemiscibile, prin

decantare, cu pâlnia de separare.

- Să asocieze fiecărei componente a instalaţiei de filtrare, denumirea

corespunzătoare;

- Să separe substanţele dintr-un amestec solid-lichid prin filtrare;

- Să alcătuiască definiţia operaţiei de filtrare, din elemente date.

- Să realizeze separarea unei substanţe solide dintr-un amestec solid-lichid prin

cristalizare şi să observe fenomenele care au loc, respectiv evaporarea apei;

- Să alcătuiască definiţia cristalizării, din elemente date;

- Să combine metodele de separare studiate, în cazul separării substanţelor din

amestecuri omogene solid-lichid;

- Să identifice metodele de separare prin cristalizare aplicate în practică;

- Sã demonstreze intelegerea corectã a notiunilor invãtate.

III. STRATEGII DIDACTICE:1

Page 2: Amestecuri_metode de Separare

Metode utilizate: conversatia, explicatia, observatia, simularea, învãtarea prin descoperire dirijatã, exercitiul interactiv

Lectia este conceputã pentru a îmbina metodele de învãtare prin stimulare si descoperire dirijatã cu cele euristice.

Mijloace de invatamant: calculator, Microsoft Windows, Internet Explorer, prezentare in format “html” – prin softul educational AeL

Forma de organizare: frontal, individual

Mediul de instruire: laboratorul de informatica

Forma de realizare: expozitivă, experiment virtual, exercitiu, problematizare

Desfasurarea secventelor didactice

1. Moment organizatoric:

- verificarea prezentei elevilor prin numirea absentilor de catre elevul de servici- captarea atentiei elevilor prin:

anuntarea titlului lectiei si a subiectelor pe tema respectiva; anuntarea obiectivelor urmarite; anuntarea modului de desfasurare a activitatii: elevii sunt

indrumati sa se conecteze la calculatoare, in aplicatia AeL, pe baza numelor de utilizator si parole deja anuntate.

2. Reactualizarea cunostintelor necesare realizarii activitatii practice:

Lecţia Amestecuri şi metode de separare are ca scop înţelegerea noţiunii de amestec, să diferenţiati proprietăţile unei substanţe de ale unui amestec, să clasificati amestecurile în omogene şi neomogene şi sa le puteti identifica.

Lecţia îşi propune ca voi să identificati amestecuri în viaţa de zi cu zi şi să va insusiti metode de separare simple, aplicabile în laboratorul şcolar.

3. Realizarea lucrarii:

3.1 Realizarea amestecurilor de substanţe şi identificarea proprietăţilor acestora

Conţinut: Elevul este dirijat să obţină în laboratorul virtual un amestec de metale (cupru şi nichel topite), să diferenţieze proprietăţile unei substanţe de ale aceleaşi substanţe, dar în amestec (gheaţă şi amestecul gheaţă + sare) şi pe baza cunoştinţelor acumulate să completeze corect afirmaţii, folosind cuvântul corespunzător astfel încât să identifice proprietăţile amestecurilor (culoare, stare de agregare, punct de topire, punct de fierbere). Timp de lucru alocat: 20 minute

3.2 Realizarea de amestecuri omogene şi neomogene

Conţinut: Elevul obţine în laborator amestec omogen de două lichide (apă şi sirop) şi constată că substanţele sunt miscibile. Apoi, pune în comun apă şi ulei şi constată substanţele nu se amestecă, deci nu sunt miscibile. Pe baza observaţiilor experimentale clasifică amestecurile în omogene şi neomogene Timp alocat: 15 minute

2

Page 3: Amestecuri_metode de Separare

3.3 Identificarea amestecului gazos

Conţinut: Elevul pune în comun două substanţe gazoase (oxigen şi azot)şi constată că moleculele celor două gaze se amestecă, prin difuziune şi starea de agregare a amestecului obţinut este tot gazoasă. Timp alocat: 10 minute

3.4 Identificarea amestecurilor omogene şi neomogene (Itemi de control)

Conţinut: Elevului i se propun să rezolve itemi de asociere a amestecurilor indicate, cu tipul amestecului (omogen sau neomogen) şi să completeze coloanele unui tabel pe baza observaţiilor experimentale. Timp alocat: 10 minute

3.5 Identificarea proprietăţilor amestecurilor

Conţinut: Elevul este dirijat să realizeze un amestec de sulf şi pilitură de fier şi să constate că aspectul celor două substanţe se păstrează, la fel şi proprietăţile fizice, respectiv proprietatea fierului de a fi atras de magnet. De asemenea realizează un amestec de sulf, nisip şi apă şi constată că prin încălzire,apa se evaporă, sulful arde şi nisipul rămâne. Observaţiile experimentale le face în fişa de lucru, rezolvând itemi de completare a propoziţiilor incomplete, folosind un cuvânt care să facă propoziţia propusă, adevărată. Timp alocat: 20 minute

3.6 Identificarea caracteristicilor generale ale unui amestec (test de control)

Conţinut: Elevul este dirijat să rezolve itemi de tipul “alege răspunsul corect“ unul din două variante propuse, astfel încât profesorul sa evalueze modul de însuşire a cunoştinţelor până în acest moment al lecţiei şi să poată introduce noţiuni noi. Timp alocat: 5 minute

3.7 Realizarea practică de amestecuri din substanţe cu stări de agregare diferite

Conţinut: Elevului i se propune să realizeze un amestec gazos, din două gaze, prin difuziune. De asemenea realizează un amestec solid – lichid (apă şi zahăr) şi constată că amestecul final este lichid, de unde desprinde concluzia că solidul s-a dizolvat. Elevul este atenţionat că nu toate substanţele se dizolvă în orice substanţă şi că nu toate substanţele dizolvă. Timp alocat: 15 minute

3.8 Identificarea de amestecuri din practică Conţinut: Elevului i se propune să analizeze un obiect expozitiv în care sunt prezentate amestecuri întâlnite în practică: aer, ape minerale, apa de mare, corpul omenesc, tacâmuri, băuturi răcoritoare, lapte, antigel, saramura, preparate culinare, produse farmaceutice, etc.) Timp alocat: 5 minute

3.9 Separarea substanţelor din amestecuri neomogene

Conţinut: Elevului i se propune să separe componentele unui amestec neomogen (apă şi nisip) prin decantare simplă şi a unui amestec neomogen de două lichide nemiscibile (apă şi ulei) folosind pâlnia de separare. Timp alocat: 15 minute

3

Page 4: Amestecuri_metode de Separare

3.10 Separarea componentelor unui amestec prin filtrare

Conţinut: Elevului i se pun la dispoziţie componentele unei instalaţii de filtrare şi i se propune să asocieze denumirea – instrumentului de laborator, astfel încât să realizeze o instalaţie de filtrare. Cu instalaţia de filtrare construită de el, elevul va realiza o filtrare a unui amestec cărbune şi apă. I se propun să rezolve itemi de tipul “alege un răspuns corect“ din două variante date şi I se pun la dispoziţie cuvintele corespunzătoare, necesare să alcătuiască singur definiţia filtrării. Timp alocat: 15 minute

3.11 Separarea componentelor unui amestec prin cristalizare (Itemi de control) Conţinut: Elevului i se pun la dispoziţie ustensilele necesare separării unui amestec sare+apă şi modul de lucru pentru separarea substanţei solide prin cristalizare. Astfel elevul este dirijat să descopere o nouă metodă de separare şi să o definească. Observaţiile experimentale le va face prin rezolvarea itemilor de control propuşi de tipul «alege răspunsul corect», din două variante date. În continuare alcătuieşte definiţia cristalizării din cuvintele corespunzătoare date într-o listă. Primeşte, ca sarcină de lucru, să combine fenomenele fizice şi metodele de separare învăţate, pentru amestecul apă şi piatră–vânătă. Aprofundează astfel operaţia de amestecare, cristalizare, evaporare, cristalizare şi filtrare. Timp alocat: 20 minute

Elevii sunt urmariti sistematic in timpul efectuarii sarcinilor ce le revin in timpul derularii momentelor de lectie transmise de la calculatorul profesorului.

Obs: Lectia este conceputã pentru 4 ore, dar se poate realiza si în 2 ore de cãtre profesor.

În fiecare moment al lectiei, se poate interveni cu explicatii si exemple suplimentare sau cu sarcini noi, adaptând lectia la colectivul de elevi în cauzã. Astfel, se pot modifica sau omite acele secvente care se considerã a fi neesentiale.

Lectia este conceputã pentru a îmbina metodele de învãtare prin stimulare si descoperire dirijatã cu cele euristice.

4. Aprecierea activităţii elevilor:

Dupa finalizarea activitatii practice (virtuale) au loc discutii, formulandu-se aprecieri, observatii si recomandari.

4