вегера а складне речення 11

Post on 13-Jul-2015

123 Views

Category:

Documents

1 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

Складне речення, його види

Урок української мови в 11 класі ЧНВК №13

учитель ВЕГЕРА А.В..

Мета: повторити вивчене про складне речення, удосконалювати вміння складати схеми складних речень, пояснювати та розставляти розділові знаки в них; розвивати логічне мислення, мовлення, пам'ять

Тип уроку: урок повторення та систематизації здобутих знаньОбладнання: картки дошка, зошити для ЗНО, мультимедійна презентація

ХІД УРОКУ1. Повідомлення теми та мети урокуЦілі: •уміти розрізняти види складних речень;•ставити розділові знаки•складати схеми•застосовувати знання при •написанні ЗНО

2. Повторення (евристична бесіда) або мікрофонЯке речення називається складним?Які є види складних речень?Яке речення називається складносурядним?На які групи поділяються складносурядні речення?Які відношення бувають між частинами у складносурядному реченні?

Робота з карткамиКартка№1Завдання: знайти складносурядне речення; пояснити розділові знаки, накреслити схему на дошціПоловіє безмежний клин озимої пшениці, високо красується жито, сріблиться овесЛюблю весну, та хто її не любить на цій чудесній, радісній земліЖито посіяно і, йдучи стежкою, я не зводжу очей з міжрядь, які біжать кудись у сутінь буйного травостоюУгорі озвалися журавлі, що взяли літо на крила і летіли з ним у далекий вирійЯкби оті проміння золоті у струни чарами якими обернути, я б з них зробила золотую арфуКартка №2Завдання: пояснити, в якому випадку не ставиться кома між частинами складносурядного реченняВітри стихають і ясніють лиця зірки не гаснуть довго над ДніпромЯк тільки сонце виринуло за перелогами і степ усміхнувся до нього рум'яними росами почувся далекий грізний гуркітНа узліссі і на галяві зеленіє перший ряст і цвітуть проліски та сон-траваПалає сонце і шумить прибій

•Яке речення називаємо складнопідрядним?•Які є види складнопідрядних речень за їх значенням?

Картка №3Завдання: знайти складнопідрядні речення, назвати їх види, накреслити схему на дошціПояснилось небо, сяючи міріадами зірок; виплив із-за хмари повновидий місяцьХутір ховався серед дерев, так що ніяк не можна було туди прокласти шлях.Луки зазеленіли, і груша із зломленою верхівкою вбралася в листву, і зашумів гай по дорогах округи.У далекому полі підвівся пізній місяць; в долині по-осінньому тривожилась перелітна птиця, а пісня сумувала під густими липами, на яких починала колихатися місячна доріжкаА там, де сонце торкнулось вершечків дерев, листя спалахнуло жовто-зеленим вогнем

Робота із зошитом із ЗНО•2011, завдання 25; 2012 , завдання 23•На дошці завдання на відповідність1...минуло п'ять хвилин, як.. А означальне2. ...тішать око півонії, що їх.. Б з'ясувальне 3. цікаво слухати про те, як.. В обставинне часу4... її пісня лилася, як… Г обставинне порівняльне

Д обставинне умови

Підрядність буває однорідна, неоднорідна, послідовна.Картка №4Я люблю, щоб сонце гріло, щоб гукали скрізь громи щоб нове життя будило рух і гомін між людьми.Вже було за південь, коли минули ліс і виїхали на чистий степ, що піднімався вгоруЯк тільки човен вийшов з-за кручі, де річка була дуже вузька, несподівано пролунав різкий крик пугача.

Безсполучникове речення. Визначення. Розділові знаки .Картка №5Завдання: записати речення в зошити, скласти до них схемиЛіс стоїть задуманий: йому ось-ось треба пишне своє вбрання скидати, підставляти свої віти дощам холодним, хуртовинам сніговим.Округи мене то жито половіє, а в житі купка льону голубо цвіте; то ячмінь колоситься; оддалеки гайок синієНе то останні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломах провалля.Хотів би я знати, про що той струмочок у мріях своїх гомонить між травоюНарод сам скує собі долю, аби тільки йому не заважали.

Складне речення із різними видами зв'язку: безсполучниковий – складносурядний, безсполучниковий – складнопідрядний, безсполучниковий – складносурядний – складнопідрядний.Картка №6Завдання: записати речення, скласти схемиА жита шелестіли тихо-тихо – хотіли заколисати землю, натомлених бійців.Весняне сонце ще не було пекуче, воно лише приємно пригрівало живим теплом, і степ дихав вільготноЛедве ясне сонечко скотиться додолу, тихий вечір присмерком вкриє ліс і поле.Кругом була сніжна пустеля, а на чорному небі яскраво сяяли зоріМабуть тому, що село коло річки близько, таке все свіже, зелене та ярке.

Підсумки уроку. Очікувані результатиДомашнє завдання: написати твір-роздум у форматі ЗНО «Добро.. Милосердя.. Чи актуальні ці поняття в наш час?»

top related