كيف أخطط لدرسي؟

Post on 12-Jan-2016

26 Views

Category:

Documents

1 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

كيف أخطط لدرسي؟. أهداف الورشة. 1- التعرف على أهمية التخطيط. 2- تحديد أهم الأدوات المساعدة في عملية التخطيط للدرس. 3- التعرف على عناصر خطة الدرس. 4- نظرة ناقدة لنماذج من خطط الدروس. 5- إعداد خطط دروس نموذجية. “Individually, we are one drop. Together, we are an ocean.”. لماذا نخطط؟؟. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

أهداف الورشةأهداف الورشة

- التعرف على أهمية التخطيط.- التعرف على أهمية التخطيط.11

- تحديد أهم األدوات المساعدة في - تحديد أهم األدوات المساعدة في 22عملية التخطيط للدرس.عملية التخطيط للدرس.

- التعرف على عناصر خطة - التعرف على عناصر خطة 33الدرس.الدرس.

- نظرة ناقدة لنماذج من خطط - نظرة ناقدة لنماذج من خطط 44الدروس.الدروس.

- إعداد خطط دروس نموذجية.- إعداد خطط دروس نموذجية.55

““Individually, we are Individually, we are one drop. Together, one drop. Together,

we are an oceanwe are an ocean”.”.

لماذا نخطط؟؟

• Activity :• You will have to survive in one of these locations, as a group you have to plan to

select 4 items for each location based on the choices you are given. Rank them in order.

• Discuss and decide on what 4 things you will choose for each location. Justify why?

Artic Tent, Matches, PillowsSleeping bags, Shot gunWater, Mp3 player, sleeping bags, water (5ltr), Rope, socks, flash light, knife, nail varnish

1 2Knife, umbrella, waterproof tent, matches, water purifying tablets, batteries, chocolates, animal trap, newspaper, rug, t-shirts, chairs, water bottles.

Face cream, tissue, medicine, rope, gas canister, guns, tents, pillows, sleeping bags, flash light, flares, batteries, books, MP3 player, apples, chocolates, water bottles,

Tent, matches, water, radio, big mirror, tissue, medicine box, , walking shoes, satellite phone, knife, bucket, rope, chairs.

What can we learn from this activity??What can we learn from this activity??• Common objects selected?Common objects selected?

اختيارها • تم التي المشتركة األشياء اختيارها ماهي تم التي المشتركة األشياء ماهيالمجموعات؟ جميع قبل المجموعات؟ من جميع قبل من

• Why did you select these items?Why did you select these items?خاصة؟ • األشياء لهذه اختيارك سبب خاصة؟ ما األشياء لهذه اختيارك سبب ما

• What makes the things important?What makes the things important?غيرها؟ • من أهم األشياء هذه يجعل الذي غيرها؟ ما من أهم األشياء هذه يجعل الذي ما

• This was the planning stage.This was the planning stage.• Important for survival.Important for survival.

- تحديد أهداف الدرس.- تحديد أهداف الدرس.111- Identify Intended learning outcomes1- Identify Intended learning outcomes

- تحديد األنشطة التي تؤدي إلى تحقيق - تحديد األنشطة التي تؤدي إلى تحقيق 22أهداف الدرس.أهداف الدرس.

2- Structure of lesson as episodes2- Structure of lesson as episodes- تنفيذ األنشطة.- تنفيذ األنشطة.33

3- How to teach each episode- activities3- How to teach each episode- activities- تقييم الطالب.- تقييم الطالب.44

4- How to evaluate the students. 4- How to evaluate the students.

WHY DO WE PLAN?

The greater the The greater the structure of a lesson structure of a lesson and the more precise and the more precise

the directions on the directions on what is to be what is to be

accomplished, the accomplished, the higher the higher the

achievement rate.achievement rate.التخطيط أداة هامة تساعد المعلم على

التمكن من أدواته وتنظيم أفكاره، ليتواصل مع طالبه ويحقق أهداف الدرس.

ما هي األدوات الالزمة لتخطيط ما هي األدوات الالزمة لتخطيط جيد؟جيد؟

معايير المناهجمعايير المناهج•

((Curriculum StandardsCurriculum Standards))SOWSOW العملالعملمخططات مخططات •مصادر التعلم الرئيسية مصادر التعلم الرئيسية •

والمساندة. والمساندة. نموذج خطة الدرسنموذج خطة الدرس•

. . المدرسةالمدرسةالمعتمدة من المعتمدة من

عناصر خطة الدرسعناصر خطة الدرس

-. الجمل قصيرة و للقياس قابلةيتم - التي المعايير تعكس

تقديمها العمل شتقة م- مخططات .من.المستويات مختلفة -

-. الجمل قصيرة و للقياس قابلةيتم - التي المعايير تعكس

تقديمها العمل شتقة م- مخططات .من.المستويات مختلفة - الكتب -

التعليمية - الوسائلالورقية

واإللكترونية -. مخبرية أدوات

الكتب -التعليمية - الوسائل

الورقية واإللكترونية

-. مخبرية أدوات

دور المعلمدور المعلم ودور الطالب ودور الطالب

مع التخطيط مع التخطيط سير الحصةسير الحصة لكيفية لكيفية ذهنيذهنيالالتصور تصور الال • الجيد للوقت ) التحضير المسبق للحصة الدراسية(.الجيد للوقت ) التحضير المسبق للحصة الدراسية(.

يعطي فكرة عن األنشطة يعطي فكرة عن األنشطة مخططات العمل مخططات العمل استخداماستخدام• المقترحة.المقترحة.

لمحتوى لمحتوى المناسبة المناسبة التعليمية التعليميةالمصادرالمصادراستخدام استخدام • الدرس.الدرس.

التي تراها مناسبة التي تراها مناسبة و األنشطة و األنشطةختر اإلستراتيجيةختر اإلستراتيجيةاا•الدرس. الدرس. في في

وازن بين دور المعلم و دور الطالب ) ال يطغى دور وازن بين دور المعلم و دور الطالب ) ال يطغى دور •أحد على اآلخر(.أحد على اآلخر(.

كيف نستخدم مخططات كيف نستخدم مخططات العمل وتحديد األنشطة؟العمل وتحديد األنشطة؟

DefinitionDefinition

15

Definition 1 :Standards are a description of what a student

should know and be able to do

Definition 2 :Standards outline specific knowledge or

skills which students must acquire .

16

Know the properties of metals and explain how these properties make them useful.

How many parts?

Knowledge

Activity: Activity: (5 Min.)(5 Min.)

Know the properties of metals and explain how these properties make them useful.

How do students demonstrate understanding?

Answer a direct question. Fill out a chart. Identify uses. Produce a report.

)properties) (uses(

Application Product

Analyzing Standards

• Standards can be classified as– Knowledge standards– Product standards– Application standards

• Standards can be deconstructed into parts.

• Standards should be interpreted in terms of what students do.

17

Order the Bloom’s Levels

•Remembering

•Analysing

•Evaluating

•Applying

•Understanding

•Creating

.1Creating

.2Evaluating

.3Analyzing

.4Applying

.5Understanding

.6Remembering

The mind is not a vessel to be filled, but a fire to be ignited.

بل ... ملؤه ليتم وعاء ليس العقلاشعالها يجب نارا� باستمرااااااااااااار

(Plutarch)

Original Terms New Terms

• Evaluation

• Synthesis

• Analysis

• Application

• Comprehension

• Knowledge

•Creating

•Evaluating

•Analysing

•Applying

•Understanding

•Remembering(Based on Pohl, 2000, Learning to Think, Thinking to Learn, p. 8 )

RememberingThe learner is able to recall, restate and

remember learned information.– Recognising– Listing– Describing– Identifying– Retrieving– Naming– Locating– Finding

Can you recall information?

على قادرا المتعلممجددا التذكير

المعلومات وتذكرالمستفادة.

UnderstandingThe learner grasps the meaning of information by

interpreting and translating what has been learned.– Interpreting– Exemplifying– Summarising– Inferring– Paraphrasing– Classifying– Comparing– Explaining

Can you explain ideas or concepts?

المعلومات المتعلم يلتقطالتفسير طريق عن

والتأويل

Applying

The learner makes use of information in a context different from the one in which it was learned.

– Implementing– Carrying out– Using– Executing Can you use the information in another

familiar situation?

طريق عن المتعلم يتعلمفي المعلومات استخدام

مختلف سياق

AnalysingThe learner breaks learned information into its parts to

best understand that information.– Comparing– Organising– Deconstructing– Attributing– Outlining– Finding– Structuring– Integrating

Can you break information into parts to explore understandings and relationships?

المتعلم يحللأجزاء إلى المعلومات

أفضل لفهم

CreatingThe learner creates new ideas and information using what has been previously learned.– Designing– Constructing– Planning– Producing– Inventing– Devising– Making

Can you generate new products, ideas, or ways of viewing things?

الجديدة األفكار المتعلم يخلقتم ما باستخدام والمعلومات

قبل من تعلمه

EvaluatingThe learner makes decisions based on in-depth reflection, criticism and assessment.– Checking– Hypothesising– Critiquing– Experimenting– Judging– Testing– Detecting– Monitoring

Can you justify a decision or course of action?

المتعلم يجعلأساس على القراراتوالتفكير النقد متعمق

والتقييم

الغلـــقالغلـــق وسيلة لتجميع النقاط الرئيسيةفي نهاية الدرس.

كن المدرس من عمل تقييم�يميساعده في تحديد إذا ما هناك

حاجة إلى تدريبات إضافية أو إعادة شرح جزئية محددة في الدرس.

يكون الدور الرئيسي فيه للطالبعن ما تم تعلمه خالل الحصة.

:بعض األمثلة عن الغلق

Thumbs Up /Thumbs downThumbs Up /

Thumbs down

QuizQuizGallery WalkGallery Walk

FishbowlFishbowlRevision “

worksheet”

Revision “

worksheet”

Element ofSurprise

Element ofSurprise

Key ideasKey ideas

Be the Teacher

من خالل اإلجابة على بعض األسئلة يستطيع المعلم تقييم الدرس وأيضا� تقييم الخطة التي قام بإعدادها وبالتالي

يعكس ما إذا كانت مناسبة لهذا الموضوع أم ال:

- ماهي إيجابيات الدرس؟ لماذا؟1- ماهي أهم الصعوبات التي واجهتني خالل 2

الدرس؟لماذا؟- هل كان الطالب محور األنشطة الصفية كما كان 3

مخطط لذلك؟- ما هي األشياء التي يمكن تأديتها بشكل مختلف؟4- هل وقت النشاط مناسب لطبيعته؟5

Reflectionالتأمل الذاتي

top related