зат есім ашық сабақ

Post on 24-Jan-2017

631 Views

Category:

Education

64 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:

Зат есім

Бастауыш сынып мұғаліміОразқұлова Жансая Сұлтанбекқызы

Сабақтың мақсатыБілімділік: Зат есім туралы түсінік беру,зат есімді сөйлем ішінен тауып,оған дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету.

Дамытушылық: оқушыларды сауатты жазуға, ой өрісін, тіл байлығын кеңейту, тапсырманы дұрыс орындау арқылы сын тұрғысынан ойлауын дамыту.

Тәрбиелік: ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа, шапшаңдылыққа, өз бетінше жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру,ойқозғау, ойшақыру, топқа бөлу,семантикалық карта, пицца әдісі, кері байланыс,бес жолды өлең

Көрнекілігі: оқулық, ребус, сөзжұмбақ, семантикалық карта, стикер.

Сабақтың барысы.1.Ұйымдастыру кезеңі:

Ой қозғау- Балалар тақтадағы ребусқа көңіл бөліп, шешейік.

- Қандай сөз шықты?

,,, ,, ,,, ,,,,

,,,,,,,

- Ана тілі- Біздің ана тіліміз қай тіл?- Қазақ тілі.- Дұрыс айтасыңдар, біздің ана тіліміз - қазақ тілі туралы жазбаған ақын-жазушыларымыз жоқ. Олай болса мына өлең шумағын тыңдап көріңдер.

2.Психологиялық дайындықҚазақ тілім - өз – тілім – ана тілім,Абай, Мұхтар сөйлеген дана – тілім.Қастерлейді ұл – қызың мәңгі сені,Болашағым, бақытым, дара тілім.Міне балалар, кемеңгер, ғұлама ақындарымыз осылай өз ана тілін өз жырларына арқау еткен.

3. Топқа бөлу:Сары,жасыл, қызыл , түстері бойынша

топқа бөлу.Бағалау парағымен қоса смайликтер

арқылы да бағалап отыру.

4.Үй тапсырмасын тексеру

5-жаттығу.Қауырсыны көгілдір,

Кішкене құс,Беткейде өріп жүр. (Шіл)

5.Жаңа сабақОй шақыру:Сөзжұмбақ шешу:

1. ,Аспаптардыңтөресі .Әуеніменбаураған

Б ір ,талшыбыққылымен Ары- .бері қайраған

2. ,Қабырғасыторкөзі

.Төбесіндезоркөз

3. ,Кезікті біржануар .Үстіндеекі тауыбар

4. , ,Еркетайым күнімдейтін

.Немерегекүлімдейтін Әр ,қашандажөндепсені

. ?Тынышболсынтүніңдейтін Бұлкім

5. ,Төртбұрыштықорапты .Өрнектепшеберорапты

, Ішінашсаң інжу- ,маржан .Апаңсоғанкөрпежиған

6. ,Биіктеұшыпжүреді

, .Елік қоянбүреді ,Қиятастаұясы

?Бұлқұстыкімбіледі

7. , Ұзынмойын екі і ,шек Қатар- .қатартепкішек

Басынкөрсеңбір- ,бірлеп .Үншығадыкүмбірлеп

Зат есімЕреже:Заттың,құбылыстың, іс-әрекеттің атын білдіреді.

Кім? Не?кімдер?нелер?Мыс: не?- домбыра, кім?- Ардақ, кімдер?- достар, нелер?- жануарлар.

1-жаттығуЕртегіні түсініп оқы.

Бірінші сөйлемнен зат есімді тап.Тәуелденген зат есімдерді тап.Мәтіннен тәуелденген зат есімдерді

теріп жаз. Олардың жалғаулары қай жақта тұрғанын айт?

СылтаушылЕртеде бір қойшы үйіне мызғып алуға келіпті де, қойды қарай тұруға баласын жұмсапты.Күн суық болса керек, баласы:-Тоңамын!-деп,сылтауратыпты.Анасы ұлының аяғына жылы байпақ,үстіне тон,тері шалбар,жылы қолғап,басына үлкен тымақ кигізіпті де:-Ал, балам, енді тоңбайсың, бара ғой ,-депті.Сонда баласы ұялмастан:-Енді көзім тоңады,-деп жылапты.

2-жаттығу

Қай сөздер көп?

Жайық,жаңбыр,биші,Бішкек,Тайбурыл, Құтжол, өлке, бала, оқушы. Жалқы

есімЖалпы

есім

Жалқы есім

Жайық, Бішкек,

Тайбурыл,Құтжол

Жалпы есім

жаңбыр,биші,өлке,бала,

оқушы

6..

6. Сергіту сәті

7.Өзіндік жұмыс

Екпінділер

3-жаттығу

Жұмбақты оқып,шешуін табу.Екі желім-

Күйдің көрігі,Әннің көлігі.

Домбыра

4-жаттығу

4-жаттығуБірінші жолдағы сөздер қай сөз табына жатады?Екіншідегіше?Осы сөздерден зат есім жаса. Оларға сұрақ қой.Бұлар қандай зат есімдер?1-топ: ұш, сыз, адал, сұлу;

2-топ: біл, жүз, ұзын, таза;

3-топ:іл, өшір, жаңа, биік;

1.Ұш-ұшқыш, сыз-сызғыш,адал-адал адам, сұлу-сұлу қыз;

2.Біл-білім, жүз-жүзім,ұзын- ұзын ағаш, таза-таза бөлме;

3.Іл-ілгіш, өшір-өшіргіш,жаңа-жаңа үй, биік-биік тау;

Сөздер Мектеп Ұстаздар сынып көшеттер мұқаба қаламдар

Сұрақтар:            

Кімдер?          

Нелер?        

Кім?            

Не?      

8. Семантикалық карта

Семантикалық карта  

Сөздер Мектеп Ұстаздар сынып көшеттер мұқаба қаламдар

Сұрақтар:            

Кімдер?   +        

Нелер?       +   +

Кім?            

Не? +   +   +  

Өлеңнен алдымен зат есімнің жекеше түрін,содан кейін көпше түрін теріп жаз.Өлеңдегі сұрақтарға жауап беруге тырыс.Білмейді Омар,Ораздар

Жұмбақ сырлар біраз бар,

Неге ұшпайды түйеқұс,

Күркетауық,қораздар?

Қара жерге түсіп қар,

Кетті ұйқыға пысықтар.

Судан неге қашады

Балық құмар мысықтар?

Бала емеспін желікпе,

Сұрақ қойдым келіп мен:

Бірін-бірі бүйілер

Дақ бар неге Күнінде?

Соны айтпаса білім бе?

Неге жалғыз тұрады

Көртышқандар інінде?!

Су ішкендей оймақпен

Басым қатты ойлап мен.

Білмей бәрін қалайша

Жүре аламын ойнап мен!

Жеп қояды неліктен?

Білмейді Омар,ОраздарЖұмбақ сырлар біраз бар,Неге ұшпайды түйеқұс,Күркетауық,қораздар?

Қара жерге түсіп қар,Кетті ұйқыға пысықтар.Судан неге қашадыБалық құмар мысықтар?

Бала емеспін желікпе,Сұрақ қойдым келіп мен:Бірін-бірі бүйілерДақ бар неге Күнінде?

Соны айтпаса білім бе?Неге жалғыз тұрадыКөртышқандар інінде?!Су ішкендей оймақпен

Басым қатты ойлап мен.Білмей бәрін қалайшаЖүре аламын ойнап мен!Жеп қояды неліктен?

«Бес жолды өлең»1.не? 2.қандай? 3.не істейді? 4.Сөйлем 5.Мағыналас сөздер

9.Сабақты бекіту

«Бес жолды өлең»1.не? - Зат есім2.қандай? - Сынын білдіреді3.не істейді? – іс-әрекетін білдіреді4.Сөйлем - Мен мектепке келдім.5.Мағыналас сөздер -синоним

10.Пицца әдісімен жұмыс

Оқушылар топта бір-бірлеріне сұрақ қою арқылы бүгінгі сабақты пысықтайды.

11.Кері байланыс. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін екі жұлдыз бір тілек тәсілі бойынша айтадыСтикерлер арқылы өз ойларын білдіреді.

12.Үйге тапсырма

5- жаттығу

13.Бағалау

top related