bagsh nart surgalt 2014 - 2015

Post on 07-Aug-2015

6.827 Views

Category:

Education

10 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

LOGO

НЭГЖ НЭГЖ БА ЭЭЛЖИТ БА ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР

БОЛОВСРУУЛАХ АРГА БОЛОВСРУУЛАХ АРГА ЗҮЙЗҮЙ

Зөвлөх профессор, тэргүүлэх багш П. Долгор

“Жигүүр” цогцолбор сургууль

Áàãø ãýæ õýí áý?Õ¿í õºäºëìºðººðºº àëèâàà ç¿éëèéã õóâüñãàí ººð÷èëæ á¿òýýäýã áîë Áàãøèéí õºäºëìºð õ¿íèéã ººðèéã íü

òºëºâø¿¿ëäýã òºäèéã¿é, ñóðàëöàã÷èéí ñóðàõ, òàíèí ìýäýõ ¿éë

àæèëëàãààã õºòºëæ çîõèîí áàéãóóëäàã îíöëîãòîé. Ýíý áàãøèéí

õºäºëìºðèéí îíöëîã.

Õè÷ýýëèéí òåõíîëîãèéã õýðýãæ¿¿ëýã÷ íü áàãø.

Áàãøèéí õºäºëìºð îþóíû á¿òýýë÷ õºäºëìºð

Îëîí Óëñûí õºäºëìºðèéí áàéãóóëëàãûí àíãèëàëààð Áàãøèéí õºäºëìºðèéã Îþóíû á¿òýýë÷ õºäºëìºðò õàìààðóóëñàí

áàéäàã.

Áàãøèéí ººðèéíõ íü á¿òýýë÷ ñýòãýëãýý ¿éë àæèëëàãààíû ÷àäâàðûí òºëºâøëèéí ò¿âøèí

Áàãøèéí ñóðãàí õ¿ì¿¿æ¿¿ëýõ óð ÷àäâàðûã òºëºâøëèéí ò¿âøèí Õè÷ýýëèéí òåõíîëîãèéí ¿éë ÿâöûã ¿ð àøèãòàé çîõèîí áàéãóóëàõ

çýðýã íü áàãøèéã îþóíû á¿òýýë÷ õºäºëìºð áîëîõûã áàòëàíà.Îþóíû – Á¿òýýë÷ õºäºëìºðò áàãàæ íü þó áàéõ âý?

Ìýäëýã, ÷àäâàð õî¸ð þì

Áàãø áèä þóã ýðõýìëýõ âý?

Áàãø áèäýíä îþóíû ýðõýìëýí äýýäëýõ ç¿éëýýñ 1. ìýäëýã- ÷àäâàð 2. óð ÷àäâàð 3. íýð õ¿íä ¯¿ðãèéã ýðõýìëýí äýýäëýõ ç¿éëñýýñ 1. ¯¿ðýã õ¿ëýýõ 2. Äýã æóðàì ñàõèõ 3. Õàðèóöëàãàòàé áàéõ ªºðèé㺺 õºãæ¿¿ëýí ýðõýìëýí äýýäëýõ ç¿éëñýýñ 1. Áèå äààæ 2. Òýâ÷ýýðòýé3. Áàéíãà ñóð÷ ìýäýõ ýðìýëçýëòýé áàéõ ë ãîë áèëýý.

Хүүхдийг дэмжинэ гэдэг нь түүнд

итгэнэ гэсэн үг.

НЭГЖ БА ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР БОЛОВСРУУЛАХ АРГА ЗҮЙ

  Сургалтын хөтөлбөр нь тогтоосон хугацаа, тодорхойлсон нөөцийг ашиглан боловсролын стандартаар шаардсан үр дүн, чанарт хэрхэн

хүрч болох технологийн шийдлийг илэрхийлсэн арга зүйн баримт бичиг мөн.

Багш бүр зааж буй хичээлээ: Жилийн  Улирлын /сэдвийн/ Нэгж хичээлийн / дотроо ээлжит хичээлийн

хөтөлбөрийг багтаасан / гэсэн үндсэн гурван төлөвлөлтийг заавал хийх нь зөв.

Хөтөлбөр бүрийн бүтэц ерөнхийдөө адил байдаг.

Хичээлийн нэрХамрах хүрээХүлээгдэж буй ерөнхий үр дүн /зорилго/Хүлээгдэж буй тодорхой үр дүн /зорилт/Агуулгын тогтолцооны бүрэлдэхүүн хэсэг /залгамж

холбоо/Нэгж хичээлийн цагийн хуваарилалтАрга зүй /ерөнхий ба тодорхой/Хэрэглэгдэхүүн / ерөнхий ба тодорхой/Үнэлгээ /рубрик/ гэсэн хэсгүүдтэй байж болох

жишээтэй.

Одоо ээлжит ба нэгж хичээлийн хөтөлбөрийн талаар тодруулахыг хичээе.

Хүн төрөлхтний буй болгосон туршлагыг дараа үедээ өвлүүлэх, хүнээр хүн хийх,

хүнийг хөгжүүлэх, төлөвшүүлэх, гэгээрүүлэх үндсэн хэлбэр бол ХИЧЭЭЛ МӨН гэж тодорхойлж болно. Тодорхой

зорилт, зорилго, агуулга, арга зүй, үнэлгээ бүхий багш суралцагчийн бүтээлч хамтын

үйл ажиллагааг хичээл гэнэ гэж ч тодорхойлж болно.

www.themegallery.comwww.themegallery.com Company LogoCompany Logo

Хичээлийн явц.

Аливаа үйл ажиллагаа эхлэх /орц/ үргэлжлэх /явц/ дуусах үе /гарц/ шаттай. Хичээл ч мөн адил. 35-40 минут үргэлжилнэ. Энэ хугацаа хүүхдийг сайн хүн болгоход, хүүхдийн хөгжил төлөвшилд бодит нөлөө үзүүлэхүйц байх учиртай.

40-80 минутын хугацаанд судлах агуулгыг эрэмбэлсэн, багш шавийн хамтын дэгт үйл ажиллагааг ээлжит хичээл гэж ойлгож болно. Энэ нь нэгж хичээлийн хөтөлбөрт багтдаг гэж хэлж болно. Дэгт үйл ажиллагаа гэж онцлон тэмдэглэж байна. Дэг журам алдагдваас үйл ажиллагааны учир утга бас алдагддаг.

Хичээлээ яаж эхлэх вэ? Ямар ямар үйл ажиллагааг хэд хичнээн минут

хийлгэх вэ? энэ бол явц, зохион байгуулалт, дэгийн тухай асуудал харин түүнийгээ хэрхэн яаж зохион байгуулах вэ?

суралцагчаа идэвхжүүлэх ямар ямар арга хэрэглэх вэ?

ямар ямар хэрэглэгдэхүүн ашиглах вэ? өөрийн нөөцөө хэрхэн ашиглах, зарцуулах вэ?

Жишээ нь

Батлав . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 Нэгж хичээлийн үлгэрчилсэн хөтөлбөр:

1.    Нэгж хичээлийн сэдэв . . . . . . . . .

2.    Нэгж хичээлийн сэдвийн хүлээгдэж буй үр дүн / тухайн сэдвийг зааж дууссаны дараах үр дүнг ерөнхийлөн нэг өгүүлбэрээр илэрхийлнэ/

3.    Зорилт

4.    Агуулга

Агуулгыг дээрх байдлаар төлөвлөхөөс гадна цогц чадамжинд тулгуурлан дараах хүснэгтээр илэрхийлсэн ч болно.

5.        Арга зүй: Нэгж хичээлийн цагийн хуваарилалт 

Үүний дараагийн үйл ажиллагаа бол ээлжит хичээлээ 80 минутаар төлөвлөх явдал юм. Үүний тулд багш хичээл тус бүрийн /хэлбэр / төрлийг өөрөөр хэлбэл энэ хичээл

Шинэ материал судлах хичээл

Чадвар дадал бий болгох хичээл

Бататгал буюу хэрэглээ болгох хичээл

Баяжуулан системчлэх хичээл

Хяналт шалгалтын хичээл

Анализ хичээл

Нэгж ба ээлжит хичээлд тавигдах шаардлага

Хүлээгдэж буй ерөнхий үр дүнг стандарт, агуулгын хүрээтэй нийцүүлэн зөв тодорхойлсон уу?

Зорилтыг цогц чадамжийн дагуу тодорхойлсон эсэх Агуулгаа бүрэн эзэмшүүлэх арга зүйн сонголт хэр болсон Агуулгаа эзэмшүүлэхдээ өмнөх мэдлэг чадварт суурилсан эсэх Тухайн хөтөлбөр чинь ээлжит хичээлүүдийнхээ бүтэц хэлбэрт нийцсэн эсэх Хүлээгдэж буй ерөнхий ба тодорхой үр дүнд хүрэх боломж бүхий дасгал

даалгавар, сургалтын хэрэглэгдэхүүнтэй эсэх Хичээлийн үе шатуудыг цагаар хуваарилсан нь хүүхдийн анги насны онцлог,

хэрэгцээ шаардлагад тохирсон эсэх Сургалтанд мэдээллийн технологийг хүртээмжтэй ашигласан байдал Сэтгэл зүй, жендэр, эрүүл ахуй, аюулгүй ажиллагааны шаардлага хангасан

эсэх Сурагчийн хөгжил төлөвшлийг илрүүлэх үнэлгээний тохиромжтой хэлбэрийг

сонгосон эсэх Өөрийн үнэлгээний хэсгийг хөтөлсөн эсэх талаараа анализ хийж юуг ямар

хэсгийг, хэрхэн сайжруулах талаар мэргэжил зорилго нэгтнүүдтэйгээ саналаа хуваалцаж улам сайжруулах

Хичээлийн технологийн хàðüöóóëàëò

Çîðèëãî Óëàìæëàëò òåõíîëîãèéí ìýäëýã

Øèíý òåõíîëîãèéí ÷àäâàð

Çîðèëò Òîäîðõîé øèíæëýõ óõààíû ºíäºð ìýäëýã

Øèíæëýõ óõààíû ºðãºí ìýäëýã

Àãóóëãà Øèíæëýõ óõààíû ìýäëýã ñóäëàãäàõóóí

Øèíæëýõ óõààíû õýðýãëýý áîëãîõ ìýäëýã ¿éë ÿâö

Àðãà ç¿é Ìýäýýëýõ Õàìòðàí ìýäëýã á¿òýýõ

¯íýëãýý Áàðèìò ìýäýýëýë øàëãàõ Õºãæëèéí àõèöûí ÿâö ¿ð ä¿íãýýð íüÍèéãìèéí ñýòãýë õàíàìæààð íüÑóðàã÷äûí ñýòãýë õàíàìæààð íü

Ñóðàëöàã÷ Ìýäëýã õ¿ëýýæ àâàõ Ìýäëýã á¿òýýõ ÷àäâàð ýçýìøèõ

Àíãè Èæèë ìýäýýëýë õ¿ëýýí àâàõ á¿ëýã

Ñóäàëãààíû á¿ëã¿¿ä

Îðîí çàé öàã õóãàöàà

Ñóðãóóëèéí àíãè òàíõèìä ñóðãàõ

Ñóðãóóëü àìüäðàëä íàñàí òóðø òàñðàëòã¿é ñóðàëöàõ

¯ð ä¿í Íýã çàãâàðûí ñýòãýëãýý Ñýòãýëãýýíèé õºãæèë õýðýãëýýíèé ÷àäâàð

Сургалтанд хэрэглэгдэж буй шинэлэг аргаас

11. Эвлүүлгийн аргаСурагчид тухайн хэсгийг эхлээд өөрсдөө

ойлгоод дараа нь хамгийн ойлгомжтой хялбар аргаар бусад хэсгийн сурагчдад ойлгуулж эцэст нь нэгдсэн сэдвийн гол ултга санааг гаргахад оршино.

22. Инсерт аргаЭнэ арга нь уншиж бодож сэтгэх явцдаа

бүтээлчээр тэмдэглэлээ хийх арга юм. Инсерт аргыг хэрэглэхийн давуу тал

Сэргээн санах Утга санааг ойлгох Бататгах гэсэн үе шат уудтай

33. KWL арга1. K – мэддэг байсан

2. W – мэдэхийг хүсэж байгаа

3. L – шинээх мэдсэн зүйл

I I дэд сэдэвдэд сэдэвII дэх баг дэх баг

II II дэд сэдэвдэд сэдэвIIII дахь баг дахь баг

IVIV дэд сэдэв дэд сэдэвIVIV дэх баг дэх баг

IIIIII дахь баг дахь багIII III дэд сэдэвдэд сэдэв

СэдэвСэдэвҮндсэн багҮндсэн баг

(+) Шинэ мэдлэг

(-)Мэддэг зүйлээс өөр эсрэг утгатай зүйл

(*) Мэддэг зүйл

(?) Эргэлзээтэй цаашид мэдэхийг хүснэ

KK

WW L L

Хяналт шинжилгээ үнэлгээний үр дүнг тодорхойлох багцууд

LOGO

top related