chong yu xuan bstruc indi
Post on 21-Jan-2017
19 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Individual Components (CHONG YU XUAN 0317950)
STRUCTURAL GROUND FLOOR PLAN
I had assigned to
1. To analysis minimum 6 beams (each beam must subject to different types of load, i.e. UDL from one or more than one slabs, beam with point load(s) or combination of UDL and PL)
2. To analysis minimum 3 columns (from roof to foundation level)
CHONG YU XUAN 0317950
Beam Analysis Calculation(UDL)First Floor Beam, B-C/4
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick WallBrick Self Weight = Wall height x thickness x density= 3m x 0.15m x 19kN/m³=8.55kN/m
Dead load on B-C/3-4 (two way slab)Load is transferred to beam B-C/4 in trapezium form Convert the load into UDL.Dead load from slab C-D/1-4= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (3m/2)= 5.4kN/m
Dead load on slab B-C/4-4a (two way slab)Load is transferred to beam D/1-3 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL.Dead load from slab D-F/1-3= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (3m/2)= 5.4kN/m
Dead load on Concrete BeamBeam Self Weight = Beam size x concrete density= 0.15m x 0.3m x 24kN/m³= 1.08kN/m
Total Dead LoadTotal for beam D/1-3= 8.55 + 5.4 + 5.4 + 1.08= 20.41kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Live load on B-C/3-4 (two way slab)Load is transferred to beam B-C/4 in trapezium form. Convert the load into UDL.Live load from slab B-C/3-4= Live load on slab x (Lx/2)= 1.5kN/m² x (3m/2)= 2.25kN/m
Live load on slab B-C/4-4a (two way slab)Load is transferred to beam B-C/4 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL.Live load from slab B-C/4-4a= Live load on slab x (Lx/2)= 1.5kN/m² x (3m/2)= 2.25kN/m
Total Live LoadTotal for beam D/1-3= 2.25 + 2.25= 4.5kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam D/1-3 = 20.41kN/m x 1.4 = 28.574kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam D/1-3 = 4.5kN/m x 1.6 = 7.2kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam D/1-3
= 28.574 + 7.2 = 35.774kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Load Diagram
Load Diagram∑M1 =0 = -4m (R3y) + 35.774kN/m(4m)(4m/2)4m RBy = 286.192kN/m
RBy = 71.548kN
∑Fy =0 = RCy + RBy – 35.774(4) = RCy + 71.548 – 286.192RCy = 71.548kN
Shear Force DiagramAt point 1, there is a 71.548kN force acting upwards (+ve).
At middle of the beam there is no point load. Hence, UDL was converted into PL only for calculation of reaction forces. 35.774kN/m x 4 = 143.096kN143.096kN – 143.096kN = 0kN
At point 3, there is a 143.096kN force acting downwards (-ve).0kN – 143.096kN = -143.096kN
Bending Moment DiagramAt point 1, there is only a line so no area = 0kN
At middle of the beam = Area of triangle between 1 and middle= 143.096kN x 4m x 0.5= 286.192kN/m
At point 3 = Area of triangle (+ve) + Area of triangle (-ve)= 286.192kN + -143.096kN x 4m x 0.5= 0kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Beam Analysis Calculation(UDL)First Floor Beam, B-C/4a
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick WallBrick Self Weight = Wall height x thickness x density= 3m x 0.15m x 19kN/m³=8.55kN/m
Dead load on B-C/4-4a (two way slab)Load is transferred to beam B-C/4a in trapezium form Convert the load into UDL.Dead load from slab B-C/4-4a= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (3m/2)= 5.4kN/m
Dead load on slab B-C/4a-5 (two way slab)Load is transferred to beam B-C/4a in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL.Dead load from slab B-C/4a-5= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (2m/2)=3.6kN/m
Dead load on Concrete BeamBeam Self Weight = Beam size x concrete density= 0.15m x 0.3m x 24kN/m³= 1.08kN/m
Total Dead LoadTotal for beam D/1-3= 8.55 + 5.4 + 3.6 + 1.08= 18.63kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Live load on B-C/4-4a (two way slab)Load is transferred to beam B-C/4a in trapezium form. Convert the load into UDL.Live load from slab B-C/4-4a= Live load on slab x (Lx/2)= 1.5kN/m² x (3m/2)= 2.25kN/m
Live load on slab B-C/4a-5 (two way slab)Load is transferred to beam B-C/4 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL.Live load from slab B-C/4-4a= Live load on slab x (Lx/2)= 1.5kN/m² x (2m/2)= 1.5kN/m
Total Live LoadTotal for beam B-C/4a= 2.25 + 1.5= 3.75kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam B-C/4a = 18.63kN/m x 1.4 = 26.082kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam B-C/4a = 3.75kN/m x 1.6 = 6kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam B-C/4a
= 26.082 + 6 = 32.082kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Load Diagram
Load Diagram∑M1 =0 = -4m (R3y) + 32.082kN/m(4m)(4m/2)4m RBy = 256.656km
RBy = 64.164kN
∑Fy =0 = RCy + RBy – 32.082(4) = RCy + 64.164 – 128.328RCy = 64.164kN
Shear Force DiagramAt point 1, there is a 117.58kN force acting upwards (+ve).
At middle of the beam there is no point load. Hence, UDL was converted into PL only for calculation of reaction forces. 32.082kN/m x 4m = 128.328kN128.328kN – 128.328kN = 0kN
At point 3, there is a 128.328kN force acting downwards (-ve).0kN – 128.328kN = -128.328kN
Bending Moment DiagramAt point 1, there is only a line so no area = 0kN
At middle of the beam = Area of triangle between 1 and middle= 128.328kN x 4m x 0.5= 256.656kN/m
At point 3 = Area of triangle (+ve) + Area of triangle (-ve)= 256.656kN + 128.328kN x 4m x 0.5= 0kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Beam Analysis Calculation(combination)First Floor Beam, B/4-5
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick WallBrick Self Weight = Wall height x thickness x density= 3m x 0.15m x 19kN/m³=8.55kN/m
Dead load on A1-B/4-5(one way slab)Load is transferred to beam B/4-5 in a trapezium form. Convert the load into UDL.Dead load from slab A1-B/4-5= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (1.9m/2) = 3.42kN/m
Dead load on B-C/4-4q(two way slab)Load is transferred to beam B-C/4-4a in a triangular form. Convert the triangle load into UDL.Dead load from slab B-c/4-4a= Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3= 3.6kN/m² x (3m/2) x 2/3= 3.6kN/m
Dead load on B-C/4a-5(two way slab)Load is transferred to beam B-C/4a-5 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL.Dead load from slab B-c/4a-5= Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3= 3.6kN/m² x (2m/2) x 2/3= 2.4kN/m
Dead load on Concrete BeamBeam Self Weight = Beam size x concrete density= 0.15m x 0.3m x 24kN/m³= 1.08kN/m
Total Dead LoadTotal for 4-4a= 3.6+8.55kN/m + 1.08kN/m+3.42= 16.65kN/m
Total for 4a-5= 3.42kN/m + 2.4kN/m + 1.08kN/m= 6.9kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Live load on slab A1-B/4-5 (one way slab)Load is transferred beam B/4-5. Convert the load into UDL.Live load from slab A1-B/4-5= Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (1.9m/2) = 1.425kN/m
Live load on slab B-C/4-4a (two way slab)Load is transferred beam B-C/4-4a in a triangular form. Convert the load into UDL.Live load from slab B-C/4-4a= Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (3m/2) x2/3= 1.5kN/mLive load on slab B-C/4a-5 (two way slab)Load is transferred beam B-C/4a-5 in a triangular form. Convert the load into UDL.Live load from slab B-C/4a-5= Live load on slab x (Lx/2)x2/3 = 1.5kN/m² x (2m/2) x2/3= 1kN/m
Total Live LoadTotal for 4-4a= 1.425kN/m + 1.5kN/m= 2.925kN/m
Total for 4a-5= 1.425kN/m + 1.kN/m= 2.425kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for 4-4a = 16.65kN/m x 1.4
= 23.31N/m Ultimate Dead load for 4a-5 = 6.9kN/m x 1.4 = 9.66kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for 4-4a = 2.925kN/m x 1.6
= 4.68kN/m
Ultimate Live load for 4a-5 = 2.425kN/m x 1.6 = 3.88kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for 4-4a
= 27.98kN/mUltimate load for 4a-5= 9.66kN/m + 3.88kN/m= 13.54kN/m
Total Load Diagram
Load Diagram∑MC =0 = 5m (RF5) –(83.88)(1.5)-(64.164)(3)-(27.08x4)5m RF5 = 426.632kN RF5 = 85.3264kN∑Fy =0 = RF4+ RF5 – 83.94kN – 64.164kN/m – 27.08kNR4= 89.856kNShear Force DiagramAt point C, there is a 89.858kN force acting upwards (+ve).
UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces.89.858kN– 83.88kN = 5.978kN
At point 4a, there is a 64.164kN force acting downwards (-ve).5.978kN – 64.164kN= -58.186kNUDL was converted to PL only for calculation of reaction forces.=-58.186kN – 27.08kN = 85.266kN
CHONG YU XUAN 0317950
Bending Moment DiagramAt point C, there is only a line so no area = 0kN/m
At point 4a = Area of trapezium between 4 and 4a= (5.978 + 89.858) x 3 x 0.5= 143.754kN/m
At point 5= Area of trapezium between4aand 5 = (58.186 +85.266) x 2 x 0.5 = 143.45kN/m
143.754kN/m - 143.45kN/m = 0.3kN/m ≈0
CHONG YU XUAN 0317950
Beam Analysis Calculation(UDL)First Floor Beam, B1-C/5a
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick WallBrick Self Weight = Wall height x thickness x density= 3m x 0.15m x 19kN/m³=8.55kN/m
Dead load on B-C/3-4 (two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5-5a in trapezium form Convert the load into UDL.Dead load from slab B1-C/5-5a= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (1.7m/2)= 3.06kN/m
Dead load on slab B1-C/5a-6 (two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5a-6 in a triangle form. Convert the triangle load into UDL.Dead load from slab B1-C/5a-6= Dead load on slab x (Lx/2)x2/3= 3.6kN/m² x (1.8m/2)x2/3= 2.16kN/m
Dead load on Concrete BeamBeam Self Weight = Beam size x concrete density= 0.15m x 0.3m x 24kN/m³= 1.08kN/m
Total Dead LoadTotal for beam D/1-3= 8.55 + 3.06 + 2.16 + 1.08= 14.85kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Live load on B1-C/5-5a (two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5-5a in trapezium form. Convert the load into UDL.Live load from slab B1-C/5-5a = Live load on slab x (Lx/2)= 1.5kN/m² x (1.7m/2)= 1.275kN/m
Live load on slab B1-C/5a-6 (two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5a-6 in a triangle form. Convert the triangle load into UDL.Live load from slab B1-C/5a-6= Live load on slab x (Lx/2)x2/3= 1.5kN/m² x (1.8m/2)x2/3= 0.9kN/m
Total Live LoadTotal for beam B1-C/5a= 1.275 + 0.9= 2.175kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam B1-C/5a = 14.85kN/m x 1.4 = 20.79kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam B1-C/5a = 2.175kN/m x 1.6 = 3.48kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam B1-C/5a
= 20.79 + 3.48 = 24.27kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Load Diagram
Load Diagram∑M1 =0 = 1.8m (Rcy) + 35.774kN/m(1.8m)(1.8m/2)1.8m R3y = 39.317kN/m
Rcy = 21.84kN
∑Fy =0 = Rb1y + Rcy – 43.686 = Rb1y + 21.84 – 43.686Rb1y = 21.84kN
Shear Force DiagramAt point 1, there is a 21.84kN force acting upwards (+ve).
At middle of the beam there is no point load. Hence, UDL was converted into PL only for calculation of reaction forces. 24.27kN/m x 1.8 = 43.686kN21.84kN – 43.686kN = -21.84kN
At point 3, there is a 21.84kN force acting downwards (-ve).0kN – 21.84kN = -21.84kN
Bending Moment DiagramAt point 1, there is only a line so no area = 0kN
At middle of the beam = Area of triangle between 1 and middle= 21.84kN x 0.9m x 0.5= 9.828kN/m2
At point 3 = Area of triangle (+ve) + Area of triangle (-ve)= 9.828kN + -9.828kN = 0kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Beam Analysis Calculation(combination)First Floor Beam, B1/5-6
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick WallBrick Self Weight = Wall height x thickness x density= 3m x 0.15m x 19kN/m³=8.55kN/m
Dead load on B-B1/5-6(one way slab)Load is transferred to beam B-B1/5-6. Convert the load into UDL.Dead load from slab B-B1/5-6= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (2.19m/2) = 3.942kN/m
Dead load on B1-C/5-5a(two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5-5a in a triangular form. Convert the triangle load into UDL.Dead load from slab B1-C/5-5a= Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3= 3.6kN/m² x (1.7m/2) x 2/3= 2.04kN/m
Dead load on B1-C/5a-6(two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5a-6 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL.Dead load from slab B1-C/5a-6= Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (1.8m/2) = 3.24kN/m
Dead load on Concrete BeamBeam Self Weight = Beam size x concrete density= 0.15m x 0.3m x 24kN/m³= 1.08kN/m
Total Dead LoadTotal for 5-5a= 2.04 1.08kN/m+3.942= 7.042kN/m
Total for 5a-6= 3.24 +8.55kN/m + 1.08kN/m+3.942= 16.792kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Live load on on B-B1/5-6(one way slab)Load is transferred to beam B-B1/5-6. Convert the load into UDL.live load from slab B-B1/5-6Live load from slab B/4-5= Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (2.9m/2) = 1.6425kN/mLive load on B1-C/5-5a(two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5-5a in a triangular form. Convert the triangle load into UDL.live load from slab B1-C/5-5a= Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (1.7m/2) x2/3= 0.85kN/mLive load on B1-C/5a-6(two way slab)Load is transferred to beam B1-C/5a-6 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL.live load from slab B1-C/5a-6= Live load on slab x (Lx/2)x2/3 = 1.5kN/m² x (1.8m/2) x2/3= 3.24kN/mTotal live LoadTotal for 5-5a= 0.85 +1.6425kN/m= 2.4925kN/m
Total for 5a-6= 3.24 +1.6425= 4.8825kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for 5-5a = 7.042kN/m x 1.4
= 9.859N/m Ultimate Dead load for 5a-6 = 16.792kN/m x 1.4 = 23.5098kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for 5-5a = 2.493kN/m x 1.6
= 3.989kN/m Ultimate Live load for 5a-6
= 4.883kN/m x 1.6 = 7.813kN/mTotal Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for 5-5a
= 9.859 +3.389kN/m=13.248Ultimate load for 5a-6= 23.509kN/m + 7.813kN/m= 31.322kN/m
Total Load Diagram
Load Diagram∑MC =0 =4.7m (RF5) –(22.52)(0.85)-(21.84)(1.7)-(93.966)(3.2)4.7m RF5 = 356.96kN RF6 = 75.949kN∑Fy =0 = RF5+ RF6 – 22.52kN – 21.84kN/m – 93.966kNR5= 62.377kN
Shear Force DiagramAt point 5, there is a 62.377kN force acting upwards (+ve).
UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces.62.377kN– 22.52kN = 39.857kN
At point 5a, there is a 21.84kN force acting downwards (-ve).39.857kN– 21.84kN= 18.017kN
UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces.=-18.017kN – 93.966kN = -75.949kN
CHONG YU XUAN 0317950
Bending Moment DiagramAt point 5, there is only a line so no area = 0kN/m
At point 5a = Area of trapezium between 4 and 4a= (62.377 + 39.857) x 1.7 x 0.5= 86.8989kN/m
At point 5a = area of triangle =18.017x0.575x0.5=5.17kN/mAt point 6= Area of triangle between 5a and 6= 75.949 x (3-0.575) x 0.5 = 92.088kN/m
86.8989kN/m+5.17kN/m - 92.088kN/m = -0.0191kN/m ≈0
CHONG YU XUAN 0317950
Beam Analysis Calculation(combination)First Floor Beam, B-C/5
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick WallBrick Self Weight = Wall height x thickness x density= 3m x 0.15m x 19kN/m³=8.55kN/m
Dead load on B-C/4a-5(two way slab)Load is transferred to beam B-C/4a-5 in a trapezium form. Convert the load into UDL.Dead load from slab B-C/4a-5= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (2m/2) = 3.6kN/m
Dead load on B1-C/5-5a(two way slab)Load is transferred to beam B-C/5-5a in a trapezium form. Convert the load into UDL.Dead load from slab B-C/5-5a= Dead load on slab x (Lx/2)= 3.6kN/m² x (1.7m/2) = 3.06kN/m
Dead load on Concrete BeamBeam Self Weight = Beam size x concrete density= 0.15m x 0.3m x 24kN/m³= 1.08kN/m
Total Dead LoadTotal for B-B1= 3.6+8.55kN/m + 1.08kN/m= 13.23kN/m
Total for B1-C= 3.6kN/m + 8.55kN/m + 1.08kN/m+3.06= 16.29kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Live load on B-C/4a-5(two way slab)Load is transferred to beam B-C/4a-5 in a trapezium form. Convert the load into UDL.live load from slab B-C/4a-5= Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (2m/2) = 1.5kN/m
Live load on B1-C/5-5a(two way slab)Load is transferred to beam B-C/5-5a in a trapezium form. Convert the load into UDL. Live load from slab B-C/5-5a= Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (1.7m/2) = 1.275kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for B-B1 = 13.23kN/m x 1.4
= 18.522N/m Ultimate Dead load for B1-C = 16.29kN/m x 1.4 = 22.806N/mTotal Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for B-B1 = 1.5kN/m x 1.6
= 2.4kN/m Ultimate Live load for B1-C = 1.275kN/m x 1.6 = 2.04kN/mTotal Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for B-B1
= 18.522kN/m+2.4=20.922kN/mUltimate load for B1-C= 22.806kN/m + 2.04kN/m= 24.846kN/m
CHONG YU XUAN 0317950
Total Load Diagram
Load Diagram∑MC =0 = 4m (RFb) –(46.028)(2.9)-(62.377)(1.8)-(44.723x0.9) Rc = 81.625kN ∑Fy =0 = Rc+ Rb– 62.377kN – 20.922kN/mx2.2 – 24.846kNx1.8Rb= 71.503kN
Shear Force DiagramAt point C, there is a 71.503kN force acting upwards (+ve).
UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces.71.503kN – 46.028kN = 25.475kN
At point B1, there is a 62.377kN force acting downwards (-ve).25.475kN – 62.377kN= -36.902kN
UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces.=-36.902kN – 44.723kN = 81.625kN
Bending Moment DiagramAt point B, there is only a line so no area = 0kN/m
At point B1 = Area of trapezium between B and B1= (71.503 + 25.475) x 2.2 x 0.5= 106.676kN/m
At point C= Area of trapezium betweenB1and C = (36.902 +81.625) x 1.8 x 0.5 = 106.674kN/m106.676kN/m - 106.674kN/m = 0.02kN/m ≈0
CHONG YU XUAN 0317950
Column Analysis CalculationTributary Area Method (Live Load Only)
To determine 3 columns: B4, B5, B6
Structural Ground Floor Plan (Showing Distribution of load from slab to column)
Based on the UBBL, it states that all rooms in Bungalow are using the live load factor of 1.5kN/m² except for car porch which is 2.5kN/m²
Column Area Live Load
GF B4 (4m x 5.65m) = 22.6m² 22.6m²x 1.5kN/m² = 33.9kN
GF B5 4m x 4.85m = 19.4m² 19.4m²x 1.5kN/m² = 29.1kN
CF B6 4m x 2.35m = 9.4m² 9.4m²x 1.5kN/m² = 14.1kN
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Structural First Floor Plan (Showing Distribution of load from slab to column)
Based on the UBBL, it states that all rooms in Bungalow are using the live load factor of 1.5kN/m².
Column Area Live Load
FF B4 4mx4m= 16m² 16m²x 1.5kN/m²= 24kN
FF B5 4m x 4.85m = 19.4m² 19.4m²x 1.5kN/m² = 29.1kN
FF B6 4m x 2.35m = 9.4m² 9.4m²x 1.5kN/m² = 14.1kN
CHONG YU XUAN 0317950
Total Live Load Diagram
Structural Roof Plan (Showing Distribution of load from slab to column)
Based on the UBBL, it states that all rooms in Bungalow are using the live load factor of 1.5kN/m² but assumed live load for roof is taken as 0.5kN/m² and 1.0kN/m² as dead load given by lecturer. There is no live load on roof floor plan.
Column Area Live Load
FF B4 (4m x 5.65m) = 22.6m² 22.6m²x 1.5kN/m² = 33.9kN
FF B5 4m x 4.85m = 19.4m² 19.4m²x 1.5kN/m² = 29.1kN
FF B6 4m x 2.35m = 9.4m² 9.4m²x 1.5kN/m² = 14.1kNColumn Analysis Calculation
CHONG YU XUAN 0317950
Tributary Area Method Column B4
Determine the load acting on column C5
Dead load
Roof LevelDead LoadSlab 22.6m² x 1.0kN/m² = 22.6kNRoof beam (9.65m) x 1.08kN/m = 9.56kNTotal 22.6+ 10.02 = 32.62kN
First FloorDead LoadWalls (6m) x 8.55kN/m = 51.3kNSlabs 16m² x 3.6kN/m² = 57.6kNBeams 8mx 1.08kN/m = 8.64kNColumns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kNTotal 51.3kN + 57.6kN + 8.64kN + 8.64 = 126.18kN
Ground FloorDead LoadWalls 4m x 8.55kN/m = 34.2kNSlabs 22.6m² x 3.6kN/m² = 81.36kNBeams
(2.462m+4m+5.65)x1.08kN/m=13.08kNColumns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kNTotal 34.2+ 81.36+ 13.08+ 8.64 =
128.64kN
Total Dead Load 32.62+ 126.18+ 128.64= 287.44kNApply 1.4 Factor 287.44kN x 1.4 = 402.416kN
CHONG YU XUAN 0317950
Live load
First FloorLive LoadSlabs 16m² x 1.5kN/m² = 24kN
Ground FloorLive LoadSlabs 22.6m² x 1.5kN/m² = 33.9kN
Total Live Load 24 + 33.9 = 57.9kNApply 1.6 Factor 57.9kN x 1.4 = 92.64kN
Total Ultimate Dead load + Ultimate Live load402.416kN + 92.64kN = 495.05kN
Hence, the ultimate load acting on column B4 is 495.05kN.
CHONG YU XUAN 0317950
Column Analysis Calculation
Tributary Area Method Column B5
Determine the load acting on column B5
Dead load
Roof LevelDead LoadSlab (4x4.887)m² x 1.0kN/m² = 19.548kNRoof beam (8.887m) x 1.08kN/m = 9.598kNTotal 19.548kN + 9.598kN = 29.146kN
First FloorDead LoadWalls (2.35+2+2) x 8.55kN/m =54.2925kNSlabs 19.52m² x 3.6kN/m² = 70.272kNBeams (2.53+2.35+6)mx 1.08kN/m = 11.75kNColumns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kNTotal 54.2925kN + 70.272kN + 11.75kN + 8.64 = 144.955kN
Ground FloorDead LoadWalls 4.35m x 8.55kN/m = 37.19kNSlabs 19.52m² x 3.6kN/m² = 70.272kNBeams (2+2.53+2.35+2)x1.08kN/m=9.59kNColumns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kNTotal 37.19kN + 70.272kN + 9.59kN + 8.64 = 125.692kN
Total Dead Load 29.146kN + 144.955kN + 125.692kN = 299.692kNApply 1.4 Factor 299.692kN x 1.4 = 419.71kN
CHONG YU XUAN 0317950
Live load
First FloorLive LoadSlabs 19.52m² x 1.5kN/m² = 29.28kN
Ground FloorLive LoadSlabs 19.52m² x 1.5kN/m² = 29.28kN
Total Live Load 29.28kN + 29.28kN = 58.56kNApply 1.6 Factor 58.56kN x 1.4 = 93.696kN
Total Ultimate Dead load + Ultimate Live load419.71kN + 93.696kN = 513.406kN
Hence, the ultimate load acting on column B5 is 513.406kN.
CHONG YU XUAN 0317950
Column Analysis Calculation
Tributary Area Method Column B6
Determine the load acting on column B5
Dead load
Roof LevelDead LoadSlab (2.35x4)m² x 1.0kN/m² = 9.4kNRoof beam (6.35m) x 1.08kN/m = 6.85kNTotal 9.4kN+ 6.85kN = 16.25kN
First FloorDead LoadWalls 6.35m x 8.55kN/m =54.29kNSlabs 9.4m² x 3.6kN/m² = 33.84kNBeams 6.35mx 1.08kN/m = 6.85kNColumns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kNTotal 54.29kN + 33.84kN + 6.85kN + 8.64 = 103.62kN
Ground FloorDead LoadWalls 8.35m x 8.55kN/m = 71.39kNSlabs 9.4m² x 3.6kN/m² = 33.84kNBeams 8.35x1.08kN/m=9.018kNColumns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kNTotal 71.39kN+ 33.84kN + 9.018kN + 8.64 = 122.889kN
Total Dead Load 16.25kN + 103.62kN + 339.86kN = 242.75kNApply 1.4 Factor 242.75kN x 1.4 = 339.86kN
CHONG YU XUAN 0317950
Live load
First FloorLive LoadSlabs 9.4m² x 1.5kN/m² = 14.1kN
Ground FloorLive LoadSlabs 9.4m² x 1.5kN/m² = 14.1kN
Total Live Load 14.1kN + 14.1kN = 28.2kNApply 1.6 Factor 28.2kN x 1.4 = 45.12kN
Total Ultimate Dead load + Ultimate Live load339.86kN + 45.12kN = 384.98kN
Hence, the ultimate load acting on column B6 is 384.98kN.
CHONG YU XUAN 0317950
top related