ciuperci
Post on 04-Jul-2015
669 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA:
UNITATEA SCOLARA:
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢELE NATURII
DISCIPLINA: Biologie
CLASA : a V -a
UNITATEA DE INVATARE: Principalele grupe de plante
TEMA : Regnul Fungi-Ciuperci inferioare si superioare
TIPUL LECŢIEI: mixtă-verificare şi predare de noi cunoştinţe.
SCOPUL LECTIEI: explorarea de catre elevi a particulariatilor morfologice,anatomice si fiziologice ale ciupercilor,in vederea delimitarii conceptului de „fungi”
COMPETENTE DE REFERINŢĂ : 1.1,2.1,2.2,3.1,3.2,4.1,4.3
COMPETENTE OPERAŢIONALE:
-indicarea mediului de viaţă al ciupercilor ;-recunoasterea principalilor reprezentanţi ai acestui grup de organisme;-înţelegerea şi observarea alcătuirii, modului de hranire şi de inmultire a ciupercilor;-explicarea importanţei acestui tip de organisme.
STRATEGIA DIDACTICA:
RESURSE PROCEDURALE: conversaţia,explicaţia,observaţia,povestirea, experimentul.
RESURSE MATERIALE: planşe,atlas botanic,manual,fisa de evaluare, microscop, drojdii, mucegai,ciuperci cu palarie,lupa, cristalizor, apă, zahăr, preparate microscopice.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: individuala si pe grupe
MODALITATI DE EVALUARE: proba orala,proba scrisa,proba practica,observarea sistematica a elevilor
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
BIBLIOGRAFIE: manualul de biologie pentru clasa a V-a,atlase botanice,internet
ETAPELE LECTIEI:
MOMENTUL LECŢIEI
Timp ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUI
RESURSE PROCEDURALE
RESURSEMATERIALE
ORGANIZAREAINSTRUIRII
Evaluare
1.Moment organizatoric
2’ -verificarea prezenţei elevilor si a materialelor necesare
- -conversaţia - Frontală -
2.Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior
10’ -prin întrebări adresate elevilor se verifică lecţia precedentă „Regnul Protiste”
-verificarea temei pentru acasa
-răspund la întrebările profesorului pe baza cunoştinţelor acumulate-elevii verifica daca au facut corect tema-elevii sunt atenti
-conversaţia euristică-explicaţia
-atlas zoologic-plansă
Frontala
Individuală
Proba orala
-recomandari privind corectarea unor erori si clarificarea unor notiuni,concepte
Frontal
3.Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea scopului lectiei si competentelor
3’ -profesorul anunta tema noii lectii, scopul si competentele vizate
-elevii sunt atenti -explicatia - frontal -
4. Prezentarea materialului stimul
5’ -prezentarea unor mostre de fructe si paine mucegaite si a unor ciuperci cu palarie
-elevii remarca materialele mucegaite si recunosc ciupercile cu palarie
-observatia
-conversatia
materiale mucegaite si ciuperci cu palarie
frontal Oral
5.Comunicarea noilor cunostinte si dirijarea invatarii
20’ -se scrie titlul lectiei pe tabla -cu ajutorul atlasului botanic si folosind manualul se observă grupa sistematica care va fii studiată in lecţia de zi ,,Ciuperci inferioare si superioare”-pe baza cunoştinţelor personale ale elevilor se observa mediul de viaţă al ciupercilor-se descriu principalii reprezentanţi ai ciupercilor inferioare si superioare-se explica structura acestor organisme si cu ajutorul microscopului,folosind fisa de lucru din manual, se observă celule de drojdii si fragmente de tal de mucegai precum si ciuperci cu palarie.-se observă şi alte preparate microscopice fixate.
-se explica elevilor alcătuirea talului acestor ciuperci, mod de hranire şi inmulţire-pe baza cunoştinţelor elevilor se stabileşte importanţa ciupercilor.
-se fac exercitii de
-scriu in caiete
-observă planşa din atlas si din manual-sunt atenţi la explicaţiile profesorului
-noteaza in caiet
-sunt atenţi la explicaţiile profesorului si noteaza in caiete
-sunt atenţi la explicaţia profesorului si realizeaza preparate microscopice pe care le privesc la microscop-noteaza pe caiete ce au vazut
-elevii noteaza
-elevii emit pareri privind importanta ciupercilor
-elevii recunosc pe
-observaţia
-conversaţia euristica-explicaţia-povestirea
-conversaţia euristica
-explicaţia-povestirea-conversaţia euristica-experimentul-observatia
-conversaţia
-explicaţia-povestirea
-atlas botanic-manual
-atlas botanic
-manual-atlas botanic
-atlas botanic-manual-desen pe tablă-microscop-mucegai-drojdii-ciuperci cu palarie
-desen pe tabla-manual-atlas
Frontală
Individuală
Individuală
Frontală
Frontal
Individual si pe grupe
Individuală
FrontalăIndividual
Oral
Observarea sistematica a elevilor
Tema de lucru in clasa
Proba practica
6.Aprofundarea si generalizarea(fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului)
5’ -li se cere elevilor sa completeze fisa de evaluare-se formuleaza concluzii privind importanta cunoasterii ciupercilor
-completeaza fisa
-elevii expun pareri
-conversaţia
-conversatia
-fise de evaluare
Individuală
Frontal
-proba scrisa
-proba orala
7.Transferul cunostintelor prin tema pentru acasa
3’ -se anunta tema:pagina 97 exercitiile 1 si 2
-elevii noteaza tema
-explicatia -manual -individula
8.Incheierea activitatii-aprecierea calitatii activitatii si notarea elevilor
2’ -se apreciaza calitatea activitatii ,se noteaza elevii si se motiveaza notele
-elevii sunt atenti -conversatia - -individula si frontal
Elev ………………………………..
Fişa de evaluare
Completează următorul tabel:
Caractere observate Drojdia de bere Mucegaiuri Ciuperci cu palarieForma talului
Hranire
Inmultire
Importanţă
Elev ………………………………..
Fişa de evaluare
Completează următorul tabel:
Caractere observate Drojdia de bere Mucegaiuri Ciuperci cu palarieForma talului
Hranire
Inmultire
Importanţă
Elev ………………………………..
Fişa de evaluare
Completează următorul tabel:
Caractere observate Drojdia de bere Mucegaiuri Ciuperci cu palarieForma talului
Hranire
Inmultire
Importanţă
top related