moduł iii: moje finanse i transakcje w sieci · prezentacja power point lub prezi: „zasady...
Post on 23-Jun-2020
0 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Moduł III: Moje finanse
i transakcje w sieci
Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu
„Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020,
działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”
MODUŁ III: „MOJE FINANSE I TRANSAKCJE W SIECI”
GRUPA DOCELOWA UCZESTNIKÓW KURSU: osoby, które nauczyć się chcą nauczyć się załatwiać
skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem internetu.
LICZEBNOŚĆ GRUPY SZKOLENIOWEJ: zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze „Standardu
wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu”.
CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA/LICZBA I CZAS PLANOWANYCH SPOTKAŃ: 2 x 8 godzin
NARZĘDZIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: komputery z podłączeniem do internetu (1 szt. na jednego
szkolonego, 1 szt. dla trenera/instruktora) z klawiaturą i myszką/touchpadem (lub komputery
z ekranem dotykowym w takiej samej ilości), opcjonalnie: rzutnik multimedialny wraz z ekranem,
głośniki, mikrofon, kamera/telefon z podłączeniem do komputera trenera/instruktora).
CELE MODUŁU I UMIEJĘTNOŚCI DO NABYCIA:
Cel główny: Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na
bezpieczne i efektywne wykorzystanie sieci w życiu prywatnym i zawodowym, a więc będą
potrafili wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować
zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz korzystać z podstawowych usług
e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód
osobisty.
Cele szczegółowe: uczestnicy kursu
o nauczą się:
bezpiecznie korzystać z sieci społecznościowych, czyli m.in.
oceniać wiarygodność źródeł wiedzy (fake news),
chronić swój komputer/telefon/smartTV i inne urządzenia przed
złośliwym oprogramowaniem,
zasadami szyfrowania komunikacji,
wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy
ich szukać, jak je zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody),
jak i do czego ich używać,
rozpoznawać zjawiska powiązane z kulturą sieci, takie jak zjawisko
internetowego hejtu i trollingu, a także reklam przedstawianych jako
prawdziwe wydarzenia/opinie,
zarządzać prywatnością w sieci (świadomość przepływu danych
osobowych),
uzyskiwać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu
z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itp.
korzystać z e-finansów, w tym jak dokonywać zakupów i sprzedaży przez
internet, w tym jak dokonać płatności elektronicznych i uzyskać
potwierdzenie zakupów, a także jak korzystać z bankowości elektronicznej,
korzystać z sieci zgodnie z prawem ze szczególnym uwzględnieniem
regulacji prawa autorskiego oraz licencji (licencje otwarte, komercyjne),
na których mogą być udostępnione treści i oprogramowanie wraz
z przykładami/ źródłami, w tym nauczą się:
jakie są klauzule niedozwolone – zapoznają się z regulaminami
serwisów internetowych, konsekwencjami prawnymi i finansowymi
wynikającymi ze złamania prawa w sieci, statusem prawnym
właścicieli serwisów internetowych,
jakie są zasady ochrony wizerunku osób,
wyszukiwać informacje na stronach instytucji publicznych, np.
o regulacjach prawnych dotyczących handlu w sieci, praw
konsumenta, serwisów z przetargami, ogłoszeń w ramach portalu
bazakonkurencyjnosci.gov.pl, itd., programów ochrony kupujących,
ubezpieczenia transakcji, obciążenia zwrotnego etc.,
o dowiedzą się jak:
dokonywać zakupów przez internet (zapoznanie z platformami aukcyjno-
handlowymi),
zarządzać kontem bankowym, płatnościami elektronicznymi
i bezgotówkowymi (wykorzystanie demo serwisów bankowych), a także jego
bezpieczeństwem (bezpieczeństwo informacji zastrzegania kart płatniczych
i dokumentów tożsamości w przypadku kradzieży lub zagubienia),
zorganizować podróż przez internet,
korzystać z usług e-administracji, w tym jak:
założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,
założyć/zawiesić/zakończyć działalność gospodarczą,
złożyć wniosek o dowód osobisty i kartę EKUZ, wnieść o wydanie
odpisu aktu stanu cywilnego, złożyć zawiadomienie o zbyciu
pojazdu, złożyć wniosek Rodzina 500+, zarejestrować osobę
bezrobotną,
załatwić drogą elektroniczną sprawy związane z wysłaniem
pisma/informacji/sprawozdania do urzędu, odbiorem odpowiedzi od
urzędu (z uwzględnieniem wykorzystania wsparcia dostępnego
w ramach Centrum Pomocy w serwisie biznes.gov.pl),
rozliczyć podatki, złożyć deklaracje i opłacić lub sprawdzić składki na
ZUS online
o utrwalą:
wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji
państwowej z wersji online.
ZAGADNIENIA:
Zasady bezpieczeństwa w sieci - oprogramowanie i aplikacje (apki) niezbędne do
bezpiecznego poruszania się w internecie; ochrona komputera/telefonu/smartTV i innych
urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem, ocena wiarygodności źródeł (fake news),
wykorzystanie potrzebnych aplikacji (gdzie szukać programów i aplikacji, jak je zainstalować,
na co można nie wyrazić zgody); rozpoznawanie zjawisk powiązanych z kulturą sieci, takich
jak internetowy hejt i trolling, a także reklamy przedstawiane jako prawdziwe
wydarzenia/opinie.
Prawo, a internet – licencje, ochrona danych osobowych, ochrona praw autorskich, legalne
pobieranie i obracanie treściami; zasady ochrony wizerunku osób, zarządzanie prywatnością
w sieci (świadomość przepływu i wartości danych osobowych), klauzule niedozwolone,
konsekwencje prawne i finansowe wynikające ze złamania prawa w sieci, status prawny
właścicieli serwisów internetowych, wyszukiwanie informacji o regulacjach prawnych
dotyczących handlu w sieci, praw konsumenta, serwisów z przetargami, ogłoszeń w ramach
portalu bazakonkurencyjnosci.gov.pl, programów ochrony kupujących, ubezpieczenia
transakcji, obciążenia zwrotnego.
Komunikacja w sieci - uzyskiwanie pomocy online (czat, email, wideorozmowa) przy
korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów, szyfrowanie
komunikacji.
Net-podróżnik – organizacja podróży przez internet, korzystanie z map internetowych,
wyszukiwanie noclegów, wyżywienia, rozrywek i transportu według lokalizacji, ceny,
dostępności, zamawianie biletów, przebookowanie biletu, rezerwacja noclegu, odwołanie
rezerwacji.
Sieci społecznościowe – zasady działania; funkcje – autopromocyjna, handel i reklama
handlowa, społecznościowa; mechanika działania sieci społecznościowych.
e-finanse – zakupy i sprzedaż przez internet (zapoznanie z platformami aukcyjno-
handlowymi), potwierdzenia zakupów, bankowość elektroniczna, zarządzanie kontem
bankowym, płatnościami elektronicznymi i bezgotówkowymi (wykorzystanie demo
serwisów bankowych), a także jego bezpieczeństwem (bezpieczeństwo informacji
zastrzegania kart płatniczych i dokumentów tożsamości w przypadku kradzieży lub
zagubienia).
e-administracja – konto ePUAP, profil zaufany, dokumenty i dane w sieci, obsługa
administracyjna online: założenie i wykorzystanie konta w ePUAP i profilu zaufanego,
założenie/zawieszenie/zakończenie działalności gospodarczej online, złożenie wniosku
o dowód osobisty i kartę EKUZ, wniesienie o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego,
złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu, złożenie wniosku Rodzina 500+, zarejestrowanie
osoby bezrobotnej, załatwienie drogą elektroniczną spraw związanych z wysłaniem
pisma/informacji/sprawozdania do urzędu, odbiorem odpowiedzi od urzędu
(z uwzględnieniem wykorzystania wsparcia dostępnego w ramach Centrum Pomocy
w serwisie biznes.gov.pl), rozliczenie podatków, złożenie deklaracji i opłacenie lub
sprawdzenie składki na ZUS online.
PRZEBIEG KURSU
Godzina Dzień 1. Dzień 2.
8.00-8.50 T. 1. Zasady bezpieczeństwa w sieci T. 5. Sieci społecznościowe
9.00-9.50
10.00-10.50 T.2. Prawo, a internet T. 6. e-finanse
11.10-12.00
12.10-13.00 T.3. Komunikacja w sieci
13.10-14.00 T. 7. e-administracja
14.10-15.00 T. 4. Net-podróżnik
15.10-16.00
Temat 1. Zasady bezpieczeństwa w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o chronić swój komputer/telefon/smartTV i inne urządzenia przed złośliwym
oprogramowaniem, w tym wykorzystywać oprogramowanie i aplikacje (apki)
niezbędne do bezpiecznego poruszania się w internecie,
o wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich szukać, jak je
zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do czego ich używać,
o oceniać wiarygodność źródeł treści (fake news),
o rozpoznawać zjawiska powiązane z kulturą sieci, takie jak internetowy hejt i trolling,
a także reklamy przedstawiane jako prawdziwe wydarzenia/opinie.
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Chaładyniak Dariusz, Podstawy bezpieczeństwa sieciowego [w:] Informatyka +, Wydawnictwo:
Wszechnica Południowa, Warszawa 2015, s. 226-247.
Dwornik Bartłomiej, Raport Bezpieczeństwo w Sieci [w:] Interaktywnie.com, dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_bezpieczenstwo_w_sieci.pdf.
Lipiński Zbigniew, Sieci komputerowe. Bezpieczeństwo Sieci Komputerowych, Wydawca: Instytut
Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Opolski, Opole 2014.
Radziejowska Anna, Bezpieczeństwo w sieci [w:] Witryna wiejska, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://witrynawiejska.org.pl/repository/IWRW_images/pdf/1.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Zasady bezpieczeństwa w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady bezpieczeństwa w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Złośliwe oprogramowanie.
2. Ataki na sieć i urządzenia teleinformatyczne.
3. Metody zabezpieczenia sieci i urządzeń teleinformatycznych.
4. Zapory ogniowe (Firewall)
5. BHP poruszania się w sieci.
6. Fejk newsy i ciemna strona kultury internetowej.
7. BHP korzystania z aplikacji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Złośliwe oprogramowanie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Złośliwe oprogramowanie (ang. malicious software) – definicja, działanie, cel istnienia, sposób
rozprzestrzeniania. Rodzaje: robaki, trojany, bomby logiczne, exploity, keyloggery, keytracery,
ransomwary, rootkity, spywary, stealwary i inne (ogólna zasada działania).
Zagadnienie 2. Ataki na sieć i urządzenia teleinformatyczne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Metody ataków. Rodzaje ataków. Używane do ataków środki techniczne i programowe. Ataki
wewnętrzne, zewnętrzne, tradycyjne, zapośredniczone, rozproszone. Włamania: kradzież danych,
kradzież tożsamości, utrata lub zamiana danych, blokada. Rodzaje ataków: spam, DoS (SyN, Ping),
DdoS, phishing.
Zagadnienie 3. Metody zabezpieczenia sieci i urządzeń teleinformatycznych
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15minut
Rodzaje programów antywirusowych i profilaktyka antywirusowa – skanery, monitoringi, disifectory,
integrity checkery, kompleksowe aplikacje ochronne. Profilaktyka firm i korporacji. Profilaktyka na
potrzeby domowe i prywatne. Rodzaje zabezpieczeń: firewalle, blokery, łatki (patche) i aktualizacje,
tradycyjna ochrona przed wirusami. Systemy IDS.
Zagadnienie 4. Zapory ogniowe (Firewall)
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15minut
Firewall – definicja, działanie, sposób aktualizacji i wykorzystania. Kopie zapasowe. Ochrona IP.
Oddzielenie sieci. Filtrowanie IP i treści. Uwierzytelnienie i szyfrowanie. Rejestrowanie i keylogi.
Zagadnienie 5. BHP poruszania się w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Kwestia tożsamości sieciowej – anonimowość, IP, IPtracker. Siła haseł. Zasady ustalania haseł.
Połączenia szyfrowanie i połączenia http://. Trackery treści – ochrona przed monitorowaniem. Tryb
prywatny, tryb incognito w przeglądarkach. Logowanie. Fałszywe strony. Strony wyłudzające hasła.
Strony wyłudzające dane osobowe. Udostępnianie zasobów komputera. Udostępnianie RAM.
Zagadnienie 6. Fejk newsy i ciemna strona kultury internetowej
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Definicje „fejk newsów”, trollingu i internetowego hejtu. Odpowiedzialność prawna za nadużycia
w internecie.
Zagadnienie 7. BHP korzystania z aplikacji
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Błędy aplikacyjne. Google hacking. IoT (Internet Rzeczy). Odwołania do nieistniejących stron.
Komunikacja HTTP. Siłowe wywołanie błędu. Zdradliwe pliki. Nieautoryzowany upload.
Nieautoryzowana działalność aplikacji. Naliczanie opłat bez umowy. Pobieranie danych bez zgody
użytkownika. Interferowanie z innymi programami i aplikacjami.
Ćwiczenie: ściągnięcie i zainstalowanie jednej z pięciu wybranych aplikacji. Rejestracja w aplikacji.
Odinstalowanie aplikacji lub usunięcie aplikacji.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 2. Prawo, a internet
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystać z cudzej twórczości dostępnej w internecie ze szczególnym
uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego, ochrony danych osobowych, zasady
ochrony wizerunku osób, zarządzania prywatnością w sieci (świadomość
przepływu i wartości danych osobowych) i zasad odnoszących się do licencji (licencje
otwarte, komercyjne), na których mogą być udostępnione treści
i oprogramowanie wraz z przykładami/źródłami,
o wyszukiwanie informacji o regulacjach prawnych dotyczących handlu w sieci, praw
konsumenta, serwisów z przetargami, ogłoszeń w ramach portalu
bazakonkurencyjnosci.gov.pl, programów ochrony kupujących, ubezpieczenia
transakcji, obciążenia zwrotnego.
dowiedzą się jak:
o zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach
społecznościowych,
o uniknąć niedozwolonych klauzul prawnych,
o zgodnie z prawem wykorzystywać zasoby sieci WWW, w tym jakie są konsekwencje
prawne i finansowe wynikające ze złamania prawa w sieci, a także jaki jest status
prawny właścicieli serwisów internetowych,
o reagować na naruszenia własnych praw autorskich,
o zgodnie z prawem korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
o zgodnie z prawem korzystać z usług e-administracji.
utrwalą:
o wiedzę z zakresu prawa internetowego (rodzaje licencji, warunki użytkowania,
konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do
plagiatu),
o wiedzę z zakresu prawnych powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych
w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo, biznes i internet”.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo, biznes i internet”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Prawa autorskie.
2. Korzystanie z zasobów internetu zgodnie z prawem.
3. Licencje i wolne oprogramowanie.
4. Poszukiwanie informacji prawnych.
5. Dochodzenie swoich praw przed sądem cywilnym i organami ścigania.
6. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Prawa autorskie.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Definicja praw autorskich. Warunki korzystania z dzieł innych ludzi. Definicja utworu, twórcy, dzieła.
Przepisy regulujące prawa autorskie. Prawa autorskie w Polsce, Europie i na świecie. Kiedy
rozpoczyna się ochrona utworu. Ochrona pomysłu. Czego nie chroni prawo autorskie (aktów
normatywnych i ich urzędowych projektów, urzędowych dokumentów, materiałów, znaków, symboli,
opublikowanych opisów patentowych lub ochronnych, prostych informacji prasowych). Chronione
postaci twórczości. Dualizm ochrony prawno-autorskiej. Osobiste prawa autorskie. Autorskie prawa
majątkowe.
Zagadnienie 2. Korzystanie z zasobów internetu zgodnie z prawem.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Przeglądanie, uploading i downoloading w świetle prawa. Pojęcie dozwolonego użytku. Zasada
odpłatności. Opłata za dostęp, opłata z racji przepisów o prawie autorskim. Dozwolony użytek
publiczny, dozwolony użytek prywatny. Warunki dozwolonego użytku. Korzystanie z cudzej
twórczości bez zgody autora. Osoby i instytucje, z którymi należy się kontaktować, aby uzyskać zgodę
na korzystanie z materiałów znajdujących się w Internecie. Umowy, które należy zawierać w zakresie
korzystania z utworów znajdujących się w Internecie. Umowy przeniesienia autorskich praw
majątkowych, a umowy licencyjne. Umieszczanie treści w internecie. Cytowanie. Korzystanie
z wizerunku innych osób. Peer-to-peer (P2P). Odpowiedzialność prawna za naruszenia w.wym. praw.
Niedozwolone klauzule prawne. Konsekwencje prawne i finansowe wynikające ze złamania prawa
w sieci. Status prawny właścicieli serwisów internetowych.
Zagadnienie 3. Licencje i wolne oprogramowanie.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Umowa licencyjna – definicja, prawa użytkownika, ograniczenia, terminy. Licencje wyłączne
i niewyłączne. Strony umowy, utwory, wymienienie pól eksploatacji. Licencja Creative Commons.
Free Software. Open Source.
Ćwiczenie: Uczestnicy kursu mają za zadanie samodzielnie wyszukać bezpłatne: program do retuszu
zdjęć, film dot. wydarzenia historycznego, dżingiel i obraz, które można wykorzystać komercyjnie.
Zagadnienie 4. Poszukiwanie informacji prawnych
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Wyszukiwanie informacji o regulacjach prawnych dotyczących handlu w sieci, praw konsumenta,
serwisów z przetargami, ogłoszeń w ramach portalu bazakonkurencyjnosci.gov.pl, programów
ochrony kupujących, ubezpieczenia transakcji, obciążenia zwrotnego
Ćwiczenie: wyszukanie informacji na stronach instytucji publicznych o przetargach.
Zagadnienie 5. Dochodzenie swoich praw przed sądem cywilnym i organami ścigania.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Dobra osobiste – definicja, sposób ochrony, dochodzenie praw. Postępowanie na wypadek
pogwałcenia praw użytkownika – zaopatrzyć się w dowód naruszenia prawa, identyfikacja IP sprawcy.
Poinformowanie sprawcy (mail, drogą tradycyjną). Wytoczenie powództwa i zawiadomienie
prokuratora o zaistniałym naruszeniu.
Zagadnienie 6. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Lista organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 3. Komunikacja w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe, metody praktyczne
(ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać aplikacje wspierające komunikację w internecie,
o uzyskiwać pomoc online z wykorzystaniem takich narzędzi jak: czat, email,
wideorozmowa,
o korzystać z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itp. za
pośrednictwem sieci,
o szyfrować komunikację i korzystać z aplikacji szyfrujących,
o działać w grupach dyskusyjnych,
dowiedzą się jak:
o nawiązać i utrzymać komunikację w sieci,
o nawiązać i utrzymać skuteczną komunikację z pokoleniem ucyfrowionym,
o funkcjonują nowe formy komunikacji onlinowej,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Martens Anna, formy i normy – język komunikacji internetowej, rozważania wstępne [w:] Kwartalnik
Internetowy „Komunikacja Społeczna” 2012, nr 2. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do
wglądu pod adresem:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAh
XPOSwKHYwCBuoQFgg_MAI&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta
1.element.desklight-f7a740dc-cde5-4813-b3ca-190c2ecef213%2Fc%2FAMartens_-
_KSnr2.pdf&usg=AOvVaw03w5PnZoyt3kzhxKPS3VpD.
Molga Agnieszka, Internet jako narzędzie komunikacji w opinii respondentów [w:] Dydaktyka Informatyki T. 11 (2016), s. 36-44. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAhXPOSwKHYwCBuoQFghQMAM&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta1.element.desklight-792c015e-329b-4703-af52-2a4764dafc72%2Fc%2FDOI_05.pdf&usg=AOvVaw28DRLKBDAOK6BIuZQeQq00.
Szewczyk Agnieszka, Popularność form komunikacji internetowej w Polsce [w:] Zeszyty naukowe
Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Informatica nr 27, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2011,
s. 159-179. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://topaz.univ.szczecin.pl/nauka_wneiz/studia_inf/27-2011/si-27-159.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Komunikacja w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Komunikacja w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Aplikacje komunikacyjne.
2. Komunikacja sieciowa.
3. Internet w komunikacji międzyludzkiej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Aplikacje komunikacyjne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Aplikacje komunikacyjne wewnątrz platform i programów i komunikatory. Komunikatory globalnego
zasięgi – działanie, możliwości, opcje dodatkowe. Wiadomości tekstowe, skróty tekstowe, ikonki,
emotki (emoji). Wiadomości audio, wiadomości audiowideo. Aplikacje komunikacyjne w razie sytuacji
awaryjnej (korzystanie z geolokalizacji). Szyfrowanie komunikacji i aplikacje szyfrujące. Przyszłość
tradycyjnego „telefonowania”.
Zagadnienie 2. Komunikacja sieciowa
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut
Trendy na 2018 rok – najpopularniejsze komunikatory w Polsce. Krótkie porównanie funkcjonalności
najważniejszych komunikatorów (Messenger, WhatsApp, Telegram, Skype, Signal, Viber, Ring,
Signal). Natywne aplikacje komunikacyjne dedykowane tabletom i smartfonom. multikomunikatory:
Trillian i Pidgin. Zasady działania komunikacji sieciowej. Bezpieczeństwo. Mechanika. Zakładanie kont.
Szyfrowanie. Zapis wiadomości i komunikacji na wypadek przejścia w offline. Backupy.
Zagadnienie 3. Internet w komunikacji międzyludzkiej
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Ćwiczenie: Nowe wzorce komunikacji. Wpływ usieciowienia na społeczeństwa zachodnie. Wpływ
komunikacji sieciowej na model komunikacyjny (komunikacja horyzontalna w miejsce hierarchicznej)
i dalsze konsekwencje usieciowienia (wpływ na rodziny, edukację i rynek pracy).
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 4. Net-podróżnik
CZAS REALIZACJI: 2x50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o organizacji podróży przez internet,
o korzystania z map internetowych,
o wyszukiwania noclegów, wyżywienia, rozrywek i transportu według lokalizacji, ceny,
dostępności,
o zamawiania i przebookowania biletów online,
o rezerwowania noclegów online,
dowiedzą się jak:
o korzystać z portali podróżniczych, geolokalizacyjnych, wskazujących natężenie ruchu
drogowego, portali pogodowych itp.,
o korzystać z portali biur podróży,
o korzystać z portali monitorujących rejon planowanego wyjazdu pod kątem poziomu
zagrożenia przestępczością pospolitą, zorganizowaną, terroryzmem itp.,
o korzystać z portali oferujących bilety lotnicze, kolejowe, morskie i inne,
o odwołać rezerwacje, zamienić jej termin i warunki,
o korzystać z cyfrowych udogodnień e-turystycznych (audioprzewodniki i inne),
o korzystać z systemów informacji turystycznej o charakterze społecznościowym
(Wikitravel),
o korzystać z systemów informacji turystycznej o charakterze administracyjnym,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Gontar B., Papińska-Kacperek J., E-turystyka jako element koncepcji budowania inteligentnego
miasta [w:] Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 721/2012, s. 19-30. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wneiz.pl/nauka_wneiz/studia_inf/29-2012/si-29-19.pdf.
Kachniewska M., Wpływ nowych technologii na rynek usług pośredników turystycznych [w:]
International Journal of Management and Economics 32, 2011 s. 239-258. Dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do odczytu w portalu BazHum: http://bazhum.muzhp.pl/.
Stawiarska E., Wykorzystanie nowoczesnych technik informatycznych w obsłudze ruchu
turystycznego osób 55+ [w:] Marketing i Rynek, 4/2016, s. 30-37. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.marketingirynek.pl/files/1276809751/file/mir_nr_4_2016_stawiarska.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Net-podróżnik”.
Frączek-Broda Joanna, „Net-podróżnik”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Transport i dojazd.
2. Nocleg i wyżywienie.
3. Atrakcje.
4. Nowy typ turystyki.
5. Sprzęt i oprogramowanie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Transport i dojazd
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Platformy bookingowe – wyszukiwanie połączeń (lotniczych, promowych, kołowych, szynowych).
Zabukowanie i przebookowanie biletu. Last minute. Okazje – uwagi, środki ostrożności. Na co zwrócić
uwagę w regulaminach przewoźnika. Kruczki i drobny druk. Reklamacje. Zwroty. Prawa pasażera.
Bezpieczeństwo transportu zorganizowanego. Przejazd własnym transportem – wyszukiwanie online
informacji o trasie, korkach, utrudnieniach, zmianach oznakowania. Wyszukiwanie trasy, korzystanie
z map online. Korzystanie z portali podróżniczych, geolokalizacyjnych, wskazujących natężenie ruchu
drogowego, policyjnych, które ułatwiają lub umożliwiają podróż.
Zagadnienie 2. Nocleg i wyżywienie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Wyszukiwanie noclegów według lokalizacji, ceny, dostępności i innych parametrów – obsługa portali
e-podróżniczych. Rezerwacja noclegów online. Odwołanie rezerwacji, zmiana terminu i warunków.
Prawa klienta. Last minute. Okazje – uwagi, środki ostrożności. Na co zwrócić uwagę w regulaminach
portali. Kruczki i drobny druk. Reklamacje. Korzystanie z portali pogodowych. Korzystanie z forum
i opinii Google. Korzystanie z portali biur podróży – uwagi, zasady bezpieczeństwa, przepisy prawa.
Porównywarki ofert. „Żywnościowe” aplikacje mobilne. Wyszukiwanie jadłodajni, restauracji, bistro,
kafejek online.
Zagadnienie 3. Atrakcje
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Wyszukiwanie atrakcji w okolicy. Portale obsługujące rozrywkę i rezerwacje on-line. Zasady działania.
Prawa klienta. Korzystanie z systemów informacji turystycznej o charakterze społecznościowym
(Wikitravel). Korzystanie z systemów informacji turystycznej o charakterze administracyjnym.
Zagadnienie 4. Nowy typ turystyki
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Couchsurfing (www.couchsurfing.org, bewelcome.org, hospitalityclub.org) – zasady udziału
w projektach couchsurfingowych. AutoDriveway – zasady przynależności do projektu. HouseSwap
(guesttoguest.com, domzadom.pl i inne) – zasady udziału. Poszukiwanie korzeni
(reconnecthungary.org, nationalhellenicsociety.org, birthrightarmenia.org, birthrightisrael.com) –
zasady udziału w projektach rootowych. Air’n’B – zasady wyszukiwania ofert, uwagi, ostrzeżenia.
Uber, Jadezabiore i BlaBlaCar – usługi transportowe społecznego typu.
Zagadnienie 5. Sprzęt i oprogramowanie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Korzystanie z cyfrowych udogodnień e-turystycznych – audioprzewodniki i gogle 3D,
googlestreetwiev, cyfrowe zwiedzanie muzeów, pałaców, zabytków. Aplikacje ułatwiające
podróżowanie, bookowanie noclegów i biletów, wyszukiwanie atrakcji.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 5. Sieci społecznościowe
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: zajęcia praktyczne (ćwiczenia na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków,
burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
dowiedzą się:
o jak rozpoznawać mechanizmy, które rządzą sieciami społecznościowymi,
o zarządzać swoim wizerunkiem w ramach sieci społecznościowych,
o jak działają sieci społecznościowe, jakie jest ich przeznaczenie, użytkowanie;
o jakie są funkcje sieci społecznościowych – autopromocyjna, propagująca treści, idei,
handel i reklama handlowa, społecznościowa;
jaka jest ich mechanika działania, co przekłada się na wiedzę jak zaistnieć
w sieci społecznościowej, jak zarządzać swoimi profilami (prywatnymi,
zbiorowymi i zawodowymi) w sieciach społecznościowych, zarówno
państwowych, jak i pozapaństwowych (prywatnych, biznesowych, należących
do NGO itd.),
utrwalą:
o wiedzę jak nawiązywać i kontynuować swoje znajomości w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Bąk Aneta, Serwisy społecznościowe – efekt Facebooka i nie tylko [w:] Media i Społeczeństwo, nr
6/2016, s. 134-146. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.mediaispoleczenstwo.ath.bielsko.pl/art/06/06_bak.pdf.
Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu
pod adresem:
http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G
GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Fabjak-Czerniak Katarzyna, Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relation [w:]
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji,
Warszawa 2012, s. 173-194. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1066_937410806.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-
content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.
Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.
Łopacińska Karolina, Social media w zintegrowanej komunikacji marketingowej [w:] Marketing i
rynek, nr 12/2014, s. 2-6. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.marketingirynek.pl/files/1276809751/file/12_2014_lopacinska.pdf.
Popielewicz Madgalena, Media społecznościowa – zagrożenie czy szansa? [w:] 3xMedia. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.proto.pl/PR/Pdf/art_med_spol.pdf.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Wszystko o handlu w internecie. Poradnik dla przedsiębiorców. Podręcznik w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://poradnik.wfirma.pl/download/e-book-handel-w-
internecie.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Sieci społecznościowe”.
Frączek-Broda Joanna, „Sieci społecznościowe”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Sieci społecznościowe – wprowadzenie.
2. Funkcje sieci społecznościowych.
3. Własny profil w sieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Sieci społecznościowe - wprowadzenie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut
Internet – wprowadzenie. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne i ich miejsce w Internecie.
Ewolucja sieci i sieci społecznościowych. Zintegrowana komunikacja w świecie rozszerzony. Świat
zintegrowany. Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things). Piramida komunikacji w wersji Denisa
McQuaida – aktualizacja. Dostęp do komunikacji publicznej w internecie jako prawo człowieka.
Komunikacja pozaproksemiczna jako nowa forma relacji międzyludzkich. Jak efektywnie
komunikować się w sieci. Nieporozumienia w komunikacji nieproksemicznej. Zapach, dotyk
i rzeczywistość rozszerzona. Zjawisko sieciowego wykluczenia. Internet, a biznes, usługi i demografia.
Ćwiczenie: Porównanie tego samego przygotowanego przez prowadzącego zajęcia komunikatu do
klienta w formie offline i online (na żywo i za pomocą komunikatora sieciowego lub komunikatu do
klienta w sieci społecznościowej).
Zagadnienie 2. Funkcje sieci społecznościowych
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Funkcja autopromocyjna. Autopromocja jako zjawisko społeczne. Autopromocja w internecie –
zasady, definicja, pułapki. Autopromocja w internecie, a podniesienie oczekiwań użytkowników
w świecie offline. Prawo zwrotu, prawo reklamacji jako ogólnodostępne prawo użytkownika. Prawo
reklamacji i jego wpływ na życie społeczne (coraz częstsza nieświadomość braku możliwości
reklamacji „sytuacji życiowej”). Funkcja handlowa i reklamowa. Cookies. Gromadzenie danych
o użytkownikach. Monetyzacja informacji osobowych i osobistych na przykładzie celebrytów.
Zagadnienie 3. Własny profil w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Ćwiczenie 1: Samodzielne zakładanie profilu w przynajmniej dwóch platformach i powiązanie ich za
pomocą Google+. Autoryzacja haseł i profili. Zabezpieczenie. Działania w chmurze.
Ćwiczenie 2: Zarządzanie wybraną informacją na zamkniętej grupie Facebook. Użycie narzędzia
Google Trend do śledzenia zasięgu własnego postu. Wykorzystanie Google Trends i Google Analytics
do podniesienia zasięgu własnego postu.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 6. e-finanse
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: zajęcia praktyczne (ćwiczenia na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków,
burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystać z e-finansów, w tym jak:
dokonywać zakupów i sprzedaży przez internet (zapoznanie z platformami
aukcyjno-handlowymi) wraz z pobraniem dowodu zakupu,
dokonać płatności elektronicznych i bezgotówkowych (wykorzystanie demo
serwisów bankowych),
zabezpieczyć swoje działania w czasie zakupów online (bezpieczeństwo
informacji, zastrzeganie kart płatniczych i dokumentów tożsamości
w przypadku ich kradzieży lub zagubienia),
o korzystać z bankowości elektronicznej i zarządzać kontem bankowym online, w tym
obsługiwać płatności online,
dowiedzą się:
o jakie prawa odnoszą się do rozliczeń e-finansowych,
o jakie instrumenty fizyczne i cyfrowe zabezpieczają i obsługują e-płatności,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu prawnych powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Banasikowska J., Rodzaje płatności i systemy płatności na rynku elektronicznym [w:] Teoretyczne
podstawy tworzenia SWO i strategie budowy e-biznesu, (red.) H.Sroka, Ustroń 2009, s. 181-188.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do przeczytania pod adresem:
http://www.swo.ae.katowice.pl/_pdf/127.pdf.
E-płatności – nowy system elektronicznych opłat sądowych. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do przeczytania pod adresem:
http://www.nysa.sr.gov.pl/bindata/documents/DOCced6d233ca36bcdf649f470233780c1d.pdf.
Nazarko J., Dziekoński K., e-finanse - nowy świat usług finansowych. Dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do przeczytania pod adresem:
http://www.nazarko.pl/public/data/resource/upload/00003/2426/file/e-finanse.pdf.
Raport Płatności cyfrowe 2017. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do przeczytania pod
adresem: http://www.ecommercepolska.pl/files/9315/1125/8342/platnosci_cyfrowe_20172.pdf.
Zakupy przez internet. Poradnik UOKiK. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do przeczytania
pod adresem:
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pliki/uokik_zakupy_przez_internet_ulotka_2014.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-finanse”.
Frączek-Broda Joanna, „e-finanse”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. e-finanse – wstęp.
2. Zakupy i sprzedaż.
3. Płatności elektroniczne.
4. Potwierdzenie zakupu.
5. Paragony i faktury online.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. e-finanse – wstęp
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Definicja e-płatności. Warunki korzystania z e-płatności: konieczne oprogramowanie i zgody. Prawa
odnoszące się do rozliczeń e-finansowych. Instrumenty fizyczne i cyfrowe zabezpieczające
i obsługujące e-płatności.
Zagadnienie 2. Zakupy i sprzedaż
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut
Prawa konsumenta i sprzedającego. Rodzaje umów zawieranych w czasie zakupów i sprzedaży online.
Obowiązki informacyjne przedsiębiorcy. Odstąpienia od umowy. Czas trwania umowy. Gwarancje.
Rękojmia. Reklamacje. Obowiązek zapłaty. Unieważnianie transakcji. Odstąpienie od umowy.
Zagadnienie 3. Płatności elektroniczne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut
Płatności e-commerce. Przelewy. Portfele elektroniczne. Blik. Płatności SMS. Płatności kartą.
Najpopularniejsze systemy płatności e-commerce: Dotpay, Przelewy24, Transferuj.pl, PayU, Payeezy.
Systemy raportowe.
Ćwiczenie 1: Dokonanie przelewu jednorazowego opóźnionego. Anulowanie płatności.
Ćwiczenie 2: Płatność BLIKiem.
Zagadnienie 4. Potwierdzenie zakupu
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Dokumentowanie zakupu na aukcji w księdze przychodów i rozchodów. Dokumenty stanowiące
podstawę wpisu do KPiR - umowy sprzedaży, dowody opłat dokonywanych na podstawie książeczek
opłat, inne dowody opłat. Potwierdzenie dokonania transakcji z usługi PayU. Dokumentowanie
zakupów online od osoby prywatnej.
Zagadnienie 5. Paragony i faktury online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Programy dostępne online do wystawiania i rozliczania faktur. Zasady bezpieczeństwa. Dane
wrażliwe. Faktury wystawiane online na żądanie osoby prywatnej. Paragon z NIPem – zmiany
w prawie w 2018 roku.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 7. e—administracja.
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: ćwiczenia praktyczne poprzedzone instruktażem (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków,
burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w ePUAP
i profilu zaufanego,
dowiedzą się jak:
o założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,
o korzystać z usług eadministracji dla obywateli i mieszkańców RP,
o korzystać z usług eadministracji, w tym jak:
założyć/zawiesić/zakończyć działalność gospodarczą, w tym np. jak
wykorzystać platformę testową CEIDG lub biznes.gov.pl do próbnego
wypełniania i wysłania wniosku (procedura: przygotowanie wniosku online,
złożenie wniosku i dokonanie płatności),
złożyć wniosek o dowód osobisty i kartę EKUZ,
wnieść o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego,
złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu,
złożyć wniosek Rodzina 500+,
zarejestrować osobę bezrobotną,
załatwić drogą elektroniczną sprawy związane z wysłaniem
pisma/informacji/sprawozdania do urzędu, odbiorem odpowiedzi od urzędu
(z uwzględnieniem wykorzystania wsparcia dostępnego w ramach Centrum
Pomocy w serwisie biznes.gov.pl),
rozliczyć podatki, złożyć deklaracje i opłacić lub sprawdzić składki na ZUS online
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu prawa internetowego,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji państwowej
z wersji online.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.
Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie
pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-
content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-administracja”.
Frączek-Broda Joanna, „e-administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Ogólnie wiadomości o e-administracji.
2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany.
3. Obsługa administracyjna obywatela online.
4. Obsługa administracyjna biznesu online.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Pojęcie e-administracja. Różnice między pojęciami: e-government, e-governance i e-democracy.
Krótka historia idei e-administracji. Dwadzieścia usług, które Komisja Europejska uważa za kluczowe
dla rozwoju e-administracji. Możliwe poziomy wdrożenia e-usługi. Główne dokumenty strategiczne
i programowe dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce. Wytyczne
strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w zakresie e-administracji. Poziom rozwoju
e-administracji w Polsce. Wybrane projekty z zakresu e-administracji. Ogólne zasady działania
cyfrowego urzędu. Wybrane pojęcia używane w e-administracji.
Zagadnienie 2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – definicja, zastosowanie. Porównanie
z: e-Deklaracje, e-Inspektorat. Założenie konta. Zarządzanie kontem. Jak zdobyć e-dokumenty.
Ćwiczenie: Założenie konta e-PUAP. Administrowanie kontem.
Zagadnienie 3. Obsługa administracyjna obywatela online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Procedury: złożenie wniosku o dowód osobisty i kartę EKUZ, wniesienie o wydanie odpisu aktu
stanu cywilnego, złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu, złożenie wniosku Rodzina 500+,
zarejestrowanie osoby bezrobotnej. Podstawy wiedzy o wybranych organach państwa. Podstawy
prawa administracyjnego. Przebieg postępowania administracyjnego. Wybrane uprawnienia stron
postępowania. Składanie skarg i wniosków. Zaskarżenie uchwały lub zarządzenia organu samorządu
terytorialnego. Interwencje posłów i senatorów. Dostęp do informacji publicznej.
Ćwiczenie: złożenie wniosku o kartę EKUZ.
Zagadnienie 4. Obsługa administracyjna biznesu online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Poszukiwanie zatrudnienia. Rozliczenia podatkowe. Telepraca i inne formy przedsiębiorczości. Dobre
praktyki. Założenie, zawieszenie, zakończenie działalności gospodarczej online. Wykorzystanie
platformy testowej CEIDG oraz biznes.gov.pl do próbnego wypełniania i wysłania wniosku. Wysyłanie
pism, zażaleń, informacji, sprawozdań do urzędów za pomocą sieci. Korzystanie z asystentów
internetowych, chatbotów i z Centrum Pomocy przy serwisie biznes.gov.pl. Rozliczanie online
podatków, złożenie deklaracji. Opłacanie składki na ZUS online.
Ćwiczenie 1: przygotowanie wniosku online o założenie działalności gospodarczej, złożenie wniosku.
Ćwiczenie 2: nawiązanie efektywnej komunikacji z Centrum Pomocy przy serwisie biznes.gov.pl.
Ćwiczenie 3: sprawdzenie składki ZUS online.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Banasikowska J., Rodzaje płatności i systemy płatności na rynku elektronicznym [w:] Teoretyczne
podstawy tworzenia SWO i strategie budowy e-biznesu, (red.) H.Sroka, Ustroń 2009, s. 181-188.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do przeczytania pod adresem:
http://www.swo.ae.katowice.pl/_pdf/127.pdf.
Bąk Aneta, Serwisy społecznościowe – efekt Facebooka i nie tylko [w:] Media i Społeczeństwo, nr
6/2016, s. 134-146. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.mediaispoleczenstwo.ath.bielsko.pl/art/06/06_bak.pdf.
Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu
pod adresem:
http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G
GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.
Chaładyniak Dariusz, Podstawy bezpieczeństwa sieciowego [w:] Informatyka +, Wydawnictwo:
Wszechnica Południowa, Warszawa 2015, s. 226-247.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Dwornik Bartłomiej, Raport Bezpieczeństwo w Sieci [w:] Interaktywnie.com, dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_bezpieczenstwo_w_sieci.pdf.
E-płatności – nowy system elektronicznych opłat sądowych. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do przeczytania pod adresem:
http://www.nysa.sr.gov.pl/bindata/documents/DOCced6d233ca36bcdf649f470233780c1d.pdf.
Fabjak-Czerniak Katarzyna, Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relation [w:]
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji,
Warszawa 2012, s. 173-194. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1066_937410806.pdf.
Gontar B., Papińska-Kacperek J., E-turystyka jako element koncepcji budowania inteligentnego
miasta [w:] Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 721/2012, s. 19-30. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wneiz.pl/nauka_wneiz/studia_inf/29-2012/si-29-19.pdf.
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych
w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kachniewska M., Wpływ nowych technologii na rynek usług pośredników turystycznych [w:]
International Journal of Management and Economics 32, 2011 s. 239-258. Dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do odczytu w portalu BazHum: http://bazhum.muzhp.pl/.
Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-
content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.
Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Lipiński Zbigniew, Sieci komputerowe. Bezpieczeństwo Sieci Komputerowych, Wydawca: Instytut
Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Opolski, Opole 2014.
Łopacińska Karolina, Social media w zintegrowanej komunikacji marketingowej [w:] Marketing i
rynek, nr 12/2014, s. 2-6. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.marketingirynek.pl/files/1276809751/file/12_2014_lopacinska.pdf.
Martens Anna, formy i normy – język komunikacji internetowej, rozważania wstępne [w:] Kwartalnik
Internetowy „Komunikacja Społeczna” 2012, nr 2. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do
wglądu pod adresem:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAh
XPOSwKHYwCBuoQFgg_MAI&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta
1.element.desklight-f7a740dc-cde5-4813-b3ca-190c2ecef213%2Fc%2FAMartens_-
_KSnr2.pdf&usg=AOvVaw03w5PnZoyt3kzhxKPS3VpD.
Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie
pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-
content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.
Molga Agnieszka, Internet jako narzędzie komunikacji w opinii respondentów [w:] Dydaktyka Informatyki T. 11 (2016), s. 36-44. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwiJpbCO5ajcAhXPOSwKHYwCBuoQFghQMAM&url=http%3A%2F%2Fcejsh.icm.edu.pl%2Fcejsh%2Felement%2Fbwmeta1.element.desklight-792c015e-329b-4703-af52-2a4764dafc72%2Fc%2FDOI_05.pdf&usg=AOvVaw28DRLKBDAOK6BIuZQeQq00.
Nazarko J., Dziekoński K., e-finanse - nowy świat usług finansowych. Dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do przeczytania pod adresem:
http://www.nazarko.pl/public/data/resource/upload/00003/2426/file/e-finanse.pdf.
Popielewicz Madgalena, Media społecznościowa – zagrożenie czy szansa? [w:] 3xMedia. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.proto.pl/PR/Pdf/art_med_spol.pdf.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Radziejowska Anna, Bezpieczeństwo w sieci [w:] Witryna wiejska, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://witrynawiejska.org.pl/repository/IWRW_images/pdf/1.pdf.
Raport Płatności cyfrowe 2017. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do przeczytania pod
adresem: http://www.ecommercepolska.pl/files/9315/1125/8342/platnosci_cyfrowe_20172.pdf.
Stawiarska E., Wykorzystanie nowoczesnych technik informatycznych w obsłudze ruchu
turystycznego osób 55+ [w:] Marketing i Rynek, 4/2016, s. 30-37. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.marketingirynek.pl/files/1276809751/file/mir_nr_4_2016_stawiarska.pdf.
Szewczyk Agnieszka, Popularność form komunikacji internetowej w Polsce [w:] Zeszyty naukowe
Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia Informatica nr 27, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2011,
s. 159-179. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://topaz.univ.szczecin.pl/nauka_wneiz/studia_inf/27-2011/si-27-159.pdf.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Wszystko o handlu w internecie. Poradnik dla przedsiębiorców. Podręcznik w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://poradnik.wfirma.pl/download/e-book-handel-w-
internecie.pdf.
Zakupy przez internet. Poradnik UOKiK. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do przeczytania
pod adresem:
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pliki/uokik_zakupy_przez_internet_ulotka_2014.pdf.
Inne:
Frączek-Broda Joanna, „e-administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „e-finanse”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Komunikacja w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Net-podróżnik”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo, biznes i internet”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Sieci społecznościowe”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady bezpieczeństwa w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-administracja”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e-finanse”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Komunikacja w sieci”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Net-podróżnik”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo, biznes i internet”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Sieci społecznościowe”.
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Zasady bezpieczeństwa w sieci”.
top related