pilotni projekt: spodbujanje kompetence uČenje uČenja kot kroskurikularni cilj gimnazija koČevje
Post on 21-Jan-2016
71 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
mag. Jasna VeselKočevje, 28.6.2010
Zreče 30.6.2010
Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov v obdobju 2007-2013, razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjsko učenje; prednostne usmeritve: Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja.
Trajanje projekta
1. 9. 2009 do 31. 8. 2010
Člani projektnega tima
mag. Jasna Veselmag. Darja Delač Felda
Zorica PotiskTomaž Markovič
V projekt so bili vključeni učitelji
Vanja NovakAna Mihelič
Lucija Kos BartolLoti Mesojedec Behin
Ela BečirovičTanja Masterl
Vključeni oddelki
1 oddelek gimnazijskega programa1. letnik
34 dijakovES
KS
Cilj projekta
Pripraviti program usposabljanja učiteljev za direktno poučevanje učnih strategij
Spodbujati razvoj kompetence Učenje učenja pri dijakih prvega letnika
Potek projektakdaj kaj kdo
marec – september načrtovanje vodja projekta, projektni tim
september, oktober
zagon projekta – usposabljanje učiteljev
projektni tim
november - priprava gradiv za učitelje- začetno zbiranje podatkov
projektni tim
november, december, januar, februar, marec
direktno poučevanje bralno učnih strategij
učitelji
april, maj urejanje primerov iz prakse učiteljev
vodja projekta,
junij pisanje in urejanje vodnika za šolozaključno zbiranje podatkov
vodja projekta,projektni tim
Potek projektakdaj kaj kdo
marec – september načrtovanje vodja projekta, projektni tim
september, oktober
zagon projekta – usposabljanje učiteljev
projektni tim
november - priprava gradiv za učitelje- začetno zbiranje podatkov
projektni tim
november, december, januar, februar, marec
direktno poučevanje bralno učnih strategij
učitelji
april, maj urejanje primerov iz prakse učiteljev
vodja projekta,
junij pisanje in urejanje vodnika za šolozaključno zbiranje podatkov
vodja projekta,projektni tim
Potek projektakdaj kaj kdo
marec – september načrtovanje vodja projekta, projektni tim
september, oktober
zagon projekta – usposabljanje učiteljev
projektni tim
november - priprava gradiv za učitelje- začetno zbiranje podatkov
projektni tim
november, december, januar, februar, marec
direktno poučevanje bralno učnih strategij
učitelji
april, maj urejanje primerov iz prakse učiteljev
vodja projekta,
junij pisanje in urejanje vodnika za šolozaključno zbiranje podatkov
vodja projekta,projektni tim
Potek projektakdaj kaj kdo
marec – september načrtovanje vodja projekta, projektni tim
september, oktober
zagon projekta – usposabljanje učiteljev
projektni tim
november - priprava gradiv za učitelje- začetno zbiranje podatkov
projektni tim
november, december, januar, februar, marec
direktno poučevanje bralno učnih strategij
učitelji
april, maj urejanje primerov iz prakse učiteljev
vodja projekta,
junij pisanje in urejanje vodnika za šolozaključno zbiranje podatkov
vodja projekta,projektni tim
Potek projektakdaj kaj kdo
marec – september načrtovanje vodja projekta, projektni tim
september, oktober
zagon projekta – usposabljanje učiteljev
projektni tim
november - priprava gradiv za učitelje- začetno zbiranje podatkov
projektni tim
november, december, januar, februar, marec
direktno poučevanje bralno učnih strategij
učitelji
april, maj urejanje primerov iz prakse učiteljev
vodja projekta,
junij pisanje in urejanje vodnika za šolozaključno zbiranje podatkov
vodja projekta,projektni tim
Potek projektakdaj kaj kdo
marec – september načrtovanje vodja projekta, projektni tim
september, oktober
-zagon projekta-usposabljanje učiteljev
projektni tim
november - priprava gradiv za učitelje- začetno zbiranje podatkov
projektni tim
november, december, januar, februar, marec
direktno poučevanje bralno učnih strategij
učitelji
april, maj urejanje primerov iz prakse učiteljev
vodja projekta,
junij pisanje in urejanje vodnika za šolozaključno zbiranje podatkov
vodja projekta,projektni tim
Program usposabljanja: vsebina
UVOD V PROJEKT (1. del) – Jasna Vesel Pilotni projekt učenje učenja
2009/10 : izkušnje iz prejšnjih let in načrti za naprej
Učenje učenja kot kompetenca Direktno poučevanje učnih
strategij. Pojem in vrste učnih strategij Bralne ali učne strategije?
Program usposabljanja: vsebina NAČRTOVANJE DIREKTNEGA POUČEVANJA UČNIH STRATEGIJ V
RAZREDU – DEMONSTRACIJSKE DELAVNICE ZA UČITELJE (2. del) Kako načrtovati učno strategijo za direktno poučevanje v
razredu? (Jasna Vesel) Primeri in demonstracije direktnega poučevanja učnih
strategij: Kako uporabiti učbenik za učenje matematike? (Darja Delač
Felda) Učenje iz strokovnega teksta pri tujem jeziku (Interessante
Textarbeit (ITA) (Tomaž Markovič) Bralno učna strategija PV2P+P - biologija (Zorica Potisk)
Program usposabljanja: vsebina UČITELJEVO SAMOSTOJNO DELO: načrtovanje
in izvedba treh ur pouka z direktnim poučevanjem izbrane učne strategije (3. del)
Načrtovanje po modelih demonstracijskih delavnic, ki jih je predstavil
projektni tim e-oblika obrazca/predloge za strukturiranje učne strategije e-oblika obrazca/predloge učne priprave za tri ure pouka za
direktno poučevanje izbrane učne strategije Pisna navodila za evalvacijo dijakov in samoevalvacijo
učitelja
Izvedba V času od novembra do vključno februarja Časovni koledar vseh sodelujočih, veliko prilagajanja
Program usposabljanja: oblika Delovna srečanja PT in vključenih
učiteljev – študij literature, predstavljanje idej, diskusije
Predavanja, PPP, izročki Demonstracijske delavnice Kolegialne hospitacije Konzultacijski pogovori e-pošta, e-gradiva samoizobraževanje
Katere učne strategije?
Bralno učne strategije
PV3P (angl. SQ3R, v Pečjak, Gradišar, 2002) PRELETI VPRAŠAJ SE PREBERI PONOVI POROČAJ
Primeri iz prakse učiteljev Darja Delač Felda, matematika:
Strategija za samostojno učenje iz matematičnih učbenikov.
Loti Mesojedec Behin, geografija: Bralno učna strategija PV3P
Lucija Kos Bartol, zgodovina: Strategija za samostojno učenje iz
učbenika za zgodovino.
Primeri iz prakse učiteljev Ana Mihelič, angleščina:
Povzemanje s pomočjo ključnih besed.
Zorica Potisk, biologija: Bralno učna strategija PV2P+P.
Vanja Novak, slovenščina: Učenje književnosti s pomočjo učbenika.
Primeri iz prakse učiteljev Ela Bečirović:
Deset korakov za učenje kemije.
Tanja Masterl, informatika: Učenje s pomočjo elektronskih miselnih
vzorcev.
Priporočila
1. Učitelji so (skoraj vedno) ekspertni učenci.
2. Učitelji so v najboljši poziciji, da se z dijaki pogovarjajo o tem, kako se učijo, kakšne so njihove težave pri učenju in kakšne so učinkovite strategije učenja.
3. Direktno poučevanje učnih strategij je strokovno zahtevno in kompleksno učno dogajanje.
Priporočila
4. Učitelji morajo biti za direktno poučevanje učnih strategij dodatno, strokovno in temeljito usposobljeni.
5. Učna strategija, ki jo dijakom predstavljamo, jim mora biti ponujena kot možnost dijakove izbire.
6. Direktno poučevanje učnih strategij je učinkovitejše, če teče kot kurikularno povezovanje različnih predmetov.
Priporočila
7. V direktno poučevanje učnih strategij je smiselno vključiti učitelje, ki jih ta kroskurikularni cilj zanima.
Opozorila in svarila
1. »Jaz se znam učiti, samo ne da se mi.«
2. Dijaki so malo zainteresirani za razvijanje lastne kompetence Učenje učenja.
3. Dijaki pričakujejo »čudežne strategije, ki bi vlaganje napora in časa zmanjšale na minimum, hkrati pa zagotavljale uspeh«.
4. Dijaki direktno poučevanje učnih strategij hitro doživljajo kot nekaj »kar je naporno, »vzame čas«.
Opozorila in svarila
5. Morda je največji vsebinski problem direktnega poučevanja izbrane učne strategije vprašanje, ali je učna strategija, ki jo promoviramo, zares učinkovit način učenja.
6. Učitelji doživljajo svoje poučevanje kot stalno časovno stisko, zelo težko se spontano odtrgajo od poučevanja učnih vsebin.
7. Realna podpora ravnatelja je bistvena za ozaveščanje pomena kompetence Učenje učenja na šoli.
Opozorila in svarila
8. Direktno poučevanje učnih strategij je v razredih, ki imajo več kot 20 dijakov zelo oteženo.
9. Brez sodelovanja staršev in njihovega vključevanja v projekt, so učinki projekta manjši kot bi lahko bili.
10.Pomen kompetence Učenje učenja je odvisen tudi od širšega družbenega okolja.
Evalvacije
1. dijakov – pretežno pozitivne, nevtralne, redko negativne
2. vključenih učiteljev – nadpovprečno pozitivne
3. članov projektnega tima – nadpovprečno pozitivne
4. staršev – ni bila izvedena (žal)
Realnost … evalvacija … dijaki
“Ma kakšno učenje učenja!Čista zguba časa. Brez veze. Vsi (učitelji) nekaj hočejo, da se pogovarjamo o
učenju, ko pa se nam ne da!Evo, jaz sem učim tako, kot sem se v osnovni šoli, nič
drugače, pa mi kar gre. Nobeden od nas ne bo izvajal te učne strategije. Kok'
se ji že reče? Aja, PV … pa še nekaj.Hja, če pomisl'm, jst delam s'm prvi, tretji in peti
korak, ostala dva pa ne. Zakaj me sprašujete?” Gregor B.,
dijak eksperimetalnega razreda, po zaključku projekta
Vprašanje
ALI SE JE IZVAJANJE PROJEKTA UČENJE UČENJA
SPLAČALO ALI NE?
Odgovor
Da.Je prva stopinja (ni še korak)
k ZNATI SE UČITI IN HOTETI
SE UČITI.
Osebni zaključek“VEM, DA NIČ NE
VEM.”
O učenju učenja in o učnih strategijah.
Kar vem, je zelo malo.
To malo znanja sem podelila z vami.
Od vas sem se o učenju učenja naučila veliko.
top related