proiect didactic 1
Post on 28-Nov-2015
35 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Domeniul: Industrie alimentară
Calificarea : Tehnician in industria alimentara
Clasa a IX a
Disciplina: instruire practică
Modulul: Procese şi utilaje în industria alimentară
Data: 20 decembrie 2013
Tema Lecţiei: Deservirea malaxorului
Unitatea de competenta: 16-Amestecarea materiilor prime şi auxiliare în industria alimentară.
Competenta : 16.2-Execută amestecarea materialelor păstoase.
Criterii de performanta :
Conditii de aplicabilitate:
(a) Identificarea tipurilor de malaxoarelor
(b) Realizarea compoziţiilor păstoase
(c) Igienizarea malaxoarelor
Probe de Evaluare
Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să identifice părţile componente aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (a).
Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să realizeze compoziţia păstoasă aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (b) .
Probă practică de evaluare prin care elevul este capabil să execute igienizarea cu substanţe de igienizare aşa cum este specificat în criteriul de performanţă ©.
Scopul lecţiei: dobândirea abilităţilor cheie:comunicare,igienă şi securitatea muncii,lucrul în echipă şi a competenţei execută amestecarea materialelor păstoase
Tipul lectiei:Formarea de priceperi si deprinderi practice.
Resurse de timp: 50min.
Locul de desfasurare: atelier panificatie
Competente vizate :
C2-enumeraea utilajelor folosite la amestecare.
C1-precizarea scopului operaţiei de amestecare.
C3-identificarea părţilor componente ale malaxorului.
C4-descrie funcţionarea utilajului.
C5-realizează fazele de deservire ale malaxorului(verificarea tehnică,alimentarea,evacuarea,igienizarea)respectând normele de protecţie a muncii si igiena
Strategia didactica
Resurse procedurale: -explicatia,studiu de caz , conversaţia ,problematizarea ,observaţia dirijată,demonstraţia,exerciţiul practic,joc de rol.
Resurse materiale: - utilajul din dotarea atelierului,planse,calculator ,CD cu imagini tipuri de malaoare ,fişe de lucru, test de evaluare.
Metode de evaluare:
- verificare orala si scrisă - test de evaluare
STRUCTURA LECŢIEI
ETAPELE LECŢIEI
Activitatea desfăşurată de:
TimpProfesor specialist ELEVI
1.Moment organizatoric
- Verificarea prezenţei ;
- Verificare mijloacelor didactice ;
- Creaza atmosfera de lucru.
Răspund solicitărilor
1 min
-Prezintă tema si obiectivele lectiei ; Ascultă prezentarea m.s, îşi pregătesc materialele necesare
2. Captarea atenţiei elevilor
-Trasează sarcini .
desfăşurării orei.
1 min
3. Realizează o scurtă recapitulare. Cs1
m.s dirijează pe baza planului adresarea întrebărilor şi receptarea răspunsurilor
1.Enumeraţi operaţiile învăţate până acum.
2.Precizaţi necesitatea operaţiei tehnologice de amestecare.
4.Precizaţi utilajele folosite pentru amestecare.
Elevii răspund solicitărilor profesorului
3min
4 Prezentarea noilor continuturi.
Generarea entuziasmului şi a interesului.
Prezentare multimedia a unui malaxor,folosind mijloace IT.cs2
Demonstrază deservirea utilajului.cs3
Numeşte elevi pe sarcini,concrete privind fazele de deservire.Urmăreşte modul de execuţie şi corectează eventualele greşeli.cs4
Pregăteşte clasa pentru evaluarea cunoştinţelor(moment de relaxare)
-Noteaza în caiete si analizeaza
plansa ,imagini calculator:
-execută operaţia prin joc de rol,observă modul de desfăşurare
-Urmaresc explicatiile,
noteaza în caiet;
10 min
5min
5.Fixarea
cunostintelor cs5
Adresează întrebări.
Face evaluare practică prin activitate cu sarcină de lucru în echipă.
Propune exerciţii cu spaţii goale de completat
Răspund întrebărilor adresate de profesor.
Descrie modul de funcţionare al malaxorului cu propriile cuvinte.
Completează fişele de lucru.
17 min
6Evaluarea şi elevilor si concluzii finalecs6
Ordinea la locul de muncă.cs7
Apreciaza cu note participare elevilor la lectie; Prezinta concluzii finale.
Participa la actul notarii.
Asculta aprecierile profesorului. 11 min
2 min
top related