rph tahun 2 minggu 4
Post on 26-Sep-2015
273 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Tarikh: 30 Mac 2015 / Isnin
Masa: 09:10-10:10 (60 minit)
Tahun: 2 Khalid Al-Walid
Tema: Semangat Perpaduan
Tajuk Pelajaran: Jiranku Mesra
Bilangan Murid: 30 orang
Standard Kandungan
1.5
2.4
Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untukmemberi respon dengan betul.
Standard Pembelajaran
1.5.1
2.4.2
Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas,dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk.
Membaca dan memahami maklumat untuk menyatakan maklumat mengikut urutan dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid-murid ada pengalaman tinggal berjiran.
Objektif Eksplisit
:
Pada akhir pelajaran murid dapat :
1. menaakul gambar dan bercerita.
2. memadankan ayat dengan gambar mengikut urutan.
3. menulis maklumat dalam perenggan.
4. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kebaikan hidup berjiran
Sistem Bahasa :
Kosa Kata : pasar mini,hamper
Tata bahasa : Ayat Majmuk
Pengisian Kurikulum :
Ilmu :
Pendidikan Islam,Pendidikan Moral
Nilai :
tolong-menolong
hormat-menghormati
Kemahiran Bernilai Tambah
KP
Verbal Linguistik
KB
Konstruktivisme
Menjanakan Idea
Menaakul gambar
Membuat urutan
Mengenalpasti
Menghubungkaitkan
BCB
Bacaan Mekanis
Memproses maklumat
Bahan Bantu Mengajar :
1. Slaid
2. Buku Latihan dan Aktiviti m/s 42
3. Lembaran kerja
4. LCD, komputer riba
Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Didik Hibur
Nyanyian lagu , Pesan Datuk Nenek
Soal jawab
1. Apakah pesan datuk nenek?
2. Apakah maksud perkataan jiran ?
3. Mengapa kita perlu menghormati jiran ?
Soalan KBAT
1. Jika keluarga kamu ada menanam pokok rambutan, adakah kamu akan berkongsi buah rambutan itu kepada jiran kamu?
2.Jika YA mengapa?
Guru memaparkan slaid nyanyian.
Guru mengajak murid menyanyi lagu yang dipaparkan di slaid mengikut irama lagu Air Pasang Pagi
Guru bersoaljawab dengan murid mengenai senikata lagu.
Guru bertanyakan soalan KBAT kepada murid.
Guru mencungkil jawapan murid.
Guru mengaitakn set induksi dengan tajuk pelajaran.
.
BBM :
Paparan Slaid
Komputer Riba
LCD
KB
Menghubungkait
Menjana Idea
Perkembangan
Langkah 1
( 10 minit )
Menaakul gambar
Slaid 2
Guru memaparkan paparan gambar slaid.
Murid diminta untuk menaakul gambar.
Guru memilih beberapa orang murid secara rawak dan menceritakan situasi yang terdapat di dalam gambar mengikut pemahaman mereka sendiri.
.
KP:
Verbal Linguistik
KB :
Menaakul
Menjana Idea
Menghubungkait
BBM :
Slaid
Komputer riba
LCD
Objektif 1
Langkah 2
( 10 minit )
Memadan
kan gambar mengikut urutan.
Slaid 3
Guru mempamerkan slaid 3.
Murid diminta membaca ayat yang terdapat di dalam slaid tersebut.
Guru memilih murid secara rawak dan meminta murid memadankan ayat dengan gambar mengikut urutan yang betul.
Murid-murid diminta membaca ayat-ayat mengikut urutan gambar secara kelas dan individu.
BCB :
Bacaan Mekanis
KB :
Mengenalpasti
Menjana Idea
Membuat urutan
Objektif 2
Langkah 3
( 20 minit )
Langkah 4
( 10 minit )
Penilaian bertulis
Buku Latihan dan Aktiviti muka surat 42
Menyenarai
kan kebaikan hidup berjiran.
.
Murid diminta membuat latihan bertulis di buku aktiviti pada muka surat 42.
Murid dikehendaki menyusun maklumat mengikut urutan gambar dan menulis maklumat tersebut dalam perenggan.
Murid dari kumpulan lemah diberi bimbingan.
Guru membuat perbincangan dan penyemakan jawapan bersama murid.
Guru meminta murid membuat pembetulan jika ada kesalahan dalam latihan tersebut.
Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.
Setiap kumpulan diminta menyenaraikan lima kebaikan hidup berjiran.
Wakil kumpulan diminta membentangkan dapatan daripada hasilperbincangan.
Guru memberi penilaian dan menerapkan nilai-nilai murni.
KB ::
Menjana Idea
Menghubungkait
BBM:
Buku Aktiviti m;s 42
Objektif 3
Penerapan Nilai :
hormat menghormati
tolong-menolong
Penutup
(5 minit )
Rumusan Pelajaran
Murid merumuskan isi pelajaran hari ini.
Murid diminta menyanyikan semula lagu Pesan Datuk Nenek.
Refleksi :
Secara keseluruhannya, pengajaran saya pada hari tersebut telah berjaya mencapai objektifnya.. 85 % murid dapat membaca dan memahami petikan dengan baik. 80 % dapat membaca dan menulis ayat majmuk berdasarkan gambar yang diberi.
Kekuatan :
Sessi pengajaran dan pembelajaran yang dijalankan dengan menggunakan benda maujud pada set induksi telah berjaya membangkitkan keinginan belajar murid. Murid murid berasa teruja apabila melihat bahan-bahan yang biasa mereka lihat seharian. Di samping itu, pengajaran yang dijalankan dengan menggunakan Teknologi Maklumat seperti paparan slaid power point ternyata membantu saya di dalam PdP saya.
Kelemahan :
Walaupunng pengajaran pada hari ini telah saya rancang, namun terdapat kelemahan yang saya kenalpasti, Antaranya, murid-murid kumpulan lemah tidak dapat mengikut pengajaran yang dijalankan dengan baik. Pemahaman mereka terbatas ketika membuat latihan bertulis biarpun secara lisan mereka boleh melibatkan diri secara aktif.
Cara Mengatasi Kelemahan :
1. Menyediakan lembaran kerja yang lebih mudah dan bersesuaian dengan tahap pencapaian mereka.
Anak ikan kekek,
Ada di celah batu,
Pesan datuk nenek,
Hidup bersatu padu.
Anak ikan kekek,
Kena mata joran,
Pesan datuk nenek,
Hormat semua jiran.
top related