Ţara moldovei în perioada domniei lui Ştefan cel mare
Post on 12-Aug-2015
296 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Instituţia de învăţământ: Colegiul de transporturi
Disciplina de învăţământ: Istoria(Epoca antică şi Medievală)
Subiectul: Ţara Moldovei în perioada domniei lui Ştefan cel Mare.
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul alocat: 80 min
Anul de studii (clasa): I (clasa X)
Competenţe: Înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric;
Aprecierea critică şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice.
Subcompetenţe: - analiza critică a informaţiilor dobândite din diverse surse istorice;- analiza activităţii personalităţilor istorice - utilizarea hărţii ca sursă istorică de informaţii.
Obiective operaţionale: O1 Să prezinte situaţia internă şi externă a Moldovei către venirea la scaun a lui Ştefan cel Mare analizând sursa istorică ;
O2 Să determine caracteristica generală a domniei lui Ştefan cel Mare în baza textului din manual p.131;
O3 Să identifice măsurile de consolidare a puterii domneşti întreprinse de către Ştefan cel Mare completând schema în baza textului propus ;
O4 Să caracterizeze prima etapă a politicii externe dusă în perioada anilor 1457-1473, cercetând textul din manual p.132-133 şi harta;
Strategii didactice:
Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, descoperirea, observaţia, asaltul de idei, soarele ideilor,analiza surselor istorice, analiza, sinteza, ciorchinele, diamantul şi piramida povestirii.
Resurse educaţionale:manual,fişe,schemă,tabel,hartă, calculator .
Forme de lucru: - frontal - în perechi - în grup
Evaluarea:
Tipul evaluării:curentă;
Forme de evaluare:evaluare scrisă şi evaluare orală;
Bibliografie:1. Dragnev D., IR, ,, Epoca antică şi medievală’’ , Civitas, Chişinău, 2003;2. Parasca P., IR, ,, Epoca antică şi medievală’’ ,Ştiinţa, Chişinău, 2011;3. Paraschiv N., ,,Istorie antică şi medievală’’ ,ALL EDUCATION Bucureşti 2008;
2
Etapelelecţiei
Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategiidid-ce
Evocare
Salut elevii repartizez materialul didactic necesar predării temei.
Propun analiza afirmaţiilor:
Era pe atunci un ostaş cu suflet mare,născut în sânul unei nobile şi vestite familii de peste munţi; era un om războinic,născut pentru a purta armele şi a sta în fruntea războaielor...’’ Ioan de Thuroczi, Chronica Hungarorum,,... s-a născut în anul 1387.Tatăl său a fost Voicu, provenit dintr-o familie de nobili români stabilită în comitatul Huniad (azi Hunedoara), în Transilvania.’’
,, Papa Calixt al-III-lea l-a caracterizat ca fiind: ,,atlet a lui Hristos ’’Profesorul adresează întrebări:- Cine este personalitatea descrisă în afirmaţiile de mai sus?- Care au fost funcţiile
Elevii se salută şi pregătesc cele necesare pentru lecţie.
Elevii analizează informaţia expusă de către profesor.
Prezintă răspunsurile:- În afirmaţiile de mai sus se vorbeşte despre Iancu de Hunedoara.- Iancu de Hunedoara
Activitate frontală
Conversaţia
Explicaţia
Conversaţia
3
ocupate de Iancu de Hunedoara?
Solicită prezentarea răspunsurilor. Completează
Pentru reactualizarea cunoştinţelor anterioare propune sarcini :- împarte fişe individuale Anexa nr.1- adresează întrebări
- Numiţi personalitatea care i-a oferit lui Iancu de Hunedoara funcţia de Voievod al Transilvaniei.
- Caracterizaţi ,,Campania cea lungă’’din1443 şi consecinţele ei.
a ocupat mai multe funcţii:-1438-1441: ban de Severin , comite de Timişoara;-1441-1446: voievod al Transilvaniei;-1444-1453: Regent al Ungariei- 1453-1456: căpitan suprem al armatei;
Completează fişele şi realizează sarcinile în baza cunoştinţelor anterioare.
Prezintă răspunsurile:- Regele Vladislav I al Ungariei l-a numit voievod al Transilvaniei 1441
-Papa Eugeniu al IV-lea iniţiază o cruciadă antiotomană chemând curţile europene. Nu este susţinută de puterile Europei de Vest.-În 1443 armatele conduse de regele Vladislav şi Iancu duc o ofensivă victorioasă-
Asaltul de idei
Explicaţia
FişeActivitate individuală
Activitate frontală
Conversaţia
4
- Caracterizaţi Cruciada de la Varna din septembrie 1444 şi consecinţele ei.Indicaţi la hartă.
- Numiţi acţiunile
cuceresc Sofia peste (300km) soldată cu trofee bogate însă rezistenţa turcilor în trecătorile munţilor şi condiţiile grele de iarnă îi silesc casă se retragă. Această expediţie militară de 6 luni a fost numită ,,Compania cea lungă’’- Cruciada a început în toamna anului 1444 cu trupe puţine. Oastea regală şi cea transilvăneană,la care se alătură şi cea a Ţării Româneşti condusă de Vlad Dracul, trec Dunărea şi se îndreaptă spre Nicopole şi Varna. Raportul de 4 ori în favoarea turcilor le-a asigurat victoria.Regele Vladislav a murit pe câmpul de luptă. Compania militară s-a terminat cu fuga lui Iancu de Hunedoara la nord de Dunăre, dar şi cu recucerirea cetăţii Giurgiu de către Vlad Dracul.Indică la hartă.
-Acţiunile lui Iancu au
Lucru cu harta
Activitate frontală
Conversaţia
5
întreprinse de Iancu de Hunedoara pentru atrage forţele Moldovei şi Ţării Româneşti in cruciada antiotomană.
- Indicaţi anul bătăliei de la Kossovopolje şi consecinţele ei.
-Indicaţi anul bătăliei de la Belgrad şi consecinţele ei.
,, ...domn muntean ,era un om ciudat: staşnic la înfăţişare,dar frumos; isteţ şi crud la faptă; neadormit la lucru,cutezător în
fost următoarele:-1447 îl înlătură de la domnie pe Vlad Dracul şi-l înlocuieşte cu Vladislav al II-lea(1447-1456) în Ţara Românească- În 1448 îl înlătură de la domnie pe Roman al II-lea în Moldova şi-l sprijină pe Petru al II-lea(1448-1449) pentru ajutorul acordat Activitate frontală
Petru îi cedează cetatea Chilia.
- În toamna anului 1448 a avut loc bătălia de la Kossovopolje. Oastea creştină a fost înfrântă.- În 1456 la 21-23 iunie a avut loc bătălia de la Belgrad. Armata otomană a fost înfrântă de către armata creştină ăn frunte cu Iancu de Hunedoara.
Conversaţia
Activitate frontală
Conversaţia
Discuţia dirijată
6
planuri,dorind binele săracilor şi gata să jerfească belşugul celor puternici pentru aceasta.’’ ( Nicolae Iorga), Istoria Românilor Profesorul adresează întrebări:- Cine este personalitatea descrisă în afirmaţiile de mai sus?
- Numiţi anii de domnie a lui Vlad Ţepeş.
-Numiţi acţiuni întreprinse de către Vlad Ţepeş ce vizează domeniul politicii interne.
- Personalitatea descrisă în afirmaţiile de mai sus este Vlad Ţepeş domn al Ţării Româneşti
-Anii de domnie alui Vlad Ţepeş sunt:1448,1456-1462,1476.-Acţiuni întreprinse de către Vlad Ţepeş ce vizează domeniul politicii interne:- a promovat politica de protecţionism a producătorilor locali anulând privilegiile negustorilor străini braşoveni şi sibieni- a format garda personală de mercenari,fidelă numai domnului şia perfecţionat oastea mică- a deschis multe târguri,iarmaroace- a ocrotit ţărănimea
Activitate frontală
Conversaţia
Discuţia dirijată
7
- Numiţi anul refuzului plăţii tributului de Vlad Ţepeş către Poartă.
- Enumeraţi acţiunile întreprinse de Vlad Ţepeş în iarna anului 1461-1462,împotriva otomanilor.
- Descrieţi acţiunile întreprinse de sultanul Mehmed al II-lea ca consecinţă a atacului fortificaţiilor turceşti de la sud de Dunăre între Prahova şi Chilia(1461-1462)
- Caracterizaţi tactica de luptă folosită de Vlad Ţepeş în 1462 lângă Târgovişte
care alcătuia baza militară a statului- a reorganizat Sfatul Domnesc- Anul refuzului plăţii tributului de Vlad Ţepeş către Poartă 1459- În 1461-1462 în timp ce sultanul întreprindea o companie împotriva lui Uzun Hassan Ţepeş, cucereşte cetatea Giurgiu, apoi trece Dunărea şi atacă alte cetăţi.- Sultanul Mehmed al II-lea ca consecinţă în 1462 începe o companie împotriva Ţării Româneşti. Compania a decurs în trei etape.
- Tactica de luptă folosită de Vlad Ţepeş în 1462 lângă Târgovişte era identică cu cea predecesorilor săi. Au trimis la munte femeile şi copiii ,au pustiit totul în cale invadatorilor. Iar pe 16-17 iunie 1462 declanşează atac-unde obţine victorie. A fost readus la domnie în
Activitate frontală
Conversaţia
Discuţia dirijată
8
- Caracterizaţi împrejurările în care şi-a găsit moartea Vlad Ţepeş (ipoteze)
- Argumentaţi rolul istoric a lui Iancu de Hunedoara şi Vlad Ţepeş
1476 cu ajutorul lui Ştefan cel Mare şi a regelui Ungariei.- Este ucis în împrejurări necunoscute în decembrie 1466-ianuarie 1477. Se presupune şi-a găsit moartea în urma unui complot - a boierilor ajutaţi de turci.
- Iancu de Hunedoara a menţinut Ţările Române în numeroaselecompanii militare antiotomane;- a dus o politică de apropiere a puterilor creştine pentru a rezista pericolului otoman;- a reuşit timp de două decenii să oprească înaintarea otomanilor în Europa- Vlad Ţepeş a rămas în istoria Românilor ca un luptător ferm pentru independenţa Ţării Româneşti- A dus un program intern de consolidare a puterii domneşti şi extern - împotriva expansiunii otomane;
Activitate frontală
Conversaţia
Discuţia dirijată
9
Realizarea sensului
Expune conţinutul:"Fost-au acest Ștefan, om nu mare la statu, mânios, și degrabă a vărsa sânge nevinovat: de multe ori, la ospețe omorâia fara giudeț. Amintrelea era om întreg la fire, neleneșu și lucrul său știa a-l acoperi și unde nu găndeai, acolo îl aflai. La lucruri de războaie meșter, unde era nevoie, însuși se vârâia ca văzându-l ai săi să nu îndărăpteze și pentru aceia raru războiu de nu-l biruia și unde-l biruiau alții nu pierdea nădejdea că știindu-se cădzut gios se ridica deasupra biruitorilor.."
„Letopiseţul Ţării Moldovei” Grigore Ureche
Anunţă subiectul lecţiei:,, Ţara Moldovei în perioada domniei lui Ştefan cel Mare’’
Idei de bază ale temei:1. Situaţia internă şi externă a Moldovei către venirea la scaun a lui Ştefan cel Mare ;2.Caracteristica generală a domniei lui Ştefan cel Mare 3.Măsurile de consolidare
Elevii sunt atenţi la informaţia expusă de profesor.
Notează subiectul şi ideile de bază ale temei.
Analiza
Sinteza
Conversaţia
Activitate frontală
10
a puterii domneşti întreprinse de către Ştefan cel Mare ;4.Prima etapă a politicii externe dusă în perioada anilor 1457-1473;Expune conţinutul: „ bărbat minunat cu nimic mai prejos decâtcomandanţii eroici, decare atât ne mirăm este cel mai vrednic să ise încredinţezecinstea de comandantîmpotriva turcilor”
Ian Dlugosz, Istoria Poloniei
Prezintă imagini cu Ştefan Vodă.
În paginile de aur ale istoriei noastre de veacuri domnia lui Ştefan cel Mare a fost cea mai lungă din istoria Ţării Moldovei, a domnit între anii 1457-1504 ,,47 de ani ,două luni şi trei săptămâni’’cu intervalul dintre 12 aprilie 1457 şi 2 iulie 1504. La vremea când l-a ales domn, Ştefan Vodă avea cam douazeci de ani. Dar cu toata tinereţea domnitorul s-a aratat vrednic de fapte şi acţiuni ce au consolidat puterea Ţarii Moldovei,
Sunt atenţi la informaţia expusă de profesor şi la imaginile cu Ştefan cel Mare.
Prezentare
Expunerea
Observaţia
Analiza
11
O1
ameninţată de mulţi duşmani hrăpăreţi dinafara hotarelor ei. Domnia sa a reprezentat fără îndoială cea mai glorioasă perioadă din istoria Ţărilor Române, fiind punctul culminant a luptei românilor pentru independenţă şi afirmare în contextul Civilizaţiei Europene din sec. XV-lea.
Propune sarcină spre realizare:Prezentaţi situaţia internă şi externă a Moldovei către venirea la scaun a lui Ştefan cel Mare analizând sursa istorică ;Anexa nr.2
Solicită prezentarea răspunsurilor. Completează.
Elevii consultă sursa istorică, selectează ideile ce prezintă situaţia internă şi externă a Moldovei până la venirea la tron a lui Ştefan cel Mare.
Prezintă răspunsurile:
De la moartea lui Alexandru cel Bun până la urcarea pe tron a lui Ştefan cel Mare Ţara Moldovei a fost cuprinsă de frământări interne, astfel scaunul domnesc este ocupat de şapte domnii(cu 15 domni)- toţi urmaşi legitimi şi nelegitimi ai marelui voievod. Fraţi,unchi ,nepoţi toţi fiecare susţinut de fracţiuni boiereşti şi ţări vecine(Polonia şi Ungaria).
La conducerea Moldovei au urmat
Activitate individuală
Cercetarea sursei istorice
Activitate frontală
Discuţiadirijată
Sinteza
12
Expune conţinutul:Luptele între diferiţi pretendenţi au adus ţara la:
- decădere politică a autorităţii domneşti
- ruinare economică a ţării
- creşterea tensiunii sociale
În timp ce Iancu de Hunedoara şi Vlad Ţepeş adunau forţe contra otomanilor Petru Aron închina ţara turcilor plătind tribut anual de 2000 galbeni. Profitând de
domni ca: Ilie(Iliaş fiul lui Alexandru cel Bun 1432-1433);Ştefan al II-lea(1433-1435)... Bogdan al II-lea(1449-1451) fiul lui Alexandru cel Bun, care e omorât de Petru Aron; a urmat apoi Alexăndrel care l-a învins la bătălia de la Movile. Petru Aron rămâne în istorie ca ucigaşul lui Bogdan II - tatăl lui Ştefan Cel Mare şi primul domn al Moldovei care a plătit tribut turcilor.
Elevii asimilează informaţia expusă de către profesor ce reflectă situaţia externă a Moldovei până la urcarea la tron a lui Ştefan cel Mare.
Explicaţia
Conversaţia
Discuţiadirijată
Explicaţia
13
O2
slăbiciunea Moldovei regii Ungariei, Poloniei tindeau să-şi lărgească posesiunile pe seama ei. Aceste rivalităţi se manifestau şi în politica de stăpânire a Moldovei fie în forma exercitării suveranităţii, fieîn încercarea de dominaţie efectivă.Asfel în aprilie 1457 (Bătălia de la Doljeşti)Ştefan cel Mare ajutat de Vlad Ţepeş şi vreo 6000 boieri mici şi mijlocii obţine victorie. Petru Aron este alungat din ţară.
Propune sarcină spre realizare:- Determinaţi caracteristica generală a domniei lui Ştefan cel Mare în baza textului din manual p.131;
Elevii identifică în text caracteristici generale ale domniei lui Ştefan cel Mare. Discută în perechi.
Prezintă răspunsurile:
-Instaurează echilibru social în ţară ,pune capăt luptelor dintre grupările boiereşti;
- Creează domniei o bază socială largă (boieri,orăşeni, ţărani);
- Reface autoritatea domnească;
-Asigură prosperitatea economică a ţării;
-Demonstrează calităţi de diplomat şi evită să
Lucru cu textulGPP
Activitate frontală
Discuţia dirijată
14
Solicită prezentarea răspunsurilor. Completează
Domnia sa pe plan extern a cunoscut trei etape :
-1457-1473 consolidarea domniei pe plan intern şi extern prin impunerea independenţei ţării faţă în relaţiile cu Polonia şi Ungaria
- A II-a etapă: 1473-1486 confruntările cu Imperiul Otoman
- A III-a etapă: 1486-1504 –noua orientare a Moldovei se caracterizează spre un sistem de alianţe care trebuiau să bareze tendinţele de dominaţie ale Poloniei şi expansiunea otomană în Europa.
Expune conţinutul:
Ştefan cel Mare s-a născut la Borzeşti, a fost fiul lui Bogdan al-II-lea 81449-1452) şi al Mariei ( sau Oltea) fiică de boieri din
aibă concomitent doi inamici puternici ;
- În caz de război utilizează metode de luptă ca : pustiirea teritoriului, avantajul de relief ;
Elevii asimilează informaţia expusă de profesor.
Lucru cu textulGPP
Activitate frontală
15
O3
neamul Basarabilor. A fost sub protecţie la curtea lui Iancu de Hunedoara-Transilvania, iar în Ţara Românească la curtea lui Vladislav II şi a lui Vlad Ţepeş.
A fost înscăunat pe Câmpul de la Direptate, în apropierea Sucevei, uns la domnie de către mitropolitul Teoclist sub numele de Ştefan al-III-lea.
Propune sarcină spre realizare:- Identificaţi măsurile de consolidare a puterii domneşti întreprinse de către Ştefan cel Mare completând schema în baza textului propus p.132; Anexa nr.3
Elevii identifică în text măsuri de consolidare a puterii domneşti în timpul domniei lui Ştefan cel Mare.
Măsuri de consolidare :
1)politice:
- Venind la cârma unei ţări dezbinate politic şi ruinate economic Ştefan cel Mare şi-a învins propria mândrie a recunoscut suzeranitatea regelui Poloniei Cazimir al –IV-lea şi a continuat să plătească tribut lui Mehmed al II-lea
- Asigurând temporar
Lucru cu textul
Explicaţia
Activitate individuală
Cercetarea sursei istorice
Activitate frontală
Discuţia
16
liniştea la hotarele ţării s-a preocupat de măsuri de ordin intern: a restructurat principalele instituţii de stat, a sporit rolul dregătorilor în sfatul domnesc,iar în organizarea administrativ-judecătorească-rolul pârcălabilor aceştea fiind controlaţi îndeaproape de domnie.
2)organizarea armatei:
- Oastea mică(10-15000)- 1.garda domnului cca 100 viteji;2. oastea de curteni;3.oastea vornicilor;4. detaşamente de militari care mânuiau bine armele de foc.
- Oastea mare(peste 400000)- fost bine instruită şi înzestrată(ţăranii au fost strânşi la arme învăţând fiecare să-şi apere patria)
3)măsuri economice:
- a promovat o politică care a favorizat producătorii
dirijată
Analiza
Sinteza
Explicaţia
Conversaţia
17
Solicită prezentarea răspunsurilor. Completează
4)Consolidarea bazei sociale- Marea boierime a fost pusă prin măsuri severe sub domnie nu alături de ea. I se restrâng anumite drepturi. Pe domeniile boiereşti intervin mai des dregătorii domnului;- Boierimea mică şi mijlocie este promovată în dregătorii pentru diferite servicii făcute domniei.- Meşteşugărimea şi negustorimea era ocrotită de concurenţa mărfurilor străine şi sprijinită în comerţul cu alte state prin tratate comerciale.- Ţărănimea obţine scutiri faţă de domnie şi boieri. A fost ocrotită împotriva tendinţelor cotropitoare ale celor puternici deoarece era categoria principală care asigura capacitatea de apărarea a statului
de bunuri materiale ai ţării, a încurajat comerţul printr-un sistem de tratate şi privilegii, a echilibrat tarifele vamale.
Elevii asimilează informaţia expusă de profesor.
Discuţiadirijată
Explicaţia
18
O4
Adresează următoarele întrebări:
- Care este numărul ctitoriilor lui Ştefan cel Mare
Ştefan cel Mare avut grijă ca să fie întărite vechile cetăţi şi construite altele noi – Hotin ,Soroca, Orhei, Tighina, Cetatea Albă, Chilia, Crăciuna, Roman Neamţ, Suceava. Cronicile consemnează 44 la număr însă în mod cert se cunosc 32 la număr – ctitoria cea mai de seamă rămânând a fi mănăstirea Putna unde şi-a ales locul de veşnică odihnă.Încă din primii ani de domnie Ştefan cel Mare a ştiut că în împrejurările grele de la început de domnie trebuie să menţină legături diplomatice cu Ţara Românească, Transilvania şi Imperiul Otoman. Imperiului Otoman îi plăteşte tribut - 2000 galbeni, îşi regresează relaţiile cu Polonia pentru a nu-i acorda azil politic lui Petru Aron . În anii 1458 Ştefan efectuiază o incursiune în
Elevii prezintă răspunsurile.
Elevii asimilează informaţia expusă de profesor.
Prezentare imagini
Asaltul de idei
Discuţia dirijată
Exlicaţia
19
sudul acestei ţări ca 1459 să încheie un Tratat la Overchelăuţi pe Nistru unde regele Poloniei Cazimir îi recunoaşte domnia şi-i interzice lui Petru Aron să se apropie de hotarele Moldovei. Urmează încă o încercare în 1462 apoi în 1465 când Ştefan cel Mare recucereşte Chilia. Anexa nr.4
Propune sarcină spre realizare:- Analizaţi tratatul încheiat între Ştefan cel Mare şi Cazimir al IV –lea regele Poloniei în 1462. Numiţi angajamentele asumate de Domnul Moldovei.Anexa nr.5
Propune sarcină spre realizare:
Analizează fişa ce reprezintă evoluţia releţiilor externe a Moldovei cu Polonia şi Ungaria.
Elevii analizează informaţia expusă în document.
- Ştefan cel Mare îşi ia angajamentul că va păstra credinţă curată şi dreaptă faţă de Polonia.
- Nu va înstrăina nici un teritoriu fără voinţa regelui
- Nu va încălca tratatele anterioare cu domnii moldoveni.
AnalizaObservaţia
Analizadocumentului istoricGPP
20
Reflexie
- Caracterizaţi politica externă(bătăliile) duse în perioada anilor 1457-1473, cercetând textul din manual p. 133 şi harta;
Anexa nr.6
Solicită prezentarea răspunsurilor. Indică la hartă.
Ştefan cel Mare a domnit aproape jumătate de veac. Deşi a ajuns la domnie în vremuri grele pentru Moldova a pus capăt conflictelor interne, a făurit un stat puternic cu o oaste bine înzestrată şi instruită. A întărit instituţiile statului. A fost un bun diplomat şi un ocrotitor al culturii şi Bisericii.
Propune sarcină spre realizare:-Efectuaţi:Diamantul şi piramida povestirii în baza personalităţii lui Ştefan cel Mare .
În cadrul acestei etape profesorul propune un set de întrebări.1. Personalitate istorică care a ocupat funcţii:voievod al
Elevii selectează din manual bătăliile de la Baia 1467 şi Lipnic 1470.
Elevii asimilează informaţia expusă de profesor.
Elevii prezintă răspunsurile.
Lucru cu textulactivitate individuală
Diamantul şi piramida povestirii
Conversaţia
21
Extensie
Transilvaniei, regent al Ungariei (1446-1453) şi căpitan general al regatului (1453-1456)2.Cetatea de scaun a lui Ştefan cel Mare .3.În anul 1467 decembrie a avut loc bătălia de la...4.În 1470 are loc zdrobirea oştilor tătare în dumbrava de la ...5. Localitatea unde Ştefan cel mare a fost uns ca domn .6.Numiţi două personalităţi istorice care au primit titlul de atlet al lui Hristos.
7.Cum se numea ucigaşul lui Bogdan al II-lea tatăl lui Ştefan cel Mare8.Campanie militară a oştilor creştine împotriva turcilor9.Acţiune militară întreprinsă de Iancu de Hunedoara în Balcani 1443-144410.Mănăstirea unde a fost înmormântat Ştefan cel Mare.Anexa nr.7
Solicită prezentarea răspunsurilor.
1.Iancu de Hunedoara
2. Suceava
3.Baia
4.Lipnic
5.Doljeşti
6.Iancu de Hunedoara
(Papa Calixt al III-lea)
Ştefan cel Mare
(Papa Sixt al IV-lea)
7. Petru Aron
8.Cruciadă antiotomană
9.Campania lungă
10.Putna
Asalt de idei
22
Temă pentru acasă
Completează.
Propune următoarele sarcini:1.Însuşirea temei manual Dragnev I.R. p.131-133;2. Efectuarea arborelui genealogic al familiei lui Ştefan cel Mare3.Completarea fişei lacunare ,,Ştefan cel Mare’’ Anexa nr.8
4. Eseu: ,,Ştefan cel mare în memoria urmaşilor’’
Aprecierea activităţii elevilor.(notarea)
Notează sarcinile în caiete.
23
Anul următor, în 1397, pe râul Ialomi ț a , pre și în anul 1400, Mircea cel Bătrân zdrobește categoric două incursiuni otomane ce se întorceau peste Dunăre din expediții de jaf în Transilvania. În 1404 Mircea a reușit să se impună din nou drept conducător pesteDobrogea. Pentru a evita campania sultanului, Mircea sem
căderii Dobrogei sub stăpânirea otomană, ceea ce i-ar fi adus inamicul în zona
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
top related